Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

vincchuppo

První a Nejlepší ze všech Star Wars! Jedinečná atmosféra, která je zde nejhustější. Han Solo, Lea, Žvejkal a somozřejmě Luke, nemluvě o Obivanoivi a také jedinečné temné straně. Co je další, co na tomhle filmu miluji je samozřejme Williamsův nejepičtější soundtrack! Ne jen, že je to už deklarováno za absolutní klasiku, ale také, a to hlavně, je tenhle snímek opravdovým skvostem a průlomcem v dějinách kinematografie. May the Power be with you. ()

Joski

Nová nádej - Sci-Fi klasika ešte s nostalgickou atmosférou celkom ujde. Prevedenie v plienkach, ale obsahovo oproti ďalším preefektovaným epizódam určite lepšia. Ak hodnotíme celú sériu, tak až teraz chápem kvality Červeného trpaslíka. Niet lepšieho materiálu na Sci-Fi paródiu. Epizóda IV 60% komplet séria 40% ()

Mik_e

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium by rádo vládlo jedné předaleké galaxii pevnou rukou. Jenomže se najde banda snílků, kteří nepamatují časy prohnilé a zkorumpované Republiky a říkají si rebelové. Vyhlásí nesmiřitelnou válku Imperiu a dál to znají myslím úplně všichni. No vlastně...všichni ne. Lucas totiž každý dva roky tenhle film trošku změnil, tu přidal nějaký ten digitální trik, tu tblasterovou střelu, tu změnil něčí obličej...a dnes se vlastně člověk diví, že těch Oscarů nenafasoval rovnou deset. Když už předběhl dobu o dvě dekády, že...Na druhou stranu, když jsme na to po revoluci koukali, byla to bomba. Čert vzal zhasínající meče, čert vzal malej rozpočet, začala znělka a bylo. Navíc, princezna Leia byla fakt kočka a Alec Guiness byl ten jediný Obi-Wan, kterého beru. Soráč Ewane. ()

kytka.patrik

Star Wars - Kolekce: Dávám všem 6dílům 5hvězdiček protože tato filmová série mě velice uchvátila a to díky: výborný příběh o zrození a pádu Darta Vadera, výborná atmosféra a děj filmu, výborné herecký výkony, výborný efekty na tu dobu, výborný kostýmy různých mimozemšťanů, perfektně zpracované dekorace atd... ()

selier

Těžko hodnotit 38 let starý sci-fi film, když víte jaké jsou dnešní technologie. Každopádně věřím, že v té době to byla bomba . ()

Kingjiri

I uplně první díl má působivou vizuální stránku (byť ještě dodatečně trochu vylepšenou), ale příběh mě tentokrát nechal naprosto v klidu. Díky dostatku akce a rozmanitýmu univerzu se na Star Wars dobře kouká bez znatelnějších pocitů nudy, ale chyběly mi nějaký emočně vypjatý scény (btw. smrt "rodičů" přijal Luke Skywalker dost chladně) nebo nějaký epičtější scény, na který nebyla Epizoda III vůbec skoupá. Naopak slabších scén se objevilo hned několik, za všechny lze jmenovat třeba souboj Darth Vadera s Oba-Wan Kenobim, kterej mě svojí krátkou stopáží a tristní choreografií vyloženě zklamal. ()

Demonic189

Tak sme sa po tretej časti krásne presunuli k tej štvrtej, kde všetko do seba krásne zapadá. Čo veru dodať k Novej Nádeji? Za prvé - efekty (interiery i exteriery sú proste super) a celkové poňatie sa mi páči omnoho viac ako v I-III. Omnoho! Preč je to ohavné a všadeprítomné CGI z novších častí. Taktiež film ani na sekundu nenudí, hoc skratil by som určite časť na Hviezde smrti a pridal o niečo viac minút do záveru. Snimok dnes možno pôsobí trocha naivne a Luke nejak prirýchlo vyrastie z remeselníka do pozície pilota, no i napriek tomu je Epizoda IV pecka i dnes. ()

Mouchal

Je to už téměř čtyřicet let, co nás George Lucas vzal poprvé na výlet po vzdálené galaxii a nechal tak vzniknout jednu z nejlepších (ne-li tu nejlepší) filmovou ságu, která okupovala plátna kinosálů. To si takhle jednou znuděný farmářský hošek jde koupit roboty na sklizeň, která už klepe na dveře svým úrodným pařátem, a netuší, do jakého víru událostí ho to dostane. Zlatý humanoidský robot se svým kámošem modrobílým polosudem se tak setkají s budoucím posledním Jedim, který si to jednou bude vesele mašírovat za zeleným trpaslíkem někde na planetě Dagobah, aby pak mohl úspěšně oslavit svou misi s rasou púovských pralesních medvídků. Prostě krůčky osudu jsou nevyzpytatelné a "síla" vesmíru nás vždycky dostane tam, kam patříme. Tedy alespoň tomu tak bylo do dob prequelů a jejich midichlorianských nesmyslů. Nemůžu věřit tomu, s jakými triky tehdy Lucas vyrukoval, protože jsou až neskutečně (na tu dobu) dobře zpracované (no dobře, ten souboj na meče byl tedy velká slabota, ale to se tomu nedá vyčítat). Nové naději se totiž nemůže nic vyčítat. Je to start kultovní ságy, která už navždycky změnila celou kinematografii, ale hlavně změnila i životy miliónům chlapců (i dívek), kteří si po návratu z kinosálu brali všemožný svinstvo do rukou s fantazírováním, že je to jejich vlastní světelný meč a že zachrání celou mezigalaktickou Říši. Mohl bych o tom psát dlouhé hodiny ale shrnu to tak, že SW nikdy nebude pro většinu lidí pouhý film, bude to i zážitek spjatý s jeho sledováním a to už u dnešních filmových rychlokvašek (pozor na pár výjimek) bohužel nepoznáme. Proč tedy ne pět? Protože zub času zasáhl i zde, ale hlavním důvodem je to, že Lucas v dalších dílech přijde ještě s daleko větším nášupem intergalaktické geniality. PS. Nástup geniální hudby!!! 85% ()

Wyrdas

První díl něčeho, co obrátilo můj život naruby. Od do kdysi dávno minulých až po současnost se vždy rád zapojím do debaty o Vesmírných válkách a rád vysvětluji fanouškům Star Treku, že oni jsou ti vedle. Nepřekonatelně skuteční hrdinové bojující proti samému Impériu zla! Jak nádherně nás Lucas poměrně obsáhle seznámil s hrdiny a přesto děj neztratil spád, to se dnes už málokomu znovu povede. Je v tom silný příběh, novátorské nápady, sympatičtí hrdinové, silní záporáci, akce, příjemný vtip a dokonalý hudební doprovod! Nemám co bych vytkl... až snad na jedno, co jsem nikdy nepochopil... Proč se po zásahu světelným mečem Obi-Wan vypařil? ()

Sweat55

Roku 1997 spatřila, díky Lucasovi, světlo světa klasika, která navždy změnila kinematografii. Podařilo se mu totiž vytvořit úžasný svět, jenž okouzlil milióny lidí na celém světě. Díky mu. O těch úžasných postavách, dokonalém záporákovi a skvělém příběhu se není třeba zmiňovat. ()

holub109

Film, který změnil kinematografickou historii svým famózním zpracováním a i po letech poutavým příběhem. Rozhodně povinnost pro každého filmového fanouška. 97% ()

Inozuka

Když jsem viděl poprvé kdysi v letním kině, byl jsem trochu zklamaný. Bitvy super, ale štvaly mě tam ty komické prvky. Pak jsem tomu ale přišel na chuť a první díl Hvězdných válek není úplně špatný. Dává základ celé mytologii, zatím pouze v náznacích a dobře buduje prostředí Impéria. V rámci celé ságy je to takový "obyčejný" díl. Docela mě překvapilo, že ve srovnání s technicky nadupanými Epizodami I-III nepůsobí nijak zvlášť nepatřičně, přestože je od sebe dělí minimálně 20 let a může se jim směle postavit. ()

