„Čtyři vraždy stačí, drahoušku“

• angličtina Four Murders Are Enough, Darling
TV spot

Nesmelý učiteľ literatúry Georg Camel (Lubomír Lipský) vedie absolútne nezaujímavý a pokojný život. Márne sa usiluje pripútať pozornosť svojich žiakov k dielu Williama Shakespeara, ale aj jeho pokusy o to, aby šéfredaktor miestneho časopisu vydal jeho básne, sa míňajú účinkom. A úplne najhoršie je na tom so vzťahom k ženám. Redaktorka spoločenskej rubriky, príťažlivá Sabrina (Jiřina Bohdalová) o neho takmer ani nezavadí. Zdá sa, že v jeho živote sa nikdy niť zaujímavé neudeje. Až náhle... Všetko sa zmení v okamihu, keď do jeho podnájmu vpadne – a to doslova a do písmena – mŕtvola Dr. Portera, ktorého otrávili lupiči, aby mu ukradli šek na úžasnú sumu – na milión dolárov! Nechápajúci Georg sa tak z ničoho nič ocitne uprostred bláznivého boja o miliónový šek. Chúťky si naň robia dve konkurenčné gangsterské bandy, ktoré a dokonca nasťahujú do domu, kde býva Georg v podnájme u pani Harringtonovej (Marie Rosůlková). A keďže ich praktiky sú mimoriadne nevyberané, kedykoľvek od tejto chvíle Georg otvorí dvere, vypadne z nich mŕtvola! Z nesmelého učiteľa, považovaného za masového vraha, sa stáva mediálna hviezda. Razom získava rešpekt svojich žiakov, ochotu šéfredaktora tlačiť jeho verše a dokonca sa stane to, v čo nedúfal ani v tých najsmelších snoch – získa srdce sebavedomej Sabriny. Trampoty so šekom sa však nekončia... (TV JOJ)

xaver

Opět nádherná parodie z dílny Oldřicha Lipského. Hvězdné obsazení a opět nesmrtelné hlášky, kterými tolik prosluly české komedie. Kemrovo fifty-fifty je kouzelné stejně jako volací kódy "mýdlo" a "ručník". Jedině za 5*, a to ani těch 5 nestačí. ()

Billie777

"Ty si se namlsal krve a teď už s tím neumíš přestat!" :-) Zábavná a skvělá, vizuálně krásná parodie s nekonečně mnoha hláškami. ()

bari68

Pár dobrých gagov, super herci a hlášky ktoré už pomaly zľudovely a typický O. Lipského rukopis, nezameniteľný. Ako komédiu u ktorej sa ale budem za brucho popadať, by som v jeho filmografii našiel iné kúsky. ()

Zagros

Čtyři vraždy stačí, drahoušku je jedna z nejoriginálnějších a nejdokonalejších československých crazy komedií, případně parodií, vůbec. V mládí jsem ji viděl nesčetněkrát, vždy se mi líbila a funguje i s odstupem mnoha let v dospělosti. Má dobrý námět, vtipný příběh, parádní obsazení všech rolí včetně těch nejmenších, velmi povedenou barevnou výpravu a komiksové vsuvky jsou také super. Ač obecně nemám parodie moc rád, tahle mi sedla dokonale. Možná i proto, že je vtipná sama o sobě a divák nepotřebuje znát konkrétní předlohy a situace. Ony pravděpodobně ani nebyly a tvůrci se jen volně inspirovali podobnými (vážnými) filmy. Miloš Macourek a Oldřich Lipský odvedli výtečnou práci a v rámci žánru stvořili téměř dokonalý film. Společně se snímkem Pane, vy jste vdova! patří k mým nejoblíbenějším z československých crazy komedií. ()

eagle-eye

Přínos pana režiséra Lipského české kinematografii je podle mě stále nedoceněný. Je podepsán pod takovými skvostmi, jakými se u nás žádný jiný režisér pochlubit nemůže. Pro mě osobně je to největší osobnost na režisérské stoličce od dob vzniku pohyblivých obrázku v rámci regionu Česka a Slovenska. 4 vraždy patří rozhodně k tomu lepšími co natočil, i když zde je opravdu těžké vyzdvihovat co je lepší a co je horší... Přesto famózně namíchaný koktejl parodie gangsterky se skvělým Lubomírem Lipským, jemuž velmi zdatně sekunduje zbytek herců. Nezapomenutelné hlášky vzešly i z tohoto snímku(dej fem ten fek, fem fek). ()

