Steven Spielberg vytvořil během své bezmála padesátileté kariéry nepřekonatelnou sérii průkopnických filmů. Ve snaze zmapovat vývoj této filmařské ikony čerpala oceňovaná dokumentaristka Susan Lacyová z více než třiceti hodin exkluzivních rozhovorů, v nichž se režisér rozpovídal o svém hořkosladkém dětství a celoživotní posedlosti natáčet filmy, o rané televizní kariéře "zázračného dítěte," o raketovém vzestupu ke slávě prostřednictvím neuvěřitelné série kasovních trháků, o pozdějším příklonu k vážnějším dramatickým filmům a také o osobních a profesních vztazích, které si během let vypěstoval. Nedílnou součástí dokumentu Spielberg jsou i příspěvky členů Spielbergovy rodiny, stejně jako jeho přátel a kolegů, a také ukázky i zákulisní záběry z natáčení mnoha jeho přelomových filmů. (HBO Europe)

TeeAge

Ikona režisérského remesla, ktorého meno pozná aj človek, ktorý o filmoch ako takých nevie vôbec nič - a práve to je dôkaz toho, že sa Spielberg ako jediný vymyká bežným hraniciam svôjho oboru, pretože skrze svoju pestrú filmografiu ovplivnil najširší okruh divákov po celom svete. Niektoré jeho opusy zbožnujem, iné išli úplne mimo mňa. Dosť podobne to vykresluje aj tento podarený, pre mňa osobne prínosný dokument, ktorí mi len ďaľšími zaújimavosťmi potvrdil, aký veľký pán Spielberg naozaj je. A bude. ()

Matty

Formálně jde o konvenční prokládání mluvících hlav záběry z filmů a jejich výroby, nabízející chronologický přehled Spielbergovy filmografie. Ten je na vertikální ose rozšiřován o nahlédnutí do jeho dětství. Navzdory rozmáchlé stopáži se přitom nedostalo zdaleka na všechny filmy. Nepřekvapivě převažují ty, jimž se v době jejich uvedení dostalo převážně pozitivního přijetí (o Navždy, Hookovi, Ztraceném světě nebo Amistadu nepadne ani zmínka) a jež reflektují témata, která jsou pro Spielberga, alespoň podle autorky dokumentu, určující (demokracie v Lincolnovi, vztah otce a syna v Chyť mě, když to dokážeš, boj proti teroru v Mnichově). ___ Lacyová zvolila podobný interpretační klíč jako Molly Haskellová v nedávno vydané Spielbergově biografii, jen je méně kritická: Volbu a zpracování určitých témat vysvětluje skrze vlivy, které Spielberga formovaly v dětství (strach z neznámého, rozvod rodičů, židovský původ). Díky tomu se jí daří vyprávět o Spielbergově osobním životě, aniž by ztratila ze zřetele filmy, které tvoří alfu a omegu dokumentu. ___ Tón je sice převážně adorační (s výjimkou Purpurové barvy, označené za „falešnou a disneyovskou“), ale bez patosu a zbytečného opakování dříve vyřčených slov chvály (neslyšíme tak neustále dokola třeba to, že je Spielberg skvělý otec, který ví, jak režírovat děti). Mluví navíc hlavně Spielberg sám, který raději než o tom, jak v mládí balil holky (to se dozvíme od Briana De Palmy), povídá o konstrukci příběhu a technickém řešení konkrétních scén a svými slovy v zásadě potvrzuje to, co o něm říká většina účinkujících (z nichž nejpřínosnější postřehy nabízí Martin Scorsese a Janet Maslinová) – má mimořádný vypravěčský talent a schopnost sdělovat významy obrazem a skoro instinktivně chápe, jak scénu pojmout, aby byla srozumitelná a zároveň atraktivní pro diváka. ___ Pokud jste coby Spielbergovi fanoušci viděli making of většiny jeho filmů, případně dokument, který o něm natočil Richard Schickel, moc nového se nedozvíte, ale budete si moct díky lidem, které je radost poslouchat, připomenout, v čem spočívá Spielbergova jedinečnost. Během sestřihu slavných filmových momentů podbarvených hudbou Johna Williamse vám pak nejspíš stejně jako mi naskočí husí kůže. V rámci zvoleného pojetí a zaměření na širší divácké vrstvy uspokojivá práce, ale kdyby se někdo v budoucnu pustil do formálně či interpretačně odvážnějšího dokumentu o mistrovi, nezlobil bych se. 80% ()

T2

Riadne sústo tento dokument, však je aj o čom rozprávať. Steven Spielberg je režisérsky génius a je zaslúžene na vrchole už niekoľko dekád. Ak by sme zhodnotili jeho kariéru tak takú pestrú paletu filmových žánrov neponúkol doteraz žiadny režisér a asi už nikto ho neprekoná. Doslova takmer na všetko na čo siahol premenil v zlato. ()

Djkoma

Možná je to tím, že Steven definoval způsob, jakým jsem dlouhé roky vnímal film, ale rozhodně jde o člověka, co změnil filmový byznys. I přes délku dokumentu, jde o stručný pohled na jednu z nejpůsobivějších režisérských kariér historie. ()

choze

Tradiční dokument, který přehledně prolétne vše podstatné, co Spielberg natočil, Mistr, jeho rodina, kolegové a filmoví kritici to okomentují/pochválí a rychle se na tom vyrýsuje Spielbergův styl a podstata jeho úspěchu - natáčení epických, vizuálně silných filmů s osobními příběhy (jako hlavní vzor je opakovaně uváděn Leanův LAWRENCE Z ARÁBIE), jejichž leitmotivem je rozpad a znovushledání rodiny (které Spielberg zažil). Příjemná záležitost, která by klidně mohla mít dvojnásobnou stopáž, a po jejímž zhlédnutí mám neovladatelnou chuť dohnat některé mé spielbergovské resty (třeba ŘÍŠI SLUNCE), zkouknout pár dalších filmařských dokumentů a hlavně běžet něco sám natočit. Mimochodem ze Spielbergova asi největšího propadáku 1941, jsem byl jako mladší odvařenej. ()

Spiker01

Steven Spielberg je vůbec první režisér, kterého jsem znal jménem v dobách, kdy jsem se ještě dávno o filmy nezajímal mimo výsledný produkt a také jsem ho vždy bezpečně poznal podle fotografií a je to prostě můj nejoblíbenější režisér. Na film jsem se hodně těšil a jelikož dokumenty miluju, tak jsem se nemohl dlouho dočkat. 140 minut je docela pálka, ale je fakt, že o seňoru Spielbergo se toho dá říct mnohem víc a úplně v klidu bych snesl i 4 hodiny, protože toho natočil tolik a tolik toho stojí za zmíňku, že jsem už ke konci myslel, že se na nějaké filmy vůbec nedostane. Hodně mě potěšilo, kolik herců a celkově lidí od fochu bylo ochotných o všech těch neuvěřitelných historkách promluvit a jistě bych se vsadil, že spousta dalších lidí si jen nenašlo čas. Vidět partu režisérů Hollywoodských spratků pohromadě je nezapomenutelný pohled a trošku mě mrzelo, že se dokument vůbec nevěnuje třeba Zemeckisovi, ale tak to hlavní tu je a dobře se na to kouká. ()

castor

O tom, že jde o legendu, která stojí za velkými příběhy i technicky revolučními bijáky, se nemusíme vůbec bavit. Úctyhodné je ostatně i přátelství takových režisérských velikánů, kterým je tu věnováno dost času. Filmem byli posedlí, vzájemně se podporovali, radili si a zároveň se každý chtěl před druhými tak trochu vytáhnout. Stěžejní byl i fakt, že si bez obalu říkali, co si o práci toho druhého myslí. I „další“ chvála jeho mistrovství od kolegů nevyznívá přebytečně. Za mě je udivující, že i přes pokročilý věk stále dokáže výtečně pracovat s nejmodernějšími technologiemi, které ale v žádném případě neubližují příběhu. Dotkneme se i bolavějších míst Spielbergovy kariéry. Zajímavé je rovněž ohlédnutí za temnějšími/depresivnějšími tématy na začátku tisíciletí. Jeho kariéra jednoduše buď z osobních, nebo politických důvodů nabrala pesimističtější ráz. Ovlivněný okolnostmi 11. září mnohými scénami evokoval šok, který Američané nosili v sobě, a ztělesňoval po svém problémy dnešního světa. Moc fajn je i připomínka stálých spolupracovníků, se kterými se evidentně cítí jistě a bezpečně. A jsou to opravdu velká jména. Celkově (a logicky) méně kritické, přehledné a chytlavé. ()

Rex Mundi

Tybrďo, má to dve hodiny dvadsať, ale ani chvíľku som sa nenudila. Možno občas pri tých oslavných ódach, ale tie už k takýmto dokumentom patria. Dokonca nebolo preódované, a to už je čo povedať. Zameranie na filmy + súkromie a rozprávanie hlavne o tom (a hľadanie súvislostí) robia z tohto filmu skvelý zážitok pre každého, kto Spielberga minimálne uznáva, ak priamo neobdivuje. A to je snáď každý :-) ()

D.Moore

Tak dlouhý a přitom tak stručný dokument, že? Spielbergovi příznivci se z něj dozví jen málo nového (mě kromě části o režisérské partě Spielberg - Lucas - Coppola - De Palma - Scorsese nejvíce zaujalo vše, co se týkalo Spielbergových rodičů) a chtělo by to spíše několikadílný seriál, ale co se dá dělat - i tak je to důstojný hold skvělému režisérovi. ()

pepo

Veľmi pekná pocta legende, ktorú by rozhodne mala vidieť súčasná generácia, ktorá nepovažuje Spielberga za filmárskeho Boha. Pre zbehlejších to mohlo byť pri svojej dĺžke predsa len trochu informatívnejšie a trochu menej oslavné. O tom ako vznikali najväčšie pecky totiž všetci vieme a osobne by ma viac zaujímal Spielbergov postoj k Always, Hookovi alebo Tin Tinovi. Každopádne must see záležitosť 8/10 ()

Xmilden

Když se řekne Hollywoodský trhák, automaticky mě na pozici režiséra naskočí Spielberg. Prostě Spielberg je pro mě zástupce číslo 1 všech hollywoodských režisérů. Je neuvěřitelné když si představím kolik mě toho tenhle člověk dal. Určitě jsem nejraději za Čelisti, sérii Indiana Jones nebo Jurský park. On toho ale natočil ještě mnohem více. Ne vše mě dokonale sedlo. Našly se i řídké příklady kdy mě to nebavilo, ale přesto mu nedokážu upřít titul vrchního baviče opravdových dobrodružství. Medailon o něm je velmi zajímavý a dokázal mě prozradit i spoustu zajímavých věcí z jeho soukromí. 80% ()

lamps

Je to pojaté dost zkratkovitě a o jednotlivých filmech se v podstatě nic moc nového nedovíme, ale jako pocta a osobnostní portrét největšího hollywoodského klasika dneška je to nádherné a nehorázně inspirující. Slušňák Spielberg je vzorem pro nás všechny, hluboká poklona a respekt... ()

nascendi

Medzi mojimi rovesníkmi figurujú nielen americkí prezidenti (Bush, Clinton a Trump), ale aj významní filmoví režiséri (Lynch, Stone a Spielberg). Z prezidentov si nemám koho vybrať, ale z režisérov je to jednoznačne Steven Spielberg. Nemôžem napísať, že som jeho fanúšikom, skôr, že jeho profesionálne kvality uznávam a oceňujem. Dokument Suzan Lacy považujem za veľmi vydarený. Priblížil mi osobu tohto legendárneho režiséra a odhalil kľúčové okamihy jeho života, ktoré boli pohnútkami a motivačnými faktormi pre väčšinu jeho filmov. Vôbec mi neprekážala dĺžka filmu, pretože pri jeho bohatej filmografii to asi nešlo inak. A pritom sa na niektoré významnejšie filmy ani nedostalo. Doposiaľ som videl dvadsiatku jeho filmov, využil som hodnotenie od jednej ažn po päť hviezdičiek a budem rád, keď sa mi podarí vidieť aj zvyšné. ()

Chrustyn

Spielberg je můj nejoblíbenější režisér, takže byl tento dokument povinnost. Režisérovi věrní obdivovatelé se nedozví mnoho nového (snad jen překvapí jak velcí kamarádi byli s De Palmou a Scorsesem) a ne všechny jeho filmy dostanou dostatečný prostor, ale pořád je to nesmírně zábavný a poutavě natočený dokument, který musí potěšit všechny příznivce filmů i samotného Spielberga. Přidat ještě pár informací z natáčení jeho největších trháků a bylo by to za plný počet. ()

poz3n

Vydatný dokument co se stopáže týče. Z hlediska informací o něco méně, čekal jsem za ty 2 a půl hodiny pořádnou nalejvárnu, namísto toho je tenhle dokument o Spielbergovi veden divácky přijatelnější cestou a tak ho zvládne asi v pohodě každý. 8/10 ()

luka4615

Neuvěřitelně komplexní, avšak až příliš dlouhý náhled do života režisérského génia. Dokumentární snímek Spielberg mapuje všechny zásadní filmy kariéry Stevena Spielberga, což je proloženo komentáři jeho nejbližších spolupracovníků, rodiny a samozřejmě i herců. Pro fanoušky jeho tvorby naprosto nezbytná "must see" záležitost. ()