Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Rockerman

Nevím, ale nejspíš nejsem správný westernový divák. Když tu čtu ty oslavné věty na tento film, tak se neubráním dojmu, že jsem viděl úplně jiný film. Vůbec ne brilantní, ale naopak nudný, příšerně dlouhý, naivní a s nelogickými scénami (viz. ta, když jdou oba hrdinové vyhodit most do vzduchu). To, co v Tenkrát na západě nebo v Tenkrát v Americe působilo větší napětí, tak to zde působí kontraproduktivně. Tím myslím tu zdlouhavost a pomalé tempo. Chvíli jsem si myslel, že jde o parodii, to bych možná jednu hvězdu přidal. Clint si na začátku filmu dán do koutku úst cigáro, nasadí jeden výraz ve tváři a s tím si vystačí po celý film. Opravdu "úchvatné". Jednu hvězdu dávám za pár dobrých a vtipných scén. Druhou pak za skladbu "Ecstasy of gold", která zní těsně před koncem, a kterou má oblíbená Metallica používá na svých koncertech jako intro a je úžasná!!! ()

Georgee27

Film, který stojí za to ho vidět a nebudete zklamaní. Úžasné scény, které upoutají každého a hudba Ennia Morriconeho, která zaslouží obrovský obdiv, protože filmu dodává tu správnou westernovou šťávu a film ještě získává více na kvalitě. A ty dokonalé herecké výkony jsou nepopsatelné. Fascinující dílo s excelentním závěrem. ()

char_t

S jídlem evidentně roste chuť (první film 99 minut, druhý 132, třetí 179). Já chápu, že scény jsou schválně přehnaně dlouhé kvůli atmosféře a tak, ale stejně se nedokážu zbavit pocitu, že kdyby se hodina proškrtala, na kvalitě by neubylo. Za to tu hvězdu dolů. Jinak perfektní Wallach, jeho záporák nezáporák, který dokáže rozesmát jen výrazem ve tváři, skoro na Oscara. A tradičně dobrý Morricone, i když už se trochu začíná opakovat. ()

Luk Skywalker

Nejlepší z tzv. dolarové trilogie. Většinou pokračování nebývají lepší než první díly (i když tady se o pokračování nejedná v pravém slova smyslu, když herci hrají postavy s jinými jmény), ale zde platí opak, že příběhy v jednotlivých filmech postupně gradují a jsou víc propracované, čemuž odpovídá i stopáž filmu (téměř 3 hodiny, to už je opravdu celovečerní film) a nenudilo mě to. Jednoznačně film patří mezi nejlepší westerny a opět není z USA, i když tam hrají američtí herci stejně jako v Tenkrát na Západě. ()

danek22

Na film jsem se podíval díky Nesmiřitelným, film který mě na westerny s Eastwoodem navnadil. Bohužel jsem byl trochu zklamán, ale přesto tento film je zaslouženým kultem. Nádherná atmosféra, davové scény, všechno vynikající. Jen jsem prostě příběh tak nežral. ()

Narsill

Pre mňa dokonalé dielo ktoré je asi na vrchole westernového žánru. Sergio Leone mal pre tento žáner neskutočný talent a cit (a nie len pre tento), to ako dokázal vytvoriť dobové prvky je neskutočné. Hudba je kultová a herecký výkon Clinta Eastwooda nezabudnuteľný, len ťažko by som dokázal vytknúť niečo tomuto skvostu. Zavŕšenie trilógie ako má byť. ()

Adm.Nelson

Tri hviezdy za to, že napriek chvályhodnej réžii mi to celé prišlo úplne obyčajné. Miestami veľmi rozťahané, čo bolo aj Vtedy na Západe - tam mi to ale akosi nevadilo a pomáhalo to atmosfére, tu napríklad taký beh Tuca po cintoríne či záverečné rozuzlenie v trojici boli podľa mňa zbytočne naťahované. Pasáže s Tucovým bratom, či mostom mi takisto pripadali len ako niečo, čo bolo treba napratať do filmu, aby to malo poriadnu leoneovskú stopáž (na druhej strane ale tá bitka o most bola výborne natočená). Ešte jedna vec - postavy sa správali mimoriadne zvláštne, čo ma na filme štvalo najviac. Týmto svoju kritiku končím, pochváliť sa dá réžia, atmosféra a hudba (čo sú pravdepodobne dôvody, prečo to mnohí považujú za najlepší film vôbec), a Tuco sa stáva spolu s Cheyenom mojou najobľúbenejšou westernovou postavou. 6/10 ()

P.J.2

Western všech westernů, nikdo není vyloženě klaďas, záporák, své zájmy mají všichni a ve výsledku jde především jen a jen o prachy. ()

Nerd4Dreaming

Trochu mi vadí srovnávání s Tenkrát na západě a řečičky, co je lepší. Právě proto si tady udělám mini-srovnání, který ukáže, že srovnávání je vlastně blbost! (UFF..) Tenkrát na západě má totiž kromě tvůrců a podobného filmařského stylu s tímhle málo společného. Liší se v prostředí, době, pojetí postav i pointě je proti tomuhle dílu zkrátka těžkej kus. Tajemný mstitel, vyvraždění rodiny, pozemky, chlapská čest.. Proti tomu HZO má svým způsobem čiperný postavy, který (snad kromě Blonďáka) žádnou čest nemají, maximálně zvláštně pokřivenej kodex hodnot. Vše se motá kolem vzájemných podrazů a zakopanýho pokladu, postavy jsou pořád v pohybu a střídají spoustu různých prostředí, povolání i oblečení. Oba filmy jsou prostě odlišné entity které však obě patří ke špičce žánru!! No, to je asi tak všechno, kvality tohodle filmu tady už jsou vypsaný tolikrát, že nemám co bych dodal. Snad, že je moc velká škoda že Man With No Name (Joe, Manco, Blondie) nedostal prostor ještě v dalších filmech, byť jisté náznaky jeho vlivu si sebou nese Clint celou svoji kariéru a tato postava je jeho trademarkem stejně neodmyslitelně jako Rambo pro Stalloneho nebo Terminátor pro Schwanzeneggera! ()

Raziel_cz

Tříhodinový protiválečný epos, do kterého nějakým způsobem zabloudil Clint Eastwood. Je to monumentální, krásné, skvělé... ale trpí to stejným syndromem jako Tarantinův Django: perfektní filmařina, ale scénář na půl hodiny. Sergio Leone měl zjevně k dispozici víc prostředků než při natáčení Pro hrst dolarů a Pro pár dolarů navíc, ale pokud čekáte stejně úderný western s nekončící akcí, smůla. Tady je přestřelek minimum, ubylo hlášek a ubylo humoru. Pořád je to výtečná věc, ale její kvality leží někde jinde. A nebudu dělat, že přízemnější přístup předchozích dílů mi nesedl víc. Zvlášť, když tu ani Morricone nedostal tolik prostoru. ()

GOREGASM

Lahůdkové zakončení dolarové trilogie, které sice může někoho uvařit svou délkou, dvojnásob když vidíte téměř tříhodinovou verzi, ale pro mě je to ta pravá fajnšmekřina, která nabídne to nejlepší až úplně na konci. Sergio Leone definoval špínu a kouzlo Divokého Západu a jako jeden z prvních filmařů přetavil na plátno nekompromisní filmařinu, kterou dává i po půlstoletí na zadek většině současných následovníků. Přestože je příběh přímočarý a chování postav v duchu doby neústupně sobecké a nikdy nevíte, kdo s kým... chci říct, kdo koho podrazí, nechybí filmu stejně jako celé trilogii specifický nadhled, který dotahují k dokonalosti také herci s Eastwoodem v čele. Leone, Eastwood a Morricone = 100% ()

fablefavorit

Velkolepější ve všech ohledech. Přelomový způsob vyprávění z očí tří postav najednou, kteří se od sebe liší naprosto vším kromě proklatě nízko posazených koltů. Film se hlavně soustředí na dvojici Eastwooda a Wallacha (který je úžasný) a proradného Angel Eyes často zazdívají. For a Few Dollars More nadále zůstává mým nejoblíbenějším dílem Dollarové trilogie, je ale třeba uznat, že ve svých nejlepších momentech The Good, the Bad and the Ugly své předchůdce převyšuje a příběhu "O Muži beze jména" je vskutku důstojnou tečkou. ()

Rathalos

Sergio Leone sa nezabudnutelne zapisal do filmovej tvorby tymto westernom,ale i dalsimi,take nieco uz nikto nikdy nenatoci,Clint Eastwood,Eli Wallach a Lee Van Cleef k tomu vsetkemu prispeli svojim hereckym umenim,jasna volba...:-) ()

Trancetino

Vypol som to totálne unudený v 38 minúte. Ďalší do nebies ospevovaný film a keď to človek pozerá opak je pravdou. Aj keby to natočil sám Ježiš Kristus tak mi je to úplne jedno. ()

Gumby

Závěrečná scéna na hřbitově (od Ecstasy of Gold dál) sice je jedna z nejlepších scén v historii kinematografie, má úroveň. Ale sledovat kvůli ní ten film celej je v roce 2019 hodně náročnej úkol. Přitom u Tenkrát v Americe je i o hodinu delší stopáž pořád málo. ()

peca

Jedno z nejlepších děl filmové historie. Western č. 1. Škoda slov, tohle se musí vidět alespoň jednou za život. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)