Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

Handle

Poznámky o nedostatečné filmařské invenci jsou sice možná trochu na místě, protože Zelená kniha je opravdu tak trochu feel-good hollywoodská šablona, která sází na jistotu, ale na druhou stranu nevím, proč by se za to film musel nutně kritizovat (nicméně chápu, že Oscar se obecně přeje spíše nudným artovinám a že to mohlo být pro někoho překvápko). Každopádně já si Zelenou knihu užil maximálně, snímek fungoval ve všech ohledech a ty dvě hoďky mi uběhly hned. Celková atmosféra a filmové postavy byly navíc natolik sympatické, že člověk jednoduše zapomene přemýšlet o nějaké hollywoodské šabloně a prostě se nechá vtáhnout tím příběhem. Navíc miluju, když se dokáže vkusně spojit drama s komedií a tady se to teda povedlo na 100 %. Plus opravdu krásný scénář jako bonus. Hrozně mi to připomnělo Nedotknutelní, jak po filmařské, tak po emoční stránce. Já bych mohl na tyhle filmy prostě klidně každý týden... :) // Po druhém zhlédnutí jsem tenhle snímek docenil ještě mnohem víc. Šel jsem na něj znovu do kina totálně náhodou a naprosto vyčerpanej a unavenej, že se teda asi prospím, když už jsem to jednou viděl, ale to nešlo... :) Hltal jsem opět každou scénu, bavil jsem se, smál jsem se a znovu jsem se nechal dojmout. Prostě dramedie, jak se patří. ()

Lacike

Road movie nie je môj oblubeny zaner, ale tentokrat mi to sadlo dokonale vdaka uchvatne sa vyvijajucemu vztahu ustrednej dvojice. Niektori ludia sice budu nadavat, ze to je dalsia negromilska agitka alebo ocividny utok na Oscarov. Pokial je vysledkom takto vydareny film v ktorom znova po miliontykrat funguju vsetky obohrate klise, tak s tym nemam najmensi problem. Vsetky tie vznesene motivy su vedlajsie a v centre pribehu stoji prave vztah ustrednej dvojice. Do urcitej miery mi to pripomenulo moju srdcovku Driving Miss Daisy v ktorej z pohladu bielej zeny zistujeme, ze ten neger je vlastne sympaticky a sikovny clovek. Tentokrat som mal pocit, ze to je podane opacne a z pohladu negra, ktory ale prekvapivo prilis privetivy nie je, zistujeme, ze ten biely clovek s predsudkami je vlastne v pohode. Len sa musi dostat zo zacarovaneho kruhu komunity v ktorej su vsetci cierni podradne bytosti. Ale ako hovorim. Tieto vznesene motivy sa tu divakovi netlacia za kazdu cenu do hlavy a kludne si môze nadalej nenavidiet koho chce a aj napriek tomu si vychutnat skvely film s fantasticky zahranymi postavami. Tony Vallelongom, ktory robi co sa da, aby uzivil rodinu. Viggo Mortensen tu znova podava skvely vykon. Akurat mi miestami strasne pripominal Bundu Ed O'Neilla. Dokonalym protihracom mu je Mahershala Ali ako vzneseny a trochu namysleny cernoch, ktoreho neberu medzi seba bieli a uz ani cierni. Taka ta ocividna snaha o nejake moralne ponaucanie vycnievala akurat v jednej linii ohladom jeho postavy pri ktorej som si povedal, ze to uz prehanaju, ale nakoniec mi aj tato linia davala celkom zmysel. Takze film som si neskutocne vychutnal a ludia ktory v tom budu vidiet len nejaky kalkul, tak to je ich problem. 10/10. ()

Listeroman

Skvělý odpočinkový film, který si na nic nehraje a zábavně popisuje skutečný příběh. Viggo a Mahershala tvoří parádní dvojku a humorem se nešetří. Hned si jdu pustit nějaký albíčko od Shirleyho. ()

ScarPoul

Príjemný film, ktorý sa na nič nehrá, netlačí na pílu a je ľudský v tom čo zobrazuje aj ako o ťažkých veciach rozpráva. Viggo ma potešil, ale to že vie hrať a vie vytvoriť nezabudnuteľný charakter viem o ňom už dávno. Herci si skvelo sekundujú a je dosť vidno, že si svoje úlohy užívajú. Film sa môže zdať že sa len tak kĺže po povrchu, pretože nemá potrebu šokovať ani biť výrazne dramatický, ale na konci máte dobrý pocit a obidve postavy sú vám bližšie. Je to krásny film, ktorý síce využíva tradičnú hollywoodsku šablónu, ale pri tých predigitalizovaných a over the hype filmoch typu - poďme ukázať na problém a na to ako to majú menšiny ťažké - je tento film akýmsi pohladením. Jeden z tých filmov, ku ktorým sa budem rád vracať. ()

Gwaihir

Nebýt sošek plešounů, jakkoli je možné o jejich rozdělení vést diskuzi, byl by mi tenhle snímek unikl, a to by byla opravdu veliká škoda, protože je to vynikající retro, jež vypráví úžasný lidský příběh o cestě dvou naprosto rozdílných mužů vedoucí k přátelství. ale také k poznání, a v němž se převládající skvělá komediální rovina umně mísí s chvilkami pro zamyšlení či situacemi, z nichž doslova mrazí, navíc obdařeno prvotřídním herectvím a perfektním hudebním doprovodem. 100 % ()

Caszidy

Docela dobře chápu, proč tahle hollywoodská pohádka dostala Oscara, byť já bych ho určitě nepřiznal, nicméně stejně tak dobře dokážu pochopit to rozhořčení Spika Lee a to proč při vyhlášení opustil sál, protože tohle neškodně bezzubé znázornění tehdejšího (a někdy bohužel i současného) rasismu v Americe, má k realitě opravdu míle daleko. Možná dokonce tolik, kolik spolu Tony Pysk a Doktor najezdili v tom nablýskaném oldsmobilu. Tím ale samozřejmě neříkám, že se mi Zelená kniha nelíbila, naopak bych na ní bez okolků poslal kohokoliv z přátel. ()

GeusX

Road movie o turné černocha s bílým řidičem na americkém jihu plném předsudků o černoších. Zdařilý a dobře koukatelný film, který nenudil. I lehký humor tu je. Typický představitel adeptů na filmová ocenění - takovej trochu vlezdop*delka pro rádoby trendy korektní Akademiky. Ale zase na zadek se z filmu neposadím a nevidím důvod ho vidět podruhé. 80% (viděl jsem 1x cz) ()

Hwaelos

Feel good movie z podobného ranku jako Hidden Figures, který má navíc pouze stále populárnějšího Mahershalu Aliho a skvělého chameleona Vigga Mortensena. Je to dobrá zábava na nedělní večer, ale zapamatovatelnost snímku se odvíjí od toho, kolik podobných filmů člověk doposud viděl. ()

Dale

Áno, je to ako podľa šablóny na natočenie akademického filmu, ale príjemne sa na to pozerá, má to dobrú atmosféru a omladený a obtloustlý Viggo je fakt výborný. No vážne takýto film dokázal natočiť Peter Farrelly? Režisér, ktorý bol pre mňa vždy symbol tých najdebilnejších komédií? Zdá sa, že osamostatnenie od Bobbyho mu obrovsky pomohlo. ()

vurhor

V hlavní roli talianský Aragorn, který se chová jako kdyby byl neobjeveným synem De Nirova Jamese Conwaye? No to mi nemohlo ujít! Green Book je jedna velká pohodová jízda napříč jižními státy USA, která si bere do malíčku vážná témata ohledně tamějšího chování k černošské komunitě, ovšem zároveň si nechává dost místa na to, aby diváka fakt příjemně pobavila. Je to z velké části film o rasismu, ale necpe to divákovi vyloženě do chřtánu, což v dnešní době oceňuji. Vynikající scénář navíc posilňuje opravdu skvělý Mortensenův výkon, za který si tu nominaci víc než zaslouží. Podobně je na tom i Mahersala Ali, na kterého se už setsakramentsky těším ve třetí sérii True Detective. Dohromady tvoří zajímavou a sympatickou dvojku, která si sice ze začátku úplně nerozumí, ale postupem času si k sobě najdou cestu. Ano, zní to jako hrozný kýč. A vlastně i je. Ale je to tak hrozně příjemný, že to vlastně nevadí, obzvlášť i s ohledem na to, že to je podle skutečné události. Vtipné, zábavné, podmanivé. Plus slyšet mluvit Vigga tím typickým mafiánským dialektem, místo toho medového aragornovského hlasu, je prostě k nezaplacení. Lepší 4* ()

Padme_Anakin

Distingovaný klavírista, rasistický senochrup, 60. léta. Tedy za mne ano, povedený kousek. S ohledem na Aliho parádní hereckou kreaci a překrásnou hudbu lehce zapomenu na své drobné připomínky. ()

corpsy

Podobne, ako si Tony ´´Lip´´ a Dr. Shirley vychutnávali KFCčko, pri jednej zo svojich mnohých ciest, podobne aj ja som si tento film vychutnal. To znamená, že proste terajší zážitok s chuti je skvelý, ale v ďalších dňoch to bude len o nostalgii. Ak teda nejaká bude. Oscarovka to nieje ( aj keď tie ceny má ), je to momentálny bohato filmový hollywoodsky produkt, kde sa to snaží o obohatenie a ľudský dojem. Snáď táto myšlienka, to raz vo svete svoje dostane. ()

sidzej

Mám veľkú radosť z toho že oscara za najlepší film si neodniesla nadhodnotená a ničím výnimočná Roma (teda vlastne odniesla za cudzojazyčný film) ani okázalá a drzá Favoritka ale práve táto vtipná a sentimentálna road movie o dvoch rozdielnych chlapíkoch ktorých okrem iného rozdeľuje aj farba pleti čo v dávnych dobách býval pre černochov neľahký problém. Samozrejme na originalitu sa nehrá, pripomínalo mi to desiatky iných filmov od Rain Mana, Šoféra slečny Daisy až po Nedotknuteľného ale ak by som z nich všetkých mal vybrať len jeden bol by to práve tento. Od režiséra komédie Blbý a blbší som fakt takýto vyzretý film na úrovni nečakal. Moja poklona. ()

ledzepfan

Mortensen i Ali jsou parádní.. Celé je to takové milé, sympatické, místy úsměvné, bezkonfliktní, kastrované... Fajn film u kterého bude super drbat psa za uchem, popíjet černý čajíček a přikusovat vánočku (nebo jiné pečivíčko) od babičky... ()

hous.enka

Začátek je trošku pomalý, ale jakmile jdou sklenky do koše, film si získává mou pozornost. A jakmile nasednou do toho modrýho bouráku, už jsem naprosto zažraná. Viggo je výborný a Oscara jsem mu fakt přála, Mahershala je jako hudební intelektuál taky skvělý. Tohle je přesně ten typ filmu o rasismu, který mi sedne. Žádný potrhlý bojovník nebo uvědomělá hrdinka. Ne. Obyčejný lidi, který stojej proti neobyčejný zatvrzelosti, stereotypu a očekávání. ()

NinonL

Byla jsem zvědavá, jaký kýč a trapárna zase letos vyhraje Oskara. Letos to nebyl tradiční holocaust ani tradiční transsexuál, byl to opět tradiční černoch a homosexuál navrch. Tentokrát dokonce v roli nadřízeného primitivnímu bílému loserovi s dobrým srdcem. Takže tradiční kýč a trapárna, ale cenu už získaly i horší filmy, takže za mě pro tentokrát průměr. ()

Adasin

Kdyby na to nechtěl jít kámoš, nejspíš bych Zelenou knihu viděla až někdy časem v televizi, jelikož mě road movie zrovna neberou, ale v tomto případě návštěvy kina nelituji ani trochu. Oba herci jsou skvělí, potěšil hlavně Mortensen, neboť jsem z něj nikdy neskákala radostí. Překvapilo mě, jak hrozně pozitivní ten film je a jak příjemně utekl. Nevěřila bych, že to napíšu, ale klidně bych si ho dala znovu. 7/10 ()

agentmiky

Nikdy bych netušil, že si Mortensen s Alim mohou tak charakterově sednout. Ale stalo se a ze Zelené knihy se stalo jedno z nejlepších road-movie v historii kinematografie. Trailery moc nepřesvědčily, ani účast režiséra Farrellyho mě nijak neuklidňovala (na filmy s vážnější tématikou se doposud totiž nezaměřoval). Film ani nepřekvapí nikterak promyšleným příběhem, ale popravdě mnohokrát mě dohnal k zamyšlení, o smíchu se vůbec nebavím a herecky bych to osobně označil za koncert. Trochu škoda, že si Mortensen nedošel pro sošku, ale Malek prostě vyhrát musel, taková je pravda. Alespoň ten Ali ho (s pořadovým číslem 2!) obdržel. Dialogy patří k tomu nejvypiplanějšímu aspektu celého snímku, věty hlavní představitelé neříkají jen do větru, ale scénárista to chytře poskládal, tudíž z toho v mnohých situacích divák dostane jakousi lekci do života. Vtipných situací se dozajista dočkáte, zejména momenty s italskými kamarády špičkové. Na konci na mě film tak dolehl, že jsem si o tomto neuvěřitelném přátelství musel vyhledat informace na internetu. Každému doporučuji najít si dodatečné podrobnosti. Za mě dávám 88 % P.S. Výjimečně toho OSCARA za nejlepší film chápu :D ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)