Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

RAFT

Režisér Scorsese natočil po dlouhých 10 letech zase film s Dicapriem dlouho jsme čekali, byla to dosti dlouhá doba. Tak, snad se na jejich společnou spolupráci dočkáme za dva roky u společné spolupráci znovu.Ve filmu máme neuvěřitelné herecké výkony Dicapria , ta jeho role ve filmu byla dokonalá a spolu s Robertem De Nirem skvělá. Dicaprio a De Niro mají spolu už třetí film. De Niro ta jeho záporná role , která je převtělalena do hodného strejdy.Sice rozjezd byl malinko pomalejší,než se film pořádně rozjel.Skvělej a odpornej film. Že, by Dicaprio dostal druhého oscara  , no uvidíme výkon předvedl skvělej. Za mě 90% ()

HERGImanCZ

Precizně natočený historický počin. Výjimečně začnu menším upozorněním. Zatímco trailer je jeden z těch nejlépe střižených a nejdynamičtějších, co jsem měl za poslední dobu čest vidět, film je pravý opak. Jedná se o pomalý snímek, kde se vzhledem k monstrózní stopáži nikam nespěchá, zároveň ale ani s ničím bezdůvodně nezdržuje. Každý dialog má opodstatnění, většinou hlavně v rozvinutí některé z postav. To by samozřejmě nefungovalo bez trefného castingu a hereckých výkonů. A právě výkony jsou tu na naprosto špičkové úrovni, a to ve všech větších či menších rolích. Nenajde se tu postava, které by to člověk nevěřil. To je doplněno o skvělý hudební doprovod a parádní práci s kamerou. Mou jedinou výtkou je asi závěr, který se sice snaží vymanit z klasického odvyprávění životů postav pomocí textu, na druhou stranu působí dost artově. A já většinou nemám nic proti artovým scénám, ba naopak. Ve filmu je jich ale vzhledem ke stopáži v podstatě minimum, a v závěru to tak může působit trochu nepatřičně. To je ale spíš zbytečné hledání mušek, navíc velmi subjektivní. Killers of the Flower Moon je zkrátka neskutečně poctivé řemeslo. A vzhledem k tomu, že mi vždy více šla kritika než chvála, nemám co dál dodat. ()

Shaqual

Lekce Scorsese. V historii, grácii skutečného umělce, a hlavně filmového řemesla, které si osvojil jak jenom málo kdo. Tahle famózní záležitost u mě předčila všechna očekávání a za ty herecký etudy mezi DiCapriem a De Nirem budu maestrovi už navždy zavázán. Nechci tady házet superlativy, ale nechť je tu navždy zaznamenáno, že Marty je i se svými 163 centimetry jeden z největších filmových velikánů a jestli si někdo zaslouží hodnotit jaký filmy jsou nebo nejsou "cinema", tak je to on. ()

Knor

Scorsese mě nezklamal ba naopak mě potěšil víc než jsem čekal. Čistá a krásná filmařina, kterou nám Martin dokazuje, že prostě umí jak málokdo. Možná někoho vyděsí stopáž, ale věřte mi, že film uteče velmi svižně. Díky neustálému dobře fungujícímu kombinování pomalejších scén pro prokreslení postav a jejich vztahů, šokujících momentů a znepokujijich scén, kdy sledujeme naprosto nemorální svět zlodějů a násilníků jak si bez jakýchkoliv výčitek berou co chtějí. Scorsese moc dobře ví co točí a o čem chce vyprávět a přibližuje nám tento svět co nejblíže a co nejsrozumitelněji to jde. Herci jsou skvělý, DeNiro si svoji postavu mocnýho hajzla naprosto vychutnává, DiCapriova postava provází diváka příběhem a je asi nejzajímavější, protože se celý film pohybuje na hraně toho, jestli chce patřit do světa zločinců nebo do světa spokojeného rodinného života. Jeho indiánská žena je rozhodně nejsilnější postavou a když budete na film koukat jejím pohledem, můžeme film klidně zařadit do žánru survival,:-) a všechno to funguje naprosto skvěle. Moc se mi líbil výběr právě tohoto příběhu, protože i přes veškerou lidskou zrůdnost co film zobrazuje je natočen s velikou úctou k indiánským kmenům a jejich končící éře. Asi není co vytknout , snad jen může nastat trochu chaos vyznat se v různých jménech a postavách, protože je jich tam opravdu hodně a ten propletenej děj je třeba opravdu bedlivě sledovat. To ale není chyba režie nebo scénáře, film prostě vyžaduje naprostou soustředěnost. Já s tím problém neměl, fungovalo na mě všechno, příběh je strhující, plnej emocí a momentů, kdy člověk se musí opravdu zamyslet nad tím hyenismem, ktery lidé berou jako samozřejmost k úspěchu. Scorsese zase válí a uválel další velký a hluboký film, který se dá jen doporučit. ()

ŠpetaMarek

Chapu, ze u toho nekdo usne, nebo bude premyslet, co lepsiho mohl za ty 4h i s reklamama delat. Taky chapu lidi, co si to za 2 mesice daj do topky roku. Ja to ale nebudu, libilo se mi vsechno, ale bylo mi vlastne jedno, co se tam deje, protoze jedina postava, ktera mohla zprostredkovat nejake emocni pouto nemela dostatek prostoru. Hezky, ale k... Pravdepodobne to uz nikdy neuvidim. ()

wege

Je to dlouhé. Zvlášť, když než to začne, vám naservírují 21 minut reaklam a trailerů - vlastně samých sraček. Nicméně i přesto, že je to dlouhé, tak to není nudné, protože to natočil někdo, kdo to prostě umí a ví, co chtěl ukázat a jak. Nenudíte se, i když vlastně máte celou dobu nepříjemný pocit. A to proto, že většina těch postav jsou fakt zlí lidé. Je v tom filmu vlastně někdo dobrý? Ti herci v tom jsou fakt skvělí, oba ti hlavní jsou extratřídy ve svém oboru. Skvěle se v tom pracuje s hudbou, zejména kdy chvíli hraje a pak najednou nehraje a celé to dává příběhu jiný rozměr. Naprosto ustřelený byl ten závěr, ne samotného děje, ale to zpracování toho, jak to s postavami byla dále. Osmdesátiletý veterán je kreativní jak málokdo. Mohl bych se rozepsat více, jak to celé má široký morální aspekt. Jak Leonardo bojuje s vlastní omezeností, nulovou schopností odolat manipulaci, a zároveň s viditelnou láskou k ženě a rodině. Je to prostě slaboch, který se bojí udělat opravdu důležité rozhodnutí. Je to jako v reálném životě, když někdo něco posere a pak se bojí to řešit. Nebo nechce, nebo s ní někdo manipuluje, bojí se čelit realitě a čeká, že to někdo vyřeší za ní. (anonymní ČSFD sebeterapie volume 29). ()

departed

Přiznám se, že mi to v kině jako tři a půl hodiny vůbec nepřišlo. Stále jsem čekal na tu epickou poslední hodinu plnou násilí, krve a zrychleného tempa, na který jsem u Martyho většiny filmů zvyklý. Nedostavilo se, ale na škodu to taky nebylo. Marty zkusil jiný typ epilogu, jenž byl víc než dojemný, což bych od něj nečekal. To, co tomu ale předcházelo byla hodně precizně odvyprávěná (ať už mluvíme o narativu či kameře) story, která by mne možná v rukou jiných režisérů ani tak moc nezajímala, ale v Martyho ikonickém rukopisu po boku Lea a De Nira, kteří se navíc konečně sešli v jeho filmu dohromady po tolika letech!, to byla slast, kde jsem si nechtěl nechat ujít jedinou vteřinu, protože jeho styl vyprávění je v detailech a v precizních záběrech. Uteklo to jak voda. Já osobně bych preferoval víc násilí, ale to není výtka, nýbrž osobní kink. ()

Niflheim

80 %. S očekáváním jsem vyhlížel tento snímek – jednak Scorsese, jednak poutavý námět. Pekelná délka není sice pohodlná, ale je naprosto adekvátní narativu (včetně tempa) a tomu, co chce režisér říct – nekrátil bych ani o snímek. Leitmotivy charakteristické pro Scorseseho tvorbu: hnus, osobní rozvraty a intrikánství; tentokrát však bez sázky na odlehčení a humornou stránku věci. Ono takovou látku s humorem ani dělat velice nelze... Divák každopádně celou dobu tuší, kam to všechno směřuje. Celkově vyvážené, bez vyložené gradace a se skvěle zapracovaným „multižánrovým“ závěrem, zároveň bez „potřebného“ zadostiučinění. A to i přesto, že agitka pracovala naplno a byla logická, oprávněná a nevlezlá. To, co se událo Mollie Burkhart, z toho se jednomu dělá fyzicky nevolno… Zklamán rozhodně nejsem, lhal bych ale, kdybych řekl, že jsem nečekal víc. Možná opakované zhlédnutí mě naplní úplně. ()

Ulmos

„Myslíš si, že to nějaký zázrak vyřeší? Víš, že se zázraky už nedějí.“ Ale dějí… alespoň ty filmové. Být tři a půl hodiny očima přilepený k plátnu a jenom žasnout nad tím, jak si mě Marty svým panoptikem odporných figurek motá kolem prstu, bylo zkrátka něco nečekaného. Trailery klamaly tělem a vábily spíše na krimi detektivku, než na hutné drama, což pro někoho může představovat mylné očekávání, pro jiného zase velké překvapení. Nemá cenu se rozepisovat o postavách nebo příběhu, který zraje jako víno, protože vše, co Scorsese touží říct, řekne sám a lépe, než kdokoliv jiný. Vytahuje zkrátka jedno režisérské eso za druhým, protože chce, může, ale hlavně – protože to umí. Óda na devalvaci základních lidských hodnot, jako jsou přátelství, láska a rodina. „Zlo obklopuje mé srdce. Ta deka je terčem na našich zádech.“ ()

ForGump

Martin Scorsese je pán v letech a má tak výsostné postavení v Hollywoodu, že mu prostě všichni ty peníze dají a nechají ho se takzvaně rozšoupnout. Mám k němu úctu, a to velkou, myslím, že je to opravdu skvělý režisér. Nicméně tak jako mám velkou úctu k PTA, kdy mě jeho poslední filmy nechávají již dosti chladným, tak se stejně tak jedná i o minimálně poslední dva Martyho filmy pro streamovací platformy. Dopadlo to minimálně podobně jako s Irčanem. Zabijáci rozkvetlého měsíce je obrovsky zajímavá látka, jež v sobě skrývá velké drama z indiánské rezervace a po penězích dychtivých běloších. Ve Scorseseho podání se z toho stal ale 206 minut dlouhý extrémně problematický tvar, kde už se obavám, že mistr vykrádá i sám sebe. Celý film je totiž natáčen jako Mafiáni střižení atmosférou Kunduna a Mlčení a lehoučce lajznutý Skrytou Identitou. Dostáváme se do kultury silně proloženou náboženstvím, jde o náhled velice zajímavý, jenže k tomu je tu více jak polovina absolutně hloupých postav, chovajících se jako v Departed a pod jejich chladnokrevné vraždění Indiánů a těch co s nimi žijí drhne stále stejná kytarovo-bubnová melodie jako v Departed od Howarda Shore a je to k uzoufání. Scorsese sem vložil svůj nezpochybnitelný smysl pro humor, který ale působí krajně trapně a celkem i nepatřičně. Nebojte, není tu nic moc excentrického jako Nicholson, tím nejzazším bodem teatrálnosti je tak možná asi 5 minutové cameo Brendona Frasera, který jako by ještě nepřistál z Velryby na zem. Tato stylistická forma je podtržena závěrečným divadelním vystoupením, které nám dodá informace, jenž se staly po událostech, tedy jak postavy dopadly i z úst pana režiséra, jehož zjevení mě šokovalo stejně jako Václav Havel v Odcházení, kdy to působí už trošku moc cynicky. Takto se celý film zcizuje po 3 a půl hodiny a bylo to mírně k nevydržení. Navíc nelíbilo se mi ani, jak se tady nakládalo s postavami a jejich chováním. Ten problém je nakonec i v tom, že to možná paradoxně mělo být ještě delší, v mnoha chvílích to působí zkratkovitě. A co naplat ani herci to nezvrátí. DiCaprio mi tady přišel zdaleka nejztracenejsi od dob Titanicu a nejvíc přehrávající. Nicméně velmi solidní byl De Niro a když dostala příležitost tak především Lily Gladstone měla mojí pozornost, velmi minimalistickým herectvím to dokázala alespoň trochu zvednout. Tím posledním kladem je opět Prietova kamera, která celému filmu rozhodně vládne. Jak si tak uvědomuji, pusobí má slova hůře než jsem zamýšlel. Ono to není tak, že je to podprůměr, na to tady máme jiné adepty, jen mi prostě Scorsese vůbec neumožnil si k tomu dílu najít nějakou cestu. 50% ()

movemat

Tam kde by sa 99% tvorcov strčila do 130 minút si niektorí veľkomenní režiséri povedia, že sú dosť slávni na to, aby si mohli "dovoliť" ísť do takýchto monštróznych dĺžok, keďže im to štúdio poslušne odklepne, hoci to bohužiaľ je len na škodu (identické pocity som mal napríklad z Oppenheimera či Klanu Gucci). Po iných stránkach je to pritom dokonalý film. Ale keď máte pocit, že tá hodina je tam proste navyše, tak celkovo, z toho nemáte najšťastnejšie pocity. Jediné 3 filmy nad 180 minút, ktoré poznám a pri ktorých tá dĺžka nebola ani najmenším spôsobom na obtiaž sú Titanic, Pán prsteňov: Návrat kráľa a Avengers: Endgame....PS: Záverečné dovysvetľujúce "titulky" bol geniálny nápad. ()

Domineus

Neprekvapivo sa nedá nič vytknúť DiCapriovi ani De Nirovi, rovnako super výkon ale predviedla aj Lily Gladstone. Cca 2,5 hodiny mi ešte ušlo dosť rýchlo, ale skoro ďalšia hodina už bola fakt veľmi dlhá. Samotné ukončenie filmu považujem za jednu z najlepších pasáží filmu a keby bol aspoň o polhodinu kratší, rozmýšľal by som aj nad 5*. Takto by som to ale v najbližšej dobe druhýkrát už nepodstúpil. ()

J.e.r.e.c

Jedině mrtvej indián je dobrej indián. Zabijáci rozkvetlých hemeroidů bezpochyby patří k mistrovým majstrštykům. Fascinující je už samotné téma, otevírající další z okrajových kapitol historie, na kterou by Amíci nejraději zapomněli, a na jejímž příkladu Scorsese snad ještě nekompromisněji, než je u něj zvykem, odkrývá prohnilé základy země svobody. Během vyprávění si dává zatraceně na čas, ale přesto nikdy nevzbudí pocit, že stopáž zbytečně natahuje, a všechny ty vedlejší postavy a jejich malé osobní scény jsou k vytvoření celkového obrazu nezbytné. Nakonec ho ale přeci jen doběhne, že se snaží zachytit (podle všeho historicky velice věrně) reálný případ, což mu nedovolí zakončit příběh ve chvíli, kdy je nejsilnější, tedy po emocionálním očistci druhého aktu, ale až o hodinu později po vyšetřovacím třetím. I přes tuto drobnost je to must see a jeden z filmů roku. 80 % ()

gorilajenej2

Nejsem nějaký velký expert na Scorseseho tvorbu, avšak stejně jsem očekával, že tento film nemůže dopadnout špatně. A měl jsem pravdu, jsem z toho filmu nadšený. O technické stránce netřeba mluvit, perfektní, neměl bych jedinou výtku. Herci odvedli skvělou práci a řekl bych, že ústřední trojice tedy DiCaprio, De Niro, Gladstone předvedli až oscarové výkony. Nejsem nějaký velký fanoušek dlouhé stopáže a spíše vyhledávám kratší filmy, avšak i přesto, že film má 3,5 hodiny, tempo je slušné, a film rychle uteče. Soundtrack za mě ve filmu fungoval, avšak pro mě nezapamatovatelný. Co se týče děje, ten je i přes svojí jednoduchost, zábavný a opravdu nenudil, řekl bych, že film neměl hluché místo. Film vypraví příběh, o kterém jsem osobně nikdy doteď neslyšel a myslím, že to stojí za vaší pozornost. Ale film rozhodně není pro všechny. Nechutná korupce a touha po bohatství, která neměla meze, i o tom je tento film kterému dávám pět hvězd (9/10). ()

honeja

Tři hodiny jsou za mnou a já bych se nejradši na film podíval znovu. Mistrně vyprávěný příběh, precizní westernová výprava, skvělá kamera a špičkové herecké výkony. Propojení hudby a děje na obrazovce je v některých okamžicích přímo skvostné! DiCaprio je tradičně skvělý, ale i Lily a De Niro odvádí prvotřídní výkon. Film zachází s velkou úctou s indiánskou kulturou a při pohledu na svinstvo, jaké se tehdy dělo, se mi až zvedá žaludek. Díky, Scorsese, za tento klenot a už se moc těším, až si ho znovu někdy v klidu vychutnám. ()

papilon395

Pro mně dokonalý film, nejlepší za poslední roky. O osudu Osedžů a konkrétně rodiny Mollie jsem se dočetla v Reflexu, v článku, věnovaném zfilmovanému románu. Dějové překvapení jsem nečekala, ale stejně jsem byla uhranutá. Obdivuju všechny, kteří dokázali připomenout tuto nechvalnou část amerických dějin. ()

celticek

Dnes mi měli trhat 7 vlevo nahoře. Vzali to i s 8, prej je zbytečná:) Ideální den na tento filmový maraton. De Niro a DiCaprio jsou pěkně rozverní grázlíci. Martin to dobře natočil. Leo tady fyzicky vypadá hůř než Robert. Od začátku jsem nevěděl do čeho jdu a tak to mám rád. Představa byla jiná. Ovšem nezklamalo to vůbec. Každá scéna stojí za to. Leův výkon oscarový není. Určitě je dobré vidět to vícekrát. Kill all the white men! ()

sunfreedom

Asi až blízká budoucnost rozsekne diskusi, zda filmy mají mít 2+ hodiny nebo ne. Absolvoval jsem tento film v maloměstském kině a znovu bych do toho nešel. Definitivně se ve mně pohnuly nějaké váhy, takže když jsem se o pár týdnů později měl rozhodnout, jestli půjdu na Napoleona, padlo rozhodnutí počkat na VOD. That being said, jedná se o nejlepší takto dlouhý film, který jsem viděl. ()

Toshio

Boha to je strašně nudný film. A vobec som nepochopil kúzlo tej hrubokrkej hibridy. A tom som bol obrovský milovník Scorseseho. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD