Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

WANDRWALL

Řada jednání postav je značně nevyzpytatelná. Válka je extrémní situace. Minulý rok spáchalo během týdne v Iráku řada vojáků sebevraždu, takže tam poslali větší množství vojenských psychologů... Rovněž se tam pomátl americký psychiatr, který postřílel řadu vojáků a pak i sebe... Říkám to zde jenom proto, že nyní z tohoto filmu vybavuji scénu, kde voják je vyšinutý, je odhodlán ke všemu, ohrožuje jiného, zastřelý ho, následně sebe a na tváři má sladký, úlevný výraz, že už má celé to peklo za sebou... ()

Arsenal83

Ako väčšina píše, legenda so silnou prvou polovicou, potom to trochu upadne, ale aj tak je to majstrovský, hoci nie dokonalý kúsok. A so zlým prekladom názvu - Full Metal Jacket = Guľka s celokovovým plášťom. Ale dalo sa to vlastne preložiť lepšie ako Olovená vesta? ()

Bachy

Hodně se mi líbilo rozdělení na dvě části. Výcviková část navnadila a čekal jsem pořádnou řežbu u druhé. Bohužel ta se nedostavila. Ne, že by druhá část byla horší, ale já čekal gradaci a ta holt nedošla. Hodně mi sedly exteriéry a parádní hudba, ale klidně jí mohlo být víc. Velmi kvalitní film, ale očekávání bylo asi ještě větší. ()

eLeR

Smutné na vojne je okrem iného aj to, že všetci zúčastnení sú na tom rovnako, len sú na iných brehoch. Myslím si, že FMJ je výborný film, kde mňa bavili obe polovice. Prvá, ktorá bola ukričaná, natočená miestami s nadsázkou, ale ktorá mala aj silné okamihy. Druhá polovica bola možno ešte lepšia, mne tam akcia vôbec nechýbala ... veď nie vždy je vojna plná akcie a plná akčných hrdinov, chodia do nej úplne obyčajní ľudia. Druhá vec je ale to, akí z nej výjdu. 4,5* ()

FrodoF

Působivý válečný film, pro mě jeden z nejlepších válečných filmů, lepší a realističtější než Četa. Ve filmu jsou spousty nezapomenutelných scén od Hartmanova nadávání vojákům po konečný souboj se sniperkou. Kubrick zkrátka umí! ()

Tommy987

Vojnový film je jeden z mojich najmenej obľúbených žánrov, preto som ani od tohto ospevovaného filmu nečakal, že ma nejak závratným spôsobom osloví. Kubrick je však génius a Full Metal Jacket vlastne nie je vojnovým filmom v pravom slova zmysle - je brilantnou obžalobou vojny, krutosti, násilia a zaslepenosti a psychologickou štúdiou o tom, čo sa deje s ľuďmi v neľudských podmienkach. Prvá polovica filmu v cvičebnom tábore skvelo vykresluje vojenské "vymývanie mozgov" a transformáciu ľudských bytostí na bezcitné zabíjacie stroje, kým druhá nás zoznamuje so samotným dianím vo Vietname. Obe časti filmu sú si prakticky rovnocenné a obe sú ukončené tak silnými a pôsobivými scénami, až človeku pri sledovaní zastavuje dych. Shrnuto a podtrženo: ďalsí Kubrickov masterpiece. 10/10 ()

klerik

Kubrick opäť raz ukazuje svoj cit pre krásu a brutalitu. Pomerne neakčný film s perfektnou "úvodnou scénou" prípravy na boj a zaujímavým poňatím samotnej vojny. Film nevynáša súdy, len ukazuje a necháva priestor na rozmýšľanie. Vizuálne nádherný film, ktorému občas dôjde dych... ()

Chrustyn

Jeden z nejlepších (proti)válečných filmů z dob Vietnamu a zároveň jeden z nejlepších Kubrickových filmů. Nejzajímavější na filmu ani není tak samotná válka jako spíše psychické a fyzické vyčerpání při výcviku (film je rozdělen na dvě půlky výcvik-válka), které je natočeno tak reálně až z toho občas mrazí. R. Lee Ermey je jako výcvikový seržant dokonalý. Potěší také výborný výběr muziky. ()

SeBig

První půlka byla naprosto úžasná, druhá půlka už je slabší, ale musím říct, že je to jeden z těch lepších filmů co se týče válek ve Vietnamu. Deer Hunter, Platoon, Apokalypa mě bohužel vůbec nenadchli. ()

Crocuta

Vynikající film kterému nelze takřka nic vytknout. Jinak je tomu s českým distributorem - za ten debilní překlad názvu by si zasloužil nosit nějakou skutečnou "olověnou vestu" aspoň rok! "Full Metal Jacket" je označení CELOPLÁŠŤOVÉHO STŘELIVA, kterým si, mimochodem, v závěru první části poslouží onen týraný nováček. ()

classic

Všelijakí špičkoví hollywoodskí režiséri sa už v minulosti venovali režírovaniu množstva kvalitných vojnových snímkov z brutálneho Vietnamu... → medzi nimi by som rád vymenoval také kapacity, ako sú : M. Cimino (skvostný Lovec jeleňov), F. F. Coppola (doteraz neprekonaná Apokalypsa), či aj taký O. Stone (sám tam bol, a tak tým pádom bola Čata tak moc realistická), keď teraz i taký renomovaný tvorca, akým bezpochyby Stanley Kubrick bol, je, a bude, chce taktiež prispieť do siete filmov, ktoré sa bezprostredne týkajú tejto vojny, čo nemala konca kraja. A ide na to trochu odlišným spôsobom, ako títo spomínaní páni directori. Jeho OLOVENÁ VESTA je rozdelená na dve kapitoly. V prvej som, ako sa povie, v kasárňach, na cvičisku, kde sa pripravuje - námorná pechota, čiže mariňáci.Týmto bažantom velí zvrátený inštruktor Hartman. Jednoznačne dominuje všetkým svojím scénam, ktoré si „ukradol” sám pre seba, ale nezazlievam mu to, pretože je - excelentne strhujúci a dominantný, až strašne diabolsky, že s prehľadom zatieňuje aj tri najviac sa vyskytujúce postavy v prvej časti, t.j. Vtipkár, Kovboj a Lawrence, ale nie ten z Arábie. Hovorí sa : „Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku” , čo až tak vždy platiť nemusí, lebo v druhej kapitole sa presúvam do „pekla na Zemi” , do VIETNAMU, kde i Jokera prejde smiech ! Stretáva sa tu s „odvekým” kamarátom, aj ďalšími, novými vojakmi (postavami). _ V prvej časti je R. Lee Ermey tým, kto na seba strháva najväčšiu pozornosť, pričom vtedy je to najzaujímavejšie. HERCI: Matthew Modine, Arliss Howard a Vincent D'Onofrio sú síce dobrí a snaživí, no skrátka proti nemu nemajú ani najmenšiu šancu !!! Nevravím, že druhá kap. je oproti prvej, slabšia, ale dá sa to nazvať aj tak, akoby už nemala čo ponúknuť, či sa trebárs už vyčerpala... ? Postava - Animal Mother, ktorá bude vo filme neskôr, je pozoruhodne COOL, ale absolútne nič o nej neviem, netuším, tak ako o všetkých ostatných. Taktiež som mal pripomienky voči nepríliš svedomitému STRIHU, ktorý si väčšinou Kubrick vždy ustrážil, keď tentokrát som našiel na ňom veľa múch ! Cinematographer Douglas Milsome najprv používa dôrazný a účinný s-t-e-a-d-i-c-a-m, čo mám inak veľmi rád, aby zase nadviazal na kameru do ruky, čo mám ešte radšej, lebo vtedy sa dostavuje úžasný n-a-t-u-r-a-l-i-z-m-u-s, že vtedy mávate autentický pocit, akoby ste tam boli priamo s nimi. Stanislav (Stano) nakrútil veľmi dobrý film, ktorý nie je až tak „na úrovni” od svojich kolegov vyššie zmienkových, ale to ešte neznamená, že by som bol nespokojným divákom. Je to trochu iné, a predsa dobré... ()

