Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Predloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

fimler

Filmařsky je seriál zmrvený na mnoha frontách a s tímto rozpočtem mohl dopadnout třeba 1000x lépe. To je právě ten velký kámen úrazu, že s takovýmto rozpočtem a kreativním dohledem Tolkienovců to dopadne takto. Bude to asi argument v naprosto každém komentáři, ale kdyby to neneslo značku Pána Prstenů hned by zde hodnocení bylo o mnoho větší, jenomže takhle zklamat všechny fanoušky Tolkiena a udělat z toho naprosto průměrné až podprůměrné fantasy je smutné (ještě k tomu, když víme, že to mohlo s tímhle rozpočtem dopadnout jako filmy, které jsou perfektní). Co mě na seriálu vadilo nejvíc byl scénář a casting. Scénář byl prostě špatný (chování postav úplně mimo, každý díl jiné chování, jiné záměry, jiné smýšlení, sympatie k postavám žádné), ale casting byl doslova otřesný (hlavně co se elfů týče). Největší problém jsem měl právě s hlavní postavou Galadriel. Nechápu, kde se v procesu vybírání herců stala chyba, protože herečku typu Morfydd Clark přece nikdo na castingu nemohl brát vážně jako věrohodnou a správnou představitelku Galadriel. Co mi naopak zase vůbec nevadilo bylo zakomponování černochů jako elfů a také jako trpaslíků. To mi přišlo naprosto v pohodě, nijak to seriál nenarušovalo a jak černá trpaslice, tak černý elf se perfektně hodili do svých rolí a dopadli mnohem lépe než "Galadriel". Dávám 3 hvězdy s tím, že doufám, že se prostě v druhé sérii vychytají mouchy (hodně much), jinak tento seriál skončí opravdu jako brak. ()

KoubaKoubicz odpad!

Wow. Seriál je tak trochu jako tajemná a nová holka ve městě. Zprvu se vám může líbit, ale čím více ji poznáváte, tím je děsivější a než se nadějete, tak vám nasere do postele. "Každý, komu se seriál nelíbí, je xenofob, rasista a později i homofob." Prosím vás, běžte si vybíjet své komplexy jinam. Arda má sama o sobě široké spektrum barev pleti ale tam, kde to dává smysl. Haradští třeba byli černí a bylo to proto, že žili na sluníčku! Takhle to vypadá, že do všech ras dali jednoho černého jen proto, aby získali politické body. Kdyby se seriál odehrával v Haradu a byl tam jediný bílý člověk, budu naštvanej úplně stejně! V tomto seriálu je všechno špatně. Tak moc opěvovaný CGI - katastrofa... Vrk vypadající jako naštvaná čivava, zbroj postav, pád strážní věže a spousta dalšího... Tolik momentu, kdy je očividná digitální úprava. Nemluvě o úvodní znělce, při které se mísí světlý a tmavý písek. Smysl je dle mého jasný - jde o znázornění manipulace saurona s ostatními, kdy jejich mysl otravuje temnými myšlenkami. Ale v téhle sérii je to úplně mimo. Jediný, s kým si Sauron hrál, byla arogantní Galadriel a ve chvílích kdy byl sám, tak se nejspíš sám sebe snažil přesvědčit k tomu, že je jen kovář... Nemluvě o tom, že konec znělky vypadá jako reklama na L'or... Odpad! Co se týče prostředí, je nutné uznat, že spoustu krajin i scén, vypadají krásně. Pak vám ale naservírují cikánské ležení, které vede nějaký šaman. Wtf, hobití šaman? Vážně? Architektura je hrozná. Místy připomíná Númenor spíš Harad a jindy je až moc podobný elfském architektuře. Kostýmy herců jsou obrovská tragédie... Skoro každý elf vypadá jak nagelovaný frajírek, trpaslíci vypadají jak děti na karnevalu a hobiti... Škoda mluvit. Co se týče soundtracku, lze ho označit za značně podprůměrný. Doteď si ani nepamatuji úvodní znělku po 8 epizodách!!! Hry o trůny jsem třeba neviděl nikdy, ale znělku si pamatuju. A hudba během seriálu... Jako by nebyla. Vlastně o ní skoro vůbec nevím! Herecké obsazení... Ty vole... Kolik peněz do toho seriálu dali? A stejně nebyli schopní vybrat jedinou sympatickou postavu! Ať už byla černá, bílá žlutá nebo kombinace všeho dohromady, všechno byly tak nesnesitelný ksichty. Herecké výkony též nestály za nic. Černý elf měl stejný výraz po celou dobu, Gajda v jednom kuse přehrávala a vypadal neskutečně vtipně, když křičela na Saurona a kamera byla asi 20 cm od ní. Každá postava plakala a samozřejmě velice dojemně... Ty vole!!! Snad nejhorší věc na celém seriálu je scénář. Nechápu, kdo mohl vymyslet tolik sraček. Naprostý průjem slov. Každá postava se snažila mluvit filozoficky a moudře, jenže snaha vyzněla na prázdno... Věty typu: " Víš proč kámen se potopí ale loď pluje? Kámen se dívá dolů, ale loď má tajemství, víš jaký? Dívá se nahoru." nebo "Co se stalo s tvojí ženou?"... Na tuhle otázku začne Elendil filozofovat o východu a západu slunce a pak jen řekne:"Utopila se"... Co prosím? Jednoduchá otázka a on zase mele nějaký blbosti a pak jen dodá tohle... Jedinou výjimkou, je Dutin IV. Ten se nesnaží filosofovat, jen brečí, hraje ublíženého a mění názory jak na běžícím pásu. Spoustu krát jsem zaznamenal pokus o vtip, třeba když makulka spadne do hovna a vymáchá si v něm ksicht... To bylo tak trapné... Postavy se chovají jako dementi. Galadriel se od té Tolkienovy tak hrozně moc liší. Má to být étericka bytost s kouzelnými schopnostmi. My ale vidíme totálně arogantní, sobeckou, rozmazlenou a krvežíznivou válečníci. Tvůrci z ní od začátku dělají úplnou krávu jen proto, aby to v posledním díle potvrdili. Z Durina udělali uplakánka a podpantofláka, který si není schopen stát za svým. Elrond je si hraje na velikého diplomata, ale vlastně nic nedokázal. Isildur se chová jako idiot od samého začátku. Celou dobu chce jet do Valinoru na západ ale pak se chopí první příležitosti a jede na východ. Ten kluk prostě neví co chce. Gandalf je totální výmaz. Jaký smysl by mělo poslat na Ardu v boji proti Sauronovy někoho, kdo ani neumí mluvit a kdo je ochoten se přidat na temnou stranu jen proto, že mu 3 pofidérní non-binary týpci tvrdí, že je Sauron, pán temnoty. A proč si tihle týpci myslí, že má Sauron spadnout z nebe, když si zatím kove prsteny s elfy? Co to je za non-sense služebníky? Možná šlo jen o odškrtnutí genderové vyváženosti. Jak se hobiti můžou tak chvástat tím, že jsou si nejvěrnějším druhem? Vždyť nejslabší nechávají na konci karavany a nechávají je na pospas jasné smrti a smějí se nějakýmu blbečkovi, kterýho ubodaly včely. Je pravda, že jsou velice obětavý. Nori chtěla makulku zachránit tím, že na ní skočila, aby pak spadla ta veliká větev na obě z nich. Kdyby tady alespoň trochu fungovala fyzika... Achjo jak může dát Halbrand brka koňovi, a ještě ke všemu takhle... Někde jsem četl, že je blbost toto kritizovat, když je to přece fantasy... Ty vole, vždyť Arda je naše země. Tolkien tento svět vytvořil jako fiktivní a dávnou minulost našeho světa. A i kdyby to tak nebylo, svět musí mít nějaké pevné základy něčeho, alespoň fyziky, ale ta celkově smysl nedává. Proč se královna snaží, aby ostatní nevěděli, že je slepá, ale když vyjde na palubu, má přes oči šátek? Jsou absolutně ignorovány vzdálenosti, které postavy musí urazit, nikoho ani nenapadlo, že Númenorejci vezou koně a na ty 3 malé kocábky by se rozhodně nevešli. Proč si máme myslet, že isildur zemřel, když za několik let usekne Sauronovi kus ruky? A pokud umřel, proč má název seriálu v sobě obsaženo "Pán prstenů" když s tímto světem nemá nic společného?   Seriál je prostě tak moc nedává smysl, až to bolí. Tímhle výčtem věcí, které byly hloupé a nedávaly smysl, jsme se bavili každý večer, když jsme seriál společně sledovali. Po závěrečné epizodě jsem musel dát hodnocení všech epizod na odpad, protože jako divák si tohle přece nemůžu nechat líbit i kdybych nebyl fanoušek světa pana prstenů, tak jako obyčejný konzument, který nemá lehkou mentální retardaci, tohle přece nemůžu považovat za zdařené dílo. Je hezké, že do toho Amozon investoval takové peníze, ale tohle musel být neskutečný tunel. () (menej) (viac)

