Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Predloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

ArgeeMan

Prvních šest dílů jsem se neskutečně nudil, až jsem u každého z nich nudou regulérně usínal. Zbytečně táhlé dialogy, které kolikrát neměli žádný zásadní vývoj pro příběh. Málo akce. Málo příšer. Málo svižných prostřihů. Od sedmého dílu se konečně začalo něco pořádného dít a proto hodnocení 3/5. ()

Dandirion odpad!

Dlouho jsem přemejšlel jakým slovem tohle vystihnout. Stupidní je to slovo. Je to prostě stupidní seriál a při pomyšlení, že by to měl bejt Pán Prstenů, je mi nevolno. Udělat seriál kterej by fungoval ve stínu dost možná největšího filmovýho díla všech dob, je určitě nesnadnej ůkol, ale že vznikla taková slátanina to jsem fakt nečekal. Zjišťujeme že postavy který Tolkien napsal jsou vlastně jenom takový bambulové, a opravdu důležitý jsou jejich ženy. A nově vzniknuvší postavy jsou stupidní až mi to stahuje ponožky. A jediná věc která je blbější než ty postavy, jsou snad jen dialogy mezi nima. Necítím se jako znalec díla pana Tolkiena, ale knihy jsem četl a o to víc bych z tohodle paskvilu grcal. ()

Foyd odpad!

Tenhle seriál bych nazval repelentem na fanoušky Pána Prstenů. Seriál, který měl největší seriálový rozpočet v historii a nejvyšší očekávání, dali člověku, který neměl tušení, o co jde. Seriál nemá jedinou kladnou stránku, ať už se jedná o příběh, postavy, prostředí, herecké obsazení, kostýmy nebo vizuál ( kde se utopilo nejvíce peněz a vůbec to na tom nepoznáte...). Seriál plýtvá časem na naprosto irelevantní vedlejší linky (viz. hobiti...), kterým pomalu dává více času, než té hlavní, kde se dějí klíčové události (viz. kování prstenů zabere 20 minut...). Hlavní postava (Galadriel) je asi tak charismatická, jako paní Umbrigová z Harryho Pottera. Člověk se začne pomalu přiklánět k záporákům, kteří si jedou svoje pikle a nikoho tím neotravují. Jediná snad decentní linka je s Durinem a Elrondem, která dokázala být zábavná i smutná, ale to je asi tak všechno. Jsem z toho celkově zklamaný a smutný jak to promlhalo potenciál a zahanbilo značku Pána Prstenů. Takový těžký úkol by měl být svěřen někomu kdo je schopný a umí v tom jet a ne někomu na potkání. Hodnocení 1/10 a nedoporučuji nikomu kdo aspoň okrajově ví, co je Pán Prstenů (protože by mohl dostat šok...). ()

Jansuper

Sem zvědav na druhou sérii, na kterou se kouknu možná až příští rok,   musím uznat že mě ten seriál připadá takový prázdný, akce je minimum za seriál, napětí je párkrát v některých epizodách, že bych pociťoval nějaké emoce to se teda říct nedá,   když si vemu že se říká že je to nejdražší seriál všech dob, tak mě to skutečně moc nenadchlo, fantasy zde moc využito nebylo, seriál otevřeně začne otevřeně skončí, tolik otázek nezodpovězených a věcí které sem nepochopil, a těch věcí stále přibývalo, místo toho aby ubývalo, skutečně se tu toho moc zajímavého neděje, až na pár pasáží, a o nic moc zajímavého tu mnohdy taky nejde, to až v posledních epizodách, děj a příběh ujde, postavy docela dobrý, hudba taky docela ujde, jako takovej odpočinkovej relaxovej seriál na odreagování, neříkám že by to bylo úplně nezajímavé,  dialogy postav byly mnohdy taky nudný, ale ne úplně vždy, za mě je to průměrný seriál, ale s tím rozpočtem mohli udělat určitě mnohem více,  ale seriál se až tak netáhnul, a byl sem zvědav co bude dál,   ale i tak to mohli uzavřít ukončeně, a nějaké věci vysvětlit a uzavřít, tak to udělat, ne nějaké věci nezodpovědět a ukončit to otevřeně, i když chápu že to vše je v knihách a vše se tam nevejde, ale i tak pro ty co knihy nečtou mohli to aspoň nějak udělat, s odpověďmi a vysvětlením nějakých věcí,  ale upřímně nad vodou ten seriál taky držela docela pěkná pohledná elfka Galadriel, pěkná herečka Morfydd Clark ji zahrála fakt dobře ()

