Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Limetka_M

Tady jsou asi veškerá má slova zbytečná. Vše co je podstatné, už bylo řečeno. Brrr, to bylo mrazu! :)) Atmosféra byla hustá již od počáteční znělky, celou projekci jsem byla napnutá jak kšandy a čekajíc na okamžik, kdy mi srdce vyletí z hrudníku. Opravdu vymazlený film, který mě vskutku zasáhl. ()

krivkin

Měl jsem "odvahu" to shlédnout jen asi 3x - na časté koukání je to pro mě přeci jen příliš sugestivní a hororové, horory mám ale rád (znáte taky takový ten pocit, kdy ani nedýcháte, sebemenší zvuk ve vás vyvolá reakci jako po zásahu elektrickým proudem a přitom víte, že jste v teple a bezpečí domova a nemůže se vám nic stát a užíváte si to?? ) a tento je určitě jeden z těch nejlepších. Má dokonale tísnivou atmosféru, která na vás dýchne už v úvodní scéně a mrazení po těle se nezbavíte až do závěrečných titulků. Hlavně nedoporučuji koukat na to ve stavu zhulenosti, protože pak jsem nedokázal sebrat odvahu a jít v noci na záchod :-) ()

BenchPress

Vynikající horor, který vás drží v napětí 2 hodiny. Naprosto strhující výkon Jacka Nicholsona. Škoda, že horory u akademie nedostanou tolik prostoru, protože tenhle by si to určitě zasloužil. Danny Lloyd hraje v 7 letech jako naprostej profík a scény s ním jsou vrcholem celého filmu. Posledních 20 minut stojí za to. 5/5. ()

JuniorSrky

Kubrick dokázal navodit tak silnou atmosféru, že jsem se cítil celý film jako na trní a přitom dojde pouze k jediné vraždě. Jack je jako vždy extrémně výborný a Kubrick jakbysmet. [85%] ()

P33t33

Dvě a půl hodiny nekonečné nudy. Herecké výkony pěkné, ale to zdaleka není jediný prvek při hodnocení filmu. Tento průměrný příběh by se v klidu vešel do hodiny. Násilně natočené scény s lacinými skřípavými zvuky a pohledy na dvě děvčátka hrůzu opravdu nenaženou. ()

Psychotic17

Další film, který asi utrpěl tím, že se na něj dívám s třicetiletým zpožděním. Základní problém je, že se v podstatě nedá s žádnou postavou ani trochu ztotožnit - buď se chovají jako šílenci a nebo jsou naprosto neschopní logického uvažování, ačkoli to byl asi účel... aby to bylo pořádné "psycho". Ačkoli se hned na začátku začnou dít podivné věci, měl jsem pocit, že se vlastně neděje nic - protože film neměl žádný spád, nebyl strašidelný, mysteriózní a ni nic takového. Většina "duchů" měla sklon mě silně iritovat, stejně jako neustálý šílený výraz Nicholsona a přiblblé zírání s otevřenou držkou (pardon za výraz) toho kluka. Poslední třešničkou na dortu je, že tvůrcinedokázali navodit pocit napětí (alespoň mně ne). Můžu vyzdvihnout snad jen dvě pozitiva. Zaprvé krásně vykreslený konec, který asi tomuto filmu přinesl tolik kladných hodnocení. A zadruhé, že hlavní ženská postava není přesexualizovaná čtyřicetikilová supermodelka, což ji dělá o mnoho uvěřitelnější... a hlavně jsem to DLOUHO v žádném filmu neviděl. Jen za to ale filmu nemohu prominout hodinu a půl nudy. 40% ()

Glukoza

Já ty Nicholsonovy výrazy obličeje prostě žeru. Jaké on umí takové grimasy! A i ostatní herci nemohli být vybráni líp. Sice dneska asi neusnu, ale filmový zážitek je to skvělý. A přece musím dodat, že prostě nějak nemám ráda jak kubrick končí svoje filmy. Jsem kulturní barbar, ale konce jeho filmu jsou prostě divný. Jinak nelze dát jinak než 5* ()

megajalec

Technická stránka filmu veľmi dobrá. Kamera, nájazdy, hudba, dlhé scény. Kubrick je určite dobrý režisér, lenže...Nebavilo ma to. Atmosféra dobrá, lenže dej ani veľmi nie. Premene Nicholsona som síce veril, ale prišla ako keby z minúty na minúty. Záverečnú polhodinu si kradne JN len a len pre seba. Videné SE, knihu si ale raz prečítam určite. Kubrickovi ja nejako neviem prísť na chuť. ()

rogger

Náš 1.pokus bol veľmi vtipný v tom, že sme zvládli asi len prvých 15minút a museli sme to vypnúť. Nervy drásajúca hudba nás vyšponovala tak, že sme to vzdali. Prešiel asi mesiac a ja som nenápadne zbieral informácie, čo máme očakávať a čoho sa najviac báť. Tak prišiel čas na druhý pokus! Vyčkali sme na pekný slnečný deň, hlasitosť dali len na nevyhnutné minimum a...no zvládli sme to! Nepos.ali sme sa, a to je hlavné. Film je to kvalitný hlavne po hudobnej a kameramanskej stránke. A položme si ruku na srdce, môže Jack Nicholson v hororovom thrilleri sklamať? Nemôže!! Jednu hviezdičku však musím odobrať, bo si myslím, že predlohy od Stephena Kinga sú tak nejak šablónovité a predvídateľné. Alebo, žeby boli už toľko krát vykradnuté za tie roky, že už to dnešného diváka neprekvapí?? 7/10 ()