TerezaVanCZ

"Chtěl bych si podat inzerát do vaseho fafofifu?" (J. Kemr) Viděli jste snad někdy takhle kvalitně natočenou parodii jinde než v Čechách? Česká komedii žije a to i za normalizace. Ptám se jenom proč, když teď mají režiséři relativně volnou ruku, nevznikne něco takového??? ()

Tydlidáš

7/10 - Stará klasika se solidním českým hereckým obsazením. Ještě trošku tomu přidají animace Kájy Saudka, jehož prácy na tomto filmu velice uznávám... Chvílema sem se až divil, že je to v tý době nechali natočit, poněvač některý scény jsou fakt masakr....=) ()

jakeer

Pre mňa je táto komédia útrpná. Možno ľudia, ktorí to obdobie (keď sa nič iné pozerať nedalo) zažili, to z nostalgie berú ako veľmi vtipné, ale mne sa tento totalitný humor prieči. ()

The_Second

S hodnocením se rozhoduju mezi 4 a 5. Je to sice horší než podobné filmy jako Adéla ještě nevečeřela, Kdo chce zabít Jessii nebo Konec agenta W4C, zase na druhou stranou je to nahláškovaný od začátku až do konce a proto dávám nejvyšší ohodnocení. ()

Paity

Česko-slovenská klasika, kterou už zná dnes skoro každý. Skvělá Bohdalka, Janžurka, Lipský, Hlinomaz a další. Skvělá komedie, která byla jako žánr jedním z mála světlých ostrůvků v socialistické a normalizační šedi. ()

Stružák

Český starý komedie mám obecně rád, ale tohle byla teda vesměs bejkárna. Líbily se mi tu ty komiksový prvky s kresbami Saudka a pak vesměs všechny scény s Filipovským. Jinak jsem tam ale neviděl lautr nic vtipnýho a to je v případě komedie jednoduše špatně. Na podobnej tYp filmu to bylo i neskutečně dlouhý a upřímně jsem se nemohl dočkat konce. Po technický stránce ale docela ucházející, nápaditá režie, střih, hereckým obsazením taky narvaný k prasknutí. 👌 Ve výsledku lehkej podprůměr, hrozně nevyužitej potenciál a nulová chuť si ten film někdy pustit znova. 😵 ()

Hanys_

Trvalo mi teda dost let, než jsem čtyři vraždy shlédl konečně fakt celé. Je to nálož vtipů od začátku do konce. Skvělá parodie na mafiánky, Macourkovsky hravá a s vymazlenou češtinou. ()

Bafo

Perfektni ceska komedie s neskutecnymi gagy ("dej sem ten sek sem rek") skvelymi tvurcimi napady a suprovou kresbou saudka... Proste jeden z mych top ceskych filmu... ()

ondrula

No nevím. Včera jsem se na to asi po 20 letech zase podíval a žasnul jsem, jak málo vtipná je tahle legendární komedie. Já dokážu ocenit výpravu, kostýmy, rekvizity, herecký výkony, kameru a navíc i krásný Saudkoviny apod., ale vůbec mi to nepřipadalo vtipný. Vlastně jsem se musel přemáhat, abych koukal aspoň hodinu na ten otřesnej Lipskýho hereckej výkon (pro něj nepřekonatelnej standard, že hraje celej život uťápnutý blbce), ale pak už jsem to nevydržel a šel jsem koukat z okna. Mrzelo mě, že v takovýmhle velkofilmu mě nedokázali pobavit ani Filipovský, Bohdalka či Hlinomaz. ()

agass

Nezapomenutelná ptákovina. Plejáda velkých herců v nejkomediálnějších polohách. Nejhustější byla Marie Rosůlková a samozřejmě Kemr. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)