Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

-ELFKA-

Osvietenie museli dosiahnúť všetci čo sa na filme podielali. Inak by nemohol vzniknúť taký kvalitný horor. Kubrick je skvelý režisér, citlivý na každý detail a vo filme to cítiť. Jack Nicholson má výraz psychopata už od prírody a tu ho ešte zintenzívni. Minimalistická nervy drásajúca hudba neuveritelne dotvára atmosféru. Všetko dokopy to vytvára klasiku žánru. Hoci horory príliš neoblubujem, tento ma naozaj zaujal. ()

smolicek04

po druho zhliadnutí filmu, a prečítaní zaujímavosti som pochopil prečo je to na takomto skvelom umiestnení. Musím povedať že ma to vôbec neprekvapuje keď sa sa dozvedel čím všetkým si Stanley Kubrick prešiel. Je to skvelí režisér a myslím že Nicholson sa hodí perfektne. Aj keď niektorí tvrdia že to hral už od začiatku, no ja som si nevšimol.....neho face bol úplné inakší ako na konci. ()

huli601

Niečo tak obrovské a krásne a len 3 ľudia a k tomu skvelá réžia vo vás vyvolá strašidelný zážitok, ktorý vás drží počas celého filmu. Mne osobne možno chýbalo kus krvi, preto 4* ()

svobik

Zdárný příklad toho, co dokáže neuvěřitelná režie, potažmo skličující nasnímání a současně potvrzení dojmu, že se hororový žánr už pár let potácí v pořádném úpadku a spoléhá jen na prvoplánové "lekačky". Kubrickovi s Kingem zkrátka všechny nedávné (v období alespoň 15 let o ničem nevím) přírustky nesahají ani po kotníky. Vidět to v kině v době uvedení, asi se poseru strachy. ()

MNTB

takhle sem se už dlouho nebála, a to nepočítám ani to, že sem se na to dívala ve dne. nejvíc mě ale uchvátil zvuk, který dokonale podtrhl už tak děsivou atmosféru opuštěného hotelu ()

noiseaux

Kubricka prostě můžu.. A po shlédnutí tohoto díla jsem se v tom pouze utvrdil. Neříkám, že je tento film nějak extra strašidelný, ale jistě diváka drží celou dobu v napětí, což je u téměř dvou a půl hodinového filmu velice těžké. Je pravda, že pro film by byl celkový efekt proměny Jacka v dull boye :) asi lepší, kdyby Nicholson nevypadal jako blázen i normálně. Na druhou stranu, kdoví jak by film vypadal bez něj. Samozřejmě musím vyzdvihnout i výkon mladičkého Dannyho Lloyda, který na svůj věk předvedl pozoruhodný výkon. Výborný film, ale o některých scénách vůbec netuším, co si o nich myslet :) ()

Myrreczech

Chápu proč se Kingovi na Nicholsonovi nelíbilo to, že od začátku vypadá jako blázen a nedosáhne proměny, kterou vystihuje v knize. Jenže bez něj by to bylo o poznání horší. Jako psychopat byl prostě perfektní. Jen co jsem nepředpokládal je, že ho zastíní malý Danny Lloyd, který byl naprosto dokonalý. Nechápu jak malý, 7mi-letý kluk může tak dokonale hrát, ještě navíc v jeho první roli. A navíc vůbec nevědět, že natáčí horor. Prostě famózní. Škoda, že nebýt hereckých výkonů dám "jen" 4 hvězdy. Protože začátek - šílená nuda a pak nic speciálního co by upoutalo. Nevím, asi se jsem se moc těšil. ()

vyfuk

Kubrick v podstatě vsadil na horor a udělal dobře. Je sice pravda, že Nicholson je prostě takovej na tohle méně cenný. Je ale také fakt, že to zahrál výborně. Tří věcí je mi líto: úmrtí "negr kuchaře" a smrt Nicholsona - ano, byl zlej, ale to možná šlo nějak zachránit... navíc Shelley Duvall se podle mě na tohle roli moc nehodila (vypadala tam jako sůva z nudlí). A to poslední je to že King nemá tento film rád. Téměř všichni si ho oblíbili, jenom on ne. Myslím, že se nemá vůbec za co stydět. Navíc já horory moc nemusím a dalo by se říci, že je do jisté míry až nenávidím.... ale tenhle ZA TO STÁL. Kino zážitek: Asi po dalších pěti pozretích se dostávám k tomu, že Aero dokázalo tento skvost dostat do kina. Atmosféra dokonalá. Z filmu to vyšťavuje to nejlepší. Dalo se znovu zamilovat. Jen škoda, že do kina chodí lidi. S malými měchýři. A nutností čumět neustále na telefony, které jim nadají z rukou atd. ()

Mr.KarlAdler

Můj nejočekávanější Kubrick je pro mě zklamáním. Teda, né že by Nicholson nebyl psychopat k pohledání, ale celá ta myšlenka osvícení je víc než hovadina. Nejděsivější je to ve chvílích, kdy si musí divák domýšlet a sám představovat, aby ho pak skvěle namaskovaná paní trošku svou ošklivou vizáží překvapila, a tím pozvedla v náladě. To byla parádní scéna. Shelley Duvall pobíhá s nožem v ruce příliš směšně na to, aby ji někdo mohl litovat a malý Doc si kromě toho suprového vozítka, vytřeštěných ublinkáčů a slavného "Redrum" taky moc neškrtá. Škoda přeškoda, že Jack je spíš Zombie než fanatický vrah, ostatně jako jsou všichni z toho podivného hotelového "spolku". Ještě že Nicholson je tak živočišně pohlcující, ještě že.. ()

Gerret

Po druhém zhlédnutí o jednu hvězdu snižuji hodnocení. Hlavně proto, že jsem nedávno četl knihu, takže jsem byl na podruhé ovlivněn předlohou, která nad filmem vítězí na plné čáře. Ale i tak jde o velice vydařené filmové zpracování podle knihy od S. Kinga. Budu se muset ještě časem podívat na druhé filmové zpracování, které by prý mělo být věrnější předloze. Hodnocení 85%. ()

TheRoller

"REDRUM" Kubrick+King+Nicholson. Trojica majstrov v svojom obore pokope. Mohlo z toho zísť niečo zlé? Mrazivé spomienky na návaly krvi a hádzanie tenisovej loptičky. Viac niet čo dodať. To treba vidieť. ()

PollyJean

Jack Nicholson hraje vskutku výborně, ale jak už tu někdo podotkl, dost podivně se chová už od prvního záběru, tudíž člověka ten zvrat v jeho postavě snad ani tolik nepřekvapí. Interiéry hotelu jsou ve svém přepychu a naddimenzovanosti výborným spolutvůrcem atmosféry a začátek filmu - kamera sledující krajinu, ve které hotel stojí, je taktéž patřičně okouzlující. Kde je tedy chyba v mém hodnocení? Těžko říct. Ve svém žánru jde snad o dosti působivý film, ale mezi ním a divákem jako kdyby pořád zůstávala jakási clona, podivný odstup. Vzhledem k tomu, že stejný pocit jsem měla i u jiného Kubrickova filmu, bude to asi režisérovým přístupem. V případě tohoto filmu má pro mne Kingova předloha, která dokázala nejrozmanitější detaily na cestě Jackova šílenství i Dannyho tajuplné schopnosti postupně a podrobně prokreslovat a odhalovat, nad filmem jednoznačně navrch. ()

Autogram

Typický Kubrick, spočiatku sa zdá pochopiteľný, s pribúdajúcimi minútami sa pochopiteľnosť stráca a nakoniec mi zostáva zvláštny dojem, že čo to malo byť. Nicholsonovi úlohy bláznov akéhokoľvek druhu v dobrom aj zlom sadnú, má na to dostatočnú charizmu a talent. Opustená obrovská budova a k tomu bludisko zo živého plotu sú na horor dokonalé kulisy, ale v záverečnej fáze mi všetko pripadalo trochu umelé, aj zvláštne nasvetlené prostredie, aj vyvolávanie strachu. Čo vo filme nemá chybu, je hudba a zvuky, tie sa naozaj vydarili. –––– SPOILER: Kdo jen pracuje a nebaví se, zhloupne. ()

mcleod

Výborně natočený horor plný napětí a strachu... ani ne tak ze všech těch duchů, které se v průběhu filmu objevují v záběrech, ale spíše strachu ze sebe sama, z těch vnitřních démonů, ze změn psychiky ve vypjatých a psychicky náročných situacích. All work and no play makes Jack a dull boy. Samozřejmě tím nejsilnějším na celém filmu je geniální psychopatický herecký výkon Jacka Nicholsona. Ovšem, ačkoli to píšu nerad, protože mám tohoto herce rád, stejně jako režiséra tohoto filmu, a připadá mi, že závěr filmu Nicholson zvládl lépe než by mohl kdokoli jiný, řekl bych, že jeho obsazení nebylo zcela dobrou volbou. Filmu trochu ubírá na děsivosti, když už v prvním záběru vidíme na první pohled trochu vyšinutou hlavní postavu (přičemž bláznivá minulost hlavní postavy se nám potvrzuje i během filmu). Mnohem více děsivé (a jak jsem se dozvěděl i mnohem více odpovídající knize, kterou si nutně musím přečíst) by bylo sledování "normální" postavy, která by až působením samoty pomalu ztrácela svůj rozum. Ale nevadí, film je to i tak působivý. ()

s.e.p.p

Skvěle vybrané lokace, mrazivá atmosféra a naprosto precizní filmařina. Kubrick udělal z Kingovy celkem průměrné předlohy snímek, který se stal neodmyslitelnou součástí filmové historie. Zároveň doteď nerozumím způsobu, jakým vedl herce, protože výkony u každého z protagonistů v rámci filmu kolísají od skvělých až k příšerným. A taky souhlasím s názorem, že postava Jacka Torrance tady působí šíleně už od počátku a její vývoj není zdaleka tak propracovaný, zajímavý a věrohodný jako v knize. I na podruhé mám z Osvícení spíše rozporuplné pocity. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu