Rudí prezidenti

Těžkosti Antonína Novotného (E03)

(epizóda)

Ještě víc než jeho předchůdci přísahal na marxismus-leninismus. A na slově „socialistický“ mu záleželo natolik, že ho dokonce prosadil do československé ústavy. Antonín Novotný se domníval, že jeho historickým úkolem je dovršit komunistickou proměnu země. Jeho politický vzestup byl nenápadný, ale vytrvalý. A jeho činy nejvíc ovládaly osobní vztahy a emoce. Na veřejnosti vystupoval nerad, ale o to častěji mluvil ke svým soudruhům. Prezident Antonín Novotný v dokumentu scenáristy Jana Sedmidubského a režiséra Zdeňka Všelichy. (Česká televize)

Arsenal83

Nudný a monotónny askéta, ktorý mal Slovákov v zuboch. Pragocentrista, za ktorého sa popravovalo menej, lebo už to nebolo treba. Práve Slováci mu ale vybavili koniec, pretože postaviť sa v roku 1967 proti Dubčekovi, to chcelo politickú vyprahnutosť a stratu súdnosti, čo viedlo k nevídanému javu: Slováci na chvíľu obsadili tri najvyššie funkcie v Prahe. ()

radektejkal

V životě jsem viděl jen jednoho rudého prezidenta (Novotného) a jednoho nerudého (Havla); jakou ten měl barvu? Dosud si dovdedu přesně vybavit, jak přehlížel spartakiádní defilé a kynul nám ("přehlížet" i "kynout" jsou homonyma, tak tedy zde se všemi významy). Jinak film zobrazobval zhruba to, jak jsem si ho v mládí představoval, aniž bych ho kdy slyšel či četl. ()

xplsek01

Tento díl se mi líbil nejméně. Zejména jeho druhá polovina. Jako by se autoři báli, že by Antonín Novotný mohl být hodnocen i pozitivně. Byl přece rudý. Mrzí mě nulová zmínka o amnestiích. Za to zavádějící informace o Vladivoji Tomkovi, odsouzeném k trestu smrti... Už ale nezaznělo, že to byl vlastně vrah. Přitom právě za Novotného dochází k postupnému uvolňování poměrů, zmírnění cenzury a kádrování, k vzestupu kultury a vzdělání. Novotný vyhlásil 3 amnestie (1957, 1960, 1965), kdy postupně byli propouštěni političtí vězni za protistátní trestné činy, nedovolené opuštění republiky, hanobení republiky, atd. Není to tak, jak se vykládá, že šli domů jenom vrahové. Ano, Novotný nebyl žádný vědátor, byl to zámečník. Jeho ekonomické myšlení bylo nízké. Ale i tak se koncem 60. let ekonomika pomaličku začala dávat dohromady. V letech 1961 - 1964 vznikl občanský a trestní právní řád, který platí v podstatě dodnes. Je pravda, že ke konci byl Novotný spíše k smíchu. Ovšem za normalizace se říkávalo: "Zlatej Tony...". ()

Arkanoid

Der schöne Toni. Ekonomický diletant. Prvý komunistický prezident v Československu, ktorý rezignoval. Udával ľudí vlastnej strany Sovietom. V šesťdesiatych rkoch došlo zaňho však k určitému uvoľneniu politického tlaku. Nevyhovel žiadosti o milosť pred trestom smrti, no tvorcovia nespomenuli, že popravený komunistický odbojár mal na krku vraždu. Zamlčanie tejto informácie je moja jediná výčitka k tejto inak skvelej epizóde. ()

mira007

O co nenápadný prezident o to větší zrcadlo odporných vlastností - nechutnej bonzák, který posílal do Moskvy hlášení o českých soudruzích. Antonín Novotný (1904-1975) prezident v letech 1957-1968 se v učebnicích historie ztratil, ale o to víc to byl kovaný socialista a otrok Chruščeva. Zajímavé info: tehdejší plat prezidenta 180.000,- ( po snížení) plat dělníka 1.000,- .... tak to vypadá, že dneska máme platový socialismus víc , ne? ( dnes 236.000,- vs. dělnický plat 22.000,-) ()