Pán prstenů: Prsteny moci - Série 1

(séria)
USA, 2022, 9 h 17 min (Minutáž: 65–72 min)

Aurus

8/10. Za mě jde o povedený seriál který se za nic nemusí stydět. Příběh je velmi dobrý, postavy jsou sympatycké, hudba je výborná, akce tu je perfektní, lokace jsou zajímavé a kamera filmu je výborná. Doporučuji. ()

montongery

První série svým pomalým tempem a nádhernou audio-vizuální stránkou tvoří skvělý úvod a představení světa, ve kterém se odehrává děj (do toho zahrnuji i bezchybný soundtrack). V tomto směru nejde absolutně nic vytknout. Velké plus je za obrovské množství detailů, které asi běžnému divákovi utečou. Např. rozdíly v mluvě jednotlivých ras, architektura Numenóru, kdy každá část reflektuje jiný umělecký sloh a jinou dobu, dialogy přesně přepsané z knih aj. A spousty drobných odkazů na jiné Tolkienovy přilběhy a události -  labutí lodička Galadriel, socha Luthien, pes Huan atd. Pátou hvězdu jsem po velkém váhání nedal, protože se mi zdálo, že občas pokulhával scénář v ději (kdy nějaké významné události byli odbyté až naivně rychle na úkor pomalejšiho tempa, či nějaké rádoby chytré dialogy byly až nadbytečné) a scénář postav se mi také tolik nelíbil, kdy je vidět, že dílo až moc reflektuje dnešní dobu (např. střih u elfů jak z barber shopu 21.století atd.) a navíc postavy nejsou vykreslené tak hluboko, jak bych si představoval a působí tak nějak ploše. Uvidíme, jak to půjde dál, tento seriál se asi bude muset hodnotit jako celek po natočení všech řad, protože mám pocit, že každá série bude mít absolutně jiné tempo a jinou vypravěčskou strukturu. Jinak porovnávat s Jacksonem a jeho trilogií asi nemá vůbec smysl, jelikož se tu adoptují pouze až akademické dodatky na pár stránkách a ne nějaký příběh, který byl vydán v klasické hutné románové podobě. Navíc formát film vs. seriál je také o něčem jiném.. Takže i přes občasné neduhy musím před tvůrci smeknout, protože úkol určitě neměli lehký. ()

gumbo

První série je někde mezi *** a ****. Ze světa Tolkiena si to bere jen ten svět, ale duch a poetika tam zatím moc není (ale k té se nedokázal plně přiblížit ani Peter Jackson). Je to dobře vypadající fantasy s nevyrovnanými charaktery a dějovými dírami, které v první sérii chybí i epičnost. Ale už je asi jasný mustr, kterým se půjde (jaký je plán studia), první tři řady budeme sledovat kování prstenů u tří ras a postupné budování Sauronvi moci, od čtvrté se začne boj o Středozem a pak bude záležet na sledovanosti, na kolik řad se to protáhne. Na druhou řadu se docela těším a nejspíš bude pro úspěch seriálu stěžejní, protože když nepřijde zlepšení, může to také rychle skončit. Pokud zapomenete, že to je Pán prstenů a nebudete nic čekat, tak se můžete celkem obstojně bavit. 70% ()

Axident

Snad jen závěrečné rozklíčování Istar vs Sauron ok. Ale stále mám problém s deklamačně pronášenými moudry, které zní prkenně jak na divadle. Snažím se, a je to boj, nebýt předpojatý, ale celá série byla opravdu o dost víc nepovedená než povedená, to ať se na mě nikdo nezlobí. Děj silně nekompaktní a často nezáživný, obsazení přinejmenším diskutabilní (paradoxně jsem si zvykl asi jen na nejvíce haněnou Galadriel). Určitě se snáz kritizuje, než točí tak profláklá předloha, ale CGI samo o sobě je spíše k neprospěchu, pokud nefunguje to ostatní... ()

Eluin

První tři díly mě tedy moc nezaujaly, pak už byl výsledek o něco lepší. Celé je to velkolepě pojaté a rozmáchlé, nicméně někdy na úkor soudržnosti a srozumitelnosti, leckdy i trochu za hranou trapnosti. Je možná trochu škoda, že ani těch kusých poznámek z pera J. R. R. T. se tvůrci někdy drží opravdu jen volně. Ve výsledku se na to ale dívat dá a já si určitě pustím i další sérii. ()

HenryIvan

Výprava veľkolepá. Na záver si pre nás pripravili 2 odhalenia či zvraty. Jeden celkom očakávaný (zo začiatku sa vás ale snažia zaviesť), druhý anticipovaný až počas poslednej epizódy a celkom málo očakávaný. Má to svoje muchy, pred tým si oči zakrývať nemožno, no celkom rád som sa do tohto sveta opäť raz vrátil, čiže sa nechám ďalšou sériou (dúfajme) milo prekvapiť. ()

ViktorS

Musím povedať, že to dopadlo lepšie ako som čakal ale myslím, že každý to bude vnímať inak. Pán prsteňov je veľmi hodnotný fantasy svet a preto viem, že pre skalných fanúšikov to môže byť sklamanie alebo naopak neskutočný zážitok. Prevláda však názor, že tento seriál je opäť jeden z tých, ktoré sa snažia nasilu plniť určité kvóty a nasilu pretláčať hercov, ktorí patria do "etnika", ktoré v danom deji, príbehu, lokalite nemá čo robiť. Príkladom sú určité historické seriály odohrávajúce sa v Európe. Aj keď je to smutné, v minulosti tu vládol len "Biely muž" a černoch bohužiaľ nemal moc možnosť byť vyššie postavený, ak tu vôbec bol. Predsa len migrácia kedysi nebola taká veľká a teda černosi sa tu nachádzali fakt výnimočne no určite nepatrili ku šľachte. Lenže tieto seriáli sa to snažia obísť a viditeľne nasilu sa snažia byť prehnane korektné a doslova tak podrývajú realistické vyobrazenie danej doby. No a tento seriál tiež. Aj keď je fantazijný, má určité svoje podklady, z ktorých by mal vychádzať (aj keď čo som počul, moc podkladov na tento seriál štúdio nemalo k dispozícii). Ja viem, že dielo bolo napísané v dobe, kedy rasizmus bol bežný, mne len vadí tá nasilu prehnaná korektnosť, ktorá až bije do očí. A preto som sa rozhodol, minimálne túto prvú sériu, trochu podhodnotiť aby som vyjadril takto svoj nesúhlas. Ale nechápte to prosím ako rasizmus. Ja nemám nič proti černošským hercom. Mám rád hercov a herečky ako Will Smith, Dwayne Johnson, Idris Elba, Denzel Washington, Queen Latifah atď. a rovnako tak aj ich filmy. Tu by som sa ale dostal k tomu čo som riešil na začiatku, a že teda tento seriál môže skalný fanúšik chápať ako sklamanie alebo naopak ako výhru. Ja patrím k takému priemeru. Filmy mám napozerané ale s knihou som sa nikdy nestretol a preto som so seriálom nemal taký veľký problém, až na to čo som spomínal. No a taký laik si seriál myslím užije. Je to skutočne kvalitný seriál (prvá séria) plný akcie a dobrodružstva a veľa príbehových liniek, z ktorých ma najviac zaujal príbeh Galadriel. Bol veľmi zaujímavý a mal toho asi najviac čo ponúknuť. Zato naopak linka s hobitmi ma moc nezaujala a väčšinou som len dúfal, že čím skôr skončí, ale samozrejme občas tam boli svetlé chvíle. Linka s Arondirom bola pomerne fajn, ale tiež mala svoje slabšie a silnejšie pasáže. No a nakoniec linka s Elrondom a Durinom, tá patrila rozhodne k tým lepším a vždy ma bavila. Príbeh bol zaujímavý a na jeho zložitosť bolo dielov v tejto sérii tak akurát, takže vývoj nebol moc zdĺhavý ani prirýchly. Hudba skvelá, vizuál sa podaril, ale tak za tie peniaze aby aj nie. Aj keď je fakt, že CGI efekty sa rokmi postupne zhoršujú, ale tak za tým sú rôzne dôvody. Takže celkovo som s prvou sériou pomerne spokojný a normálne by mala u mňa 4 hviezdy. Som teda zvedavý čo nám prinesie druhá séria. ()