packa

To, že R. Lee Ermey nebyl za své excelentní ztvárnění vymaštěné gumy na Oscara alespoň nominován, považuji za křivdu. Ať mi pan Sean Connery odpustí, ale zas až tak dobrej v těch Neúplatných nebyl. ()

mcb

Být to celou dobu jako ve výcvikovém táboře, tak to je jeden z nejlepších filmů všech dob. To, co se strhne potom už je "jen" nadprůměrná práce s několika vynikajícími momenty. Kubrickovi se povedlo velmi autenticky přenést úmornou degradaci člověka ve válce na filmové plátno. Napomáhají tomu velmi dobře nastíněné charaktery (a to zejména v první půli) a následné jejich výustění v půli druhé. Válečná vřava je navíc tak efektně a dynamicky snímána, že má člověk pocit, že je součástí bojové operace. Film se ale nezaobírá žádnými otázkami a nezanechá v divákovi nějakou hlubší myšlenku, pouze ho svým chladným pojetím nechá se s tím vypořádat po svém. A o tom to je ne? Nikdo se mladých mariňáků taky neptal. ,,Tady máš pušku a jdi bojovat." Proto není důvod nedat snímku 5*, i když někomu může vyznívat trošičku do boku. ()

evulienka3

"Pane. Myslím, že nám vlastne zobrali slobodu a dali ju rákosníkom, ktorí ju nechcú. Radšej by boli živí, ako slobodní. Pane." ** "Pane. Táto veta asi vystuhuje všetko. Pane." ...... ()

Flego

Olovená vesta je významný protivojnový film a bezpochyby jeden z najlepších Kubrickových filmov. Drill, ponižovania ľudskej dôstojnosti a vytváranie bezmyšlienkovitých zabijakov, ktorí sú na seba patrične hrdí je tu vynikajúco spracované. ()

Flakotaso

První půlka je opravdu výtečná. Byl to takový bombastický rozjezd, že jsem ani nedutal. Nejgumovatější guma ze všech gum. Celé to navíc postupně graduje a vůbec, je to téměř dokonalé. Bohužel druhá část se s tou první nedá srovnávat a trochu vykonstruované finále s vietnamskou ostřelovačkou mi nepřipadalo úplně košér. Zvlášt když si vzpomenu jak na mě zapůsobily starší Stezky slávy nebo Apokalypsa. ()

MontyBrogan

Kubrick sa pustil do točenia filmu o vojne vo Vietname, keď už bolo pár slávnych eposov na túto tému natočených, no a samozrejme, ako už je to uňho zvykom, nesklamal ani nezaostával. Napriek tomu, že dlhú úvodnú sekvenciu tvorila drezúra na vojenskom výcviku, bez problémov do filmu vtesnal dostatočné množstvo boja o holí život na fronte. Olovená vesta je na západné pomery výnimočne úprimná a kritická k vojne, čo treba len kvitovať. Nerobí si žiadne ilúzie, dokonca ich postavám berie priamo z rúk a z dohľadu (napríklad keď postavu Matthew Modina vyslovene zdrbú kvôli odznaku so znakom mieru, a celá táto scéna sa odohráva pri masovom hrobe s nahádzanými Vietnamcami zasypanými vápnom, alebo hlavne v tom ako dopadol D'Onofrio...). Nechá vás obľúbiť si postavy a následne ich vôbec nešetrí. Prečo aj, veď bojujú v tej dlhej a zbytočnej vojne ďaleko od všetkého, čo im bolo blízke. Film navyše pôsobí presne tak, ako zrejme bolo jeho úmyslom. Tam kde má byť uvoľnenejší, divák sa dobre baví, tam kde má byť napätie, je to bez mála horor. A to hlavne v závere, počas hľadania ukrytého snipera, kde tápajúcich vojakov sprevádzajú len okolité zvuky, podobne ako to bolo s holubmi v stodole na konci Barryho Lyndona. A napriek občasnému vytváraniu napätia týmto tichom pred búrkou, je tu aj geniálny soundtrack. Masterpiece! ()