Trhlina

Nezamestnaný absolvent Igor objaví záznamy výpovedí psychiatrického pacienta Waltera Fischera. Ten pred sedemdesiatimi rokmi záhadne zmizol v pohorí Tribeč a keď sa po vyše dvoch mesiacoch rovnako záhadne objavil, mal na tele čudné popáleniny a zranenia. Bol dezorientovaný, nedokázal vysvetliť, čo sa mu stalo, už nikdy sa nespamätal. Igor pátra ďalej a s údivom zisťuje, že Fischerov prípad nie je ojedinelý – zmienky o tajomnom miznutí ľudí v tomto pohorí siahajú hlboko do histórie. Hrôzostrašných prípadov pribúda. Igor s priateľkou Miou, konšpirátorom Andrejom a tvrdým skeptikom Dávidom preniká čoraz hlbšie a odhaľuje skutočnosti, ktoré sú oveľa desivejšie než akákoľvek fantázia. Vyberú sa na výpravu priamo do tribečských lesov, kde zažijú čosi vymykajúce sa chápaniu. Spočiatku nevinné pátranie sa končí tragicky. Toto tajomstvo má totiž príšerne ostré zuby… (Continental film)

johnymdoe

Film u kterého jsem 6x, ano 6x usnul a stejně jsem nebyl schopen jej dosledovat. Slovenský pokus o horor a je horor se na to dívat. Odpad, ale dám 1* za snahu. ()

Ivua

S jednodňovým odstupom a po opätovnom nahliadnutí do knihy dávam slabšie 4*. Kniha je kniha a inak tomu samozrejme nebolo ani v tomto prípade, avšak i tak môžeme Trhlinu považovať na slovenské pomery za kvalitný filmový počin... slušná práca s kamerou a obrazom celkovo, no musím sa priznať, že som pri pozeraní filmu nepociťovala taký ten príjemný druh strachu a napätia ako pri čítaní knihy. V podstate vo filme je celé napätie budované najmä psycho hudbou, čo síce môže fungovať, avšak konečný emočný efekt nebol (minimálne u mňa) taký vyhrotený, ako pri detailných knižných opisoch. Taktiež som na základe správania filmového hlavného hrdinu nemala potrebu s ním sympatizovať, kým v knihe tomu bolo naopak. Miestami som prekvapivo dokonca viac fandila Maštalírovi a jeho bezodnému skepticizmu. Výraznou odchýlkou od knihy bol však skvelý záver, takže aj preto si filmová Trhlina zaslúži tie 4*. ()

lemonova

Musím uznať, že niektoré momenty filmu boli veľmi silné. Dokonca tak silné, že som nemyslela na to, že sledujem slovenský thriller, ale skrátka thriller.. (neviem, či vnímate ten rozdiel, ja však áno :)) Bolo to naozaj zručne zrežírované a prepojeniu diania na scéne s hudbou tiež nemožno veľa vytknúť. Ale k ničomu to vlastne neviedlo. Čo je veľká škoda, pretože toto mohol byť dobrý film. ()

Wyder

Já jsem byl spokojen, atmosféra tam je, bavilo mě prostředí, že je to kousek. Trošku škoda toho závěru, čekal jsem víc... Každopádně Kariku už mám v Kindlu a budu se věnovat knižní předloze... Film neurazí, ale nic z něj nedělá nadprůměr ()

figliar

Tento film je živým dôkazom, v akom stave je slovenský filmový priemysel. Nechápem, ako sa toto ,,dielo" mohlo stať najnavštevovanejším filmom a už vôbec nechápem, ako sa Karika stal takým obľúbeným spisovateľom. Pseudo pravdivý príbeh, ktorý je až príliš podobný Záhade Blair Witch, má všetky klišé, ktoré môže horor obsahovať. Priehľadný a hlúpy dej, amatérska kamera a strih, zlý herci a žiadna pointa. Jedna hviezda je iba preto, že som film dopozeral dokonca a zo súcitu. ()

Rathalos

Na slovenske pomery celkom obstojny mysteriozny thriller,v ktorom sa striedaju zaujimave a nudne pasaze,zaradil by som tento film do skupiny priemernych,tri hviezdicky dam...:-) ()

Bohnice05

Pokud bych nečetel knihu, musel bych asi hvězdu ubrat. Ale nedokážu se odpoutat od toho, že jsem ji četl, že se mi líbila a že tak mám informace, které ve filmu chybí a dává mi to proto i tak smysl. Z filmu vyloženě zklamaný nejsem, ale mohlo to dopadnout mnohem lépe. ()

Eluin

Četl jsem knihu a musím říci, že ta onu hru na autentičnost - asi největší devizu příběhu - zvládá minimálně o level lépe. Samotný film není úplným průšvihem, ale prostě podobnou látku je podle mého názoru velmi obtížné převést na stříbrné plátno. ()

Ombak▼Penari

Velmi pěkné tři hvězdy. Předloha má sice své limity, přesto by se z ní ale dalo vytřískat ještě víc. Nicméně má to slušnou atmosféru, která povedeně graduje. Nečekal jsem mnoho a dostal jsem docela fajn natočený mysteriózní příběh, při kterém občas skutečně mrazí. ()

Rockerman

Jakés takés mystérium a napětí se do toho vnést povedlo, ale je tu také spousta balastu a hluchých míst. Pokus o tajuplný příběh o slovenském bermudském trojúhelníku se tak našim bratom zdařil tak napůl. ()

kkarx

Pohoří Tribeč mě neuchvátilo a nikdy bych tam nejel. Prostě obyčejný dubový les, kterých jsou všude tucty. Na druhou stranu pro horor je temný podzimí listnatý les dobrou kulisou. Po režisérské stránce ucházející, z velké části vyrovnávající se zahraniční produkci, ovšem příběhově nezajímavé, zdlouhavé a nudné. Běhání ve skupince po tajemném lese tu bylo už nesčetněkrát a upřímně málokdy se povede z toho udělat dobrý film. ()

Faila

Knižní předloha mě nadchla a na film jsem byla velmi zvědavá. V knize mě uchvátil dokonalý a detailní popis rozpadající se mysli, která už neví, co je skutečné a co ne. To se ve filmu objevilo velmi letmo, ale i to je víc, než jsem čekala. Napětí a reálná nereálnost obklopovala hlavní hrdiny pořád a i když byla kniha podle mého názoru děsivější a tajemnější, tenhle film se velmi povedl. ()

aslavey

Problém je v tom, že Karika pojal knihu jako na pravdě se zakládající mystifikaci. Podklady jsou na netu běžně k dohledání, sám si udělal několikrát výlet do Tribeče a naházel videa na youtube, atd. A písnička Hýkal se lyne celým příběhem - zde tedy musím pochválit, že ji aspoň na kousek využili i ve filmu. Všechno tohle ale ve filmu prostě nevynikne. Film je jen jakási báchorka se spoustou chyb (třeba Iqos v roce 2013 ještě neexistoval) a postav, které vůbec nevlastní ten charakter, jak je v knize popsán. Atmosféra Tribeče je sice intenzivní a podmanivá. A některé pasáže dokáží vyrazit dech (světla auta, která se nakonec rozdělí, špinavý dítě, atd...). Ale ten pocit, kterej jsem měl při čtení, ten se prostě nedostavil. A vlastně ani nemůže. Zkrátka takovej průměrnej středoevropskej mysteriozní thriller, kterej možná měli točit skandinávci. To by mělo koule. Ale spíš to chce netočit Karikovy předlohy. Jeho literární styl je moc osobitej. ()

bacon

Hviezdička za autorovu nápaditosť a krásu našich lesov. Inak po vypočutí knihy (audiokniha) ma film absolútne nezaujal. Ako to už bolo spomenuté v komentároch - KOMERČNÁ RÝCHLOKVASKA. Strata času, radšej prečítať či vypočuť knihu. ()

emdvojka

Jozef Karika nám ponúkol mrazivý príbeh plný vykreslovania postáv ich vzájomného priateľstva i rivality a v konečnom dôsledku i strašidelný pocit v pohorí Tribeč. Ale čo do pekla mal znamenať tento film?No čo som mohol čakať...stovky strán knihy sa nedali natrieskať do 111 minút filmu. Vznikol teda zlepenec, ktorý sa síce drží predlohy, ale strašne veľa rozhovorov, pocitov a viet ostáva vynechaných. Prebehlo mi to tam pred očami tak rýchlo, že som sa nestačil ani spamätať a pritom film mal skoro dve hodiny. Ale nepíšem, že som sa bavil, pretože tvorcovia aj tak nedokázali udržať príbeh pokope a preto nie je púť týchto štyroch nešťastníkov ani trošku tragická, nemá v sebe tú atmosféru tajomna a strachu, pre ktorú Trhlinu čítalo tisíce ľudí. Moja žena, ktorá bola so mnou v kine knihu nečítala a celé to tam pretrpela so slovami, že vôbec nerozumela pohnútkam osadenstva ani príbeh samotný. Na toto Karika nemôže byť hrdý. Sklamanie roka. ()

Ergeletta

Trhlina je jedna z mých oblíbených knih, takže jsem se těšila na filmové zpracování. Nevím úplně přesně, pro koho je film určený. Kdo nečetl předlohu, nemá šanci situace pochopit a kdo ano, ten bude naštvaný, protože spousta důležitých momentů chybí. Ty, které jsou tam navíc, nejsou překvapivé ani děsivé, nýbrž k smíchu. Možná bude minisérie obsažnější, ale v kině jsem viděla pouze značné množství balastu, dlouhé záběry o ničem na úkor příběhu, který byl ořezaný do bezvědomí. Celé je to jeden velký facepalm a parodie na knihu, která není ani dostatečně vtipná. Prostě ne. Napětí by mělo být budováno jinak než roztřepanou kamerou, kdy jsem na velkém plátně místy neviděla nic jiného, než šmouhy a rádoby strašidelnou hudbou, která byla tak maximálně otravná. Herci nesympatičtí, detailní záběry zbytečné (pokud to celé neměla být reklama na batohy Decathlon), napětí žádné a absence maringotky byla poslední kapka :) ()

JetDryerFan

"No ty vole.." Hlesla slečna sedící přímo za mnou když padla i poslední scéna, její zhodnocení považuji v nejlepším slova smyslu za přesné. Zbožňuju opuštěné domy (ideálně bývalé psychiatrické léčebny), které drží tajemství minulosti. Zbožňuju záhady a ze všeho nejvíc tu z Blair Witch. Trhlina měla být všechno dohromady a bylo mi jasný, že si ji nenechám ujít (Bebjak a Maštalír jsou milými plus). Knihu jsem nečetla, ale film mě po přehršli amerických "hororů", kde je nejděsivější práce zvukařů, nadělil tak parádní zážitek jako dlouho ne. Smekám před kolegy ze zahraničí, protože empatie s postavami zafungovala na 100% a já se bála tak, že mi z toho bylo několikrát až nevolno. ()

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

21. ročník festivalu Kino na Hranici se blíží

25.04.2019

Letošní ročník mezinárodního filmového festivalu Kino na Hranici v Těšíně (27. 4. – 3. 5. 2019) představí více než 150 hraných a dokumentárních filmů z Polska, Česka a dalších zemí střední a východní… (viac)