Jan Palach

Česko / Slovensko, 2018, 124 min (Alternatívna 119 min)

Scenár:

Eva Kantůrková

Kamera:

Jan Šuster

Hudba:

Michal Rataj

Viktor Zavadil, Zuzana Bydžovská, Denisa Barešová, Kristína Kanátová, Jan Vondráček, Karel Jirák, Michal Balcar, Anna Stropnická, Gabriel Cohen (viac)

Jan Palach. Študent, ktorý sa v roku 1969 upálil na protest proti sovietskej invázii do Československa. Nekompromisný mladý muž, ktorý priniesol najväčšiu obeť v túžbe vyburcovať národ z okupačnej letargie. Meno, ktoré u nás pozná každý. Film rozpráva príbeh posledných mesiacov Palachovho života, ukazuje cestu, na ktorej sa z milujúceho syna, oddaného priateľa a citlivého študenta filozofie stala „pochodeň číslo 1“. (CinemArt SK)

Bozvav

Když někomu hrkne v bedně a něco si udělá, reakce okolí jsou podobné. Že jde o duševně labilního jedince, který neunesl tíhu svého bytí (ať už to bytí bylo tragické opravdu, nebo jen v jeho hlavě) a že je škoda, že mu nikdo nepomohl. Pak stačí, aby si jeden takový vybral správný motiv a hrdina dnešního dne byl na světě. Následně by byla škoda toho potenciálu, co v sobě takový kousek má, nevyužít a nezblbnout jím masy. To už tu bylo mnohokrát a pořád mne to nijak zvláště nedojímá. Tudíž snímek o tom, jak jednomu definitivně hráblo, byť dobře psychologicky postavený a vcelku slušně zahraný, ze mne moc emocí nevydoloval. Navíc díky masáži médií a jistému kultu, který se kolem toho chudáka vynořil jsem výrazně zaujatá, takže za mne dvě hvězdičky - tak, tak. ()

Chundys

Zatím se mi tento film líbil nejvíc z toho co bylo v nominacích na Českém lvu 2019. Zase jiné nahlédnutí na případ Palach! ()

werush

Ne že by to bylo v kontextu tématu, našich dějin, všech spíše sociologických, psychologickych, hodnotových nebo naopak uměleckých otázek ke kterým film vybízí nějak důležité ale donedávna, pokud vím, platil takový úzus že filmový představitel reálné postavy je minimálně o trochu atraktivnější než jeho předloha a za b typově mu není úplně vzdálený. ()

Majkak

Neurazí ani nerve za srdce. Kultivovaně natočené s vypiplaným vizuálem. Takto nějak si představujeme Jana Palacha a takhle nějak se to stalo. Palach musel být mimořádnější osobnost, a mně tam chybí scéna, kterou by Sedláček pustil diváka víc do jeho duše. Z materiálů historiků vyplývá, že byl pravdomluvný, upřímný, se schopností pomáhat. Situace po okupaci ho zřejmě musela vnitřně neskutečně užírat. Místo toho detailně sledujeme nákup benzínu. Každopádně ale sledování filmu není ztracený čas. ()

rybicka11

Na české poměry vysoký nadprůměr. Byl jsem překvapen kvalitním greenscreenem. Opravdu nebylo vůbec poznat, že celý Václavák se natáčel v Pardubicích. Muzeum vypadalo reálně. Nic netušící divák si greenscreenu absolutně nevšimne. ()

Olík

Určitě je dobré….ne, je téměř povinnosti….zobrazovat podobné události našich (či světových) dějin. O tom se myslím, netřeba bavit. Další věcí však je, jak se tvůrcům zadaří. U podobných záležitostí hodnotím jednoduchým měřítkem a tím je pocit. Zasáhlo mne to, ztotožňoval jsem se s hlavním hrdinou, cítil jsem bezmoc, cítil jsem nenávist, cítil jsem něco? No a Palach….nic…až překvapivé nic. Připadal jsem si jako u „Jak se svět připravuje na básníky“…..líbivá dobová záležitost….podivínský studentík, jeho přítelkyně, jeho maminka, jeho problémy. Dobrá, ale co dál? Chci emoce…hodně emocí. Chci cítit odpor k okupantům, chci mít nutkání běžet si koupit kanistr benzínu, chci brečet, chci se smát….nechci se, jako v tomto případě, jenom koukat. ()

Ombak▼Penari

Zpracování v zásadě důstojné, jen mě mrzí, že se podobné stěžejní národní příběhy nedočkají zpracování, které by je proslavilo i za hranicemi naší kotliny. Palach by si to zasloužil. ()

huko

Velice mělký náhled do duše někoho, kdo dokázal najít odvahu se zapálit. Pokud čekáte, že se v tomto filmu dozvíte, co se asi odehrávalo v hlavě Jana Palacha, než došel k tomu, že udělá tak fatální krok, zmírněte svá očekávání. Tvůrci filmu něměli koule na to se do toho ponořit a přijít se svojí vizí. Samozřejmě nikdo nevidí do hlavy někomu jinému, ale tak proto tu máme filmařinu. V tomto případě dostáváme příliš objektivní, hraný novinový článek se zavádějícím titulkem. ()

Ivo odpad!

Sebevražda je zoufalý, absurdní a nesmyslný akt psychicky silně narušeného jedince, který tím zruinuje život nejen sobě ale do jisté míry i jiným. Pokud se někdo polije benzínem a násilně ukončí svůj život z tak triviálního, povrchního a nedomyšleného důvodu jakým jsou rychle pomíjivé hrátky pár politiků (a zčásti pravděpodobně i v důsledku sázky se stejně nemoudrými kamarády, případně neshod s girlfriend - ale to už se nesmí říkat) je to dvojnásob absurdní a čin tohoto pomateného člověka má hluboce tragické důsledky pro něj, celé jeho okolí, rodinu atd. a nezaslouží si než hořkou lítost, soucitné poklepání na čelo, případně malý záznam v psychiatrických análech a rychlé zapomnění. Ovšem vytvořit z tohoto politováníhodného a nesmyslného činu mentálně labilního a nezralého studenta oslavnou umělou ikonu pro následné mnohaleté pokrytecké politické kampaně a brainwashing, tepání památníků, pojmenovávání ulic a náměstí, uctívání, to už je zvrácená absurdita nejhrubšího zrna. Nemluvě o tom, že dalších podobných ztroskotalých psychopatů, co se kvůli všelijakým blbostem nebo jen tak upalovali, bylo od té doby až do dneška celkem dost, ale ti už se nějak neřeší, mají smůlu, do pohádkově politického krámu stačil jeden že ? (proč ne Zajíc, Adamec nebo další co se na Václaváku upálil v roce 2003 a jako vzor uvedl právě Palacha, ten co utekl z Bohnic atd. atd. ?) Trošku nespravedlivé ? Takže budeme "oslavovat" a silně tendenčně fabulovat a idealizovat jen tohoto jednoho vybraného hloupého "hrdinu" co se přesně ve stylu sebevražedného komanda ze Života Briana vskutku chrabře, čestně a nesmírně účinně postavil zlým okupantům (a strašně jim to tím natřel, okamžitě odjeli a velmi nám to na následující léta pomohlo, že ?) a dávat ho za vzor našim dětem. A až se někdo z našich potomků vydá moudře a spasitelsky upálit na Čapí Hnízdo, aby "probudil národ" na protest proti slovenskému stbáckému podvodníkovi a okupantovi, tak budeme strašně rádi, on kvůli tomuto hrdinnému činu ihned nastoupí do vězení a natočíme o tom krásný film ... nebo se onen budoucí statečný hrdina může zabalit do červených hořlavých trenek na protest proti jinému ostudnému funkcionáři. Anebo prostě jednoduchá univerzální rovnice: něco se mi nelíbí = veřejně se upálím. Jak prosté, rozumné a nesmírně užitečné, milý Watsone ! Nemluvě o tom že to často byla právě tato permanentní oslava a neustálé připomínání šíleného činu tohoto mladého sebevraha, co inspirovalo k témuž všechny ty další slaboduché zoufalce a exhibicionisty, kteří během let udělali totéž (a bez ikonizace jednoho z nich by tento "vzor" neměli a mohli žít dál). Ale měli smůlu - ulice, náměstí a pomníky už nedostali ... Ovšem jedna věc je myslím téměř jistá: kdyby se mohl vrátit v čase, tuto absurdní hecovací kokotinu, která se mu těžce vymkla z rukou, by student Palach už asi nikdy neudělal a mnohem raději by (s velkým vděkem a hlubokou omluvou sobě i jiným) prožil plný pěkný život. A jako každý normální člověk při smyslech by se třeba vydal skutečně bojovat, pomáhat, být užitečný nebo by se snažil nějak reálně změnit to s čím případně momentálně nesouhlasil (než by třeba časem dospěl k tomu že jsou mnohem podstatnější a hlubší dimenze v životě). To se bohužel nestalo - jen se prostě v nezrale přihlouplém zkratu nesmyslně zabil. To je vše. A ještě teď o něm natočit film, to už je opravdu silně obscénní kulminace všeho toho předchozího politického pseudo svatořečení a harašení ... uvidíme koho to zase případně hrdinně inspiruje ke koupi zápalek a kanystru ... anebo aspoň k dojemnému tleskání tomuto velkému "hrdinovi". Ale ok, abych šel s dobou a nepůsobil jako exot, nechal jsem se nakonec nedávno také hluboce inspirovat: zahlédl jsem jak parta přivandrovalých výrostků hrubě napadá malé děti a tak jsem rychle vytáhl velký bič a na protest jsem se pořádně do krve zbičoval. Nechtěl by o tom někdo natočit film ? Nebo aspoň nějaký ten malý pomníček? () (menej) (viac)

Ozzy2

Jako Lidice.To samé.Jako by Ležáky a Javoříčko zůstaly nedotčené, mluví se pouze o Lidicích, natočeny tuny dokumentů a celovečerák.Tohle je to samé.On nestačil Hořící keř, několik let poté další film o Palachovi a jeho úplně zbytečné smrti.Ano, zbytečné, protože tenhle národ si nikdy nezasloužil, aby se za něj někdo obětoval.A už vůbec ne takovým strašným způsobem.A to nebyl Palach sám...Jinak to byla strašná nuda, Hořící keř byl o 100% lepší.Největší kiks ve filmu.Palach před fildou na nábřeží, přijede dodávka s várnicemi jídla.Člověk, co mu je dává mu spiklenecky šeptá, že jim vždy rádi pomohou, ale nesmí je prozradit a nad dveřích mají nápis jako kráva JZD Středokluky....druhá chyba.Palach sedí v hospodě, kde mu předává kamarádka éter...je leden, venku mrzne, po kolena sněhu a po stole leze moucha...Nemám rád amatérismus a je mi jedno, zda ho předvádí prezident, předseda vlády, zedník, nebo režisér.Víc jak jednu nemůžu dát, ten film se táhl jako opravy na D1 ()

ROBOTER

Zástup tříhvězdičkových blbečků se tady bude sáhodlouze nimrat ve svých subjektivních představách o nedokonalostech filmu, budou tady lamentovat nad tím, jak režisér postupoval neinvenčně a dětskými krůčky, ale kdyby Sedláček udělal opak, opět by ho kritizovali, že se při tak citlivém tématu nevhodně utrhl z řetězu, že látku zpracoval nedůstojně a podobné kidy... Zvedněte laskavě ty své proleželé prdele z gauče a jděte si natočit svůj film, jistě bude velmi artový, přiměřeně dynamický a nebudou v něm topit štěňata... ()

Kingjiri

Filmařský řemeslo solidní, faktograficky asi v pořádku, herecký obsazení fajn (Viktor Zavadil v roli Palacha válel). Asi nejvíc mě zaujala dobová atmosféra, na který se hodně podílela výprava a skvělý kulisy, kdy pražský ulice brázdily nejenom dobový auta, ale i tramvaje. Jen jsem v závěru postrádal ještě zmapování posledních dní Palachova života v nemocnici, reakce jeho blizkýho okolí na jeho čin a aspoň dovětek v podobě titulků, co jeho čin pro tehdejší společnost (i po dvaceti letech v roce 1989) znamenal. Souhlasim s názorem, že tenhle Sedláčkův výtvor funguje líp jako výpověď o tehdejší době než o Palachovi samotnym, tři silnější hvězdy. ()

helraiser

No nevím, ale mě to teda moc nebralo, tahle hra na city u mě tedy moc nefungovala, ale ztvárnění té doby bylo ztvárněno na výbornou. ()

katmandzoo

Jan Palach - študent histórie na Karlovej univerzite v Prahe, ktorý sa v roku 1969 upálil na protest proti okupácii Československa zo strany vojsk Varšavskej zmluvy. Dodnes historici zisťujú nové a nové informácie ohľadom jeho spôsobu života, zmýšľania, presvedčenia a motívov, na základe ktorých sa rozhodol pre tento radikálny spôsob vyjadrenia odporu pred obmedzovaním osobnej slobody. Človek, ktorého skutok zanechal veľký ohlas v širokej verejnosti, dovtedy spiacej v hlbokej letargii. Odkaz, ktorý pritom za sebou zanechal má vysokú výpovednú hodnotu aj v súčasnosti. Dnes je tomu presne 50 rokov od Palachovej smrti a ja som si na jeho počesť pozrel tento film. Každému vrelo odporúčam jeho zhliadnutie, keďže je natočený naozaj skvostne a výborne vyobrazuje vtedajšiu atmosféru, ako aj názory a správanie hlavných protagonistov. ()

Stíba

Zcela špatně uchopené a podle toho i natočené a odvyprávěné. Co si z tohohle má zejména mladá generace rozumně odnést? Za mě zbytečný film. ()

kersten

Zo všetkých filmoch o Palachovi bol práve tento ten najslabší. Ale v celku nie je čo filmu vytknúť, skvelo prevedená práca. Režisér si dal dosť záležať čo sa týka dobového zobrazenia. Ale viac som si vychutnala Hoříci keř. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)

26. Český lev – výsledky

26. Český lev – výsledky

23.03.2019

Letošní 26. ročník cen České filmové a televizní akademie Český lev se tradičně udílel v pražském Rudolfinu. Večer plný největších hvězd českého filmu moderoval herec Václav Kopta, a to poprvé pod… (viac)

26. Český lev – Nominace

26. Český lev – Nominace

22.01.2019

Česká filmová a televizní akademie oznámila své nominace pro 26. ročník Českých lvů a mezi největší favority se tak zařadil snímek Toman s Jiřím Macháčkem, který získal celkem 13 nominací. Hned za… (viac)

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

Nominace na Ceny české filmové kritiky 2018

03.01.2019

Rok se s rokem sešel a přichází na řadu rozhodování o nejlepších filmech roku. Tentokrát je řeč o ryze domácích filmech a ke slovu se dostanou pro změnu kritici, dnes byly totiž čerstvě oznámeny… (viac)