Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Cecko

Po zhlédnutí kratší verze mám rozporuplné dojmy. Jako film je to zajímavý to bezpochyby, ale zkrátka mu něco chybí - vysvětlení. Možná je to v prodloužené verzi, těžko říct. Každopádně moment kdy Jack začíná komunikovat s duchy mi připadá jako takové vcelku neobjasněné místo (Proč? Jak?). Zkrátka nejde rozlišit, jestli je to výplod jeho fantazie nebo je to skutečně dílo nadpřirozena. Jak s dějem souvisí časová linka z roku 1921? Proč zrovna tento rok? Zkrátka po zhlédnutí je ve vás více otazníků než odpovědí a to mi na filmech vadí. Co je na filmu dokonalé je atmosféra a hudba - jednoduchá, mrazivá... ()

Boby93

Kultovní dramatická podívaná, která nabídne pestrou škálu pocitů, které vás nenechají klidnými. Thriller, drama, horor, mysteriózní, psycho - vše v jednom... Brilantní J. Nicholson i S. Duvall, taktéž prcek neotravoval. Výborná hudba je v Osvícení totální bomba! Delší stopáž mi nicméně místama vadila, přišlo mi, že se dívám celé odpoledne. Propracovaný kult, který si pozornost zaslouží. 85% ()

JamaicaHadra

Jedná se o jeden z nejlepších Kubrickových počínů a to jak z hlediska režie, tak i scénáře, který sám napsal. Film vypráví poutavý příběh muže, jenž se odhodlá pro zdánlivě jednoduchou práci údržbáře/hlídače velkého hotelu v období zimy. Daleko od domova a jen svými nejbližšími - ženou a synem přijíždí na místo, které má temnější minulost než by se mohlo zdát. V "osamocení" postupně nejen hlavní hrdina (Jack Nicholson) ale zbytek jeho rodiny, postupně ztrácí pojem co je a co není skutečné. Tento skvělý příběh má mnoho rovin, z nichž některé jsou málo známy. VIz. třebas velmi mnoho "skrytých" vodítek ve formě maleb, svetru atp.. jež se jako mozaika skládájí dohromady do jednoho uceleného obrazu rakety Apola 11 - všimli jste si? Co nám chtěl autor říci? ()

Profík

Možná jsem udělal chybu a přečetl jsem si nejdřív předlohu, ale to by snad u dobré adaptace nemělo vadit. Důvod, proč by měl mít film v průměru 88 procent absolutně nevidím, za mě je to těžký průměr. Spousta lidí chválí atmosféru, která by měla z filmu vyzařovat, mě tam naopak z velké části chyběla. Herecké výkony jsou pro mě rozporuplné, nejlíp mi vychází Danny Lloyd, Nicholson i Duvall jdou často za čáru toho, co bych považoval za vhodné. Nelíbila se mi ani hudba, která je možná kvalitně napsaná, ale pro něco jiného, než je tenhle film. Jsem zklamán, dávám 50%. ()

r3musko

Tak som sa po 39. rokoch od jeho vzniku dostal k tomuto filmu. Hneď na úvod musím povedať, že vysoké hodnotenie je oprávnené. Za ten čas som už videl peknú zbierku hororov, ale tento film ma svojou atmosférou dostal. Poctivé remeslo, viem si predstaviť aký to muselo mať úspech v 80tych rokoch. Jediné, čo by som tomu filmu vytkol je dlhá stopáž, hodina a pol by bola akurát. ()

FearMan

Film se mi líbil a to hodně. Není to nijak nuceně strašidelné, aby tam lítali démoni, nebo na vás bafali kostlivci ze skříní a nebo nějaké nesmyslné CGI. Film postupně graduje a sází a psychologický efekt, což se mu vcelku dost daří a veškeré scény jsou promyšleny až do sebemenších detailů. Příběh je moc zajímavý a po dlouhé době se mi stalo, že film skončil a já jsem měl v hlavě přesně celý příběh, co se udál a k tomu asi tak pět otázek ke každé části filmu. Většinou jsem dokoukal film a nepamatoval jsem si nic, ale tady se to nestalo a když jsem šel potom spát, tak jsem ještě tak hodinu přemýšlel nad tím, co se to tam v hotelu Vyhlídka stalo. Nejděsivější na tom všem pro mě nebyly žádné malé holčičky, co chodí po chodbě a chtějí si hrát s Dannym a potom se válí v krvi rozsekané, nebo žena ve vaně, která se najednou promění na starou a začne se rozpadat, ale spíš to, že rodina (Jack, Wendy a Danny) je na Vyhlídce úplně osamocená a když si to uvědomíte, tak vás začnou Jackovi halucinace velkých plesů a rozhovorů s pinglem na záchodcích, děsit ještě víc, než před tím. Představte si, že by vám vaši rodiče řekli, že "To bude super zima, tatínek si našel práci správce v horském hotelu, kde nikdo jiný nebude, jenom my a možná tam před lety někoho někdo rozsekal, protože tam taky dělal správce a nečekaně mu tam z tý samoty hráblo, ale to se stává jednomu, max dvěma lidem z tisíce". Prostě představa toho, že jedou rodiče s malým dítětem na pět měsíců do opuštěného hotelu uprostřed divočiny, to je to, co mě děsí, ani ne tak film samotný, ale už z tohoto počátku filmu jsem měl jakýsi klaustrofobní a nepříjemný pocit. Zbylé Dannyho halucinace a podivné události to už jen utvrdili a je jasné, že film je o tom, že lidem z izolace a nedostatku kontaktu s ostatními prostě hrábne a navájem se pozabíjí a možná by se nakonec i sežrali. ()

BStone

Skvělé zpracování fantastické klasiky od Stephena Kinga o rodině, která hodlá přežít zimu v odlehlém hotelu v horách. Kubrick dělal co mohl a výsledek rozhodně stojí za to, i když některé věci dost změnil. Co se nepodařilo do snímku dostat, především asi kvůli stopáži, je rozkreslení charakterů a příliš brzo začne tlačit na pilu. Také tzv. osvícení, o čem to celé je, je zmíněno víceméně okrajově. Z úžasné předlohy tak zůstává "pouze" přeměna tatínka Jacka, kterého proměnil hotel v "to" a který se snaží připojit k hotelovým hostům... Osobně preferuji kinoverzi před tou speciální. Kinoverze má daleko větší tah na branku. Horor je to mistrovský. 90% ()

Zaks

Hodnotiť to nebudem, len pridám komentár, že až po pozretí filmu Doctor sleep som zistil, že existuje aj predchodca. Sorry ako, ale jak sa môže toto niekomu páčiť? Najmä príšerné pasáže s pískajúcim zvukom ma iritovali tak, že som to musel pretáčať dopredu. Za mňa to bolo nepozerateľné. Shelley Duvall bola absolútne nevhodne zvolená do role matky, strašne ma jej neherecký prejav rozčuľoval, chodila s tým nožom jak naprcaná belica. Z úcty k hereckej legende - Jackovi Nicholsonovi a tiež vzhľadom k tomu, že neskorší Doctor sleep bol skvost, tomuto nedám odpad. ()

mp5991

Možná mi chybělo trochu lepší osvětlení historie hotelu, tady máme spíše až ke konci pár záblesků, které spíše vyvolávají víc otázek. Jinak je to ale ještě mnohem lepší než jsem čekal. Důkaz, že v dobrém hororu se toho ani nemusí moc dít, tady je hromada scén, kde se v podstatě neděje nic, přesto jsou díky pár silným momentům mezi nimi a perfektně zvolené hudbě až neuvěřitelně napínavé. Pomáhá tomu i výběr hlavních herců, kteří jsou poněkud šáhlí už od pohledu. [Spoiler] Trochu bych vyčetl závěrečnou úlohu toho černocha, chápu, že jeho příjezd měl pro konec filmu jediný účel, i tak to ale šlo udělat aby nešel svému osudu, který minimálně tušil, tolik naproti. ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Zlato, sem doma!" Jacku Nicholsonovi, z ničeho nic přeskočí a na rozkaz duchů se rozhodne zabít syna a ošlivou ženu. Je to extrémně pomalé a nudné. Záběr na povodeň krve je tu asi to nejhororovější. Z úcty k Jackovi Nicholsonovi a také vzhledem k tomu, že Doktor Spánek 2019 je super, tomuto nedám odpad. - 30%. ()

azazem11

Nedávno jsem si říkal že už jsem sakra hodně dlouho neviděl film, který by mě tak říkajíc "posadil na prdel". Abych si po shlédnutí filmu musel vyhledávat zajímavosti k filmu, historky z natáčení, filmy o filmu, videa na youtube a podobně. Noa v roce 2020 jsem musel do roku 1980. Tedy film starý 40 let. Skvělý Nicholson a mrazivá hudba která dělá tu parádní hororovou atmosféru. Takhle podle mě má vypadat horor, bomba, pecka, někomu možná vadí že to není úplně přesně podle knižní předlohy, mě tedy vůbec ne. Super zážitek. ()

Bavary

Někde jsem četla, že režisér nechtěl obsadit Jacka Nicholsona, protože prý vypadá jako blázen i normálně a nepůjde u něj tak vidět proměna jeho postavy v tomto filmu. :D No.. S prvním tvrzením se ztotožňuji, s druhým však už ne, zahrál to excelentně. I když je pravda, že se stačí na něj někdy jen podívat a i když se rovna nesnaží, člověk má různé pocity. :D Všimla jsem si, že spoustu diváků vytáčela jeho filmová manželka. Mě teda naopak, byla pro ten film jako stvořená. Je to skutečně kvalitní hororová podívaná. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu