Steven Spielberg vytvořil během své bezmála padesátileté kariéry nepřekonatelnou sérii průkopnických filmů. Ve snaze zmapovat vývoj této filmařské ikony čerpala oceňovaná dokumentaristka Susan Lacyová z více než třiceti hodin exkluzivních rozhovorů, v nichž se režisér rozpovídal o svém hořkosladkém dětství a celoživotní posedlosti natáčet filmy, o rané televizní kariéře "zázračného dítěte," o raketovém vzestupu ke slávě prostřednictvím neuvěřitelné série kasovních trháků, o pozdějším příklonu k vážnějším dramatickým filmům a také o osobních a profesních vztazích, které si během let vypěstoval. Nedílnou součástí dokumentu Spielberg jsou i příspěvky členů Spielbergovy rodiny, stejně jako jeho přátel a kolegů, a také ukázky i zákulisní záběry z natáčení mnoha jeho přelomových filmů. (HBO Europe)

corpsy

Aj napriek úctyhodnej stopáži, nieje tento dokument vyčerpávajúci a nemá tú potrebnú dynamiku, ktorá by zaujala aj diváka laika. Takže asi skôr niečo len pre filmových fajnšmekrov. ()

curunir

,,FILMÁRČINA JE V PODSTATE JEHO MATERSKÝ JAZYK." __ Spielberga mám vedeného v zozname obľúbených režisérov, videl som asi 3/4 jeho filmografie a prakticky vždy sa rád pozriem na jeho výtvory, hoci napr. ,,Navždy" nemám doteraz potrebu vidieť a znovu si pozrieť ,,1941" by som mohol iba špecifickom mentálnom rozpoložení. Je určite dobré, že dokument nepredstavuje iba filmy slávneho režiséra, ale prináša divákovi komplexný profil osobnosti s nahliadnutím do jeho súkromného života. Vyznanie sa zo židovstva je tu viacej pretlačené rodinnými vzťahmi a najmä prerušenou (a znovu spojenou) líniou otec-syn, ktorá je jasne viditeľné v jeho viacerých filmoch. Túto skutočnosť i ďalšiu tému rozpadu rodiny som si vlastne uvedomil až prostredníctvom tohto dokumentárneho filmu. Ide o obsiahle dielo ani zďaleka sa nevenujúce každému Spielbergovmu filmu. Svojím spôsobom to vôbec nie je potrebné, pretože aj na reprezentatívnej vzorke ide ukázať plastický prierez jeho plodnou kariérou. Páčilo sa mi, že vo filme odznela aj kritika, hoci ,,Purpurovú farbu" považujem za jeden z najlepších Spielbergových filmov. ...A teraz takýto dokument nielen o Scorsesem, ale tiež o Ridley Scottovi. (265. hodnotenie, 24. komentár filmu) ()

Ellmariachi

Zajímavý, více méně chronologicky pojatý dokument o géniovi za kamerou. Nejsem kdo ví jakým fanouškem, ale kvality tohoto pána uznávám. A dokument dokáže ukázat proč je tam kde je. Tedy žijící legendou v továrně na sny. Stojí za zhlédnutí. 80 procent. ()

Soundtrack

Steven Spielberg znamená pro film něco jako Wayne Gretzky pro hokej nebo Michael Jordan pro basketbal. Absolutní legenda a neoddiskutovatelný velmistr svého řemesla. Bylo fajn vidět dokument, který ho vyobrazuje v podstatě jako normálního člověka. Hned jsem dostal chuť znova kouknout na Čelisti, Jurský park, Vojína Ryana a další :) ()

Eldrick

Standartní dokument o nejúspěšnějším komerčním režisérovi všech dob, který má sice dneska vizáž židovského mudrce, ale záběry z jeho počátků vám ukážou, že se vlastně jednalo o otravně postiženého geeka, jež byl celý život tak strašně traumatizovaný vztahem ke svýmu fotrovi, že tenhle motiv musel srát téměř do každýho svýho filmu. Za mě je Špílberg z odstupem času vnímán převážně jako dětský režisér, na němž je fajn vyrůstat, ale zároveň je dobrý si uvědomit včas, kdy z něj vyrůst, protože Štefan to nedokázal. Z dětství překlenul rovnou k senilitě. Nedá se mu však upřít různorodost, jeho nejlepší fláky jsou právě ty, co infantilní vůbec nejsou (DUEL, JAWS, SCHINDLER, RYAN, MINORITY REPORT). Bohužel si však nikdy nedokázal odpustit ty svoje typicky hollywoodsky přeslazený konce, jimiž dokázal domrdat skvěle rozjetý biják (MINORITY REPORT). ()

BoredSeal

O Spielbergovi by se jistě dal natočit hodně dlouhý dokument s podrobnějším rozborem všech (povedenějších) filmů. Tohle je spíš odškrtávání položek ze seznamu a fronta chválení, hodně věcí se vezme jen tak letmo. Čekal jsem, že Spielberg aspoň nějak víc okomentuje své snahy točit místo zábavních trháků ambicióznější filmy kvůli zlatým soškám. Víc z toho pověstného nadšeného dítě na režisérské stoličce, co redefinovalo zábavu a stvořilo blockbuster, uvidíme třeba v dokumentu o trilogii Indiana Jones. Tady sedí jen znuděný pán v outfitu afektovaného malíře, zvyklý celý život poslouchat komplimenty. ()

M.i.k.e

hezký dokument pro začínající cinefily, který navzdory rozmáchlé stopáži působí lehce zkratkovitě a ani zdaleka se nedostane na všechny Stevenovi filmy o kterých bych rád slyšel. Na druhou stranu beru, že nemělo jít o žádný důsledný průřez jeho filmografií a primárním úkolem bylo divákům ukázat proč se stal Spielberg režisérem a co je pro něj při tvorbě důležité a to se povedlo  Skalní fanoušek, který má něco nakoukáno a načteno se sice nic moc nového nedozví, ale ono to vlastně moc nevadí...80% ()

PanZahadnyCZ

Je to skvělé, dokonalé, fascinující, ani minutu jsem se nenudil... ale vše je to asi tím, že jde prostě o Spielberga, a poutavé je ať už poslouchat jeho samotného, tak jeho kolegy, které o Spielbergově práci pějí ódy, během čehož navíc sledujeme záběry z daných filmů. Dokument je konvenční, podle zajeté uniformy, ale profesionální a velmi divácký. ()

BoXBe

K dokonalosti chyběla trocha invence jako mají dokumenty třeba o Oasis, Dylanovi. Jinak je to poctivá retrospektiva se spoustou zajímavých připomenutí, i bych se nechal teď zlákat k nějaké knize. Ideálně o všech přítomných tvůrcích najednou. Zavzpomínal jsem hezky a musím říct, že Spielberga teď obdivuji ještě víc. ()

Motinski

Človek ktorý zmenil filmový svet a definoval blockbuster si zaslúžil presne takýto tip dokumentu. Spracovanie ktoré ide do hĺbky a dozvedáme sa detaily o všetkom dôležitom a o takmer každom jeho filme. Veľmi kvalitné spracovanie a pocta určite masovo najznámejšiemu režisérovi všetkých čias ()

plechulka

Nic nového či překvapivého jsem se sice nedozvěděla, ale alespoň jsem si v té monstrstopáži stihla uvědomit, kolikrát mě Spielbergovy filmy ohromily, vyděsily, rozplakaly či rozesmály. Vrátila jsem se zpátky do kina Hradby 64 na Duel, na FFP (to byl, milé děti, Filmový Festival Pracujících) kupodivu na Čelisti, do Alfy na E.T. a do letního kina na prvního Indyho... atd. atd....Takže asi jako jedna z miliónů: děkuju mockrát pane Stevene! ()

hroubek

Nádherný dokument, spousta informací a zajímavých historek, krásná pocta jednomu z nejgeniálnějších režisérů všech dob. Nostalgie z toho přímo stříká, a já mám chuť si udělat velký maraton Spielbergových filmů. ()

P1tr

Extrémně dlouhý, ale také extrémně bohatý a zábavný dokument mapující kariéru jednoho z nejvýznamnějších režisérů všech dob. Spielberg se kouká na všechny významné filmy režiséra a nabízí k ním zajímavé informace a netradiční pohledy na věc, které vám přiblíží, jak funguje mysl a pracovní proces tohoto velikána. Kromě samotného obsahu přidává dokumentu na atraktivitě účast mnoha známých osobností, které také přispěji svojí historkovou troškou do mlýna. Takto by měly životopisné dokumenty vypadat - bezprostřední, zajímavé, bohaté a svižné. ()

Metal Lord

Parádní životopisný film o jednom z nejlepší režisérů světové kinematografie. Dává nám možnost pochopit duši tohoto významného tvůrce, nahlédnout do jeho počátků tvorby. Díky tomuto filmu člověk konečně pochopil, proč ve svých dílech používá sociální motivy rozvrácených rodin, někteří konečně i pochopí jeho zálibu ve filmech s židovskou tématikou. ()

Vajonek

Na to, že je film poměrně dlouhý, vůbec nenudí. Řekla bych, že se zde daří strhnout diváka zejména nadšeným vypravováním samotného Spielberga. A rovněž třeba i jen "pouhými" záběry z jeho známých, v mnohých případech revolučních snímků. Líbilo se mi, jak byly poskládány a vzájemně se doplňovaly jednotlivé úseky režisérova pracovního i osobního života, jak jsme mohli postupně čím dál více poznávat a pochopit, jak ovlivnilo Spielbergovo soukromí výběr látky i způsob tvoření jeho filmů. Zajímavé byly i archivní záběry z natáčení, videa či fotky mladého režiséra. Také jsem neměla pocit, že by se nám tvůrci snažili představit Spielberga jen v superlativech, působilo to na mě jako snaha ukázat ho opravdu takového, jaký byl, se všemi klady, zápory, strachy, nejistotami i věcmi, co ho dělají šťastným. A toho si cením. Občas jsem měla pocit, že si v dokumentu někteří hovořící protiřečili (např. když nejprve bylo řečeno, že úspěch Jurského parku byl jasný hned, jak se podařilo zakomponovat digitálně vytvořené BĚHAJÍCÍ ještěry, aby za chvíli bylo vykládáno, že Spielberg s filmem riskoval, nevěděl, zda uspěje atp. - a takových míst bylo ve snímku více) a možná přece jen mohl být trochu kratší (kdyby se sem tam některé promluvy vypustily, zkrátily, asi by se nic nestalo). Nicméně celkový výborný dojem poslední uvedené věci nezkazí. 90 %. ()