Daiker

Nemastné, neslané..... Drahý projekt Amazonu je spíš zklamání..... Je vidět hodně peněz, ale...... Je to takové barevné, umělé.... Občas to i nudí..... Nesympatické postavy od hobitů až po elfy. Černí herci mi tam prostě neseděli, trpaslici byli jediní co mi připomínalo svět Tolkiena.... Potvor a skřetů je tam málo a byli skvělí..... Další průser je hudba, soundtrack...... Ten je slabý...... Jediná skladba, která funguje patří k Sauronovi...... Celkově je to průměrná fantasy, která se zakládá na slavném příběhu...... ()

Baron Noktur

Aj keď priemer hodnotení častí mi vykazuje 4 hviezdy, predsa len ako celok seriál hodnotím na SLABÉ 3 hviezdy (čiže 3-, respektíve 2+). Predsa len je jedno hodnotiť jednotlivé časti a druhé celý seriál dohromady. Najväčší problém prvej série bola jej pomalosť, až telenovelosť. Mnohé situácie trvajú neúnosne dlho (Ako napríklad v časti Oko, v ktorej Galadriel šla celú epizódu cez kopec. Na začiatku epizódy sa vydáva ku kopcu, aby až na jej konci sa konečne cez ten kopec dostala. A takto je riešených mnoho mnoho scén v tomto seriáli.). Najlepšia príbehová linka prvej série bola určite linka Durin a Elrond. Výborní herci, veľmi dobrá réžia, skutočné emócie. Za najhoršiu postavu - neprekvapivo - platí Galadriel, ktorá pozná len tri výrazy tváre - naštvaný, ešte viac naštvaný a zúrivý. Nič proti herečke, ale táto postava jej vôbec nevyšla. Zvyšok patrí do priemeru - hobiti a elf čiernej pleti, ktorého meno som už aj zabudol a ktorý je frajer úplne nepodstatnej krčmárky, či koho. Prvá séria obsahuje kopec rozporuplných situácií, ktoré kontradiktujú s ostatnými, veľa nezmyslov, veľa hluchých miest a - narovinu - aj úplne zbytočných postáv. Aj keď sa prvá séria hlavne v prvých dvoch dieloch snaží, tak z celkového hľadiska nedosahuje ľahkosti spracovania a atmosférického pôvabu Jacksonovej trilógie. Ba čo viac, Jackson by ten plytký dej roztiahnutý na vyše 9 hodín, dokázal spracovať v dvoch dieloch. Nie je to vyslovená tragédia, to nie, ale je to sklamanie. To bez pochýb. ()

Fido

Abych to hodnotil po dílech, to bych musel být masochista :-) Obstojí hudba a vizuální efekty, samotný příběh a obsah vč. Frodiho a Samulky, pardon Nori a Makulky, raději komentovat nebudu... ()

Trixinka

Podle některých komentářů jsem čekala mega průšvih. Ten se ovšem nekoná. Přiznejme si, mohlo to dopadnout daleko hůře (oni taky klidně mohli být Elrond nebo Galadriel tmavé pleti či asijského původu, nebo také mohla být zakomponována tématika LGBT). Děkujme osudu, že tomu tak není a užijme si celkem povedený seriál s fantastickým vizuálem, některými skvělými linkami a krásnou hudbou. Jasně, byla tam i slabší místa (linka s Chluponohými, představitel Elronda naprosto bez charismatu, Galadriel v prvních částech značně nesnesitelná), ale ta naštěstí nekazí výsledný dojem. V podstatě mě nijak zvlášť ani nedráždil černošský představitel Arondira, vlastně proč ne, lesní elf by klidně mohl být tmavé pleti, aby se dobře skrýval v temných lesích ne :) Trochu mě zarazila údajná smrt Isildura, který jak fanoušci Pána prstenů vědí, usekl prsten z ruky Saurona. No snad v pokračování seriálu ještě zázračně povstane z mrtvých. Celkově si myslím, že jde o povedenou první sérii, snad se tvůrci poučí z chybiček a pro další řady už to vyladí na 100%. ()

darjeeling

Výsledek je určitě lepší, než jak to vypadalo prve z traileru. Ale to bohužel neznamená, že to, co nám Amazon naservíroval, bylo dobré. Jedna z věcí, co se povedla byla hudba. Bear McCreary důstojně navázal na tvorbu Howarda Shora, na jeden z nejlepších soundtracků, co kdy byl složen. Co se týče scénáře a samotných příběhů, tak jsem byla celkem spokojena (zejména nápad s předchůdci hobitů). Přiznám se, že nejsem žádný velký tolkienovec (Hobita a Pána prstenů jsem četla, Silmarillion ještě zdaleka ne celý) a od většiny znalců schytal seriál spoustu kritiky, hlavně že tvůrci seriálu různě šoupou s dějem a hodně věcí nedává tak smysl a nebourává Tolkienův kánon. Myslím si, že ale pro diváky jako jsem já, v seriálu nic tak hrozného, co se týče dějových linek, nebylo (trochu mě zmátlo odhalení Saurova, bylo to strašně rychlé). Teď něco málo k obsazení. Herci jsou celkem sympatičtí. Výtku bych měla u obsazení Elronda, ten herec se mi do této role vůbec nehodí. Při sledování traileru se mi velmi líbila herečka, která byla obsazená do role Galadriel...teď po konci 1. série, nevím, zda mi drásá nervy pouze špatné pojetí osobnosti mladé Galadriel nebo i to, jak je postava hraná. Když už jsme u postav, které se chovají zcela jinak, jak by se od nich očekávalo dle předlohy, jak už knižní tak filmové, připadá mi, jakoby tvůrci vyměnili chování Galadriel a Elroda. Elrond byl přeci spíše bojovník a Galadriel moudrá a rozvážná elfská čarodějka, která nosila jeden z mocných prstenů. Tady bych jí nesvěřila ani ten meč, natož mocný prsten. Očekávala bych, že ve vztahu Elrond a Galadriel bude moudřejší spíše ona, tady se chová opravdu hrozně přehnaně a afektovaně, jako nějaká nevyzrálá puberťačka. Chápu, že chtěli udělat silnou ženskou postavu, ale nevím no, moc se mi její vyobrazení jakožto velitelky armády a lehkomyslné drsňačky s mečem nelíbí. Co se týče masek, kostýmů a prostředí, tak seriál působí místy strašně uměle, přeefektovaně a pastelově, to mi vadí asi nejvíc. Nejhůře dopadli Elfové. U těch mám pocit, že vůbec nejsou vznešení, přijdou až moc lidští a prostě ty dlouhé vlasy jim chybí (dodávaly jim právě tu vznešenost). Prostředí trpaslíků a chluponohů se mi celkem líbilo. Další věc, co mi vadila byla fůra klišé momentů (v předposlední epizodě, to působilo místy skoro až jako parodie, někdy jsem měla zase chuť některé scény přetáčet, protože bylo jasné, jako se nakonec postava rozhodne a nebavilo mě se koukat celý díl na ustavičné přemlouvání některé z postav, o kterém už od začátku víte, jak dopadne, protože jste to už dříve několikrát viděli někde jinde). Co se týče zakončení 1. série, tak jsem nečekala, že ukutí prstenů bude tak rychlé, až to působilo trochu směšně (jinak poslední epizoda asi nejlepší, co nám seriál dosud nabídl). Zkrátka seriál nemá silné či hluboké momenty, což bylo na Pánu prstenů, vždy to nejvíce signifikantní. Celkově z toho mám ale asi spíše kladné pocity a docela se těším na druhou sérii.  P.S Co myslíte přežil Isildur pád trámů? ()

Shaleman

Njn, krev necáká z obrazovky, v každém díle není šokující zvrat, nevidíme Galadrielininy kozy a je tam jedna černá trpaslice bez vousů, tři černí Hobiti a jeden černej kung-fu Elf a není to přesně podle knížky! Taková sračka! Tolkien se obrací ve Valinoru! A to jsem ho ani nečetl. Jako někdo nemůže zkousnout tenhle seroš, já nemohl zkousnout Tolkienovo nekonečné skákání v nekonečných rodinných liniích kdejakého trpaslíka (i když klobouk dolů za to, jak to pěkně vymyslel). Ale tak co čekat, když moje první a poslední knížka byla brutálně nudná Babička a Dvě věže! Ale že mají všechny postavy brutální problém s akné (kupodivu až na trpaslíky) to nikomu nevadí! Slabší scénář, parádní vizuál, za mě dobrý! Málo vykřičníků!!! ()

