V Karpatském království stojí nad vesnicí Vyšné Vlkodlaky tajemný hrad, jehož majitelem je baron Gorc z Gorců. Na jeho objednávku sestrojil šílený vědec Orfanik zvláštní přístroj, který pomocí světelných paprsků vytváří iluzi skutečnosti. Tento "dálkovid", zrozený ve fantazii spisovatele Julesa Verna, předběhl o sto let vznik televize. Jak to bylo vlastně s prvním filmovým představením a s objevem televize, odhalí po mnoha dobrodružstvích při pátrání ve strašidelném hradním labyrintu hrabě Felix Teleke z Tölökö, hlavní postava filmového příběhu, který je třetí společnou prací scenáristy Jiřího Brdečky a režiséra Oldřicha Lipského. Parodie na verneovské vědecko-fantastické romány je inspirována pozapomenutým dílem slavného francouzského spisovatele Tajemný hrad v Karpatech a obohacena o nové prvky, například o "karpatský" folklór, pro nějž byl vytvořen i vlastní jazyk. (oficiálny text distribútora)

Torgal

Podľa výšky hodnotenia ďalšia nesmrteľná česká klasika a predsa som sa k nej dostal až teraz. A úprimne nechápem, čo na tomto ľudia vidia. Na začiatku to nevyzeralo zle - bavil ma excentrický gróf Teleke z Tölökö, nárečie poverčivých “horalov” aj mýty okolo tajomného hradu. Avšak čoraz väčšie problémy som mal s flashbackmi z opery, ktoré som sa časom naučil nenávidieť. Čakal som, že na hrade sa ale buildup zúročí, no tam sa to zvrhlo na grotesku a ďalšiu operu. Feeling Verneoviek bol fajn, rovnako ako vyšinutý vedec stvárnený Rudolfom Hrušínským, no príbeh sa zmenil na absurdnosť v ktorej išlo len o vŕšenie šibnutých situácii a ktorá ma úplne prestala zaujímať. 5-/10 ()

junxi91

Tak jako nebylo to úplně špatné. Michal Dočolomanský se mi více líbil jako detektiv Nick Carter ve filmu Adéla ještě nevečeřela, ale i tady uměl prodat své osobní kouzlo a šarm. Postava hraběte Teleke z Töleke (prosím neplést), který je zároveň velice nadaným operním pěvcem a který dokáže vyzpívat a udržet tóny tak dlouho, že předměty okolo začnou díky rezonanci praskat. Jako jeho sluha Ignác byl Vlastimil Brodský skvělou volbou, s tou jeho věčnou opatrností a vystrašeností. Hrabě dorazí do vesnice Vyšné Vlkodlaky, kde potká lesního adjunkta Vilju, se kterým to nevypadá dobře a evidentně se mu něco stalo. Určitě s tím má co dočinění ten tajemný hrad, který se tyčí nad vesnicí. Místní obyvatelé mají z hradu respekt. Také mluví celkem zvláštním nářečím, taková smíšenina Hanáckého a Valašského s vkládáním samohlásky e mezi souhlásky, například "pervní" nebo "v perdeli". Na hradě sídlí hlavní záporák baron Gorc, v podání opět skvělého Miloše Kopecného, který má početné služebnictvo, jemuž velí chlapík s dvěma zuby a falešným plnovousem jménem Zutro. Nejdůležitejší pro jeho záměry je však šílený profesor v podání Rudolfa Hrušínského, který neustále něco vynalézá, avšak nenosí plnovous, což se Gorcovi nelíbí a dává tomu za vinu všechny profesorovy omyly. Profesor také vynalezl obrazové a zvukové nahrávání a přehrávání, díky kterému zhmotnil operní pěvkyni Salsu Verde, což je shodou okolností také Telekeho snoubenka. Teleke si celou dobu myslí, že je vězněná na hradě a chce ji zachránit, a princip "televize" vůbec nechápe. Profesor však vynalezl také silnou výbušninu, kterou má celý hrad odpálit se všemi vynálezy a také s hrabětem a adjunktem. Na konci vidíme poměrně slušný masakr, nějaká ta krev tam také tekla a někteří účastníci se dokonce probrali zpátky k životu, než je definitivně pohřbily ruiny hradu. Nebylo to špatné a ve své době se tomu musel každý smát, na mě to však v dnešní době působilo trochu nudně, unaveně a zasmál jsem se jen párkrát. Hold jsem porevoluční rozmazlená generace, zvyklá na černý, cynický a sarkastický humor a neumím ocenit to pravé umění. ()

Lenka0064

Hrabě z Teleke, co chudáka stříbrňákem podaruje, Rudolf Hrušínský v roli šíleného vědce a bezchybný Miloš Kopecký v jedné z nejpodivnější a přesto kultovní české komedii ()

arkie

Neuveriteľne zábavné a vtipné. Klasika, ktorú treba vidieť. Ale nedajte sa oklamať odkazom na Verneho, kniha je naopak neuveriteľne nudná a nezáživná. ()

Sosak

Výtvarně jeden z nejsilnějších českých filmů. Nepopiratelně díky Janu Švankmajerovi - tato stránka filmu mi přijde mnohem lepší a pozoruhodnější, než třeba scénář. Vtipy se sice staly celkem i hláškoidními, ale slyšel jsem už spoustu lepších. Jinak ale tvůrci zvládli všechny prvky natočit moc dobře. ()

BDMarty007

Film, který už jsem viděl alespoň 7x, poprvé asi v 6 letech a pořád mě nenudí a vždycky se znovu pobavím. Velká legrace, ale zároveň zvláštní poetika a tajemno. Vychytané do každého detailu, vtip skoro v každém záběru a dialogu, přitom poměrně inteligentní humor. Zajímavé je, že film je oblíbený, srozumitelný a akceptovatelný pro velmi široké auditorium, v podstatě neznám asi nikoho, koho by to otravovalo. ()

Jonatána

Hrabě Teleke z Tölöko  je opakovaně koukatelný a skvěle baví. A nejen on. Zkrátka film PANA režiséra s PÁNY herci.        Viděno o 15 let později a přidávám hvězdičku. Zelená omáčka mě odvařila hned na začátku. Ten film je nadčasový, s každým shlédnutím asi najdu něco dalšího. Michal Dočolomanský byl holt nádherný chlap a ještě výborný herec. Pánové Kopecký, Brodský, Hrušínský, skvělá Kretschemrová s pletacími jehlicemi, roztomilý Hartl... prostě parádní kousek. Jen jedné věci nerozumím. Proč Evelynu Steimerovou dabovala Jaroslava Kretschmerová. Alespoň v té verzi, kterou jsem dneska viděli. Ale to na těch pět hvězd nemá vliv. :-) ()

haWranka

Dlouho předlouho jsem tomuhle filmu nemohla přijít na chuť a teď nechápu proč. Najednou nějakej zlom a já se válela smíchy od začátku do konce. Miloš Kopecký s jeho úchylkou na plnovousy a šílenec Rudolf Hrušínký, to byla prostě nádhera. Přesto si mě plně získal Jan Hartl. To nářečí bylo v jeho podání perfektní! ()

Bobšule

Milovníci neposkvrněného odkazu Julese Verna jistě pláčí vzteky, ale já mám neblahou tuchu, že Mistr to určitě takhle vtipně nenapsal, a tudíž se asi nikdy nebudu obtěžovat dohledávat knihu, abych si ji přečetla. Jsem zcela a naprosto spokojená s touto verzí. Asi doceňuji trochu jiné vtipy, než většina publika (což se mi děje běžně) a možná i právě proto je právě Hrad v Karpatech z trojice zahrnující ještě Adélu a Limonádníka mým favoritem. Když jsem film viděla poprvé v devíti letech, bylo pro mne nářečí natolik šroubované, že jsem mu naprosto neporozuměla a domnívala jsem se, že ti lidé mluvím cizím jazykem. S postupem věku jsem se dovtípila a dnes naopak právě některé nářeční pasáže považuji za nejvtipnější prvky filmu. Všeobecně milované karbonizované koksohydráty mě naproti tomu nechávají zcela vlažnou... ()

Joski

Lipského genialita a herecké výkony sa v tomto filme vymykajú akémukoľvek komentáru a hodnoteniu.... Absolut a No koment:-))) ()

bull!nka

...hm, musím, bohužel, konstatovat, že na mě ten film taky nepůsobí, ba dokonce pokud působí, tak s odpuštěním přiblble...funguje na mě mistrně jen Kopecký a Hrušínský ()

Vladajsoucna

Skvostná parodie s výborně prokreslenou hororovou atmosférou, geniálním scénářem přeplněným nejrůznějšími brdečkovskými bizarnostmi a špičkovým hereckým obsazením. Co více si přát? ()

RajAthen

Jasně, je to ulítlé, až se člověk diví, ale také to vyvolává otázku, proč, k sakru, nemůže být i dnešní česká fimová produkce takto barvitá. To jsou samé problémy se vztahy, přemýšlení nad životem, ale já se ptám - kde je nějaký pořádný český záporák a prznitel panen? Mimochodem krásné karpatské nářečí - "Pane hrábě a huš jsme v... (kde asi)". ()

quixote

Film, který se dá vidět stále znovu. Paráda! Vzájemné vyvražďování na konci je snad až příliš naturalistické a přemrštěné takovým zpúsobem, že přestává být zábavné. Tak dobrý film-parodii už asi nikdo nenatočí. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček

27.07.2020

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

24.08.2014

Téměř 5 let od uvedení svého ceněného celovečerního debutu 3 sezóny v pekle (11 nominací na cenu Český lev) začal Tomáš Mašín natáčet svůj druhý celovečerní film. Přední český tvůrce reklam hned po… (viac)

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (viac)