Thalin

Když by člověk zapomněl, že se to má odehrávat ve světě Tolkiena, tak to bude vidět jako vcelku průměrné a koukatelné fantasy. Ale když si člověk uvědomí, v jakém světě se to odehrává a porovná to s filmy od Jacksona, tak je to docela smutné. Na to kolik do toho vrazili peněz, to vypadá opravdu jako laciný seriál od průměrné produkce. A na sílu vražená korektnost taky není nic moc, stejně jako potřeba hrozně silných ženských hrdinek. A to říkám jako žena. Tyhle Mary Sue jsou nudné a divák s nimi nemá v čem sympatizovat. Charaktery neměly žádnou hloubku, některé linky  a dialogy působí zbytečně a o ničem a já se vážně nudila. ()

Alterpsyche

Je jasné, že RoP budou budit obrovskou kontroverzi. Nejen tím, jak nákladný seriál to je a kdo ho platí. Nejen tím, jakou předlohu se snaží adaptovat a kdo se o to pokouší. Nejen tím, v jaké době a jak byly natočeny. Zkrátka tím vším dohromady. __________Je těžké se nezaujatě koukat na seriál, který je podle mnohých na frontové linii kulturních válek. Možná však právě proto bychom se o to měli, my všichni, alespoň pokusit.__________Tvůrci měli před sebou obří úkol: adaptovat pouhých několik stránek textu z dodatků Pána Prstenů v komplexní audiovizuální dílo. Zároveň se vyhnout adaptaci všeho, co ději předcházelo v Silmarilionu. Pouze po domluvě s Tolkien Estate mohli tu a tam nějaký ten střípek zmínit. A to vše na pozadí sporu mezi liberálním a konzervativním světem o to, kdo může být součástí světa Pána Prstenů a kdo ne. Od počátku bylo jasné, že protesty budou velké a kritika neúprosná. Úspěch byl proto velmi nepravděpodobný. Přesto však, dle mě tvůrci uspěli. Ne ve všem a rozhodně ne dokonale, ale projevili snahu a zapálení. __________V první řadě je nutné si přiznat, že RoP trpí mnoha neduhy. Různé scénáristické berličky, časové skoky, příběhové mezery, nejasná motivace mnoha postav a dřevěné dialogy, které se až příliš křečovitě snaží o imitaci Tolkienova stylu jsou přítomné snad ve všech dílech. Na druhé straně je ale též nutné uznat, že jako adaptace (tedy nikoliv doslovné převyprávění) RoP funguje velmi dobře. První série plní roli jakéhosi prodlouženého prologu k dalším událostem. Ze strany tvůrců to byl velký risk, avšak dle mého názoru se jim v dlouhodobém měřítku vyplatí. Místo toho, aby diváka hodili doprostřed děje, ho nechali hezky od začátku sledovat, jak se události druhého věku skládají jedna na druhou a rostou jako věž. Do výšky a naštěstí i do krásy. A tak, místo toho abychom se dočkali detailního vykreslení jednotlivých postav (taktika, kterou zvolili tvůrci konkurenčního House of Dragon) se tvůrci rozhodli detailně vykreslit svět Středozemě, která se tak stává hlavní postavou seriálu. Důraz na geografii, jazyk (především etymologii) a rozmanitost jednotlivých kultur. To je typický Tolkien.__________Jednotlivé aspekty, kde se RoP odklání od předlohy, mají společného jmenovatele: snaha zjednodušit děj a posunout jej z abstraktní roviny na konrétnější úroveň. Jinými slovy, snaha zavděčit se průměrnému divákovi. Ano, možná se to mnohým zapálených fandům Tolkienova legendária nebude líbit, ale seriál, byť jejich existenci uznává a respektuje, není určen primárně jim. __________Samotné řemeslné zpracování snese ty nejpřísnější měřítka. Až na několik nepovedených animací (vrrci a oheň) je vizuální stránka témeř dokonalá, výprava monumentální a kamera úchvatná. Střih občas pokulhává, jak tvůrci hledali ten správný rytmus, ale v posledních třech dílech je tempo skvělé. Soudtrack je prostě famózní. McCreary nikdy nepatřil mezi mé nejoblíbenější skladatele, avšak Tolkienův svět mu neskutečně sedí. Stále nesrovnatelné s geniálním Shorem, ale ani jsem nečekal, že se někdo vůbec dostane tak blízko. __________Scénář, ohledneme-li od otázky adaptace, má několik, již zmíněných much, či spíše masařek. Největším hříchem je však dle mého názoru opravdu pomalý rozjezd. Je to jakoby se scénáristi v šestém dílu probudili a začali konečně posouvat děj a postavy stavět před těžká rozhodnutí. Sami tvůrci toto přiznávají v posledních rozhovoru pro Hollywood Reporter a naznačují, že druhá sezóna již bude vedena ve zcela jiném duchu. __________Moc rád bych udělil pět hvězd. Už jenom proto, abych vyvážil všechny ty škarohlídy, rasisty a bojovníky za svojí pravdu, co tomu udělují jednu hvězdu, ne-li rovnou odpad. Ale nemůžu. Tvůrci si zaslouží rovný přístup a já se domnívám, že při nejlepším si RoP zaslouží hvězdy čtyři. Procentuálně mu dávám 80% a budu doufat, že za dva roky nás tvůrci mile překvapí a všechny nedostatky napraví. () (menej) (viac)

