Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Predloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

Fender

Nepochopím, jak někdo může kritizovat Petera Jacksona, ten jediný se držel předlohy a vytvořil něco mimořádného, jeho Pán Prstenů má zkrátka duši. Tento seriál se snaží být vizuálně opojným, ale naopak je až moc umělý a nezachrání to kolikrát ani pěkné záběry. Postavy nemají charisma, jsou jen obyčejným počtem ve scénáři a některé z nich ještě ke všemu vypadají, jako po lobotomii. Nemohu říct, že by to bylo příšerné, ale mě si to zkrátka nezískalo, přiznám se, že jsem to kolikrát musel i přetáčet. Působí to uměle a bez duše, což je škoda, jelikož inspirovat se Silmarillionem je zajímavým konceptem, ale tady to nezafungovalo, jen se do toho praštila obrovská suma peněz. ()

Ironhead

Vůbec ne tak špatné dle toho, jaké to schytalo hodnocení a všeobecný hate. Tady asi bylo dobře, že jsem sledování odložil až na teď a nemusel čekat na každou další epizodu. Tudíž já osobně nepociťoval nějakou rozvleklost nebo ztrátu tempa. Nejsem ani TikTok generace s ADHD, co potřebuje co pár minut nějakou akci k udržení pozornosti. O tom ostatně svět Tolkiena nikdy ani nebyl. Peníze jsou na seriálu rozhodně vidět a většina světa a exteriérů byla naprosto úchvatná a já si to náležitě vychutnával, třeba Númenor byl opravdu parádní včetně jejich lodí. Většina dějových linek byla fajn, kupodivu mě nevadili ani "chluponozi" jejichž linky sem se tak trochu obával. Nejlepší ale rozhodně byla bromance mezi Elrondem a Durinem, tam vše fungovalo skvěle. Navíc trpaslíci byli spolu se skřety to naprosto nejlepší na celém seriálu, tam bych za masky i herectví všechny vyznamenal, třeba scéna se štípáním kamenů byla famózní a trpaslíci narozdíl třeba od Zaklínače jsou tu opravdu výborní. Naopak zdaleka nejslabší linka byla s opáleným elfem a místní vždy skvěle nalíčenou a v modrých montérkách navlečenou proletářkou, no a nutno uznat že ten elf za to nemohl, ten byl naopak povedený. Ale ta ženská jako by do toho světa ani nepatšila, to byl fakt omyl. Navíc celá bitva o Jižní kraje vypadala, jako když Númenor připluje přes půl Světa zachránit dvacet lidí z místní hospody. Tam to zrovna potřebovalo opravdu větší rozmáchlost a daleko více komparzu. Moc jsem ani nepochopil pokusy o maskování a matení kolem identit, kdo tu je Sauron a kdo Gandalf, lidem 12+ to muselo dojít v podstatě hned po tom, co se na scéně oba objevili (Sauron přece nebude nikdy vypadat jako Ježíš z Wishe, a jinde zas přehnaný zájem o kovářství taky lecos hodně prozrazoval :_). Takže za mě osobně spokojenost, i když výtky se určitě najdou. Nejde určitě o dokonalost, scénáristi občas opravdu tápou, ale čekal jsem to daleko horší... a možná proto, že jsem měl tak nízká očekávání, tak jsem si to nakonec užil. ()

Walle

Na seriál z prostředí pána prstenů jsem se těšila od ohlášení příprav a nejen to, bylo to pod křídly megakorporace s dostatečným financováním, takže co by se mohlo pokazit? Po shlédnutí prvního dílu jsem dostala odpověď, finance nejsou vše, chtělo to i někoho kdo ví jak má co a kdo vypadata někoho kdo umí psát dialogy. Druhý díl jsem byla schopna se zapřením pustit po dvou týdnech a i přes nesympatickou většinu hlavních hrdinů (s vyjímkou Arondira, Browyn a většiny trpaslíků)  jsem vydržela do konce první řady. Tento počin si nezaslouží označení pán prstenů, ale jako lehce podprůměrné fantasy se na to podívat dalo. Přemýšlela jsem o třech hvězdách, ale existence magického meče jen z důvodu otevření stavidla přehrady mě vrátila do reality, takže dávám 2 a jsem zvědavá, jestli tvůrci vezmou v potaz kritiku lidí a druhou řadu udělají lépe. ()

smlom8

Vydařené. Druhý Věk Středozemě. S ohledem, že práva měli autoři jen na dodatky Pána Prstenů, ale už ne na Silmarillion a Nedokončené příběhy, probruslili na hraně soudních žalob exkluzivně. Númenor perfektní. Sauronova linie respektující předlohu a přesto „originální“. Nejlepší rozhodně Durin a paní Durinová. Galadriel mohla být i ostřejší, rozervanější - přeci jen - svědomí nemá zrovna křišťálově čisté už od „hvězdných věků“. ProtoHobití linie Chluponohů zdařilá, ba hudebně nejlepší. Sic - tvůrci tu spojili začátek 2.Věku s jeho koncem do jedné linie, či spory, že Galadriel do Valinoru neplula – Ona je ale průvodcem děje, tak jak Tolkien zamýšlel – ústřední postava, jediná, která pamatuje „světlo Stromů starého světa“ a vypráví „dějiny Ardy“. Valinorské Stromy a sestřelení Orla Morgothovým Drakem ve Válce hněvu jsou i přes pouhá 2-vteřinová camea nejúchvatnější vizuály. Téhle autorské skvadře bych ta práva na Silmarillion asi i koupil :-) ()

CallisCZ

Jako fantasy to vlastně je docela nadprůměr. Je vidět, že se Amazon opravdu snažil, ale o Tolkienovo dílo se to spíš tak jako volně otírá (což se vzhledem k tomu na co vlastně má práva dalo celkem čekat). Když do toho půjdete s nulovým očekáváním jako já, tak budete celkem spokojení. ()

Sevprince

Kdyby to, co ve finální epizodě vzali jen z rychlíku, rozpracovali do víc epizod podrobněji, mohlo to být výš. Takhle je to přinejlepším, opravdu přinejlepším, lehce nadprůměrná fantasy, což je veliká škoda a pro mě velký zklamání. ()

Sev_

Na shot/reverse-shot a tripod u zeleného plátna za 500 mega se sice hezky kouká, ale peníze na casting a především scénář asi nezbyly. Většina hlavních postav je vesměs plochá až otravná a ve výsledku nejvýraznějšími (a nejlépe zahranými) postavami jsou mladší Durin, Elendil (a vcelku i Elrond). Co však nic nezachraňuje je scénář. Tvůrci se rozhodli události zhruba 2000 let (hledání Saurona, tvorba prstenů, zrod Mordoru, příprava pádu Numenoru) splácnout do jednoho měsíce a k tomu ještě přimíchat své originální zápletky (ne-hobiti a ne-Gandalf). Jeden by pak čekal, že příběh bude odsýpat krkolomým tempem, opak je pravdou. A je to znát hned od prvních epizod, kdy příběh na zhruba 40 minut je roztáhnut na 2 hodiny. Tím problémy bohužel nekončí. Amazon sice práva na Silmarillion nevlastní, myslím si ale, že odvyprávět události Druhého věku bylo možné i bez nich, aniž by tvůrci upravovali většinu událostí. A ejhle, dostáváme prapodivnou zápletku s mithrilem, řadového supervojáka Galadriel, Gandalfa/ne-Gandalfa v Druhém věku a korunu tomu nasadí Durinova zhouba o tisíce let dříve. Jako průměrná fanfikce adekvátní, jako snaha o věrné převyprávění méně známé části Tolkienova světa spíše zklamání. ()

LeaderFox

Koukal jsem na to, protože to nese velkolepou značku. Pokud to mám posuzovat jako LOTR, tak nehorázná bída. Nicméně pokud to vnímám jako nějaký "casual" fantazy, tak ok. Scénář nic moc, nikde se moc nebuduje napětí a je zde spousta věcí uspěchaná. Hobiti jsou jenom otravní, nic více. Finále nezáživné, nic mně nenalákalo na další sérii, vizuál je taky v pohodě, ale nic velkolepého. Všeobecně pokud to stálo těch 700 miliónů dolarů, tak to nejde vidět. Hodnotím objektivě 3*, nicméně mám chuť tomu dát 1*. ()

james11 odpad!

Přestože Tolkienovo dílo zbožňuju a četl jsem snad všechno, co je od něj dostupné v ČR, přestože filmového LOTRa miluju, k RoP jsem přistupoval chladně a neměl jsem velké očekávání. Rozhodl jsem se seriálu dát šanci… na tohle mě ale nemohlo nic připravit. Scénáristé si myslí, že Tolkien by se měl učit od nich a překrucují jeho dílo. Pokud by aspoň dokázali s jejich příběhem pracovat, ale velká část rozhodnutí nebo dialogů jsou v tozporu s tím, co se dělo díl nebo i deset minut zpátky. Casting nedokázal obsadit jediného charismatického herce (možná kromě Elendila). Přestože natáčení stálo stovky milionů dolarů, tak kostýmy a triky působí dost lacině. Tuhle sezónu jsem dokoukal, jestli se podaří nějak smysluplně uzavřít, ale stalo se přesně to, co jsem tak nějak už věděl, a chytrý příběh je prostě nad síly kohokoliv za tím stojí. Druhou sezónu už nehodlám přetrpět. ()

Tarix odpad!

Totální amatérismus, neschopnost vyprávět souvislej příběh, vytvořit atmosféru či uvěřitelný postavy, to všechno je prostě tragédie. Jestliže tuhle věc mají hnát dopředu efekty, tak je to dost smutný. Protože i ty jsou strašný. Tady se člověk musí smát, nebo brečet. Prostě :D ()

SirAduard

Jsem velice na rozpacích, co o Rings of Power říci. Měl jsem mnoho obav a pochybností, než vůbec seriál vyšel a teď po zhlédnutí si nejsem stále jistý, zda mě zklamal nebo potěšil. Co upírat nemůžu je celkové vizuální pojetí, které je odlišné od filmů Petera Jacksona a místo temného nebo ostrého stylu, tu máme noblesní, uhlazený a nablýskaný vizuál druhého věku na který je radost koukat. Hudba je tu také parádní, hodně inspirovaná filmy, a i když netrumfne Howarda Shorea, tak přesto krásně ladí. Bohužel struktura příběhu je velice rozvleklá a špatně rozfázovaná. Už od třetí epizody se na mně projevovala únava ze zbytečně vleklého scénáře, kde na vás autoři pořád sypou další linky, další postavy bez toho, aby se začlo něco opravdu dít a každá další epizoda ve mě vzbuzovala čím dál menší urgenci pokračovat. Až od šesté epizody se to konečně rozjelo a posléze mi finální díly zlepšily celkový dojem ze seriálu. Pořád se ale našly chybky a problémy, které se v průběhu seriálu objevovaly a zanechávaly ve mně ne moc dobré vzpomínky (například některé nepochopitelné změny v loru, zvláštní bojové sekvence, nepovedené dialogy, či příliš časté náhody v ději). I přesto se tvůrcům povedlo udržet pravou atmosféru Středozemě a v mnoha epických scénách zachytit její krásu a majestátnost. Proto mám stále oči otevřené a jsem velice zvědav, co nám v budoucnu autoři přinesou, zda se do příště ze svých chyb poučí a dají nám další série v lepší kvalitě než doposud, protože ten seriál určitě má potenciál, akorát to prostě mohlo být o dost lepší. ()

Carlito1

Moc hezký fantasy. Kinematograficky to vyčnívalo. Elrond a Durin jsou supr dvojka. Galadriel je badass a to se ani nemusí extra snažit, ale ostatní linky byly občas docela nudný. Jsem rád, že jsme se opět dočkali něčeho ze světa Lord of the rings a určitě vyhlížím druhou sérii. ()

Warapeidza

Spoilery. Nadprůměrný seriál s výborným finále. Ano je to dlouhé a rozvláčné, ale co jste sakra čekali když to má mít pět sérií :)? Jakožto ideální se ukazuje koukat na dva díly po sobě- liché jsou takové hodně kecací a přípravné, sudé naopak víc dějové. Při zpětném pohledu se mi velmi líbí jak si tvůrci připravovali půdu pro finále, škoda že poslední díl je nejlepší ze všech (druhý v pořadí asi šestka) a teď nás čeká delší pauza. Jako hlavní problém se ukazuje to, že Amazon koupil práva jen na Pána prstenů a na Hobita, nemůžou tam použít nic třebas ze Silmarilliona nebo z dalších Tolkienových knížek. Takže musí kolikrát vytvářet "alternativní" dějové linie, které ale vlastně nakonec vcelku fungují. Výborná je linka Galadriel, líbila se mi linka Halbranta/Annatara i Cizince/Gandalfa. Zajímavé nejednoznačné podání geneze "zla" které slyšíme zejména v dialozích Galadriel s Adarem a s Halbrantem. Z pohledu hudby i výpravy jsou na tom vidět  i ty šílený prachy co to stálo, a tak se už celkem dost těším na Season 2. ()

Vreckovka

Cakal som horsie podla recenzii, ale zas take zle to nebolo. Ale zeby to bolo vyslovene dobre, to sa tiez neda tvrdit. Ale jedno je iste, za tie peniaze to urcite nestalo ()

Jaroslaw

7/10 Jelikož miluju Pána Prstenů,Hobita a vše co se týče středozemě i já jsem byl po prvních záběrech trochu skeptický,ale sakra vlastně to dopadlo lépe než jsem doufal a rozhodně se nejedná o katastrofu,jak se někteří domnívají.Po audiovizuální stránce nelze cokoliv hejtit,stejně tak i postavy,království atd.zejména pak musím zmínit perfektní úvod ve stylu Lotra,ze kterého jsem měl fakt husinu.Avšak i já musím uznat,že je trochu škoda vícero postav a linek,které jsou místami krkolomné a v pár dílech člověk nestíhá co,jak a kdo a proč,to jsou však jen menší chybičky.Na konci série přišlo i dojetí a hajp na další série,tak co sakra víc čekat,pokud milujete svět středozemě,popřípadě jste viděli jen filmy i tak si užijete návrat do Středozemě, a příslib do budoucna je sakra velký o tom žádná. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)