Adela ešte nevečerala

• Československo Adéla ještě nevečeřela (viac)
Československo, 1978, 105 min (Alternatívna 102 min)

Réžia:

Oldřich Lipský

Hudba:

Luboš Fišer

Michal Dočolomanský, Rudolf Hrušínský, Miloš Kopecký, Václav Lohniský, Ladislav Pešek, Naďa Konvalinková, Květa Fialová, Martin Růžek, Olga Schoberová (viac)

Slávny americký súkromný detektív Nick Carter (Michal Dočolomanský) prichádza do Prahy vyriešiť prípad, s ktorým si miestna polícia nevie rady a začal sa zmiznutím dcéry Květušky v rodine vysokopostavenej osobnosti, grófky Thunovej (Květa Fialová). S pomocou českého komisára Ledvinu (Rudolf Hrušínský) sa snaží vypátrať a zatknúť celosvetovo hľadaného zločinca zvaného Záhradník, ktorého najnovším vražedným nástrojom je gigantická mäsožravá rastlina Adéla. Neporaziteľný Carter je vyzbrojený geniálnym mozgom a najnovšími prevratnými vynálezmi. Cestou z New Yorku sa hravo naučil po česky. V pražských krčmách sa vďaka úžasnému pivu zoznámi s českou kultúrou aj mentalitou ľudí a pochopí, že v Čechách to chodí inak než v Amerike. Podarí sa mu aj v sťažených podmienkach prekonať diabolské plány zločinného grófa von Kratzmara (Miloš Kopecký) a zachrániť nevinnosť unesenej dievčiny, ľúbeznej Květušky (Naďa Konvalinková)? (TV JOJ)

flanker.27

Jeden z důvodů, proč Oldřicha Lipského řadím do své režisérské top 5. Herci (Kopecký, Hrušínský, Dočolomanský, Pešek, Konvalinková a další), režie, scénář (Brdečka Rulez), výprava, vše je tak dokonale skloubeno, že se nedá ani popsat. Jeden z filmů, kde si nepamatujeme části, ale celek. "No, to je zase den." - "Ukliď to." / "Dar přítele Messera." ()

choze

"Kde je ta Praha?" - "Ve Vídni." Slabý odvar Limonádového Joea. Ten byl vizuálně divočejší, výrazně vtipnější a plný nezapomenutelných písniček. Ale atmosféra rodokapsového dobrodružství je tu dokonalá, nějaký ten dobrý fór se najde a Dočolomanský a Hrušínský jsou fajn dvojka. ()

Sarkastic

Až se stydím, jak mi tento československý komediální klenot dlouho unikal. Jak už to u tohoto režiséra bývá, sešla se zde znovu tehdejší naprostá herecká špička, které samozřejmě vévodil Miloš Kopecký, ale i další herci zahráli skvěle (všimněte si také mnoha podobností s Tajemstvím hradu v Karpatech a to nejen z hereckého hlediska). Jinak samozřejmě nesmím zapomenout na osvědčené záporáky jako Karla Effu či Václava Lohninského, ale také se zde představila Olga Schoberová v netypicky záporné roli. A těch hlášek, co tu bylo (navíc mnoho z nich vlastenecky zabarvených). Tato komedie ve mně jen utvrdila názor, že pan Oldřich Lipský byl (a pro mě stále je) králem československé komedie. A přidám svoji trošku možná nenápadných hlášek: "Jste statečné děvče? Jsem dcera národa Jana Žižky!; Víte, že tento úsatv navštěvoval student, který nerozeznal bliznu šupatky jelenní od pestíku?! Ne! Však jste ho také nechal propadnout!; Komisaři, ještě se můžete rozhodnout komisaři. No, sou hodnej, ale copak já v Egyptě. Třeba tam maj Plzeň,ale určitě ji neuměj čepovat." ()

Dudek

Adéla ještě nevečeřela je zcela jistě klenot české kinematografie. Jeden z mála českých snímků, který dokáže překvapit svou originalitou, skvělými výkony a hlavně i bezchybným scénářem. Po Limonádovém Joeovi se jedná o další českou parodii, tentokrát však na klasické americké detektivní příběhy o nezničitelných mužích zákona a jejich pomocníčcích. Všechny vtipy jsou brilantně načasované a naprosto trefné. ()

Gilmour93

„Fuj! Co to je?“ - „Olomoucké syrečky, řádně vodležený.“ Není se co divit, že úředníci EU tak dlouho odmítali přidělit tvarůžkům ochrannou známku - báli se rozkladu.. Nick Carter, americký detektiv z šestákových románů, jenž je zahrnut dary svých přátel z vědeckých kruhů a šetří lesy psaním si poznámek na škrobený rukáv, stojí před jednou z největších výzev své kariéry a tím nemyslím fyzicky náročnou Tour de pražské výčepy.. Neprimitivní a účinná klasika české parodie zaštítěná trumfovými esy (Brdečka, Lipský, Pištěk, Švankmajer), okysličená spoustou zlidovělých hlášek a držící zajímavý paradox, že Američana zde hraje Slovák mluvící česky hlasem Němce (Františka). Osobně si však myslím, že bez toho českého policejního komisaře (teď si zrovna nemohu vzpomenout na jeho jméno), co se v průběhu filmu neustále něčím láduje jak B.Pitt v Ocean´s Eleven, by nebyla Adéla tak krásně profiltrována od škodlivin filmového metabolismu.. ()

sportovec

Prvky pojetí humoru, obsaženého už v Limonádníkovi - LIMONÁDOVÉM JOEOVI - , najdeme i v této pozoruhodné kreaci nedoceňovaného českého režiséra. Přenesení jedné z dominantních postav klasické detektivky do pozdně habsburskolotrinské Prahy s nádhernými, až komiksovými obrázky idylických padouchů a naopak dojemně plakátových kladných postav zakládá napětí, které je zdrojem stoupajícího neutuchajícího humoru, nezřídka přecházejícího do netajeného veselí. Kvalita řádícího trojlístku Dočolomanský-Hrušínský-Kopecký je mimo diskusi. Neméně klasické jsou ovšem věty o vrkočích, pronášené Konvalinkovou, nebo rozverná rozmlsanost stále při chuti se nacházející floroAdély. Dobrých komedií není nikdy dost. Zvlášť, mají-li špičkovou úroveň. ()

Falko

Tento film mal vsetky predpoklady, aby som ho zboznoval hlavne v detstve, ale nejako som pri nom nevydrzal, ani neviem preco. Dnes som sice vydrzal bez problemov a celkom ma bavil, ale nesplnil tie ocakavania, ake som ocakaval. Avsak myslim si, ze na 70-roky to bol a stale je skvely film, pricom od Lipskeho mam radsej komediu ,,Marecku, podejte mi pero!" (1976) a najradsej asi TROCH VETERANOV (1983). Ale z jeho filmografie som nasiel filmy, ktore by som si rad pozrel, alebo na ktore si uz vobec nepamätam, ako JACHYME, HOD HO DO STROJE (1974) alebo AT ZIJI DUCHOVE! (1977). ________ Michal Dočolomanský - (Nick Carter / Matějka mluví František Němec) +++ Rudolf Hrušínský - (Komisař Ledvina) +++ Miloš Kopecký - (Von Kratzmar) +++ Ladislav Pešek - (Profesor Boček) +++ Naďa Konvalinková - (Květuška) +++ Václav Lohniský - (Kratzmarův komorník) +++ Květa Fialová - (Hraběnka Thunová) +++ Helena Růžičková - (Host v šantánu) +++ ()

MM_Ramone

"Adéla ešte nevečerala". Aké nevinné konštatovanie. Lenže keď si uvedomíte, že Adéla je špeciálne vyšľachtená mäsožravá rastlina, čo nemá problém zožrať dospelú dogu, tak vás smiech rýchlo prejde. Nie len dogu, Adela hravo zhltne aj dospelého človeka. Skvele uletený námet pre dobrodružnú krimi komédiu. Slovenský herec Michal Dočolomanský tu stvárnil jednu zo svojich navýraznejších filmových postáv, amerického súkromného detektíva Nicka Cartera, pritom mu bravúrne sekundoval Rudolf Hrušinský ako jeho český kolega z Prahy komisár Ledvina. No a hlavnú zápornú postavu záhadného Záhradníka geniálne stvárnil Miloš Kopecký. Radosť pozerať. Klasika československej filmovej tvorby. **** ()

pepo

keby som nebol holmsom chcel by som byť carterom.ja umrem.proste geniálna komédia,paródia výsmech amerického žánru.vyberte si čo...a ja si to idem zase pozrieť.dobrú chuť adelka ()