Oup

Je to skvelé, pomalé ale o to viec atmosféru budujú e fantasy. Trilógia fetišisti a fanatici z kníh hejtujúci tajtrlíci si môžu trhnúť nohou 😀. Koho zaujíma názor takých ľudí. ()

PavolJay

Cital som vsetky Tolkienove knihy a nie raz. A tento serial si ma ziskal. No tak vsetko nie je do bodky podla knih- ako by aj mohlo ked nie su prava. Aky sok vsak? O co ide v kazdom diele je posolstvo a myslienky. Tolkienove diela tym vzdy vynikali a tento serial ich obsahuje mnozstvo. Kto sa ho rozhodol nenavidiet preto lebo nesedi nejaka casova linka ich pre nevidi alebo nechce vidiet. Napriek tomu uberam jednu hviezdicku ako priestor na zlepsenie. Postavy miestami konaju prinajmensom podivne a kde tu sa objavia medzery v scenari, ktore sa dali lahko odstranit pretoze boli evidentne. Verim, ze druha seria pojde na 5 hviezdiciek. Je skvele byt opat v Stredozemi. ()

Máraˇ5ˇ

Ufff, dokoukali jsme to. Závěr poslední epizody mě do budoucna navnadil, snad se to rozjede! V předešlých epizodách ale musela tahle série odradit spoustu diváků... Z těch devíti hodin totiž bylo zhruba šest úplně o ničem, dialogy tragické a k tomu tam bylo zbytečně moc dějových linek, v nichž se děj nijak neposouval. To, že to má hezký audiovizuál, mi opravdu nestačí. ()

Lukinsons-

Velký špatný. Neřeším nějaké nepřesnosti oproti knihám, já je nečetl. Tenhle seriál má úplně jiný problémy. Tím největším je zcela debilnější scénář. Horší jsem snad ani nikdy neviděl. Celý děj naprosto postrádá logiku. Od plánů postav po jejich chování. Herci jsou naprosto nesympatičtí a působí zcela směšně, když se snaží hrát vážně, bo když se snaží házet jedno moudro za druhým. K tomu ty jejich debilní paruky. Na tomhle seriálů se povedli jen občasné záběry na přírodu a CGI efekty. Jinak je to už jen plný CRINGE scén jako zpomalovačky, trapné promlouvání do duše atd. Seriál nemá vůbec, co nabídnout. ()

Fanatic72

8 epizod prakticky o ničem, ale na dnešní dobu je to samozřejmě krásně genderově a rasově vyvážený, protože o to jde v dnešní filmařině víc jak o dobrej scénář. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)