Slet čarodějnic

V Baskicku v roce 1609 se několik žen obviněných z čarodějnictví snaží oddálit svoji popravu, a tak nalákají inkvizitora na oslavu sabatu. (Netflix)

radektejkal

Taková menší parodie na čarodějnický sabat (baskicky akelarre; tedy žádný "slet", zřejmě té parodie nebylo dost; ve filmu to mohl být jen odlet). Na létání je přece jen potřeba nějaký verkcajk, třeba koště. Ostatně ani muzikálové a baletní ladění filmu nebylo daleko od parodie. Na druhé straně myšlenka udělat z inkvizitora Lucipera byla dobrá, ale do konce to dotažené přece jen nebylo. V knize (viz Internet) Descripción de la inconstancia de los malos ángeles y demonios se můžeme dočíst, že El mundo es un teatro en el que el Diablo desempeña una infinidad de diversos y disímiles personajes - Svět je divadlem, v němž Ďábel zaměstnává nespočet různých osob; tedy nikoli jen čarodějnic. Pro toho, kdo má rád počty: zatčeno bylo 3 000 (brujos y brujas) kouzelníků a čarodějnic, z nichž bylo 600 upáleno (llevados a la hoguera). ()

C0r0ner

To že je křesťanská církev největší zlo, jaké tahle planeta poznala, je snad jasné každému kromě těch zasraných fanatických pánbíčkářů, a inkvizice je to vůbec nejhorší z nejhoršího. Jinak film o level horší než Kladivo na čarodějnice, nicméně pořád solidní zážitek. 80% ()

bourec

Já, jako příznivec jednodušších filmů s úplně jinejma koncema jsem docela zklamán. Spíš komorní filmek, kterej by pro komerčního rejžu po prvních třiceti minutách znamenal solidní základ pro pořádný běsnění. Tohle je trochu nuda. Amaia byla ovšem prvotřídní kousek. 40%. ()

lykan9

Já jsem ze Sletu čarodějnice nadšený. Začátek je sice trochu pomalejší a je škoda, že převážná část filmu se odehrává jen "v cele dívek", ale i tak je příběh velmi zajímavý a divák je napjatý, jak to celé skončí. Samotný závěr je pak třešničkou na dortu, protože sabat se jim opravdu povedl a herecké dívčí osazenstvo odvedlo skvělou práci. ()

Skeksis

To je tak, keď si ľudia pletú Lucifera s Diablom rovnako ako Santa Clausa s Ježiškom. A normálne, racionálne rozmýšľajúce ženy s čarodejnicami. Jasné, že roku Pána 1609 považovali ľudia za najväčšiu zábavu upaľovanie čarodejníc, keďže nemali telku, ani kino, ani internet. Keď v tých časoch ženy neboli ako nábožné chovné kravy, tak si zaslúžili zhorieť, alebo utopiť. A toxickí kresťanskí maskulíni mali moc urobiť to.  "Zjedli sme čierne hostie z čiernych húb, ktoré rástli pod dubom." To mali hneď prvotriedny Sabat! ()

cpt.Lynch

Historický film o inkvizičních procesech ve Španělsku v raném novověku? Nikoliv. Kostýmy a kulisami možná, ale zdaleka ne chováním postav, které je z 21. Století. Chorografický spektákl kolem ohně jakožto vyvrcholení filmu tomu dal „korunu“. Ale je pravda, že se na děvčata hezky dívá… 2,5 * ()

jefff

Komorní a evidentně úsporný film, který ale těží z děsivé inkvizice ve Španělsku. Mrazivé, zlé a dobře natočené. ()

Ironfood

Výborná atmosféra i herecké výkony, k tomu trocha toho folklóru. Příběh celkem prostý, bylo jasné, že pro tvůrce nebyl až tak klíčový. S tím asi souvisí i můj pocit, že na konci se dalo ještě trochu zapracovat. Ale možná lepší takhle, než kdyby se snažili vymýšlet na sílu nějaký velký zvrat, či nedejbože zásadní poselství:-) ()

fredisek

Film na tak ohrané téma musí přinést něco nového. Zopakovat, že na hranicích hořely nevinné ženy, nestačí. Umolousaná nuda plná klišé, jejíž jediným přínosem je fakt, že tu člověk může hodinku a kus poslouchat baskičtinu. ()

mira007

Španělský film o skupině baskických dívek nezvratně obviněných z čarodějnictví, takže začnou hrát hru na opravdové čarodějnice, aby oddálily svůj konec. Námět zajímavý, provedení komorní ( film o deseti lidech na třech místech ) a snaží se to o hutnou, syrovou atmosféru středověku ( respektive počátku novověku ), ale já tomu moc neuvěřil. Děvčata nevypadají moc zničeně středověkem ani žalářem, nekonečné konverzace se stávají nudnými plky a chybí tomu něco jako pointa. Pokud srovnám, co se mnou dělá černobílý Kladivo na čarodějnice (1969), tak tady jsou emoce na bodě sterilní nuly. Dvě hvězdy za námět a herecké výkony, ikdyž to víc připomíná něco na divadle než film. ()

petikacka

Taková španělská Šeherezáda z Baskicka akorát s jedním příběhem, aby se holky vyhnuly upálení od svaté katolické inkvizice. Bohužel je to tak k uzoufání nudné až je to nedívatelné. Za mě 40% ()

CaptainCzech

2x se měnilo mé očekávání ohledně filmu. Z traileru jsem myslel, že to bude akční historická naháněčka, poté když jsem film pustil tak to vypadalo na hodně těžký drama kde se akorát režisér bude vyžívat v mučení (nic není vidět, ale vyvolává to ve vás ten pocit), ale nakonec to bylo fakt super psycho drama s několika zvraty událostí. Emoce tu bublají od začátku dokonce a člověk si až musí ťukat na čelo, jaká šílená doba to dříve byla. Hlavní herečka Amaia Aberasturi tu předvádí sólo jízdu hodnou zapamatování. Především chci pochválit zobrazení toho že ženy jsou silnější než muži, akorát musí použít jiné zbraně než fyzickou sílu. Zde je film dost podhodnocený a za mě má jasné 4* ()

agassi68

Veľmi dobrá baskická žánrovka. Súboj inkvizície s nevinnými ženami v stredovekom Španielsku okorenený šarmom Anny a prekvapivým akrobatickým vstupom Kataliny na záver.. ()

helraiser

Středověká čarodějnická místy atmosférická podívaná, ale čekal jsem tedy víc i když hlavní hrdinky byly fajn. Koukat sena to ovšem dalo. Na zabití dlouhé chvíle zcela dostačující, i když hororově slabší. ()

AloeB

Vskutku nespravedlivé hodnocení (58% k únoru 2022) může být dáno rozličnými faktory; přepínáním mezi dvěma jazyky, komorností, absencí vyhrocených vztahů, akce či zbytečného sexu; ale je nutné vzít v potaz i možnost, že divák je jednoduše debil a očekával úplně jiný hon na čarodějnice (výjimečně nemyšleno ve smyslu pornografickém, ale bohužel v mnohem perverznějším) - jaký by čekali od typického španělského filmu na Netflixu, přiznejme si však sami, že v tomto případě očekávání na baskický film na Netflixu ještě nemáme. Temný, syrový film o tom, že být ženou hovořící ďábelským jazykem (výjimečně nemluvím o galicijštině) se zkrátka nevyplatí, byť tím alespoň filmovému divákovi dopřejete vskutku pekelný taneček s recitací těch nejkouzelnějších veršů v baskičtině. Atmosférou srovnatelné s jinými lokálními peckami jako Errementari nebo Handia, byť se odehrávají v jiných dobách a jsou malinko jiného žánru. Skupinka holek se snaží vymanit ze sevření krutého, bezcitného a očividně i impotentního inkvizitora, načež v něm jedna z nich probudí touhu spatřit sabat. Víc vědět netřeba, zapínejte a ochutnejte sami (film či zbožně i Amaiu Aberasturi). ()

Hellknight12

Práve dopozeraná premiéra z Netflixu. Celkom zaujímavá historická dráma. Herecké výkony sú obstojne. Hudba je fajn. Nápad je fajn ale je to klišé... Čož mi neprekáža. Ako 92 min jednohubka si myslím, že aj stačí. Celkové hodnotenie za mňa je 50%. ()

ANTYCHRYST

Přesně tohle je ten důvod proč Nemám rád pojebanou církev.. Tisíce nevinných žen při honu na čarodějnice pod rouškou boha zemřelo.. Musím říci.. že holky se toho nebály.. a obrácená taktika.. dobrej nápad.. Čekalo je beztak upálení.. tak proč neudělat něco nečekaného.. Ten kněz uchylnej byl z té hlavní pěkně hotovej.. slizoun.. Dobré herecké výkony, hudba...Ten jejich místní otec pěknej zmrdecek jak je pak ještě napraskal hajzl.. Doufám.. že to dopadlo tak.. že babka jak začala zpívat o přílivu.. že holky skončily a byla tam voda a přežily.. 70% příjemné překvapení.. Není to v žádném případě horor.. ale drama a thriller spíše.. Kdo má rád filmy s čarodějnickou tématikou ala inkvizice.. Bude spokojen ()

SAINTS

Tento film nás zavedie do stredoveku,kde sú ženy považované za nebespečné a to hlavne zo strany mužskych náboženskych fanatikov.Výborne herestvo,hudba a kamera su hlavnymi devízami tohto filmu.Film dôveryhodným spôsobom popisuje atmosferu procesov s "čarodejnicami".Temná bola minulost Baskicka.A oni leteli..... ()

hony23

6 mladých dívek je obviněno z čarodějnictví a brzy pochopí, že na hranici skončí bez ohledu na to, zda budou dál zapírat. Zvolí tak opačnou taktiku a snaží se získat čas tím, že přijmou roli čarodějnic a předvedou inkvizitorům, jak takový sabat probíhá. No divák po 90 minut filmu čeká na nějaký šokující závěr, jenomže ten nakonec nepřide. ()

bonovox

Pôsobivý atmosferický thriller o procese s obvinenými ženami z čarodejníctva. Kvalitná atmosféra, herci, či kamera a k tomu zaujímavý záver. 70% ()