Nech žijú duchovia!

• Československo Ať žijí duchové! (viac)
Z nakrúcania  - Dana Vávrová, Lubomír Lipský st., Zdeněk Svěrák, Jaroslav Uhlíř
Rodinný / Komédia / Muzikál / Fantasy
Československo, 1977, 80 min

Réžia:

Oldřich Lipský

Kamera:

Jan Němeček

Dana Vávrová, Jiří Procházka, Jiří Sovák, Vlastimil Brodský, Lubomír Lipský st., Věra Tichánková, Petr Starý, Igor Nachtigal, David Vlček, Tomáš Holý (viac)

Rodinná komédia plná pesničiek Jaroslava Uhlířa a a Zdeňka Svěráka je plná strašidiel a rozprávkových kúziel. Hrdinami sú deti, ktoré sa pustia do boja proti dospelým obyvateľom ich dediny, keď chcú premeniť starý hrad na poľnohospodársky objekt. Skupina detí však presvedčí hradných duchov a mestských úradníkov , že potrebujú prestavať miestnu zrúcaninu na klubovňu. S výdatnou pomocou duchov, rytiera Viléma Brtníka a jeho dcéry Leontýnky, obývajúcich schátralý objekt, ale aj trpaslíkov, ktorých rytier privolal, sa im podarí dosiahnuť svoj cieľ - hrad je opravený a odovzdaný do starostlivosti detí. A z Leontýnky, ktorá si sťažuje na osud nesmrteľných bytostí, sa vďaka byline darovanej z lásky, stane normálne dievča. Tak prečo neveriť na duchov? (TV JOJ)

bari68

Detská filmová klasika, s pár trefnými vtipmi a skvelou hudbou Jaroslava Uhliřa. Mladšie publikum to ale podľa mňa ocení viacej. ()

Flaveus

Snad nejkrásnější česká pohádková komedie. Skvělé písničky, hlášky a krásné herecké výkony, ať už velkých či malých herců. Na tuhle pohádku se vždy rád podívám :) ()

Zagros

Film Ať žijí duchové je jednou z nejoblíbenějších pohádek mého dětství. Proč? Třeba pro krásný pohádkový příběh. Také proto, že v hlavních rolích hrály děti. V příběhu si dokázaly prosadit svou s pomocí duchů a kouzelných trpaslíků a dospělí jim jen sekundovali. Obsazení všech bylo skvělé a Sovák, Brodský, Lipský, Bek… to zahráli přesně, jak měli a nechali dětem jejich prostor. Velkým plusem jsou i chytlavé písničky, je to jeden z nemnoha filmů, kde se mi snad všechny líbí. Nakonec musím zmínit, že na mém vysokém hodnocení se projevuje nostalgie tentokrát jen minimálně. Nedávno jsem totiž film viděl znovu s dcerkou a líbil se nám oběma. ()

Balu...

Srdeční záležitost; už jako malej.. ..ale to asi většina z nás. Jeden z prvních objektů platonické lásky Leontýnka, Alpa & Pribiňáček.. Co si přát víc? ()

eagle-eye

Takhle nějak si představuji prototyp rodinné pohádkové hduební komedie. Bodejť by ne, když na režisérské stoličce není nikdo menší, než mistr Oldřich Lipský. ()

Roman.Caesar

Včera, ve čtvrtek 5. 2. 2009 Leontýnka navždy odešla. Ve věku 41 let se jí nabytá smrtelnost stala osudnou, zemřela po dlouhé nemoci v Německu. Dětská láska mnoha z nás si jistě zaslouží náš obdiv. Budiž jí země lehká. ()

duddek

Tak odtud pochází to zdraví z Posázavý! Celé mi to připadalo dost nesmyslné (ti trpaslíci to přece mohli zrekonstruovat kdykoliv předtím...) a ústřední dvojice nepříliš sympatická, ale tu druhou hvězdu musím udělit za pohotového střelce Beka. :) ()

7trpasliku

Nádherný film, na který se může člověk dívat pořád dokola. Pro mě nejoblíbenější pohádka! Dětští hrdinové, známé písničky a volant v posteli. ()

Bafo

Kultovni film pro mne predevsim kuli hudebni strance :) Proste tydle hity jsou nenezapamatovatlne proste Hajny je lesa pan je pisnicka kterou si zazpivam s chuti kdykoli a kdekoli :) No uznejte neni genialni ? ()

Zik2

No, mě to neoslnilo. Hudba byla pěkná, jinak bych hodnotil o jednu či dvě hvězdičky hůře. Ale ten děj - nemůžu si pomoci, ten film je načichlý svou dobou více, než lze snést. Skoro mě to připadalo jako cílená komunistická propaganda, zaměřená na zranitelné děti. Zlý vesnický kapitalista, který prodává pribiňáky a dokonce chce pěstovat žampiony, dostane co proto, rytíř ze středověku je prostřednictvím pilných pionýrů poučen o skvělých výdobytcích socialismu, hodný a komunismu oddaný pan ředitel dětem pomáhá v realizaci opravy památky. Ble! ()

mirkaaa

Kouzelná dětská komedie, u které se pobaví i dospělí. Je plná smíchu, radosti, skvělých písniček (mě se nejvíce líbily písničky: Zbláznilo se páže, Pramen zdraví z Posázaví a Žampiony) a vtipných hlášek (např. hláška T. Holého: "Posázaví podle vzoru stavení" nebo hllášky V. Tichánkové alias "Černé kroniky": "Pětičlenná rodina v Praze-Kobylisých snědla košík jedovatých hub v domnění, že se jedná o žampiony," "V obci Doksy požil řidič Vácha alkohol a skončil v Máchově jezeře"). V této komedii se sešla plejáda předních českých herců jako je J. Sovák, V. Brodský, L. Lipský, J. Bek a řada dalších. Škoda, že v dnešní době se už podobné filmy pro děti netočí. ()

Věra Tichánková 1920 - 2014

Věra Tichánková 1920 - 2014

09.01.2014

Ve věku 93 let zemřela herečka Věra Tichánková. Manželka herce Jana Skopečka a dlouholetá členka Divadla S. K. Neumanna v Praze (1951 - 1982) studovala vysokou školu chemicko-technologickou, následně… (viac)