GTS_PUNK

"A long time ago in a galaxy far, far away..." alebo ani nie tak dávno, ako by sa mohlo zdať, a pomerne blízko, na planéte Zem, prináša režisér George Lucas v roku 1977 prvý snímok veľkej sci-fi série, ktorý natrvalo zmení nielen žáner, ale filmový priemysel ako taký. V príbehu prvého filmu sa k mladému Lukovi Skywalkerovi (Mark Hamill) dostávajú roboti R2-D2 a C3PO, pričom prvý menovaný z sebe nesie správu princeznej Lei (Carrie Fisher), ktorá je uväznená na "Hviezde smrti", gigantickej lodi vesmírneho Impéria. Túžba byť rytierom Jedi ženie mladého Skywalkera za záchranou princeznej, pričom na jeho ceste sa k nemu pridávajú Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness) či Han Solo (Harrison Ford). Mená postáv známe to aj divákovi, ktorý film nikdy nevidel. Prichádza o veľa, ak mu doteraz nedal šancu a nezhliadol ho? Práve v tomto momente začína polemika, na ktorú by sa dalo diskutovať celé hodiny. "Tvrdé" fanúšikovské jadro tejto filmovej série vychvaľuje nielen tento, ale všetky filmy série do nebies, a nedá na ne dopustiť, ale ak sa na to divák pozrie triezvo, veľmi ľahko zistí, že úvodná časť z roku 1977 nie je žiadnym fantastickým a neprekonateľným snímkom. Najmä preto, pretože má od týchto prívlastkov poriadne ďaleko hneď vo viacerých rovinách, pričom tou prvou je samozrejme príbeh. Ten totižto nie je ničím iným, len veľmi priemerným akčným sci-fi, ktoré stavia na mnohokrát dlhočizné a nudné súboje svetelných mečov. Tie možno raz ohúria, znovu sa im to však už nedarí. Detto súboje vesmírnych korábov, ktoré predstavujú to isté, akurát vo väčšom meradle. Ak by chcel divák v tomto filme nájsť poriadne rozprávanie, bude ho hľadať márne. A to je práve to, kde prvý diel tejto pre niekoho kultovej série, najviac zlyháva. Snaha o rozprávanie sa síce tvorcom zazlievať nedá, ale diváka, ktorý radšej nad filmovým dejom rozmýšľa, než aby sa mal nechať ohurovať blikajúcimi svetlami, výbuchmi a súbojmi, takýto príbeh príliš neosloví. Odhliadnuc od toho, že príbehovo všetky tie blikajúce svetlá, výbuchy a súboje nie sú to pravé orechové, treba poznamenať, že čo sa efektov týka, je film na celkom solídnej úrovni a v tejto rovine sa na naň dá pozerať. To isté možno povedať aj o vedľajších postavách, ktoré vo filme nezohrávajú dôležitú úlohu. Modely rôznych mimozemšťanov a vesmírnych entít sú spracované viac-menej solídne. Čo sa však postáv hlavných týka, tu už je to trochu horšie, keďže sú priamo späté s príbehom, ktorý je taký, aký je. Pravdou je, že väčšina protagonistov z filmového osadenstva divácky nebaví. Jedinú výnimku predstavuje snáď len Harrison Ford v roli Han Sola, ostatní hereckí protagonisti diváka priveľmi presvedčiť nedokážu. Star Wars: Episode IV - A New Hope je prvým filmom z pre niekoho kultovej série, ale vo všeobecnosti má minimálne táto časť od akejkoľvek kultovosti na míle ďaleko. S prižmúrenými očami možno za ako-tak kultový považovať aspoň známy to soundtrack Johna Williamsa. V žiadnom inom smere neponúka nič, čo by sa vymykalo medziam priemernosti a preto je na ňu potrebné aj tak nahliadať. Nemožno ju zbytočne glorifikovať, ale takisto neponúka priestor na prílišnú kritiku, pretože aj napriek absolútnej priemernosti sa jedná o relatívne pozerateľné sci-fi, ku ktorému sa však divák zrejme nebude chcieť vrátiť späť. () (menej) (viac)

gemi

Ještěže to remasterovali, jinak by to dnes bylo nedívatelné. Čtyřicet let od vzniku je ale znát jinde. Film se nikam nežene, střihač se taky nepřetrhnul, hodně se mluví a akce je poskrovnu. ()

Pavel82

Tu odvahu a vizionářství začít čtvrtým dílem asi nikdy nepochopím. Díky bohu to zafungovalo a my se tak dočkali jedné z největších filmových ság kinematografie. ()

rublik05

První díl původní trilogie Star Wars, který dozajista znamenal zlomový bod pro světovou kinematografii a to nejen v žánru sci-fi. Georgovi Lucasovi se povedlo za dnes již směšný rozpočet 11 milionů dolarů vytvořit dokonalý základ pro kultovní sérii a velmi povedený sci-fi snímek. K filmu je víceméně zbytečné cokoliv psát, i po 40 letech má divákovi pořád co nabídnout a jeho kultovní status mu právem náleží. Co mě osobně se na snímku líbilo nejvíc je výtečná hudba, na tu dobu hodně dobře natočené letecké souboje, i po těch letech výborné triky a samozřejmě legendární sithský lord Darth Vader. Naopak souboje se světelnými meči působí až komicky a mají velmi špatnou choreografii. Příběh je spíš jednodušší, zejména v první půlce je založen na dialozích a pořádný spád a akce se začne dít až v půlce druhé. Přestože je Epizoda IV - Nová naděje povedený díl, na ten nejlepší si však musíme ještě hodně let počkat. 7/10. ()

Nix

Tak jo i když je to jako první díl, který začíná 4kou, tak jsem ho musel vidět v pořadí jako čtvrtý. Hele na tu dobu je to skvost, Lucas vytvořil takový kult, který dokázal lidi opravdu zblbnout. Zkuste taky fanouškovi téhle série říct, že to není podle skutečné události. Zažijete, co jste nezažili. Ale ne, je to fakt super, já sám jsem se stal fandou tohohle světa, má co nabídnout, je originální a Ford tu prostě zazářil. Postavy jsou brilantní, hlášky jsou perfektní a akce tu je, co člověk chce víc. Poselství začíná. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes