Yojimbo - osobný strážca

• Česko Yojimbo (viac)

Bezmenný ronin, samuraj bez pána, sa v roku 1860, na konci éry dynastie Tokugawa, túla krajinou, až dorazí do mesta, ktoré je rozdelené medzi dva zločinecké gangy. Keď predvedie svoju šikovnosť s mečom, vodcovia oboch znepriatelených skupín si ho chcú najať za yojimba - osobného strážcu. On sa však rozhodne poštvať ich proti sebe a oslobodiť tak mestečko spod ich nadvlády. V roku 1964 nakrútil Sergio Leone remake s názvom Pre hrsť dolárov s Clintom Eastwoodom v úlohe bezmenného pištoľníka. (STV)

hrumsrt

Další slavný filmový kousek z dílny největšího japonského režiséra všech dob Akira Kurosawy, který už několikrát dokázal přepsat dějiny kinematografie a přijít s filmovým kouskem, jenž nejen že dnes je brán za klasiku, ale už tehdy udával směr zbytku filmového spektra.. Řada jeho samurajských ód byla následně převedena do americké westernové podoby, kterou pak zvěčnili žánrové ikony jako John Sturges anebo i Sergio Leone. A právě i Yojimba aka Tělesnou stráž potkal takový osud, když ho následně čekal inspirovaná "remake" s Clintem Eastwoodem Pro pár dolarů navíc.. Akira Kurosawa i po letech patří mezi nejvlivnější filmaře všech dob a dodnes si z jeho děl berou inspiraci mladí tvůrci (někdo mladší a naivní, Vám bude tvrdit, jak on s Kurosawou nemá nic společného, že mu inspirací byl naopak Tarantino, ale to je totéž..).. Spolu s nejlepší možnou hereckou dvojící svojí doby, dvorním Kurosawův herec Toširó Mifune a jinak taky vynikající Tacuja Nakadai (kterého mám možná ještě o trošku radši).. Prostý příběh, kdy řadové zemědělské město je sužováno nevraživostí dvou tamních gangů, z nichž ani jeden se nechce místní vlády vzdát. A když do města přijede jistý Sanjuro (právě Mifuneho postava), který to s mečem ovládá jako nikdo, uvidí oba gangy příležitost v jeho službách na vyhnání té druhé konkurenční skupiny zločinců. Akorát, že Sanjuro je poctivý a čestný samuraj a svoje služby použije ve prospěch obyvatel města, aby jim ze složité životní situace pomohl.. Yojimbo opět upoutá základem z literárních klasik, které vnášejí do scénáře patřičné prvky ironie. Ale právě až ve spojení s japonskou středověkou kulturou a mistrnou technickou stránkou snímku dokáže Yojimbo skutečně zaujmout.. I když právě tady je ten westernových nádech tak moc cítit (mnohem víc než u Sedmi samurajů), už třeba jen z charakterního vystupování Sanjura, že dokáže právě navodit atmosféru těch osudových duelů jednoho muže proti druhému, v nichž ale tady dominují dlouhé katany, jenže současně tím dokáže Kurosawa vytrhnout diváka z japonských reálií.. Yojimbo překvapí svojí naturálností, kdy si tvůrci neberou u žádné akční scény servítky a s klidem rozhazují useknuté ruce po prachem zmáčených uličkách.. Přímočará podívaná, která stojí na hodně podobných základech jako legendárních Sedm samurajů, jen zde se víc tne do komornosti.. A proto je Yojimbo pořád hodně cool, ale už ne tak velkolepý.. 75% ()

Blazkowicz

Místo původní jedné dám hvězdy dvě, ale jako fakt těsně. Do poloviny se to dá jakž takž vydržet a uvažoval jsem o průměru. Potom jsem už toho měl plné zuby. Nic se tam neděje, táhne se to a pořád stejná ulička. Toto nebyl zrovna dobrý výběr na opakovačku. 2-* ()

Flix

I zde je vidět, že v byl Kurosawa bezesporu výtečný filmový umělec. Na počátku je zdánlivě jednoduchá zápletka, která se postupně, bez nějaké křečovitosti rozvrstvuje. Očividně si Kurosawa nedělal hlavu s nějakou obšírnější typizací postav. Snad jen hlavní postava - samuraj, který ztratil pána, zdánlivě bezcitný a prospěchářský zavítá do města, kde probíhá souboj o nadvládu. Potom rozehrává hru, když vychytrale zasahuje do konfliktu tak, aby mu to co nejvíc vyneslo. Kurosawův dvorní herec Toshiro Mifune podal výborný výkon a dokonale padl do role. Zvuková, dekorační a v neposlední řadě kameramanská práce byla výborná. Režisér zvládl souboje lépe než u Sedmi samurajů, kde bylo hodně okaté sekání a bodání mimo postavy. ()

nikkittka

Pravděpodobně nejpřístupnější a nejzábavnější Kurosawa.Yojimbo má velmi přívětivou stopáž,slušné tempo a navíc nepřišel o filmařskou vytříbenost a charismatického Toshira Mifuneho v hlavní roli.Jako celek vynikající,můj nej Kurosawa. ()

Phex

Na Kurosawu musíte mít trpělivost. To pravé bohatství se skrývá většinou za přešvihlou stopáží, bohužel. Jinak opět si potvrzuji, jak geniální to byl inspirátor. ()

pollstro

Z dnešního pohledu již velmi známý námět, který byl několikrát zfilmován, ale málo kdo ví, že za tím vším stojí velkolepý Kurosawa. Příběh o opuštěném samurajovi, který přichází do města, ve kterém probíhá neustálá válka dvou znepřátelených gangů. Hlavní hrdina se tak ocitá uprostřed veškerého dění s jasnou myšlenkou, že město od všeho osvobodí. Začíná tak důmyslný boj, ve kterém si samuraj pohrává s oběma stranami, využívá jejich důvěru, aby jim následně uštědřil smrtící ránu katanou. Kurosawa bravůrně zvládá vypravěčské umění, nabízí velmi zajímavý pohled do japonské kultury, zároveň vykresluje velmi sympaticky hlavní postavu v roli Toširó Mifuneho, který i přes svoji úvodní brutalitu ukazuje svoje dobré úmysly a získává si tak srdce diváka. Toho Kurosawa skvěle využívá v samotném závěru, kde ho doslova zničí neuvěřitelným způsobem, aby se na samotném konci zúčastnil finálního velkolepého souboje o všechno. Je nádherné vidět jednotlivé prvky, které jsou z dnešního pohledu typické pro žánr western, především pro tvorbu Sergia Leoneho. Nebýt Yojimbo a Kurosawi, s největší pravděpodobností by "dollarová" trilogie nevypadala tak efektivně a skvěle, jako ji známe. ()

kridlo

film, ktory sluzil ako predloha filmom Pre hrst dolarov s Clintom Eastwoodom alebo Last man standing s Brucom Willisom. Vsetko sa odohrava v jednom mestecku, kde dvaja gangstri superia o moc. ()

old salt

Leoneho film jsem samozřejmě viděl dříve, poté i Willise... takže jsem celkem věděl , do čeho jdu ... a nebyl jsem zklamán...i když Rašomon je Rašomon ...ten mám nejraději ()

kedluben

krásné obrazově, chvílemi trochu zdlouhavé (jinak mi to ale nevadí), mnohdy možná hodně průhledné a zjednodušující, ale jinak vcelku působivé. jo a výborná hudba. ()

mamutt

Výborný Toshiro Mifune a úžasný scénář, který dokázal zaujmout i v: Pro hrst dolarů. Pro mě zatím nejlepší Kurosawa. Musím nesouhlasit, s údajnými lehkými replikami (viz Marius), ona by hliníková replika nebyla o moc lehčí, než originální japonský meč. Pokud jde něco vidět, tak je to neobratnost s jakou zacházejí herci s meči. Je třeba si ovšem uvědomit, že vlastnictví meče s člověka nedělá šermíře a i proto měl jeden muž-opravdový šermíř takovou váhu pro obě strany. ()

-Yojimbo-

Ve zkratce : Mifune přijde, naplátkuje pár protivníků, poštve proti sobě dva gangy a zase plátkuje. Možná to nezní nejlépe, ale pro mě je to doposud nejlepší samurajský film, kterému nic nechybí... no chybí mu barva, ale co :) ()

gezper

Že to připomína Pro hrst dolarů ? Není to jen tak náhodou, tohle je totiž originál, který Sergio Leone "jen" remakoval. Toshiro Mifune filmu suverénně dominuje, ostatně jako ve všech Kurosawovych snimcich kde se vyskytuje (a které jsem už viděl). Paralela s Eastwoodem se přímo nabízí. Navíc jedna z důležítých postav zde krom katany disponuje i koltem, což je zajímavá paralela směrem do budoucna k western předělávce. Soubojů není tolik jak by mohl někdo čekat, o to víc je postava samuraje-ronina vykreslena a mečem se ohání jen když je to nezbytné. Zamrzí zesměšnění v podání řadových soupeřů a vedlejších rolí obecně. Krom bossů a jejich nejbližšího okolí působí všichni trochu parodicky - bohužel i díky některým bitkám, které nejsou tak 100% provedeny jak jsem očekával. V kritice jsem hodně přísný (ve srovnání s béčkovou produkcí), ono to dost patří ke stylu tohoto režiséra, ale stejně si to neodpustím. Ještě třeba vyzdvihnout perfektně zvolený dokreslující hudební doprovod. S hodnocením si nechávám do budoucna prostor pro zlepšení, zatím za 4. [80%] ()

lepo

Skvelý film, ale niektoré scény - možno časom - resp. iným pohľadom na tento zaujímavý snímok mi pripadajú neskutočne komické... ()

ermisuck

Musím přiznat, že snaha udělat snímek západnějším a zpřístupnit tak japonskou kinematografii světu bylo podle mě vhodnou volbou. Zkrácení stopáže a celkové zrychlení tempa sice trochu odbočilo od klasického stylu točení filmů v Japonsku, ale mnohonásobně zvětšilo atraktivitu. Symbolika Akirovi vlastní zde byla opět použita uváženě a promyšleně, přičemž neubírala na srozumitelnosti, takže má snímek snahu být líbivým divákům všech sfér filmového labužnictví. Bohužel jde ale o film, který mi zatím stačil zhlédnout jen jednou, takže se do mého žebříčku "nejlepší z nejlepších" pravděpodobně řadit nebude. ()

Desmi

Další z takzvaných klenotů kinematografie, který jsem si mohl a měl odpustit. Samuraj v podání Toshira Mifuného je vždy skvěle zahraný, ale chování ostatních mi vůbec nesedí. Ta teatrálnost, naivita a předstíraná hrdost ostatních postav mi skoro vypálila oči. Taky bych si u tak vysoce hodnoceního snímku představoval lepší hudební doprovod. ()

Foogas

Já bych tak strašně chtěl, aby se mi to líbilo. Ale ty vole, ten film mi vůbec nejde naproti! Mifune je boží, hudba je víc než slušná a Kurosawova režie je stylová, no a to jsou zhruba všechna pozitiva. Té zbylé krusty naivity, přehrávání a nudy je škoda. Sergio Leone se zde zjevně inspiroval a jeho western Pro hrst dolarů je o level jinde. ()

brasek

Mám rád Sergia Leoneho a som smutný, že okopíroval príbeh od Kurosawu. Ale vlastne som rád, lebo oba snímky sú dosť podarené. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

30.09.2020

Slavný western Sergia Leoneho Pro hrst dolarů, jenž je sám o sobě remakem samurajské klasiky Yojimbo Akiry Kurosawy, se dočká seriálového zpracování. Příběhu o potulném cizinci, který svým důvtipem… (viac)