Xmilden

Oldřich Lipský velikán československého filmu natočil parodii na slavné detektivky. Nick Carter: Prosím nejdřív o vaši výpověď. Slečnu Karin budu obtěžovat později. Karin: Ano, kdykoliv... Nick Carter: Pamatujte si, komisaři. Uznat svou porážku... I to je svým způsobem vítězství. komisař Ledvina: Takže jsme to vlastně vyhráli, na celý čáře. 90% ()

sepp

Koho mam vyzdvihnout drive? Perfektniho gentlemanskeho M.Dočolomanskeho, pekelneho M.Kopeckeho ci sympatickeho R.Hrusinskeho? Ci napadity scenar a skvele vizualni zpracovani? Tenhle film je proste extratrida! ()

Phobia

Krásně jeblá komedie! Dnes jsem se s ní setkala po velmi dlouhé době - naposledy jsem peripetie nejlepšího detektiva Spojených států Nicka Cartera viděla kdysi v dávném dětství. Jak jen trpěla má spolužačka Adéla, kdykoliv byl film reprízován - pak nemohla rozbalit svačinu, aby jí někdo (obvykle já) s úsměškem nepočastoval větou: "Papej, Adélko, papej! Už dlouho jsi nic nehamala. Ještě že ten hafík měl skoro metrák." Připomněla jsem si dávno zapomenuté hlášky, zasmála se, pobavila a dalších 15-20 let si od sebe zase můžeme dát s Adélkou pauzu. 79% ()

darkrobyk

Fešný M.Dočolomanský, démonický M.Kopecký, skvělý V.Lohnický, bezchybný R.Hrušínský a krásné O.Schoberová+K.Fialová. Skvělá parodie na nickcarterovky, vtipná česká komedie a fungující celovečerní reklama na plzeňské... Adéla Jana Švankmajera je neodolatelná a proslovy jako: Vy uvás neboxujete?- Ne, my se tu prosím fackujeme...I vy muži, jste jako malí kluci...už musím jít, aby mi nepadla pěna, to by mi dědeček vycinkal. Babočka minerál! - Ale ne, jenerál...vlastně admirál. Vstřebávám dech památek. - No, ty na ně ale dýchly. A křehká N.Konvalinková je z toho všeho celá rozvrkočená...a já taky a pokaždé se bavím těmi skvělými nápady! Dar přítele Lasera, Nobela a hlavně pana O.Lipského. ()

Ampi

Výborný tvůrčí tým vytvořil výborný film. Je zde kouzlo staré stověžaté Prahy, starého rakousko-uherského mocnářství, starých šestákových detektivek. A místo psa je tu kytka masožravá. Jen se nejmenuje Alík, ale Adéla. ()

kinej

Této komedie se moc vážím. Zejmána pro to, že se jedná o velký projekt. Takové velké filmy se už u nás dnes netočí a asi ani dlouho ještě točit nebudou. Myslím, že kvůli výpravě a efektům musel být film dost nákladný, dnes holt nejsou peníze. Zajímavé je, že Adélu a její animace dělal dnes kultovní režisér Švankmajer. ()

cheyene

Klasika, kterou zná asi každý Čech. Nutno podotknout, že jsem ji viděl naposledy ve svých možná 7, 8 letech a potom až nyní, tedy cca 22 let poté. Příběh filmu je skvělý, zpracování rovněž zaujme, hudba parádně dokresluje scény a herecké výkony jsou samy o sobě brilantní. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

Květa Fialová 1929 - 2017

Květa Fialová 1929 - 2017

26.09.2017

Po dlouhé nemoci zemřela ve věku 88 let herečka Květa Fialová. Narodila se v české kolonii u slovenského Fiľakova do rodiny plukovníka letectva. Spolu se sestrou Blankou navštěvovala katolickou školu… (viac)

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

Tomáš Mašín se opět vrací do minulosti

24.08.2014

Téměř 5 let od uvedení svého ceněného celovečerního debutu 3 sezóny v pekle (11 nominací na cenu Český lev) začal Tomáš Mašín natáčet svůj druhý celovečerní film. Přední český tvůrce reklam hned po… (viac)

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

Michal Dočolomanský: 1942 – 2008

26.08.2008

Pro filmové a televizní diváky byl třeba detektivem Nickem Carterem z Adély, hrabětem Teleke z Tölökö z Tajemství hradu v Karpatech či mladým Pichandou z Tisícročné včely. Divadelní publikum jej… (viac)