bourgeois

Nepamätám si kedy naposledy som pozeral seriál na 2x rýchlosti, ale tu som musel, pretože všetko bolo tak pomalé a nudné. Vyhodiť toľké peniaze a natočiť seriál na úrovni tínedžerskej sračky... hlava mi to nebere. Dopozeral som to len aby som nemal kostlivca v skrini. ()

cernakus odpad!

Jeden z mála seriálů, který lze objektivně hodnotit shlédnutím jen prvního a posledního dílu. A je to lejno. Jestliže u prvního dílu bylo možno ještě přimhouřit oči kvůli efektům, exteriérům a hudbě, na posledním díle je tohle všechno pryč a vše negativní z prvního dílu, je zdůrazněno a v trojité dávce. Ostatně, není třeba brát v potaz jen negativní recenze. Hlasování lidu je více než výmluvné a Amazonu se podařilo vytvořit bez jakýchkoliv pochybností největší filmový provar všech dob, protože seriál, který stál 500 miliónů vyrobit, 250 miliónů na právech a 300 miliónů na propagaci se sledovaností méně než 10 miliónů diváků z 200 miliónů předplatitelů je "box bomb" jak atomovka. Já osobně po osmém díle dávám odpad. Nebudu shovívavý. ()

AnthropOcean

Moje očakavánia boli na historickom minime, popri tých všetkých negatívnych ohlasoch, nízkych hodnoteniach na imdb-čkách, čsfd-čkách a iných pi-čkách som čakal najväčšiu televíznu katastrofu od ôsmej série Game of Thrones. O to väčšie bolo moje prekvapenie, že tie zatracujúce komentáre všetkých tých smutných erudovaných nerdov na internetoch sú len prázdne slová. Fantastická remeselná zručnosť všetkých zúčastnených oddelení je v takejto miere na televíznej obrazovke bezprecedentná. Hodnotiť tento seriál ako odpad hraničí s imbecilitou, je to zavádzajúce a keď už nič iné, tak najmä totálne neúctivé voči tej drine, ktorá stojí za celkovým prevedením seriálu a môže to spraviť iba človek, ktorý v živote nepreložil krížom slamy, alebo má IQ trucujúceho dieťaťa. Nemusí sa všetko páčiť každému, to by sme pozerali jednotvárne pičoviny a znamenalo by to, že sme všetci rovnakí čo by bolo ešte hrozivejšie, ale štipka rozumu a objektivity v živote nikomu ešte neuškodila. ()

JenYu

Viděna 1. série: Jako velký fanoušek Jacksonovy trilogie, která definovala moje mladistvá léta, jsem si nedokázala představit, jak by další zpracování Tolkienových materiálů mohlo vypadat... A hned první dva díly mě nadchly. Především nádhernou výpravou, která je suverénně tím hlavním, co mi z tohoto seriálu utkví v hlavě. Kostýmy, masky, design měst (Númenor vede), detaily a krásná novozélandská příroda nerušeně navázaly na Jacksonovo pojetí Středozemě. Dále mě potěšil casting - Galadriel, Elrond, Durin nebo Durinova manželka mi do svých rolí úplně sedli. Líbilo se mi, že seriál zůstal věrný Tolkienovskému stylu a nepřidával (divácky vděčnou) erotiku a nahotu v rámci navýšení sledovanosti - za to patří tvůrcům velké díky. Bohužel s dalšími díly se moje nadšení rozplynulo... Děj se přestal posouvat kupředu (i epické epizody byly statické) a další a další postavy mě svým chováním začaly iritovat (mnohdy bohužel Galadriel, nejvíce však Theo, Bronwyn, Elendilova rodina nebo Cizinec u hobitů). Zájmy tvůrců mě počaly míjet a já se vlastně těšila pouze na linii Elronda s Durinem a nebo na odkazy na původní trilogii (Balrog atd.). Myslím, že si Amazon vzal velké sousto a rozhodně to neměl lehké, protože Jacksonova trilogie zůstane navždy nepřekonatelným klenotem. Peněz do toho napumpovali hodně (což je vidět), ale sebelepší výprava, triky a další a další příběhové linie s dalšími rasami prostě nestačí, když příběh nemá duši. ()

mnx

Když už mi po letech Jacksonovy výtvory svou úchvatností a zároveň nenápadným opomíjením či ohýbáním důležitých aspektů Tolkienových knih začaly občas pít krev, objevily se recenze na novou variaci Tolkienova světa v podobě seriálu. Že prý tam hrajou černoši, lidi se tomu smějí apod. Tak jo, začal jsem se na to koukat. A po první sérii musím říct, že je to naprostá bomba! Máme tu rasu hobitů, kteří si nedávají jen svačiny, svačinečky a druhé večeře, ale mají i závažné existenční problémy. Máme tu trpasličí ženy, samotářské elfy, a taky prvního Elfa mučeného a pozměněného k službám zla. A hlavně tu je mladá Galadriel - pěkně ostrá a nesmlouvavá Elfka, která se ve své touze porazit temného pána nezastaví před nikým a před ničím. Na její další vývoj jsem obzvlášť zvědav. Mé hodnocení je zatím po první sérii, může se to změnit. Z budoucího vývoje mě jen zarazilo, že další série se už prý nebudou natáčet na Novém Zélandu. Podle mě je to obrovská škoda, ale uvidíme. ()

TR4XY_CZ

Hm, překrásné to bylo teda no. Vizuál a scénirii tím myslím. Zbytek je totální hovno. Strašně nudná, nezajímavá a hloupá záležitost, která dělá ostudu původní trilogii. Otřesní herci, příšerné postavy, tupý scénář, málo akce, moc keců a tak dále a tak dále. Celou dobu, co jsem se na to díval, jsem zapomínal, že se vůbec ještě dívám na Pána Prstenů. Nemá to ani špetku nádechu toho skvělého světa. Strašně bezduché a kýčovité. Nejdražší seriál všech dob a oni z toho udělají takový paskvil. No a ten konec mě tak nasral, že bych dal nejradši odpad i zbytku seriálu. Ještě k tomu je to nedokončené a obsahuje to stupidní cliffhanger. Vy, co tomu dávate 4 nebo 5 hvězd... Nechápu vás, ale zárověň vám závidím, že si tohle dokážete užít. 2/10 s přimhouřenýma očima. ()

JohnCoffe

Postupně mě svět Tolkiena dostatečně vtáhnul. První dva díly jsem ale lehce skřípal zubama nudou. Nejlepší postava je pro mě jednoznačně princ trpaslíků. Těším se na pokračování. ()

