Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Predloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

Kultak

No páni! Tak krásné a inkluzivní dílo! Není snadné najít, kde začít. Tohle "dílo" je zprasená prasečina odshora dolů. Tak třeba scénář - něco tak stupidního a hloupoučkého se hledá špatně. Postavy se chovají stupidně, často to nedává smysl. Tak stupidní, že to už není na facepalm ale k pláči. Například když z Númenoru vyplují dvě lodě, každá asi 30m dlouhá, ze kterých se v destinaci vyřítí pět set rytířů na koních v plné zbroji.... Knižní předloha není ani v nejmenším respektována - například jsou v seriálu postavy, které se mají narodit za více než tisíc let. Galadriel se nechová jako dva a půl tisíce let stará dáma, ale jako rozmazlená pubertální čubka, co nejdřív bodá a pak klade otázky. Chraň ruka páně toho, kdo nejde téhle couře po dobrém na ruku... Ale tak hlavně, že máme "strong female character".... Takový underline veškeré té prasárny je snaha všude něco počernit. Černí elfové. Černí trpaslíci. Černí Númenorejci. Nejlegračnější jsou hobbiti, kteří žijí v jakési kočovně paleolitické prvobytně pospolné společnosti... Ale společensky jsou jsou už v postkoloniální době, protože mezi nimi jsou černí jedinci, čmoudlí jedinci a možná snad i Asiati. Naprosto běžně se zde děje, že rodiče bílí jako stěna mají čmoudlé děti a naopak... Hnus, kanál, bezcenný kus hnoje s neskrývanou multikulti agitkou. Jednu hvězdu dávám za to, že skřeti byli namaskovaní lidé a ne CGI (ne, že by jich tam bylo moc) + za myšlenku, že skřeti jsou vlastně incesťáci. ()

joker30

Tu som asi mimo vacsiny, ale za mna je ten serial skvely. Vizualne orgie, dobra zapletka, zaujimave postavy a ich origin. 1 seria 90% ()

AngelG

Čekala jsem, že to po všech těch ''nadšených'' ohlasech bude nejspíš tragédie, ale že bude až taková, tak to zůstávám doteď lehce zaskočena. Tohle totiž fluše do obličeje nejen fanouškům LOTRa, ale hlavně samotnému Tolkienovi, který se musí v hrobě obracet. Něco tak umělého, bezduchého, tupého a arogantního jsem již dlouho neviděla. A přesně takhle se dají shrnout samotní scénáristé, kteří si zřejmě chudáčci naivně mysleli, že jsou lepší spisovatelé než samotný Tolkien a tak si s jeho materiálem vytřeli pozadí a splácali tento magnum opus plný woke výblitků, příšerného CGI, kostýmů a masek (ten mega rozpočet je až neskutečný na to, jak hnusně to celé vypadá) a nudných postav v čele s jebnutou Galadriel, kterou bych nakopala do pozadí už od začátku. Kam se tahle frnda hrabe na silnou a nadpozemskou Galadriel z filmové trilogie. Ono tedy celé obsazení je fakt šílené. Jen banda nesympatických prken, co blekotají nějaké nezajímavé nesmysly a snaží se působit hrozně chytře, asi jako celý tento seriál. A to, že mají vůbec odvahu pouštět se do druhé série je možná až obdivuhodné. Já si to každopádně ráda nechám ujít. ()

Fido

Abych to hodnotil po dílech, to bych musel být masochista :-) Obstojí hudba a vizuální efekty, samotný příběh a obsah, vč. Frodiho a Samulky, pardon Nori a Makulky, raději komentovat nebudu... ()

Human_Traf

Jak špatný musí být seriál, když se k jeho sledování musíte nutit a nelogická (nebo nevysvětlená) barva pleti některých postav je tím nejmenším problémem? Rings of power je měřítkem takového seriálu. ()

Sweat55

Po první sérii nejdražšího seriálu všech dob jsem jakžtakž spokojený, nicméně celkový výsledek mohl a hlavně měl být mnohem lepší. Seriál bohužel doplácí na ty nejhorší trendy moderní doby, kdy se v podstatě celou první sérii řeší to, co se stalo dříve, a nebo se "teasuje" pokračování a na aktuální děj poté nezbyde čas skoro vůbec. Některé důležité věci jsou bohužel zkratkovité a věci které by daly zkrátit, se zbytečně nafukují. Nicméně, putování po Středozemi má své kouzlo, většina postav je alespoň něčím zajímavá a u žádné dějové linky jsem se nenudil. Efekty jsou impozantní, ty bambiliony peněz utracených za seriál tam vidět jsou, takže i když se nic moc neděje, alespoň je na co koukat. Každopádně pokud se v druhé sérii nezašlápne plynový pedál až na podlahu, abychom se alespoň trochu rozjeli, takhle shovívavý opravu nebudu. 7/10 ()

ekspert

Seriál pro opravu nenáročné diváky, kteří buď dokážou záměrně vypnout všechny logické funkce mozku, aby nedošlo k úhoně, nebo pro ty, kteří je nezapínají nikdy. Případně seriál k žehlení.  Pokud máte Pána Prstenů rádi, raději nekoukejte. Pokud vám to nic neříká, třeba si užijte alespoň pár pozitiv, jako jsou trpaslíci, někdy (!) pěkné CGI výjevy, přírodu Nového Zélandu, hudbu či trochu tajemna. Snažil jsem se být k seriálu pokud možno co nejvíce otevřený a dával mu další a další šance. Fakt že jo. Ale ani tak nemohu hodnotit lépe, než 50% - 2,5 hvězdičky. ()

vincchuppo

Když si divák zvykne na nové postavy, což mě trvalo tak tři díly, tak už to docela jde. Nemyslím si, že by to byl úplně špatný rozjezd ambiciózního fantasy seriálu, ovšem laďka je vysoko, a komunita očekává víc, než si sama přiznává. Napřed jsem byl taky poněkud skeptický, ale nakonec mě to vcelku bavilo. Jen doufám, že ve druhé sérii bude více akce a méně plků kolem. Docela se těším. ()

vovarano

Tento serial je fajn, vsetci mali ocividne nejake ocakavania ktore sa nenaplnili, ale ak ide clovek do tohto serialu bez predsudkov, tak sa normalne zabavi, a uzije si to. Ano viem, ze galadriel je starsia ako ostatni, viem trpaslici ziju pod zemou v uzavretej komunite, viem, ze hobiti neprisli z irska, chapem, ze dialogy trosku pokrivkavaju, a co? Stale je to fajn. Urcite lepsie ako nejaky 1899 alebo iny hype. ()

FreeDooM44

Po prvních cca 4 dílech sem si dal asi dva měsíce pauzu, nějak mě to prostě nebavilo. Pak ale nebylo co dělat a na co koukat, tak jsem se podíval na zbytek. Musím přiznat, že ze začátku jsem byl dost konsternovanej. Nelíbili se mi charaktery postav, vyprávění děje, vykreslení detailů a vlastně celého universa. Pak hlavně u elfů a lidí jsem si říkal WTF to sedí spíš do nějaký disneovský pohádky a vůbec mi to tam nezapadá. Ale musím přiznat, že ty poslední díly mě bavily. Ale i tak sem si nezvyknul na nějaký postavy a skřípu u nich zubama a to se asi nezmění. Pokud se další série ponesou v duchu posledních epizod první řady, tak bych i přimouřil oko, uvidíme. ()

arkie

Podla mna vyborne spracovane a bavili ma vsetky postavy. Nie som ale fanaticky tolkienista a musel som si obcas pozriet na wiki, co je co za postavu .. a tak mi urcite usli odbocenia od predlohy. Ale az na hovadinu s tym, ze na par lodiach si doviezli celu kavaleriu a kone na pevnicu, som nevidel az taky strasny problem. Pacilo sa mi. ()

bearmeedek

Psteny moci šly do souboje s Rodem draka. Momentálně Prsteny 62%, Rod draka 79%. Běžte se hezky vykakat! Rod draka byl (k mému zármutku) průser jako sviňa. A i proto jsem měl z Prstenů moci strach a byl naopak potěšen. Naříkají diváci s koňskými klapkami na očích, kteří mají potřebu stejného podání a úrovně původního Pána prstenů, naříkají a zavrhují. Tento seriál je svůj a zatím je to dobře. Je to začátek a úvod k tomu pozdějšímu a slavnému. Od začátku to vypadá naprosto jako milá pohádka. Pak se přidává dobrodružství i nějaké dávky temnoty. Těch několik dějových linií narušuje nějaké to souvislé napětí, ale už se linky potkaly, prsteny se zrodily a teď nám dejte druhou řadu. Za mě pocitově slušná spokojenost. ()

