Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Wladi.mir

Jeden z nejlepších hororů, mistrovská režie v podání génia, bechybný výkon Nicholsona a mrazivá atmosféra! Téměř není co vyčítat. Na pět hvězd to určitě není, protože horory zrovna dvakrát nemusím. Ale jinak jde o výborný film, ačkoliv bych to za nejlepší od Kubricka nepovažoval. Na závěr snad jen "Ano, tati". PS: Knihu jsem nedočetl asi bych se u toho ... ()

annihilation

Jeden z mála hororů, na který se nechci dívat podruhé, protože jsem se u něj celou dobu bála. A tím myslím ten vnitřní strach, který nemáte ze spousty krve a utrhaných končetin, ale ošklivé hlodání ve vaší hlavě. To je atmosféra filmu. Příběh je zasazen do přes zimu opuštěného hotelu, který má za úkol spravovat a hlídat muž jménem Jack, který tu bude bydlet se svojí ženou a synem. Jenomže hotel to není úplně normální, vyskytují se tu totiž paranormální jevy, které nahlodají mysl neúspěšnému spisovateli Jackovi, kterého mistrně ztvárnil Jack Nickolson (jemu role šílenců prostě sedí), a ten se naprosto zblázní. Už před časy tu jeden hlídač zabil svojí rodinu. Bude se historie opakovat? Nebo má snad rodina šanci, protože je chlapec osvícen a dokáže vidět věci, co ostatní nevidí? Film je natočen podle stejnojmenné knihy od Stephena Kinga. Upřímně, jsem ráda, že jsem film zhlédla před přečtením knihy, jinak by se mi asi nelíbil. Stanley Kubrick je sice dobrý režisér, ale předlohy se moc nedrží. Takže jestli jste knihu už četli, tak se připravte na to, že je film trošku jiný. A taky že z něho budete mít hnusný pocit po celou dobu sledování. ()

Amroth666

Váhám mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Po shlédnutí jsem myslel, že na film budu nějak myslet, ale ono nic. Nemám nic proti pojmu kultovní nebo klasika. Nemohu si ale pomoci, prostě to na mě nějak nezapůsobilo. Na film jako Vymítač ďábla to nemá, také je to úplně o nečem jiným. Srovnávám teď film v žánru a tam mám ještě větší přednosti. Ale abych nějak nešpinil tento film. Klady filmu jsou: Neskutečná role Nicholsona, kluka alias Danny Lloyd a duchoprázdno jakožto excelentní atmosféra. Myslím, že čtyři hvězdy jsou zasloužené. Jen prosím už do žádného filmu nedávejte tu hroznou ženskou(manželka Jacka). Nechci nějak urážet její zuby, zde bych rád upozornil na její celkově špatný výkon ve filmu. Měla hrát vystrašenou, ale trošku to přehnala. ____ OST 5/5 ____ ()

dubinak

Výborný kousek z 90. let výborného režiséra s výborným Jackem Nicholsonem, který se umí do role vžít jako nikdo jiný. Velice propracovaná kompozice a hudební podklad zdobící nádherné okolí horských letovisek lahodí uším i očím. Malinké zklamání byl pouze závěr a občasné nezajímavé mrtvé body v dialozích. ()

C0r0ner

Nuda k posrání #1. Tohle krycí jméno budu bohužel v dalších komentářích používat poměrně často a vždy budu odkazovat právě sem, proto se teď rozepíšu. Osvícení je zářným příkladem filmu, kde je (zdůrazňuji, že pouze pro mě) absolutní důraz na formu na úkor obsahu. U všech filmů tohoto typu jsem se naprosto neskutečně nudil, ač z režisérského, scenáristického, skladatelského a všech dalších formálních hledisek jde o opravdu nadprůměrnou kvalitu (vážně si to myslím). Obsah mě ale tak strašně minul a zpracování bylo pro mě tak rozvleklé, že jsem prostě musel s hodnocením razantně dolů. Když bych to měl přirovnat, tak jsem si vždy představil nějaké skvělé, parádní jídlo (doplňte si sami podle vkusu), které člověk dostane v luxusní restauraci, které vypadá lépe, než na obrázku, neskutečně voní a je nádherně naaranžované. Když ho ale člověk ochutná, tak zjistí, že jí popel smíchaný s blátem. Asi tak nějak jsem se cítil u Osvícení (a bohužel spousty dalších filmů) při jeho sledování - byla radost to sledovat z pohledu perfektní práce filmařů, ale utrpení z pohledu diváka. Vím, že teď budu za totálního kokota, ale radši si podruhé pustím Modrou lagunu, než tohle. Vážně, protože radši budu koukat na sračku, u které se nenudím, než na kvalitní film, při kterém může člověk napsat pár lidem na FB, odskočit si na záchod, pustit pošťačku, umýt nádobí, uklidit byt, zajít na nákup, protestovat na náměstí proti zvýšení daní, odjet na 14 dní na dovolenou, případně upadnout do kómatu a stejně o nic nepřijde. Holt jsem kreténský hovado, ale tak to prostě cítím. 35% ()

