Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

BloodyVamp

"Existují dva druhy lidí. Jedni jsou ti, co mají zbraň a druzí, co kopou". Výsledkem je nejlepší western vůbec. Dokonalá práce s kamerou, skvělé obsazení, dynamická režie, vynikající půlhodinové finále a hlavně fenomenální Morriconeho hudba, to všechno jsou aspekty tohoto dokonalého díla. Ty tři hodiny mi utekly jako voda. ()

SarumanKo

Bezkonkurenčne najlepší western všetkých čias. Nielenže omnoho hravejší a ľahší než Leoneho vážnejšie kúsky (ako napríklad Vtedy na Západe), ale aj výrazane zábavnejší a akčnejší, s menším počtom nudných alebo hluchým miest a predovšetkým geniálne ozvučený. Ennio Morricone pre Dobrého, zlého a škaredého zložil svoj najlepší soundtrack, ba čo viac: vytvoril jednu z najchytľavejších a k filmu najdokonalejšie pasujúcich filmových muzík. (95%) ()

Pragrik

Ikdyž westerny nejsou můj šálek kávy,tak tento musím vyzdvihnout nad všechny ostatní.Poutavý příběh, ztvárnění,skvělá hudba,výteční herci včele s Clintem Eastwoodem.... ()

vorheese

Tak jsem oficiálně Tenkrátnazápaďák. Hodný, zlý i s ošklivým jsou sice taky perfektní, ale těch deux ex machin tu na mě přece jen bylo trochu moc. Pořádný závan geniality se ale nakonec dostavil na hřbitově. Postavením tří pistolníků proti sobě obrátil Leone žánr naruby: Kdo první vystřelí, PROHRAJE! To byly nervy! ()

Tony.cs

Dokonalý western, s kapkou vtipu, větší kapkou drama, pořádným kýblem drsňáckejch momentů a vana? No to je ten western! "Bůh je při nás, protože taky nenávidí Yankeeye!" ..."Ne, Bůh při nás není, protože nesnáší idioty." ()

Alementina

Masakr - 179 min!!! a to jeste cekat 40 minut ve fronte pred tim, kde bylo sileny vedro a v sale zima jak zimohrade... Jeste nikdy jsem se tak netesila, az ten nekonecny film skonci... Vazne si tohle nekdo pousti nekolikrat? Proc to chvilemi pripominalo parodii na western? Ja jsem se porad divila, jaktoze jsem tenhle western jeste nikdy nevidela, uz se nedivim, jestli jsem tohle nekdy zahledla v tv, tak jsem musela do minuty prepnout, jinak bych usnula... 3* jen za umelecky dojem. 17. nejlepsi film na csfd, to mi rozum fakt nebere! ()