Pavkos

Výborně ztvárněné prostředí filmu. Skvělá doprovodná hudba spolu s neuvěřitelně dobrým pohybem kamery, který dává filmu o to větší hororovou atmosféru. Skvělé herecké výkony všech tří hlavních postav, především pak pána herce Nicholsona. Zkrátka mě nenapadá nic, než samá superlativa a nevím o ničem, co bych mohl filmu vytknout.... vlastně jedna maličkost - nejsem úplný fanda hororů z důvodů mnoha lidem určitě známých, ale tohle by prostě měl vidět i ten největší posera :) ()

Fíma

Co je to horor? Člověk by řekl, že je to film, u kterého by se měl člověk bát. Jenže já se u žádného filmu nebojím, vždyť je to jen film. Ani u tohoto filmu jsem se nebál, ale na rozdíl od ostatních "hororů" mě nepřipadnul ani směšný ani nudný ani jinak nijaký. To je film s atmosférou, která diváka vtáhne, ať už se dokáže u filmu bát nebo ne. A až se mě někdo zeptá, co je to horor, tak mu řeknu, že Osvícení a pak dlouho nic. ()

kobras5

Řekl bych že velmi pěkný snímek, kde Jack Nicholson se na svoji roli hodí dokonale. Jedinou výtku bych měl snad ke Crothersovi a jeho závěru, no nebudu spoilerovat, každopádně normální člověk by se takto nechoval. Každopádně pokud hledáte nějaké lekačky v tomto snímku, pak Vás jistojistě zklame. 70% (viděno na DVD anglicky - SE verze). ()

mArtinko5MB

Tak idiotský výber hudby a jej prepojenie s dejom som snáď ešte ani nevidel. Výkon chlapca však musím vyzdvihnúť - veľmi presvedčivý. Inak na mňa film veľmi nezapôsobil a zrejme to je tým, že na horory a podobné žánre proste nie som. 55% ()

kubilov

Wendy? I'm home! Osvícení je v každém případě jeden z vrcholů Kubrickovy filmografie, na tom by se mohla shodnout většina filmových nadšenců. Jeho jediný horor se stal během více než třiceti let od svého uvedení jednou z nejkultovnějších záležitostí, která obsahuje spoustu nezapomenutelných aspektů. Nicholsonův ksicht na slavném plakátu, charakteristický soundtrack nebo dost matoucí atmosféru a spoustu dějových spádů. Příběh je zasazen do krásného prostředí horského hotelu v zimě, jenž svou mamutí velikostí působí ještě chladněji, než by se mohlo na první pohled zdát. Jack Nicholson zde předvádí jeden ze svých nejlepších výkonů kariéry a o nějakém nevhodném přehrávání snad nemůže být ani řeč. Danny Lloyd se dá akceptovat, je to jeden z těch dětských herců, jejichž projev mi nijak zvlášť nevadil, pokud si tedy tenhle věčnej tříkolkovej jezdec zrovna nebavil s vlastním prstem jak nějakej magor. Kladné body mu přibývají i s tím, že se o pár let později tvůrci Šestého smyslu zřejmě jeho postavou lehce inspirovali, protože se mu ten malej smrad Haley Joel Osman v některejch věcech dost podobal. Třetí do party je potom Shelley Duvall a tady nastává největší problém celého filmu, už strašně dlouho mi totiž v žádném filmů nějaká postava byla méně sympatičtější, než právě tato kreatura. Můžu s klidným srdcem říci, že je to ta nejohavnější osoba, která si hraje na herečkou a jakou jsem kdy ve filmu viděl a být Jackem, tak bych se z probouzení se vedle ní taky zbláznil. Pokud si tedy odmyslím brutálně negativní působení tý obludy, není Shining moc co vytknout. Kubrick odvádí skvělou práci, stejně tak kamera a její dlouhé jízdy obrovskými prostorami hotelu. Ponorková nemoc, klaustrofobie a odloučení od reality se podařilo navodit skvěle a vznikl tak jeden z nejpropracovanějších a nejlepších žánrových snímků, který sice směřoval ke sračkoidně-hollywoodskému konci, ten se však projevil jen částečně, proto můžu být relativně spokojený. Skvělá práce! REDRUM!!! ()

J.Mayen

Ten Jackův šílenej výraz se snad nedá zapomenout, velký herec ve velkem Kubrickově filmu, na motivy kniho S. Kinga, Kingovky miluju, film mě nezklamal, Shelley Duvall s jejíma vykulenýma očima působila snad ještě strašlivěji než Jack, mladej Danny to zahrál skvěle, na tak malý dítě obdivuhodný výkon. ()

stolista

Výborný výkon J.Nicholsona. Některé pasáže docela odfláknuté (chtělo by to ještě víc probrat stádia "rozkladu"), ale jinak velice slušný psycho thriller s prvky hororu (kterýho by mohlo být taky klidně víc). Co bych ale vystihl, je úžasný hudební doprovod. Ke konci filmu, jsem až musel ztlumit o něco zvuk, protože by se to pískání a kvílení nemuselo líbit dalším podnájemníkům a s rozklepaným hlasem(a kudlou v ruce) by mě třeba mohli přijít poprosit o ztlumení. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu