Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

kverula

Jediné, co bych filmu mohla vytknout je zdlouhavost některých scén. A souhlasím s Kingem, že postava Jacka Torrance, by měla být víc seriózní, což Nicholson není, i kdyby se za sekeru chytal. Jinak nadčasová paráda, pro mě bohužel s nejasným koncem. ()

Mojo1968

Skvelý výkon Jacka Nicolsona, z ktorého sa stal naozaj desivý správca. Veľmi dobre tvorí atmosféru obrovský luxusný hotel, v ktorom je len zlatučká rodinka. Scény ako Denny jazdí na trojkolke a hala plná hostí so zdvorilými čašníkmi, ktorí tam v skutočnosti nie sú, doplnené výbornou hudbou sú veľmi vydarené. Ale aj napriek Kubrickovmu perfekcionizmu tomu niečo chýbalo. Celý čas som čakal, kedy dej prejde naozaj do tuhého. Síce labyrint a všetko okolo toho je super, no nevygradovalo sa to tak, ako som čakal. 7/1O ()

Merenre

Nemůžu si pomoct, Nicholson je opěvovaný, ale jeho přehrávání je tak brutální, že i na Shakespearovské divadlo by to byl neúnosný nářez a pro mě je to taky takřka neúnosné. Proti knize nemá film ani desetinu atmosféry a napětí, což ale není nic neobvyklého, ale je to celkem slušný kousek. Možná kdybych neznal předlohu a nicholson by se trochu krotil, tak by zážitek byl jiný. ()

kacer4

Po tomto už môžem asi skutočne slúbiť, že si už nikdy nepozriem žiaden horor, lebo to je pre mňa len strata času. Zo začiatku to vyzeralo byť v pohode, no keď sa veci dali do pohybu, už to bolo trápenie aj napriek tomu, že tam neboli typické hororové scény ako vybila sa baterka, tie dvere nejdu otvorit, teraz sa rozdelíme. Záverečná pol hodina ma ale začala baviť a presviečať, aby som film dopozeral, no nasledujúcich päť minút bolo ešte horších ako dovtedajších stodvadsať. Myslím, že filmu nepomohla ani konverzázia na pohovore, kedy sme sa vlastne dozvedeli, o čom bude film. A neviem či aj herci boli vybraný najlepšie. Aj keď Jack vyzerá normálne, tak vyzerá ako šialenec. A Shelley ma nejak nepresvedčila. Proste film je typický horor, ku ktorým si stále neviem nájsť cestu a myslím, že si ani nikdy nenájdem. ()

LeePriest

Skvělý Jack Nicholson a Shelley Duvall, úžasně stupňující se napětí, které vrcholí výborně zpracovaným závěrečným pronásledováním v bludišti, mrazivá hudba a já na 2 hodiny strnule přikovaný v křesle. ()

Lowe

Osvícení je velice intenzivní filmový prožitek. V tomto psychologickém hororu je divák svědkem duševního zhroucení správce hotelu. Jeho přeměny z dá se říci normálního člověka na psychopatického vraždícího maniaka. Především musím vyzdvihnout vynikající herecké výkony Jacka Nicholsona a Shalley Duvall. ()

ariari

je to hnoj. samota nikdy nevyúsťuje do takejto kakofónie, ktorú pán Kubrick hojne využíval pri ťahaní trávy, občas aj chemických látok. niet čo dodať.Kravina, ma ktorej sa tak radi popásajú znudení chtivci,mysliac, ako ich to oslovilo. skúste si samotu kdekoľvek a ostaňte sami sebou. dá vám to viac ako tento hnoj. ()

LencaN

Řemeslně vyšperkovaný film. Vizuál nádherný - na začátku krásná horská krajina a i sám hotel je stylový, všude tmavé dřevo a bílo-rudé zdi, které ještě víc dokreslují krvavou historii hotelu Overlook. Nicholson je úžasný herec, o tom se snad nedá ani přít. Roli blázna si užíval. Ale mrzelo mě, že postava Jacka se chovala jako blázen už od samého začátku, nějak jsem neviděla ten progres, jak ho hotel ovlivňuje Ale i další herci byli dobře vybraní. Strašidelně dokázala koukat i Shelley Duvall a ten malý klučík byl taky dost děsivý, když mluvil třeba za svého kamaráda Tonyho nebo měl zrovna to své vidění, brr. A i když je fajn, že ve filmu občas zůstane něco nedořešeného, nevyřčeného, co se nechává jen na fantazii diváka, tak na můj vkus tady toho nejasného bylo až moc. Bohužel já sama to nedokážu moc kritizovat, když knihu jsem nečetla, ale co jsem prošla tady komenty a diskuze, tak něco by snad nedokázal vysvětlit ani sám King. Minimálně si ještě seženu film Room 237, který by snad mohl něco trochu osvětlit i bez knihy. Ale jinak je Osvícení určitě skvostem, nádherná temná a nervydrásající hudba, precizní záběry, hra se zvukem, kdy třeba malý Danny přejíždí na své trojkolce hotelem (samo o sobě strašidelné, pořád jsem čekala, za kterým rohem na něj nějaký duch vyskočí) a přejíždí třeba přes pruhy koberce a tím se změní zvuk té trojkolky. I to venkovní bludiště bylo povedené a úzkost se mi vkradla až do krku. Jen je tam prostě moc nevysvětleného na to, abych dala plný počet bodů. ()

kuře.gril

Pro mě je dostatečná hororová představa zůstat v takovém opuštěném velkém hotelu v horách třeba jen jednu noc. Rozhodně bych se tam nehrnula, kdyby členové mojí malé rodiny byli již v normálním prostředí takto vyšinutí. Rozhodně to pro mě není 100procentní film, ale atmosféru má ten film neskutečnou. ()

JoeSO

Vzhledem k hodnocení filmu zde jsem měl asi přehnaná očekávání. Film je sice legenda se vším všudy, ale mě prostě nebavil. Jediným důvodem proč jsem nedal horší hodnocení je výkon Jacka Nicholsona. Jeho precizní ztvárnění a to, že jsem chtěl film konečně shlédnout zabránilo v tom, abych se přestal dívat. Bohužel. ()

Kassandra

All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work and no play makes Jack a dull boy. All work ...... ()

axel01

Mno... Trošku mě zarazil ten námět. Dost parády dělá Nicholson v hlavní roli. Jinak je to celkem dobrý počin, strach nebo napětí to určitě vyvolalo, akorát preferuju nenásilnější metodu. Šílenci, kterým zničeho nic hrábne, jsou dle mého vyčerpané téma, ale s přihlédnutím k tomu, že to je starší film (i když ne zas tak moc), dávám ty 4 hvězdy. Jako jo, dobrý počin, dobré herecké výkony, ale jaké sdělení nám tohle dílo přináší? ()

Vieriq78

Oni boli všetci takí presvedčiví, že Nicholsona by som pár dní nechcela stretnúť ani na ulici. Perfektne navodená atmosféra, Kubrikov spomalený dej a do toho detaily masírujúce divákovu psychiku. Film pri ktorom mám pocit že mi pravidelne kvapká voda na hlavu. Už tá predloha je sama o sebe dobrá, a myslím si že tomuto filmovému prevedeniu nie je čo vytknúť. Ale vidieť mi ho stačí raz :) . ()

Emperor1

Námět slibný. Prostředí jako stvořené k hororu. Nicholson famózní. Předloha úžasná, několikrát přečtená. Tak proč se mi i přesto tenhle film nelíbí? S většinou adaptací knih Stephena Kinga jsem spokojen, tohle je ovšem výjimka. To už se mi víc líbil podobně tematicky laděný film "Pokoj 1408". Má neuspokojenost pramení pravděpodobně z faktu, že se pan režisér netrefil do mých představ, tedy vina je na mé straně, uznávám. Příliš Kubrickovské na můj vkus a na tento žánr (ostatně ani jeho filmy Mechanický pomeranč a Vesmírná odysea u mě moc nezabodovaly). Kdyby to režíroval někdo jiný, možná bych byl spokojenější - jak by si s tím poradil třeba David Lynch?. Proto dávám dvě hvězdy, ne, že bych si myslel, že to je řemeslně špatný, nepovedený film, to by neměl tak vysoké hodnocení. Je to můj subjektivní dojem ze zpracování jedné z nejlepších hororových knih, které mi jednoduše nesedlo. Averze vůči Kubrickovi. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu