Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

necisty

Dobrý film to je, ale ve strašně moc situacích to počítá s obrovskou naivitou diváka. Chtěl jsem to přejít, ale v momentě, kdy elitní agent, který jako jediný utekl z Alcatrazu a zná odpovědi na všechny otázky světa, utekl dveřmi, které se otevírají po směru útěku a až když se vracel, tak musel projít tou pekelnou jámou, u které vlastně věděl jak na ni, když tehdy utíkal opačným směrem ... pánové to nemyslíte vážně :D. ()

c.tucker

"Vítejte ve Skále" Po vizuální a akční stránce je Bay nedostižný. Tento film je mrda, co si budem povídat. No Ed Harris je klasa a o Seanu Connerym ani nemluvě. Nejlepší Bayův film. Hudba smísená se střihem je lahoda pro oko a ucho. Nešel jsem ta sice něké ty chybky, ale v pořádku. Bay je na takovýhle věci šílenec (přidal například celou honičku městem jen, aby tam prostě byla a měl trochu více explozí) a za to ho zbožňuju. - "Hej chlape, právě sis zrušil Ferrari." - "Nebylo mý, ale tohle je." ()

messiah

V tomhle žánru je jedním z mých oblíbených filmů. Možná to dělá obsazní, možná zvláštní atmosféra nejslavnější věznice. Řemeslně poctivě a kvalitně zpracovaný. Akční scény přitažlivé, vyzdvihl bych honičku Hummer x Ferrari 355 v kopcovitých ulicích Sna Francisca, což je možná nejlepší autohoničkou co jsem viděl. Ve filmu by šlo ještě vystupňovat napětí. Film hodnotím jako Best Of žánru, protože většinu věcí jste už v akčňákách viděli, ale nadruhou stranu - co pořád vymejšlet? ()

Deverant

To že Bay točí programově idiotské filmy je jedna věc, to že v The Rock není sto vytvořit ani minimálně koherentní fikční svět jiná. Ten kdo tvrdí že "tohle" je jeden z nejlepších akčních filmů, by si zasloužil aby ho navštívil plukovník John Matrix. ()

campix

Nechápu jak mi mohl tento akční skvost tak dlouho unikat. Skála je legenda v akčním žánru a bylo nesmírně krásné vidět ji v takové kvalitě. Typické úchylky Michaela Baye jako mohutné výbuchy, přestřelky a honičky zde nechybí a díky skvělému obsazení (Harris, Cage a hlavně stařík Connery) bylo i co poslouchat. Nemám co bych vytkl a těžko se zde hledá nějaká ta kritika, prostě akční film se vším co k tomu patří. ()

WolfR

Existují režiséři, kteří točí filmy pro hluboký emocionální prožitek a podobně. A pak jsou tu režiséři, kteří točí čistě pro pobavení diváka. A jedním z nich je Michael Bay! Už svým debutem Mizerové mě dost solidně pobavil, ale tohle, tohle je špička! Perfektní námět, spousta nabušené akce a skvělých hlášek! Má to prostě spád! Navíc hlavní hrdinové se vám prostě sakra zamlouvat! Sean Connery jako bývalý Britský agent a současně zahořklý trestanec, Nicolas Cage jako chemický specialista a Ed Harris jako záporák toužící po spravedlnosti! Co víc si přát?! A to ještě nemluvím o skvělých vedlejších rolích Michaela Biehna, Davida Morse či Tonyho Todda! Úžasné! Dynamické! S novým druhem filmového střihu! Jedním dechem, megalomanské akční inferno s dokonalým finálem, perfektní hudbou a obsazením! 5 hvězd! ()

dr.fish

Osobnost Seana Conneryho zvedla tento film o úroveň výš, což už známe z Indiana Jonese. Navíc je pozoruhodné, jakým patologickým patriotismem oplývaly filmy v té době. Dnes, kdy v dobré úmysly Ameriky už nikdo nevěří, je to věru směšná záležitost, a zároveň taky velice smutné divadlo, protože kam ten svět spěje, když už se v dnešní době vlastně nedá ničemu věřit... V každém případě tu máme klasický akční film s padouchy a klaďasy, přímý tah na branku a inteligentní tvrďácký humor, takže určitě jeden z lepších kousků dekády. 80% ()

otík

Král mezi akčními filmy i thrillery. Tak skvěle natočený akční film se často nepovede a ještě k tomu má velmi poutavý příběh, který by obstál i při horším provedení. Ale zde se povedlo nejen nafilmování (vždyť to taky dělali profíci na daný žánr), ale také skvělé obsazení, výborné herecké výkony a skvělá hudba, která filmu přidala (a to nepřeháním) 30% na líbivosti. Tento film jsem viděl asi 8x a určitě si jej ještě několikrát prohlídnu. Jasně a jednoduše - jednička.  PS: Je rok 2023, 27 let od natočení filmu a stále platí to samé - tohle je absolutní jednička mezi jakýmikoli akčními filmy. Kamera je přijatelně roztřesená, záběry na akci špička, neskutečně výtečná hudba. A jedna až nečekaná věc - tento film je v dabingu lepší než v originále. Sice každá druhá věta neodpovídá originálu, ale překlad je tak zábavný, až je to neskutečné. ()

Flyer

Tento akčňák je absolutní bomba!! Spousta akce, efektů, zajímavý scénář, pěkné výkony herců a nesmím opomenout ani "záporného hrdinu" (Eda Harrise), kterému jsem celou dobu fandil víc než těm hodným strážcům zákona :-). K tomu všemu nádherná akční hudba od Hanse Zimmera, senzační režie Michaela Baye ... a výsledkem je jeden z nejlepších akčních filmů všech dob! ()

SeanLSD

Bez debaty nekompromisný vrchol akčného žánru, samotná esencia akčnosti v tom, že zatiaľ čo inde často „akcia“ znamená to, čo prerušuje ostatný dej, tu je ňou všetko predchnuté od prvej minúty a to v miere, ktorá privádza do skutočného vytrženia. SKALA sa od začiatku rúti zbesilým tempom a namiesto toho, aby ponúkla možnosť k vydýchnutiu a k záveru sa znovu stupňovala, narastá jej tempo nepretržite od prvotných robustných tónov až do grandiózneho finále, kde vám režisér natlčie svojim videoklipovým šialenstvom mozog k prasknutiu a keď človeku už adrenalín takmer strieka z uší ako sa celý trasie už-už vyletieť z kože. Nehovoriac o tom, že proti mnohému akčnému filmu má Skala relatívne inteligentný scenár a prvotriednych hercov ( famózny Ed Harris v najzaujímavejšej postave, militantný Biehn v labutej piesni svojej slávy, vtedy ešte neopozeraný Cage, Forsythe, Morse a Connnery v požehnanom veku, ale najlepšej forme, hravo pridávajúci ďalšiu kultovne pamätnú postavu ) a že to bol práve tento film, ktorý ma priviedol nielen k razantnému zoznámeniu, ale priamo aj presvedčeniu, že Hans Zimmer a ľudia okolo neho v Media Ventures sú géniovia. A z Baya sa stala modla, pravdaže, ale za film, ktorý môžem sledovať znova a znova a znova a znova a vždy ma rovnako, ak nie náhodou stále viac a viac baví a napína ako strunu, si to rozhodne zaslúži. Nie, ja skutočne v tomto kuse božského vnuknutia či diabla pusteného z reťazí nevidím po tých desiatkach pozretí jedinú chybičku, a ani ju hľadať nemienim. Radšej sa vždy zaručene nechám strhnúť pre mňa dokonalým umeleckým dielom, ktoré nedá vydýchnuť a napumpuje človeka takou silou, že by priam vzlietol, keby to bolo čo len trochu možné. ()

Slavníkovec

Kdo vyhraje? Ten kdo si uvědomí, že Skála je košér. Stydím se, že jsem u tohoto filmu měl tak dlouho 4*. Je to velmi neoriginální film a angažování superhvězdy 60. let, a průseráře Cage celkovému výsledku moc nepomohlo. Banální příběh, ve kterém jde především o akci. To táhne diváka. Je mu úplně jedno, že kouká na 100x zpracovanej námět. A to zpracování rozhodně nepatří k nejlepším. Proč ta kritika. Stačí si pustit v bedně něco jiného, než kde hrajou herci s vysokýma honorářema, filmy dotované hollywoodem a zakomplexovaný producenti, kterým jde jen a jen o zisk. Když přimhouříte oko, tak zjistíte, že je to akční film jako každý druhý, Terminátor, Predátor. ()

Noviik

Špičkový film, výtečné herecké obsazení, úžasný výkon S.Conneryho, Eda Harrise i Nica Cage. Tenhle film je přesně můj šálek kávy, sice ho dávají často, ale i tak se vždy podívám s velkou radostí. Nejvyšší hodnocení je na místě i díky režii Michaela Baye. ()

Havelinka

Tento všeobecně oblíbený film je bezesporu jedním z nejlepších amerických akčních filmů vůbec (tedy alespoň pro mě).Michael Bay odvedl profesionální práci, ať už filmovými efekty nebo rychlým dějovým spádem, který vás vtáhne od první minuty až do závěrečných titulků.Ať už jde o počáteční přepadení vojenské základny, automobilová honička ulicemi San Francisca nebo závěrečné bombardování raketami s přehřátou plazmou a další neméně poutavé scény.Celkově mi přišly velice působivé záběry města San Francisca s tamními ulicemi a mostem Golden Gate nebo nedaleko vzdálené celosvětově známé věznice Alcatraz.K tomu všemu když přidáme téměř nadlidský herecký výkon Seana Conneryho, Eda Harrise a v neposledním řadě i Nicolase Cageho a dalších herců, absolutně špičkově složený hudební soundtrack (Zimmer+Williams+Smith) jde komplexně o luxusní akční film, který by neměl chybět žádnému filmovému nadšenci v jeho filmotéce. ()

wendelin9

Parádní akční nářez, kterému nechybí zkrátka nic z toho, co by měl akčňák obsahovat.. Jen škoda, že Nicolas Cage neukazuje svoje herecké kvality i dnes.. ()

panMartin

V rámci žánru se jedná o absolutní špičku. Jestli chce někdo vědět, jak má vypadat pořádně nabušená akční pecka, tak ať se podívá na tenhle Bayovův kousek, který je jednoznačně jedním z nej v 90. letech. Pro mě naprosto dokonalý zážitek. Nicolas Cage a Sean Connery tu vytvořili velmi povedenou dvojku, která zachraňuje americké občany, zajaté v nejobávanějším vězení v Alcatrazu. Edu Harrisovi to v roli záporáka také velmi sedne. Prostě to nejlepší co může žánr akčních filmů nabídnout. Jasných pět hvězdiček. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)