Lenart

Po prvých pätnástich minútach prvej epizódy som si povedal: Oukéj, toto nebude verná adaptácia Tolkiena, ale ešte stále to môže byť výborný a prepracovaný fantasy seriál s podnetnými myšlienkami. Po ďalších pätnástich minútach — niekde okolo prvého výskytu hobitov — som si povedal: No dobre, zrejme to nemá žiadne vyššie ambície, ale stále to môže byť príjemný, jednoduchý, oddychový a sympaticky naivný rodinný seriál ako z deväťdesiatych rokov. A toto pozitívne nastavenie mi vydržalo asi tak do polovice tretej epizódy. To, čo sa potom začalo na mojej obrazovke diať, som teda naozaj neočakával.                    Ako sa mohlo stať, že najdrahší seriál všetkých čias má také hnusné triky zakrývajúce krásy Nového Zélandu, umelohmotné brnenia a nezaujímavé interiéry? Ale čo je hlavné — kto napísal ten scenár, ktorý nielenže zvysoka kašle na Tolkiena, jeho poetiku, myšlienky a kreativitu, ale ani nedokáže vystavať schopnú zápletku, dramatické oblúky či vôbec elementárne držať pohromade?                    Herci sú — až na zopár výnimiek v podobe Elendila, Adara a s prižmúrenými očami aj Elronda — necharizmatickí a nešikovní, postavy vyslovene nesympatické, panovačné a sebecké, ich konanie nedáva zmysel a repliky akoby vypadli z Xeny či Herkulesa. To Amazon naozaj v čase zlatej éry quality TV nedokázal zohnať schopných scenáristov pre projekt takýchto rozmerov? A tak som len pozeral na veci ako napríklad snaha preplávať oceán kraulom, aktivácia sopky mečom, presun tristo hlavej jazdeckej armády na troch mini lodičkách či „epickú“ bitku, pri ktorej hrdinovia v záchvate strategickej geniality opustia opevnenú kamennú pevnosť s vežou a uchýlia sa radšej do bezpečia troch chalúp so slamenou strechou.                    Prstene moci nedokázali nič z toho, čo čakáte od kvalitnej fantasy — chýbajú im epické výjavy, výtvarné nápady, budovanie mytológie a sveta, osudovosť, práca s archetypmi, masové bojové scény. Elfovia vyzerajú ako vulkánci, čo práve pribehli od barbera; númenorská armáda pozostáva z gendrovo vyvážených tínedžerov v plastovej zbroji, ktorých by si jednotka Jacksonových uruk-hai dala na desiatu; a hobiti? Z tých sa vykľuje skupinka toxických ezo maniakov, ktorí nechávajú svojich slabých a chorých zomierať opustených v divočine.                    Pochváliť by som mohol jedine schopný soundtrack Beara McCrearyho, úvodnú zvučku s podkresom od Howarda Shorea, prepracované masky skřetov a estetiku niektorých záberov — napríklad prvé stretnutie Elronda a Galadriel v zlatistom lese. To je asi tak všetko. Opakujem, hovoríme o najdrahšom seriáli v histórii založenom na najobľúbenejšom a najznámejšom fantasy svete. Ak toto celé nebol jeden veľký tunel, tak potom už neviem.                    20 % ()

waska

Není to špatný. Technicky skvělé. Příběhová linka taky ok, doufám, že některé věci budou dovysvětleny v dalších sériích. Trochu mě tam štve černej elf, černej hobit a černej trpaslík. Nic proti nim, ale prostě se to do příběhu nehodí. ()

hrumsrt

Inu po tom jaký na to byl hate a vůbec celá ta antikampaň, to nakonec není takový výbuch. Fandom původního LOTRa by to mohl nějak zkousnout a tenhle návrat do Středozemě uznat. I když to má docela zajímavý vizuál, který působí takovým mázlým způsobem, že i Hobit asi vychází lépe, a bravurní hudební doprovod, tak si to s předchozími projekty z tohoto světa rovno být nemůže. Je mi ukradený, kolik černoušků a asiatů tam máme.. Ale pořád je to projekt, který by měl fungovat především po příběhové stránce a upřímně jsem už unavený z toho, že každý náhled do Středozemě zase končí u Saurona. Výběry herců jsou divný, Amazon vyplázl takový balík peněz, ale neobsadil téměř nikoho nějak známějšího. Nezískalo si mě to, ale budu-li se soustředit na dílčí segmenty, nějak si to ustojí. Nemá to tu jednu osudovou linku, která táhne celý projekt, což zbytečně roztříšťuje příběh. První půli seriálu jsem pronudil v zoufalém očekávání, že dostaneme aspoň něco. Kéžby celý seriál dokázal totéž, co finální epizoda, kde jste toho Saurona už viděli snad v každém.. 45% ()

Maniik88

Strašne nevyvážená séria. Niektoré diely boli mučením diváka a hrozná nuda a vata a našli sa tak zo 3, čo boli dobré až hodne dobré. To že je casting aký je, to mne až tak nevadí, aj keď to vzhľadom na LOTR nedáva zmysel. Čo mi fakt vadí, bol ten dej, hrozné rozhovory, výrazný odklon od predlohy, zrobenie z Galadriel afektovanú princeznú bojovnicu, čo len niekde príde, hneď všetkých pouráža. Kostými, prostredie a hudba je super, to áno. Tam tie peniaze vidno, škoda, že sa šetrilo na scenáristoch a režiséroch. Inak posledný diel bol celkom dobrý a ako tak zachránil celú sériu a prispel k tomu, že sa kuknem potom aj na tú druhú. Dozvedeli sme sa kto je kto (žiaľ sa to dalo čakať a nie je to prekvapením) a vieme o kľúčových postavách. Škoda, pre fanúšikov LOTR skôr sklamanie. ()

oldy

Na to,že to stalo mnoho peněz to nebylo až tak velkolepé jak být mohlo. Snad se II. serie povede lépe. Prsteny se začinají tvořit. Jsem zvědav zda ukážou zbytek prstenů a prsten moci v II. řadě. Celkově je to lepší průměr. Kazí to některé dialogy,spomalovačky. 7/10 ()

studiobadguy

První, co musím zmínit je, že jsem to utnul po páté epizodě. Nic proti lidem, kterým se Prsteny Moci líbily, ale mě to nebavilo. Seriál stál 200 mega a vypadá skvěle. Kostýmy, lokace, CGI a cokoliv vypadá skvěle. Je vidět, že na tricích, vizuálu, audiu nebo hudbě (která je skvěle zapamatovatelná) se tvůrci vyřádili. Bohužel, to je asi největší část celé investice. Kde se určitě šetřilo je scénář, herci, nebo tempo seriálu. Scénář je odbytý neskutečným způsobem. Napětí? nulové. Postavy? totálně bez charakteru. Děj? Předvídatelný a naprosto bez nápadu. Dialogy? jak, kdyby se spolu bavily 2 google překladače. Herci jsou taky kapitola sama o sobě. Jedinej dobrej casting je Owain Arthur jako Durin IV. To je jedinej člověk, který nějakým způsobem hraje. zbytek lidí jen bez emocí a šťávy čte scénář a o nějaké herectví se ani nepokouší. Skutečnou třešničkou je herec Elronda. Ten se na to vybodnul totálně a podle mě si přijel jen pro vejplatu (která vzhledem k jeho výkonu nebude bůh ví jaká). Tempo to samé. Seriál se až nechutným způsobem táhne. Má to tak 4 dějové linky, z toho zajímavá je asi jedna. Linka v Numenoru je zbytečně natahovaná a dala by se zkrátit na půlku. Linka hobitů je naprosto nepodstatná a dala by se vystřihnout úplně. Linka Arondira je celkem ok. A linka Elrodna s Durinem je to jediné, co mě v seriálu zajímalo. Bohužel nejvíce času je divák nucený usínat v Numenoru posloucháním dialogů o ničem, a když náhodou neusne v Numenoru, tak stopro ho uspí nudná linka hobitů. No a než se stihne dostat k Elrondovi, už epizodu dávno vypnul. Stejně jako jsem kritizoval, že v prvním díle se extrémně stříhalo a jako celek je to zmatený, ve zbytku seriálu se nestříhalo vůbec, i když je to potřeba. Seriál možná stál raketu a vypadá a zní dokonale, ale na platy scénáristů a herců už bohužel moc nezbylo. V takovém stavu, v jakém jsem skončil (1-5 epizoda, dokoukávat to už asi nemám v plánu) je to tak 45% a bohužel další seriálové zklamání. ()