Hviezdne vojny IV - Nová nádej

• Slovensko Hviezdne vojny (viac)

Rytíři Jedi byli vyhlazeni a Impérium vládne galaxii pevnou rukou. Malá skupina povstalců se odváží vzdorovat a ukradne plány k nejmocnější zbrani Impéria, Hvězdě smrti. Imperátorův nejvěrnější služebník, Darth Vader, musí najít plány a skrytou základnu povstalců. Zpráva o princezně Lei a vůdci rebelů se dostane až k obyčejnému farmáři, Lukovi Skywalkerovi. Ten se řídí svým osudem, zachraňuje princeznu a pomáhá povstalcům svrhnout Impérium společně s takovými nezapomenutelnými spojenci jako: Obi-Wan Kenobi, domýšlivý Han Solo, loajální Chewbacca a droidové R2-D2 a C3PO. (oficiálny text distribútora)

krumpac007

Přiznám se bez mučení. Jsem ještě mladý chalan, a tak jsem viděl první tři epizody před čtvrtou – šestou. Hodně mě mrzí, že vlastně vím to hlavní rozuzlení, ono provařené… No, spoilovat nebudu, kdyby tu byl náhodou někdo ještě neznalý. Raději se vrhnu na hodnocení snímku. Co říct o Star Wars. Buď je milujete a nemusím tady vlastně nic psát, nebo je rádi nemáte a já vás stejně tímhle článkem nepřesvědčím. Nic to ale nezmění na tom, že i tito lidé musí uznat, že SW jsou zkrátka kult. A Epizoda IV, jakož první natočená epizoda k tomu nakračuje velmi pěkně. Efekty jsou na rok vzniku na velmi dobré kvalitě (akorát světelné meče mě mírně zklamali, oproti epizodám I-III), o příběhu snad ani nemá smysl mluvit, obzvlášť když je ještě rozvíjený v dalších epizodách. Hercům nemám co vytknout. Stejně jako u epizody III jsem na hraně mezi 4 a 5 hvězdami. A stejně jako u epizody III se k těm pěti přikláním kvůli tomu, že se jedná o Star Wars. Za mě 90% -> ***** ()

candy_daze

Dynamické, zábavné, mistrně udělané, legendární, nestárnoucí. Sice podobné výroky na Star Wars slýchám pořád. Ale chápejte, jinak se to ani říct nedá :) ()

tomik99

Při hodnocení tohoto filmu se musí rozlišovat, z jakého pohledu ho budete hodnotit. Jestli ho mám porovnávat jako člověk z roku 1977, musel bych dát pět hvězdiček. Když se to na ale podívám v současné době, bylo by to asi za tři hvězdy. George Lucas nám ukázal, že i sci-fi filmy se dají točit jinak a člověk si může vyhrát. Přesto se neubráním tomu, že některé scény působí trošku v dnešní době úsměvně, ale to bych neměl asi brát v potaz, proto budu hodnotit jen příběh. Přijde mi, že Lucas neví, jak film nastartovat a v první půlhodině se trápí. Dva roboti nudně pochodují po Tatooine a nic se neděje. Tahle scéna by se asi dala zkrátit na pět minut. Příběh je podle mě ze všech epizod nové i staré ságy nejhorší a nejvíce přímočarý. Přesto v celé atmosféře Star Wars nepůsobí špatně. Je to jediný Star Wars film, který se ve finálním souboji neohání světelným mečem, a to mě trošku mrzí. Na druhou stranu je ale tento snímek ze všech nejzábavnější a Han sype jednu hlášku za druhou. I když fanoušci mají tento film nejradši, já s ním mám kupodivu největší problém. Dávám 80%. ()

AxelWers

Tento film zo série SW som videl ako prvý, tak ho budem hodnotiť ako prvý. Ešte v útlej mladosti, keď som ho videl, tak sa mi hneď zapáčil, u mňa proste tento film, ale aj celá séria je kultom, ktorý sa už asi nikdy neprekoná. ()

Dm1tr1j

Výborný R2-D2, C3PO, Han-Solo a jeho Milenium falcon, ktorý dokázal prekonať Kesselský závod za menej ako 12 parsekov! Tento diel asi najviac prispel popkultúre, od hudby v bare cez krátky rozstrel Han-Sola a Greedom, legendárnou vetou "To niesu droidi, ktorých hľadáme" až po Darth Vadera. Nikdy nebudem mať dosť StarWars maratónov :) ()

Pekisan

Vo vsetkom lepsie ako "prve" tri epizody. Vtipne, akcne, drsne, obcas prijemne temne (v porovnani s farebnou vymalovavankou v novych modernych epizodach) a hlavne skvelo fungujuce sci-fi. Obcas trochu epizodne, ale vdaka skvelemu spadu nikdy nespadne do telenovelovskeho kosa. Neviem co sa Lucasovi za tie roky porobilo, ale je dobre, ze dalsie diely uz nebude natacat on. ()

Kadas97

Vynikajúce a svojím spôsobom čarovné, ak človek pozerá epizódy po rade, že po najnamakanejšej tretej časti skočí film do kvality na úrovni 80tych rokov. Efekty na tú dobu výborné, masky výborné, výprava na Tatooine jedinečná, hudba dokonalá, scenár dokonalý a Harison Ford spolu s ďalšími hercami fenomenálny. 10 z 10 ()

Paulusek

úžasné co kdysi dokazali téměř před skoro 40ti lety vytvořit. Parádní fenomén, který českému divákovi hatí příšerný dabing za který můžeme být vděční stanici nova. Hamba jim. ()

HOFMAN

Je to prostě klasika, na které jsme vyrostli. Všichni ale víme, že k plnému hodnocení ještě něco chybí. Všichni víme, co to je. ()