kaylin

Geniální western, který už má za sebou skoro 50 let, ale přesto to nic nemění na tom, že z "Dolarové trilogie" se jedná o díl nejrozsáhlejší, ale zároveň i nejlepší. Můžeme mluvit o trilogii, ale není možné to říct skutečně přímo. Filmy tak sice byly prezentovány ve chvíli, kdy se poprvé dostaly do Států, protože studio na tom mohlo lépe vydělat. Lidé půjdou na tři filmy, které jsou v sérii raději, než na tři filmy, které spolu nesouvisí. Přece jen, souvislost zde rozhodně existuje. Tou první je režisér Sergio Leone, tou druhou skladatel Ennio Morricone. Tihle dva se prostě museli dát dohromady, protože jinak by byl svět ochuzen o skvělé filmy s naprosto nepřekonatelnou hudbou. Hudba zde není klasický soundtrack, kdy ji skoro nevnímáte, ale je to něco, co film posouvá o hodně výš. Jeho tóny jsou v některých momentech tím, co utváří scény. Tohle platí například o úvodní části, ale maximálně mě dostala v části poslední, kdy se rozhoduje o tom, kdo vlastně získá poklad. Souboj tří pistolníků je zde naprosto dokonalý. Je to scéna neskutečně dlouhá a je to právě hudba, spolu s kamerou, které vás drží v napětí. Tohle jsou filmy, pro které stojí za to si najít tři hodiny a podívat se na ně, protože tyhle filmy psaly historii. Sergio Leone měl před sebou poměrně jednoduchý scénář. Trojice mužů, kteří spolu nikdy nemohou vycházet, musejí postupovat společně, protože jinak se nikdy nedostanou k velkému pokladu konfederačního zlata, který zakopal jeden voják. Tohle je ale zápletka, ke které se dostává zhruba tak po hodině a půl. Sergio Leone dokonale popisuje postavy a jejich osudy. Bez toho, aby zde byl onen půlhodinový úvod, nechápali bychom, jaké jsou motivace jednotlivých postav. Pro příběh je to naprosto nezbytné a v tomhle případě tří hodinový film rozhodně nenudí a neurazí. Sergio Leone si navíc vybral skvělé herce - Clint Eastwood, Lee Van Cleef, který hraje naprosto jinou postavu než ve filmu "Pro pár dolarů navíc", a nakonec Eli Wallach, který si zahrál ztroskotance Tuca, Eastwoodova společníka v mnoha lumpárnách, ale stejně tak člověka, kterému se nedá věřit a který má k oprátce blíž, než by si sám přál. Tahle trojice, ať už je vám příjemná, jak chce, vás provede celým filmem. Skvěle napsané charaktery, které jsou skvěle zahrané. Každá z nich je jiný a každý z nich je vlastně pěkný hajzl. Dohromady fungují dokonale až do samotného závěru. Film se nedočkal žádného Oscara, přece jen to byl nějaký italský western. Ennio Morricone se za hudbu nedočkal Oscara, i když měl pět nominací, Sergio Leone nebyl ani nominován. Ano, Oscar je především pro Američany. Mění se to poslední dobou, ale začínám mít pocit, že je místy až moc velká komedie. Uvidíme, jak budou vypadat letošní Oscary. Vzhledem k tomu, že i já to považuji za významnou událost, budu ji sledovat. Pokud máte rádi filmy, kde nejde o romantiku, ale je to příběh o chlapech, kteří jsou schopni neskutečně rychle tasit, podívejte se na tenhle tříhodinový opus. Ve westernu uvidíte máloco lepšího a koneckonců i ve filmu obecně. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/now-is-good-stand-up-guys-bourne-30.html () (menej) (viac)

slunicko2

Umělecký western podle všech pravidel patří nepochybně ke špičce žánru. 1)  Leoneho vynikající režie, Morriconeho ikonická hudba, věrohodné prostředí i trocha implementovaného humoru vytváří unikátní směs. Tříhodinový film nenudí._____ 2)  A přesto dávám jen tři hvězdičky. Žánr jako takový moc nemusím a hlavně film nechci vidět znovu. A taky mě neberou příběhy, kdy se gangsteři mlátí mezi sebou._____ 3)  Film opakovaně relativizuje pojem bandita (například v postavě Tuca) - nejvíce svou konfrontací individuálního banditismu, jehož motivem jsou peníze a pomsta, s válečným běsněním s neurčitým ideovým pokryvem a tisíci zmařených životů. Zřejmě si máme myslet, že tito bandité zase nejsou tak špatní, když kvůli nim umírají pouze jednotlivci na rozdíl od války._____ 4)  Scéna s odpálením mostu působí dost naivně - inu válečné filmy jsou jiná kategorie než westerny._____ 5)  51letý Eli Wallach (charismatický bandita Tuco) podal báječný výkon._____ 6)  Viděl jsem film v televizi a napočítal celkem 176 minut. Která verze to byla? ()

IllIlIlIIl

Další westernový počin režiséra S.Leoneho. U tohoto filmu se přímo nabízí srovnání s Tenkrát na Západě. Oba filmy mají společného jmenovatele a tím je zejména kvalitní hudba, herecké výkony a ,,divácká koukatelnost,,. I když Tenkrát na Západě se ve všech těchto aspektech pohybuje ještě o třídu výš. Díky příliš dlouhé stopáži a taktéž díky srovnání s Tenkrát na Západě si Hodný, zlý a ošklivý společně ulovili tři hvězdičky. ()

Kaluž

Tohle je z těch tří eastwoodovských leonovek nejlepší kousek. I přes tu ukrutnou stopáž prodloužené verze se jedná o skvělé dílo plné prachu, vedra, koltů a chamtivosti, to vše obestaveno nezničitelnou hradbou bravurní hudby. ()

K.I.N.G.

Bylo tam pár nudnějších scén a asi si to ode mě nezaslouží plné hodnocení (je to tak na 90%) a navíc napoprvé jsem zhlédl pouze půlku a ta se mi líbila jenom tak na 60% :), ale napodruhé, když už jsem to zhlédl celé (což tak dlouhé filmy nedokážu zhlédnout najedenkrát skoro nikdy) mi to málem vyrazilo dech a s napětím jsem sledoval každou geniálně natočenou scénu. Nebylo to uplně dokonalé, ale je to geniální klasika a jako taková musí být ohodnocena plným počtem. ()

Maq

Nezaměnitelný Leoneho pozérský rukopis. Na rozdíl od Once upon a Time in the West v tomto příběhu jednání postav přece jen dává jakýsi smysl, takže jej hodnotím o poznání příznivěji. ()

Katzenklo

Pro charakteristiku mého dosud nejoblíbenějšího filmu stačí dvě slova: dokonalý western. Skvělý scénář, typická Leoneho režie, úchvatná Morriconeho hudba, ďábelský záporák a napínavý příběh jsou důvodem, proč tento film dalece převyšuje taktéž geniální Tenkrát na Západě. A není tam žádná romantika, takže u mě rozhodně 100%. ()

Rakosnicek77

Tenhle film je vrchol tvorby v žánru western, vrchol kariéry Sergia Leoneho, Morriconeho hudební veledílo a Eastwoodův westernový prim i když třeba Nesmiřitelní získali Oskara! Tohle je vrcholná ukázka žánrového maxima! ()

topi

V této poslední Eastwoodovce je už vidět výrazně větší výprava a rozpočet. Hlavně ve válečných scénách, kde se to hemží stovkami komparzistů. Trojka padouchů (já v nich nevidím rozdíl :)) se pachtí za pokladem a během cesty zažívají rozličné situace. Eli Wallach to pozdvihl na komediální úroveň a závěrečnej fight mezi Hodným, Zlým a Ošklivým za doprovodu geniální hudby Ennia Morriconeho je naprosto impozantní. ()

swed

Méně okázalé a více neučesané než "Tenkrát na Západě". Důstojné završení dolarové trilogie, které respektuje její nepsaná pravidla a navrch servíruje i humor, což je u Leoneho překvapením. Ve filmu je sice pár hlušších míst (armádní epizoda), ale díky hercům a Morriconeho hudbě si toho ani nevšimnete. 9/10 ()

Thomassi

Poslední díl westwrnové trilogie s Clintem Eastwoodem. Jsou tři, nenávidí se, každý se snaží přelstít toho dalšího, ale mají společný cíl - poklad zakopaný v hrobě neznámého muže a neznámo kde. Jak tak tady vidím hodnocení, všichni se nad tímto filmem rozplívají a považují ho na nejlepší western. Mě ale přišel jako nejlepší druhý díl (Pro pár dolarů navíc). Těžko říct proč, možná, protože se mi délka filmu zdála poněkud dlouhá. Ale tím nechci říct, že to bylo špatné. Naopak, minimálně 4 hvězdy si to rozhodně zaslouží. Prostě mi to nepřipadlo jako klasický western, protože Sergio Leone to toho zakombinoval občanskou válku. Nicméně hodně luxusních scén snímek nabízí. Např. boj o most nebo závěr, kdy se to odehrává na velkém kulatém hřbitově. Nápínavé až k prasknutí a to, jak si režisér pohrává upřenými pohledy, palec nahoru. Vše doplňuje Morriconeho hudba, která je geniální. Takže za sebe 4*. ()

MATADOR

Fajnšmekrovský westernový epos o jednom ukrytém pokladu a třech chlápcích, kteří se jej rozhodnou najít. Takový kult mi hrozně dlouho unikal, jelikož Hodný, zlý a ošklivý má vynikajícně vykreslené postavy a atmosféru hodnou pro něco dokonalého. V první polovině jsem byl nadšený tou vší precizností a dokonalostí, která dnes už nejde spatřit skoro nikde. Ale druhá půlka hodně ztrácí, atmosféra je pořád vynikající, ale vše mi působilo zbytečně rozvlekle a scény, tak neměly šmrnc, co na začátku. Ale v každém případě je tohle mistrovská paráda, kterou stojí za to vidět a především slyšet! ()

CrownThomas

Jen težce bych rozhodl, zda je lepší Tenkrát na Západě nebo HZaO.......pro mě osobně další nezapomenutelný snímek westernového žánru, i sem by patřilo 6 ******..... ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)