Kennedy_R

Zde silně podhodnocený seriál, který mně osobně se líbil víc než prequel ke Hře o trůny. Žádný díl mě nenudil, hodně akce, efektů i krásných scenérií. Proč tedy tak nízké hodnocení? Všichni zde viděli pětihvězdičkového Pána prstenů od Jacksona. Ale to čekali, že toto bude stejné? Nebo lepší? Vždyť původní trilogie vyždímala z knihy skoro vše co šlo (a co zbylo až na pár výjimek dodal Jacksonův Hobit). A ví zde vůbec všichni, že zde zatím nešlo o Pána prstenů, ale o Silmarillion? A opravdu jej všichni alespoň dvakrát četli? Je to velmi složitý, rozmáchlý děj, který navíc prostupuje jako space opera celým světem po mnoho tisíciletí. Vždy jsem to považoval za nezfilmovatelné. Jak jsem už uváděl na konci v hodnocení posledního Hobita a Bitvy pěti armád: "...teď jen spoléhat, že se najde odvážlivec, který se pokusí o roztříštěný, časově dlouhý a těžce uchopitelný Silmarillion. Potom by historie Středozemě byla kompletní." A jsem moc rád, že se odvážlivci našli a důstojně se toho zhostili. Jediné co mě opravdu leze krkem a za co jsem chtěl ubrat hvězdu je nehezký zvyk filmových pošuků obsazovat do všech seriálů poslední doby černochy a asiaty. Co oni mají dělat v keltských a staroevropských legendách, ze kterých Tolkien čerpal? Nejde jen o Amazon, ale i Rod draka od HBO, Zaklínač od Netflixu. Opravdu by s tím již měli jít do prdele. Je to velmi rušivé a každý musí vnímat, že do filmů, které se zabývají legendami evropského kontinentu, to prostě nepatří. Ale i přes tento nešvar, který jsem se pokusil nevnímat dávám pět hvězd. Za mě spokojenost a těším se na další sérii. ()

elpin

Největším nepřítelem fanouška Pána Prstenů je fanoušek Pána Prstenů. Filmy vyšly v roce 2000, knihy ještě o milión let dříve. Dnes se píše rok 2023 a prostě stejné to nebude. V hlavních rolích jsou ženy, trpaslíci jsou bez vousů a elfové černoši. Témata, motivace a chování postav jsou taky jiná. Když se člověk odprostí od předlohy, tak je tohle hodně dobré a velmi propracované fantasy, kterých je jako šafránu. ()

Hopeman

Není to zas takovej průser, jak někteří fans tvrdí a to že amazon nechal části ortodoxních vykopat válečnou sekyru se dalo čekat.... jenže děcka kua tady jde v první řadě vo šušně a tohle bude sakra výdělečná frenšíza i když si tam budou vymejšlet jak malí Jardové a patlat to jak pejska s kočičkem. A vsadím levý varle že se dočkáme podobných věcí jako např - LOTR:Sauronovy větry nebo LOTR:Zabřeznutá Brandonožková nebo LOTR :Amazonský prsten nemoci .... takže zas tak řlutě bych to neviděl. :)(:ps: to slovo sem si vymyslel) ()

hufnagel

V seriáli vidieť obrovské peniaze,ale chýba tomu tá duša,ktorá sa podarila Peterovi Jacksonovi presadiť vo filmoch.Plus táto ich nová "agenda"tomu ešte pomohla s hviezdami smerom nadol. ()

KolarikKing

Není to dokonalé, najdou se tam nelogické věci a a ne všechno je natočeno nejlépe. Ale sakra vždyť je to jeden z nejlepších fantasy seriálů za hodně dlouhou dobu. Vizuál a lokace nemají konkurenci. Postavy jsou zahrány dobře i když je tam spousta zbytečných (Např. Půlka Númenoru). Co se týče barvy kůže daných postav, tak jsem se bál, ale nakonec nemám sebemenší problém. Příběhové linky jsou za mě také v pořádku, ale nejvíce to táhne Elrondova linka. Hodně lidí by si mělo uvědomit, že to není přesně podle knih, ale že je to jenom inspirováno. Normálně bych dal 4*, ale vzhledem k tomu, že jsem obrovský milovník tohohle fantasy světa a že na tenhle seriál hází některá individua stálý hejt, tak musím Prstenům Moci dát plný počet. 8,5/10 ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)