P. J. D.

Všech šest filmů se dá shrnout jedním slovem - Úžasné! Pokud hledáte sci-fi plné akce, dynamiky, spádu, lehkého humoru, hluboké myšlenky, se skvělou hudbou nevídaných kvalit, dobrým obsazením, které budou mít rádi ještě vaše děti a další děti a ani ve snu je nenapadne říci, sakra na jakou vykopávku se to díváte, tak jste narazily na ten správný film. Souboje se světelnými meči, umělá inteligence na úrovni, ufouni, co vypadají jako ufouni a ne jako postižení lidé. Zkrátka a dobře, tohle je legenda. 5/5. ()

Ondr@932

Já nevím, ale mě to spíše než bavilo, tak spíše nudilo. Je jasné, že v té době to byla asi pecka jak vyšitá, ale v této době kdy jsem namlsaný z jiných luxusních sci-fi už toto mě moc nebaví ... Uvidíme další díly, třeba mě budou bavit víc. 60% ()

FanKalEl

Túto epizódu som videl až teraz po prvý krát a nieže by som bol sklamaný ale nudil som sa. Prvá polovica je poloprázdna. Od druhej polovice som sa celkom bavil ale potom čo ku koncu nastal boj som ani nevnímal a nestíhal čo sa naokolo čo sa deje a celkovo film bol pre mňa nezáživný, je to už staručký film ale aj keby bol film z lepšie podanými digitálnymi trikmi tak v tom nevidím nič zvláštne a zaujímavé hlavne čo sa týka i príbehu. Samozrejme to nebol pre mňa až taký prúser a pod 3 hviezdy by som určite nešiel a som zvedavý čo mi ponúknu ďalšie epizódy pretože sa už strašne teším na Pomstu Sithov po toľkých nadšených ohlasoch a traileru. (60%) ()

Kingjiri

I uplně první díl má působivou vizuální stránku (byť ještě dodatečně trochu vylepšenou), ale příběh mě tentokrát nechal naprosto v klidu. Díky dostatku akce a rozmanitýmu univerzu se na Star Wars dobře kouká bez znatelnějších pocitů nudy, ale chyběly mi nějaký emočně vypjatý scény (btw. smrt "rodičů" přijal Luke Skywalker dost chladně) nebo nějaký epičtější scény, na který nebyla Epizoda III vůbec skoupá. Naopak slabších scén se objevilo hned několik, za všechny lze jmenovat třeba souboj Darth Vadera s Oba-Wan Kenobim, kterej mě svojí krátkou stopáží a tristní choreografií vyloženě zklamal. ()

Jajar

Historicky první epizoda Star Wars. Vynikající zálěžitost a velká filmová revoluce, která ovlivnila globální popkulturu. ()

PEZ

Ten kto to nezažil v detstve, nepochopí. Vyrastali sme na tom s bratom, vydeli Ep IV nespočetne veľakrát a stále nás to bavilo. Mix nadprirodzenej vesmírnej sily a space opery, navyše s trikmi, ktoré doslova predbehli dobu. Dnes už je to ako z inej galaxie, ale ubehlo medzitým šialených 40 rokov. I tak je jednotka stále skvelá, pretože nepotrebuje žiadne ďaľšie pokračovania, obstojí aj samostatne. A teda...may the force be with us. :) ()

Hpatrik

Těžko uvěřit, ale tohle bylo poprvé co jsem to viděl celé, jen se mě neptejte proč :). Velká paráda, a na to, že film vzniknul ještě předtím, než jsem přišel na svět tu jsou neuvěřitelné triky, skvělá kamera, smysluplný příběh, skvělé obsazení a samozřejmě legendární Williamsova hudba. PS: Carrie Fisher rules! ()

Biopler

Lucasov vesmírny svet a samotný nápad vytvoriť niečo také si zaslúži veľký obdiv. Táto prvá časť má do polovice pomalý rozjazd a trvalo mi celkom dlho kým som pochopil o čo vlastne ide. Začiatok s čudesnými robotmi a ešte čudesnejšími obyvateľmi púšte, nejaký vrak, nejaký bar s odpornými kreatúrami a pod., skrátka je to zbytočná naťahovačka. Pozitívom je, že je dosť času si zapamätať mená ústredných postáv, tie nepodstatné sa menom ani nespomenú. Scenár priemer, podobne i výkony, hlavne Ford. Kúzlo a atmosféra vstupu do vesmíru však musela byť v 70. rokoch u publika niečím nevídaným. Tým, že film nedisponuje digitálnymi trikmi ostošesť a je vidieť robotu na ňom, čo si cením, nebolo pre mňa ťažké sa preniesť a príbeh si s postavami odžiť. Posledná tretina sa nesie už v strhujúcom boji s černokňažníkom, ináč geniálne vymyslená postava, i s celým Impériom. I napriek infantilnému záveru sú prvé Star Wars s najznámejšou hudobnou melódiou všetkých čias filmovým sci-fi míľnikom v dejinách kinematografie. ()

tranquill

Kultovní (prostřední) začátek Lucasovy mega sci-fi série. (Nejen) Na svou dobu skvělé efekty a velké množství prapodivných masek daly tušit, že vzniklo něco nezapomenutelného. ()

KafuR

3,5*. Ve své době převratný vizuál, skvělé triky a odvaha jít do žánru, kterému v té době rozhodně pšenka nekvetla, přesto je to však z dějového hlediska dost přímočarý a vlastně klasicky jednoduchý popkorňák, u kterého je na míle dopředu jasné, jak to všechno dopadne. ()

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes

George Lucas dostane čestné ocenění v Cannes