elixir

Teď jsem dokoukal poslední epizodu, musím říct, že kdo kuje prsteny a s kým mě překvapilo a i když jsme ho měli pod nosem celou dobu, úplně mi úniknul 👏 Za mě dobrý počin, který je zahodno sledovat určitě dál. Jinak určitě je potřeba se oprostit od Lore příběhu, tohle je jiné pojetí a vůbec není špatné. ()

Cooller

Amazon nezklamal, dostal jsem přesně to co sem mohl čekat že dostanu... tak kde začit, třeba tam kde to boli nejvic. Tohle jednoznačně nebyl Tolkienuv svět, kanonicky je tady toho tak strašně moc špatně, že o tom bohužel není nutne debatovat.... jmenovat tady tak všechny přiběhové fakticke lži by bylo na celkem dlouho. Pokud je ovšem člověk schopen ignorovat existenci nějakeho canonu je to vizualne nadherný serial se skvělou hudbou a docela obstojnym fantasy přiběhem, který vyloženě neurazí. Kdybych toho byl shchopen vytkl bych tomu minimalně ještě opět tu klasiku ať už naprosto nesmyslnou diverzitu... černý elf je opravdu rana pod pás, když elfove jsou canonicky naživu nějaky 2 generace... a samozřejmě všehopřitomnou politickou korektnost, která to niči ještě vic než ten už tak sprzněný scenař, takže 2* pro Howarda a za krasny vizual, ale na víc to určitě není. Opět taky musim říct že nerozumím tomu jak přemýšlí lidé co tohle vytváří, mají oblíbený plně funkční svět který nam Tolkien zanechal, utratí majlant za práva a potom změní 80% celku k obrazu svemu a uratí další miliony za vyrobu, to je musim řict opravdu odvažne rozhodnutí ale zaroveň naprosto stupidní... proč měnit něco co funguje a lide to maji radi, když chtěli otevřit stavidla fantazii mohli jít ještě krapet vic do minulosti a třeba znazornit Morgotha, tam by se mohli finančně krasně vyřadit na vizualu fel nestvur, balrogu atd... ne, opět radši použivají již zname tvaře a když už jsem u toho, z práce Petera Jacksona si mohli vzit alespoň trochu přiklad... 2 epizody mi trvalo než mi došlo, že ty lesní skřitci nejsou lesni skřitci, ale hobiti... jsem dost zklamany. Nezbyva než doufat kdy už tahle debilita, kde se tahají ideologie do všeho žití skončí a budem pokračovat v evoluci. ()

Pulper

Pozor, spoilery. Po shlédnutí úvodních videí a přečtení některých recenzí jsem se ani nechtěl na tenhle výtvor dívat. Nicméně, kamarád mi umožnil sjet celý seriál, což se stalo dnes. Po prvních čtyřech dílech jsem byl i přes skřípění zubů ochoten dát dokonce čtyři hvězdy, ale pak přišla zápletka s mitrilem a šlus. Klady. Výprava dechberoucí, hudba úžasná, ztvárnění hobitů, herecké výkony víceméně ok (super byl hlavně Durin), několik zajímavých a dobrých nápadů, pojetí Saurona. Co jsem ochoten tolerovat. Krátké vlasy u elfů, bezvousé trpaslice (Vždycky jsem ty vousy měl spíš za vtip.), zkrácení dlouhých časových úseků a do určité míry výraznou roli ženských postav, kromě jedné výjimky, ke které se dostanu. Zápory. Pojetí Galadriel jako válečnice, s chorobnou obsesí hledat Saurona všude a za každou cenu, což je dost v kontrastu s jejím charakterem v knihách. Rozdílů oproti knihám je víc, něco mi vadí málo, něco dost. Vypíchnul bych Finroda, který se rozpadl na prach a tudíž Galadriel jeho tělo nikdy neviděla. Klidně tuhle zajímavou zápletku se symbolem, který je ve skutečnosti plán, mohli dát nějaké jiné vymyšlené postavě elfky a Galadriel nechat jako tajemnou charismatickou kouzelnici. Žluč mi zvedl ten mitril jako pozůstatek reakce blesku se silmarilem ve stromě a idea, že má dodat sílu stromu, ze kterého asi elfové čerpají svou životadárnou energii nebo co, což přiměje Gil-Galada balamutit Elronda s misí k Durinovi. Tohle byl fakt nápad na palici.. Malý detail k rozhovoru Celebrimbora s Elrondem o misi Elrondova otce do Valinoru. Jeho matka otce nepřemlouvala, naopak ho v podobě ptáka vyhledala na moři a do Valinoru se vydali spolu. Tudíž u toho Celebrimbor opravdu nebyl atd. Seriálem se kapánek přehnaně line jako červená nit otázka emancipace, rasových rozdílů a diskriminace kvůli krvi (Elrond je "jen" půlelf, což je kapitální békovina, protože jím kvůli tomu rozhodně nikdo neopovrhoval, jelikož si mohl zvolit, že bude elf a podle toho se k němu všichni pak chovali.). Nakonec ti černoši a Asiati. Ne, ne, ne. Tolkien elfy jasně popisoval jako bílé rasy a pokud už v rámci rasové korektnosti chtěli mít černochy a kohokoliv jiného, pochopím u jižanů popř. Númenoru, kde se za ta staletí taky mohl objevit kdekdo, ale u skupinky cca 40 hobitů kdesi daleko na severu fakt ne, u trpaslíků obzvlášť. Nemám nic proti černým nebo asijským hercům, ale mají se objevovat tam, kde to má logiku. Tady bylo jasně vidět, že jsou tam nacpaní na sílu. Ve filmu Válečnice taky do jednotky dahomejských bojovnic nikdo nebude cpát bělošku, protože tam prostě žádná běloška nebyla. To, že je něco fantasy, neznamená, že budeme kašlat na věrnost předloze., protože je to in. Myslím, že právě v 21. století bychom si mohli přestat hrát na nějaká společenská a kulturní klišé, ale to bych chtěl asi moc. Ještě jedna věc, kterou jsem si uvědomil včera, když jsem po letech zase začal číst Pána prstenů. Chluponozi jsou v seriálu zobrazeni jako pravidelně migrující s jakýmisi vozíky. ale to zase neodpovídá tomu, co napsal Tolkien. a dost výrazně, řekl bych, ač na děj to nemá vliv. Chluponozi byli naopak proslulí hrabáním nor a setrváváním na jednom místě. To, co Tolkien označuje jako Days of wandering, nebyl nějaký pravidelný proces během roku, ale období několika let, kdy se ze strachu ze Stínu a rozpínavosti lidí přesunuli z jednoho regionu do jiného. Třeba mě příjemně překvapí, migrování budou mít dost a začnou stavět nory. Uvidíme :-) () (menej) (viac)

panPatejl

Tolkien se musí v hrobě točit rychleji než Smradupánova centrifuga na výrobu hnědoelfů Skurút-srál. Dal si chudák tu práci, že k těm několika promyšleným románům obohacených hned o několik jazyků, písem a celých kultur, napsal dokonce i KRONIKU. KRONIKU!!! Ta popisuje všechny události jeho světa od nevidím do halelůja. Číst se sice Sizmrtlion moc nedá, ale jsou to noty na desítky, možná stofky sérií, které by při troše opatrnosti nemohla doprznit ani pakoparta, která se ujala tohoto počinu. To by se ho musela ale aspoň trochu držet...  U Wiedmina Garalta měl Netflus přinejmenším tolik slušnosti, že si vzal Sapkovskýho knížku alespoň k první sérii. Na Amatérzónu už ale asi knížky nefrčí, takže to spláchli do hajzlu hnedka z fleku. Prorůstající PC woke bullshit už jen podtrhuje ubohost scénáře a absolutní neochotu navázat důstojně na původní dílo. Celkem mě taky zaráží, že "nejdražší seriál všech dob" svěřili partě břídilú, kteří mají na kontě jen pár druhořadých propadáků (tedy kromě cipa Yipa, který se podílel i na několika nízkorozpočtových komediích). Čekal bych, že u něčeho takhle velkého budou muset prokázat něco víc než jen kádrovou čistotu... ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)