Yojimbo - osobný strážca

• Česko Yojimbo (viac)

Bezmenný ronin, samuraj bez pána, sa v roku 1860, na konci éry dynastie Tokugawa, túla krajinou, až dorazí do mesta, ktoré je rozdelené medzi dva zločinecké gangy. Keď predvedie svoju šikovnosť s mečom, vodcovia oboch znepriatelených skupín si ho chcú najať za yojimba - osobného strážcu. On sa však rozhodne poštvať ich proti sebe a oslobodiť tak mestečko spod ich nadvlády. V roku 1964 nakrútil Sergio Leone remake s názvom Pre hrsť dolárov s Clintom Eastwoodom v úlohe bezmenného pištoľníka. (STV)

hanakonochi

Príbeh ronina s veľkým srdcom. Jeho rozvaha, stratégia, trpezlivosť a odhodlanosť obrátia celé mestečko naruby. Prežijú len tí, ktorí si to zaslúžia a zväčša sú to tí najbezbrannejší. Hudba, výroba a kostýmy vo filme su bezchybné. ()

stub

1) Bez tohoto filmu by dnešní kinematografie vypadala úplně jinak. 2) Ani jeden z remaků se nepřibližuje kvalitám originálu (nic nového nepřinášejí a ksichtící se Willis není ksichtící se Mifune), ačkoli "Pro hrst dolarů" k tomu má celkem našlápnuto... ()

Hwaelos

Zatím nejlepší Kurosawův kousek, který jsem viděl. Sice miluju dolarovou trilogii, ale jeden až nechápe tu Leoneho drzost, udělat (nadto nepřiznaný!) remake takového masterpiecu - a vyrobit nadto horší film. Vůbec ne nekvalitní, ale horší. Z druhé strany ale rozumím tomu, co ho na téhle látce lákalo. Yojimbo totiž nezapře inspiraci v klasických westernech. Půjčuje si jeho tropy a svou širokoúhlým snímáním s velkou hloubkou ostrosti, kde se v různých plánech mohou odehrávat různé věci, tohle zařazení ještě podtrhuje. ()

corpsy

Kurosawov YOJIMBO nieje akčným snímkom. Je to konverzačka, ktorá sa snaží vytvoriť napätie s dialógov a dejových zvratov. Pre mňa je to však v tomto prípade málo. ()

Marek1991

Zopár akcií stála za to, ale zvyšok bol o dosť vyprázdnenom príbehu s prehnanými hereckými výkonmi s priveľkým množstvom hluchých miest a slabých dialógov. ()

liquido26

Zatím nejlepší film od Kurosawy co jsem viděl. Zároveň lepší než oba pozdější remaky s Eastwoodem a Willisem. Délka Hodina padesát je tak akorát v normě. Co mě nejvíc bavilo byla skvěle vykreslená atmosféra v městečku a hlavně úžasně zachycená podzimní nálada, úplně jsem z toho cítil takovou tu melancholii, kdy slunce svítí ještě jako v létě, ale fouká studený vítr. Krása :-) ()

F.man

Opět skvělý materiál, převeden opět bravůrně, opět zachycená skvěle společnost, a atmosféra a opět parádní Toshiro Mifune a vykreslení postav. V podstatě film bez jakékolich chyby ať už technické, dějové či jiné a ještě k tomu s přesahem. Pět hvězd jasných. I'm not dying yet. I have to kill quite a few men first. ()

fcreading

Skvelý dramatovsko-akčný film od japoncov. Pozeral som to dnes a ani raz som sa nenudil stojí to za pozretie pretože to čo sa udeje na konci sa len tak nevidí :D. ()

Turiec

Nie je to Kurosawov najinteligentnejší film, ale je naozaj pútavo a brilantne natočený. Sanjuro vlastne ničí darebákov tým, že im dáva to, čo chcú. Zlosynov zabíja bez zľutovania. Ak môže, radšej ich však nechá, aby sa pobili navzájom. Ak vidí, že už muž dostal svoju príučku, tak ho nechá žiť. Nebojuje pre peniaze, tie buď vrátil, alebo dal tým, ktorí to potrebovali. Pre tých, ktorí nemajú radi japonské filmy jedna rada: Vymeňte meče za revolvery a japonské oblečenie za jeansy, čižmy a košele a dostanete špičkový western. Rozdiel medzi westernami a samurajskými filmami je však ten, že strieľať z revolveru dokáže takmer každý, meč si vyžaduje veľkú dávku zručnosti. „A Fist Full Of Dollars“ je takmer presná kópia tohoto filmu, okrem jednej veci. „Jodžimbo“ má zmysel pre humor. Typický príklad suchého humoru vo filme je, keď na Sandžurovu otázku „Nebude vám vadiť, keď vás všetkých zabijem?“ jeden z hazardérov odpovie „Čo? Zabi ma, ak to dokážeš.“. Ronin len sucho prenesie „Bude to bolieť.“ Upozornenie pre tých, ktorý by si film radi pozreli na DVD: Pri širokouhlých filmoch nie je vždy dôležité, aby bola skopírovaná všetka informácia na plátne, ale Kurosawa využíva každý kúsoček obrazu na to, aby posilnil dianie v strede. Takže i časti, ktoré by normálne prekrývala opona alebo sa do obrazu nezmestia sú dôležité. Preto je potrebné, aby aj pri prepise na video, či DVD zostala celá šírka kompozície. Mimochodom, pamätáte si scénu s letiacim pierkom z FORRESTa GUMPa? Pozrite si lístok v Jodžimbovi. ()

GodComplex

Ne a po desate ne. Kurosawa - Mifune je proste slabe a neuveritelne nudne combo, ktere me temer v kazdem jejich pocinu nudi k smrti. A to jsem mel samurajskou naladu a pripravenou ryzi s hulkama, ani to nepomohlo. 4/10 ()

MikO_NR_1909

Navonok sa dá nájsť zopár prázdnych, hluchších miest, kde čakáte rýchlejšie rozuzlenia a prejavy charakterov daných postáv, lenže všetko si už viac vychutnávam po dôkladnom prebádaní majstrovej filmovej reči. Tá zvláštna japonská čiernobiela atmosféra a podmanivé exteriéry robia divy, ku koncu sa výrazne vyostruje posolstvo. A vnímanie ducha zla a tyranie sú tu vykreslené priam božsky. Suma sumárov : je to krátky príbeh samuraja, ale aj spoločnosti, rozoberanie podstaty vojny a materiálneho zabezpečenia a vlastne absurdných hier o život. Nejednoznačnosť postáv považujem za veľký klad filmu. Baviť sa o porovnávaní s Leoneho povrchnejším remakom nemá cenu. http://www.9em.sk/film-telesna-straz/ ()

Freemind

Tak teď si, přátelé, svorně zachrochtejme blahem. Obecně mám problém s asijskými filmy i s Kurosavou jako takovým - uznávám ho jako überzdatného filmaře, ale některé podivnosti ve scénářích a hlavně japonská herecká škola mi často kazí zážitek z jinak velmi povedených snímků. "Ochránce" je první film, u kterého odhazuji všechna "ale" - ukázkově napsaný scénář, mistrně rozehraná zápletka, Toshiro Mifune v roli mlčenlivého bohatýra a mstitele, širokoúhlé záběry soubojů na prašných ulicích zametaných větrem. Napínavý útěk pochroumaného samuraje a závěrečný souboj si budu v myšlenkách přehrávat ještě hodně dlouho. Chro. ()

JohnMiller

Mám dilemu... či uctievať ako doteraz Sergia Leoneho alebo začať s uctievaním Akira Kurosawi. Lebo je viac než isté že Western Za hrsť dolárov, s hlavnou úlohou Clintom Eastwoodom za hudby Ennia Morriconeho, Nie tak dokonale originálny ako som si doteraz myslel. Ide o takpovediac rovnakú "kópiu" ako Sedem statočných a Sedem samurajov. Bezmenný samuraj prichádza do zapadnutého mestečka kde sa navzájom lynčuje niekoľko gangov. Než by sa priklonil k jednému konkrétnemu radšej sa pustí do hry s ktorej vyťaží čo najväčšiu sumu peňazí. Hrá na viac strán. S filmového umu tomuto nič nechýbalo. Skvelí strih, uveriteľné bojové choreografie, trocha humoru, drsný herci (zvlášť ten obor), zaujímavá hudba atď. Premilo som sa prekvapil. ()

Dexter1

Film podarený snímok, ktorý bol už trikrát z remakeovaný (Pre hrsť dolárov, Posledný zostáva, Nemilosrdný strelec). Všetky tieto remaky som videl a k originálu sa dostávam až nakoniec. Napriek tomu, že som všetko už vlastne vedel tak tento film vďaka svojím výrazovým prostriedkom zanechal vo mne jazvu od katany. A ešte chcem spomenúť, že na Kurosawu tam boli dosť násilné scény len opäť silná absencia krvi (ale nevadí, už som si celkom zvykol). Ako inak za 5*. ()

Skip

Tento film je pokládán za klasiku, ale musím říct, že mě nijak nenadchl. Všichni v tom městě jsou takové směšné figurky, kterých je člověku spíš líto, a když je pak sejme vychytralý chlápek, který to umí s mečem, nedochází k žádné satisfakci. Oč lepší je remake Pro hrst dolarů. Takže celkově spíš zklamání. ()

Aleee89

Můj třetí Kurosawa. Ani tento snímek mě však nedokázal přesvědčit. Na vrchol zatím stále stavím Rašomona. Tělesná stráž má výbornou formální kvalitu, ostatně jako spousta východoasijských snímků. Má svou poetiku, ta je ovšem západnímu divákovi včetně mě většinou na hony vzdálená. Příběh je díky mnoha intrikám trochu zmatečný a celkově je Tělesná stráž často spíše nudná než plná napětí, jak by to asi u samurajských filmů mělo být. ()

TominoLa

Strašně rád bych se přidal k tomu skvělému hodnocení, ale první A. Kurosawa mě bohužel tak nenadchl. Raději se vrátím k Leoneho Pro hrst dolarů, kterého jsem si užil mnohem více. ()

rastlinka

Boli tu jasné typické prvky westernu, ako napríklad hudba, kompozícia exteriérov, humor a vonkajšie bojové scény. Trošku komické sa mi zdalo zaradenie strelnej zbrane do takéhoto prostredia, ale myslím si, že celý film bol v podstate založený na humorných prvkoch. Avšak... druhá polovica bola napätá a dramatická. Pekný film, v ktorom šli herecké výkony a dej akoby samé a úplne poľahky. ()

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

Pro hrst dolarů se dočká seriálové verze

30.09.2020

Slavný western Sergia Leoneho Pro hrst dolarů, jenž je sám o sobě remakem samurajské klasiky Yojimbo Akiry Kurosawy, se dočká seriálového zpracování. Příběhu o potulném cizinci, který svým důvtipem… (viac)