andrii

Zanícená osvěta temnoty. Neblahé bažení, tažení nehmatatelných identit. Více a více, jak se (zje)ví, ďáblův stín blíž a blíž se vlní, vycení hnisavé, sychravé výpary. Psycho výpady mýcení mr(ou)skavého obočí. ()

agathon

Není to jenom adaptace. Je to úžasná hra s prostorem žánru i prostorem filmu. Kubrick nejen natáčí horror, natáčí především formálně precizní dekonstrukci horroru - proto ten chlad v přístupu k postavám, to Nicholsonovo přehrávání a přebujele "těžká" forma. Svým vyprávěním vytváří labyrint motivů, epizod, které dohormady sice dávají čitelný příběh zrodu jednoho šílenství, ale ve své disparátnosti a neusouvztažitelnosti (viz hl. závěrečná fotografie na zdi ale i celá předchozí hromada kontradikcí) ukazují především na iluzornost jakéhokoli vyprávění. Fikce u něj není cílem, spíše předmětem takřka laboratorního zájmu. Někomu se může zdát, že v tom naopak není vůbec nic, než filmařská macha. A někomu jako intelektuální balzám. ()

lakikaki

Pán Horor, ktorý v závere trošku pokrivkáva, ale zvyšok filmu, herecké výkony, práca s kamerou a celá technická stránka sú vlastne dokonalé. Navyše tá otrasná (v dobrom slova-zmysle) hudba dodáva celému filmu dosť strašidelnú atmosféru. A vďaka poruche TV signálu som zistil, že film vynikne ešte o niečo lepšie v čierno-bielom farebnom podaní, takže všetkým odporúčam si aspoň raz (nie však na prvýkrát) Osvietenie pozrieť aj takto. ()

MarekT

Here´s comment! Ano, není tomu ani deset minut, co uběhly titulky a já jsem se dal do psaní komentáře. Ovšem jde to ztuha co nejlépe glorifikovat tento majstrštyk od pana režiséra Kubricka. Jeho největším tahounem je bez debat vynikající Jack Nicholson jako šíleně slizký spisovatel - jeho výkon je zde přímo fascinující, vyrovná se v klidu i McMurphymu z Přeletu. Dále je zde vynikající kamera, s režií v případě Kubricka nemusím ztrácet čas, pokud nebudeme brát v potaz výrazně abstraktní 2001, jedná se o nejlepší režijní výkon mého nejoblíbenějšího režiséra. Scény dokáží člověka strhnout a přimět ho ke strachu - hlavně v půlnoční atmosféře, v jaké jsem měl možnost film sledovat! Je to zásluha nejen filmařského umu, ale i hudebního doprovodu, který je také famózní. Vypíchnout si též zaslouží některé kultovní scény, jako ta s výtahem, které se nezapomenutelnosti dočkaly zaslouženě. U Kubrickova filmu mě trochu zaskočilo, že mu nebyly uděleny Oscary, ale dvě Zlaté maliny (nicméně Shelley Duvall si ji, buďme upřímní, zasluhuje). I přes výtky, které diváci či odborníci měli v době premiéry, je tento film skutečným diamantem světové kinematografie, zasloužený člen mojí nejlepší desítky a hlavně nejlepší horor vůbec, a že jsem jich neviděl málo... "All day work and no play makes Jack a dull boy." ()

campix

Další mistrovské dílo Stanlyeho Kubricka.Nahlodává ve vás celou dobu pocit nejistoty a napětí, ale vše vede k jednomu a očekávanému konci. Absence gradace tohoto filmu mi zde velmi chybí, proto pouze 4 hvězdy ()

Gabbo

Kam se hrabou dnešní horory na tento kousek. Vyjme první pulhodiny jsem byl celou doby připosraný strachy a nebýt těch panáků co jsem při tom vypil, nevím jestli bych cely film vydržel. Jedno ale vím jistě - nikdy více, nebo za hodně dlouho. Nevím jestli usnu. Asi budu mít pořád před očima ďábelsky šíleného Jacka Nicholsona. ()

pakobylka

Zdá se, že Tony Burton alias Larry Durkin měl pravdu: Všechny události - obzvláště ty nepěkné, zanechávají nesmazatelné stopy ve zdech nemovitostí, kde se odehrály ... horské hotely nevyjímaje. Jakoby v extrémních případech dotčeným stavbám umožnily žít svým vlastním, poněkud přízračným životem. Ovšem v rozlehlých opuštěných prostorách by po nějakém čase přišel o rozum kdekdo - bez ohledu na jejich minulost. Alespoň sama za sebe musím říct, že okázalý luxus, kterým se hotel Overlook od základů až po střechu honosí, nikterak nepomáhá ... naopak - prázdnotu a tíseň ještě umocňuje. Daleko líp bych se cítila v docela maličkém, skromně zařízeném srubu. Na druhou stanu - od Jacka Nicholsona nějakou zajímavou proměnu už dopředu očekáváte ... a těšíte se na ni. On je prostě ten typ, kterému jakékoli extravagantní způsoby neobyčejně sluší. ()

Andre3000

Tohle je žánr sám pro sebe...prostě psycho!!! Hodně dlouho mi netrvalo než sem si na první shlédnutí našel chuť, ale stálo to za to. Všechno zapadalo do sebe. A s Jackem bych na pivko nešel i kdyby mě prosil :-) ()

Martrix

Na filmy koukám už bezmála 35 let a přesto jsem si tolik vychvalované Osvícení, i Vesmírnou Odysseu nechával na ...někdy. Proč? Nějaký vnitřní pocit mě od Kubrickovy tvorby odpuzoval. Takže i když jsem velký fanda sci-fi, Vesmírnou Odysseu jsem poprvé viděl letos. A dopadlo to mizerně; byl jsem jsem schopen ocenit pouze filmařský um, ale scénář i uchopení tématu, mě vysloveně otrávilo. K Osvícení jsem tedy přistupoval bez očekávání s tím, že tak jako spousta lidí nemusí styl Wes Andersona, tak mě hold třeba nesedne Kubrick. Obavy byly zbytečné, protože Kubrick byl pan režisér a povedlo se mu stvořit psychofilm, který zůstane v paměti zarvaný na pěknou dobu. Není náhodou, že se to i v současné tvorbě hemží odkazy právě na scény z tohoto filmu. Všichni herci pecka, Nicholson dvě pecky, hudba, kamera...prostě precizní práce. I když si natáčení asi nikdo neužil, tak výsledek za to stojí. Líbí se mi, že jsou velmi dobře promyšlené dialogy a nebýt asi dvou hluchých míst, tak by mi celé ty dvě hodiny, oči z obrazovky nesjely. Taky oceňuji, že se tvůrci vyvarovali snad všech klišé, které prznily filmy nejen před Osvícením, ale které kazí filmy i skoro 40 let poté. Takže k napětí přispívá i vědomí, že to může dopadnout jakkoliv. Ta nevyzpytatelnost je velmi vzácným jevem, který ze scénářů téměř vymizel. Přesto nejsem z Osvícení tak nadšený, abych vyplázl plný počet hvězd. PS: zajímavou časovou smyčkou jsem si uvědomil, že můj oblíbený režisér Denis Villeneuve, pracuje velmi podobným způsobem jak s kamerou, tak především se zvukem. Což dodává filmům mnohem víc rozměru, než nějaké 3D ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu