Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Jinny

Najednou nelituju, že nejsem chlap. První polovina je zajímavá necenzurovanou ukázkou buzerace, ale narozdíl od jiných komentářů tady mě víc dostala vietnamská část, zvlášť posledních pět minut. Na tohle M.A.S.H nemá. ()

Roman.Ticka

Už začátek stříhání bažantů dával tušit netušený zážitek, navíc v BR kvalitě. Prvních 20 minut nepadlo ani jedno normální slovo, prostorem lítaly jen povely a buzeračka, celý ten dril výcvik prostě špička, nic lepšího jsem dosud neviděla. Py(j)lův zkrat se dal čekat, ale přišel náhle a trošku mě zarazil. Později mi došlo, že jediná zmínka v souvislosti se scénou a názvem FMJ je klíčová pro celou podstatu filmu. Geniální a do detailu propracované jak to mám ráda. Ani ostatní vývoj děje mě nezklamal, kdo čekal krveřezbu z Vietnamu, musí jinam, protože tohle není film o Vietnamské válce, toto je surrealistický pohled na daný konflikt z hlediska amerického vojáka (na všech stupních). Škoda, že se Kubrick nedožil příštích konfliktů - Americká válka v Afganistánu nebo WTC, to by byl teprve masakr. I přes vážnost situace si neodpustím jednu z vtipných hlášek: "Kdo utíká, je partyzán. Kdo zůstane stát, je ukázněnej partyzán." ()

Ivoshek

Tenhle film má dvě poněkud nesourodé části. Osobně patřím k těm, kteří považují za lepší tu první (výcvikový tábor, proměna mladých branců v zabijáky od námořní pěchoty, brutální drill instructor, šikana....). Druhá polovina, která se odehrává ve Vietnamu, je pro mně dost obtížně uvěřitelná a příliš umělecká, úplně z toho čiší, že Kubrick ve skutečné válce nebyl. Hlavně dialogy jsou místy křečovité - takhle by prostě nevzdělaní vojáci nikdy nemluvili. Viz např. scéna, kdy jeden z vojáků při odpočinku cituje část bilbe o obrech, kteří kráčí krajinou, dialog Jokera s generálem nad masovým hrobem nebo "Aint war hell¨ kulometčíka z helikoptéry. Stone možná není až takový umělec, jakým byl Kubrick, ale válečné filmy mu rozhodně věřím mnohem víc - ať už Četu, Salvador, nebo Born on the 4th of July. // technická poznamka: full metal jacket není žádná" olověná vesta", je to celoplášť, čili střela plně obalená kvůli lepší průraznosti. Ten překlad je úplná blbost. ()

eraserhead666

„Půlka kurev pracuje pro Vietkong, ta druhá má tuberu. Šukej jen ty, co chrchlaj.“ Tohle je druhej ze dvou filmů, který jediný se mi od Kubricka líbí. První část zobrazující výcvik nováčků je naprosto skvělým stělesněním toho, proč jsem nikdy nechtěl jít na vojnu a proč nesnáším armádu. Přesto jsem se u ní dost bavil. Seržant Hartman je suprovej hlásič. Druhá půlka je trošku slabší, hlavně proto, že je to prostě klasika válečných filmů o Vietnamu, avšak se dvěma rozdíly – k akci tady dojde až někdy v závěrečný půlhodince a nečekejte žádnou džungli, tady se bojuje ve městě. Moc tý akce tady teda není, je to spíš ukecanější a psychologičtější, ale o to větší je to zážitek. ()

Othello

Neuvěřitelná smršť hlášek, nádherná urbanistická akce a potvrzení faktu, že psychologie postav nebyla nikdy Kubrickovou nejsilnější. A navíc Apocalypse Now je jen jedna ;) ()

Scrytcher

I am totally shocked!! 1. půlka se odehrává na výcvikovém táboře, kde ze sebe hrstka chlapů potí duši pod vedením drsnýho a nelítosnýho bastarda: instruktora Hartmana, který se s vámi moc nemazlí a neradil bych vám ho moc nas*at. Nemá vás rád a hlavně nemá rád vojína Leonarda Pyla: tlustého, páchnoucího lenochoda, na kterého má Hartman největší psychický dopad. V táboře se setkáváme s první tlupou vojínů, jejímž hlavním hrdinou je vojín přezdívaný Vtipálek, který to už s vámi táhne do konce filmu..... V 2. půlce už se dostáváme do akce, tam kde už se umírá a kde se s váma nikdo nes*re jak se vás na to snažil upozornit Hartman... Díky Kubrickovu talentu fotografování, lze i zde rozpoznat jeho talent. Film má nádhernou kompozici a obraz , který je pekelně dobrý i v obtížně osvětlenných místech. Co jsem si zamiloval byly pochodové písně, kterými Hartman, dalo by se říct, povzbuzoval morálku začínajících vojínů. Velice nezapomenutelný zážitek. Celý snímek působí hodně depresivně a s úpřímným srdcem můžu říct, že bych nechtěl být v týhle bandě:-) Hláška: Vtipálek: Mrtví vědí jen jedno. Je lepší zůstat naživu ()

J.Connor

SAMPLE Z FILMU - INTERPRET : Ministry ALBUM : The mind is a terrible thing to taste SKLADBA : Thieves "I can´t here you!" I still can´t here you !" You will not kill !" Kill Kill Kill ". (řev výcvikového důstojníka) ()

Janek

První polovina bezchybná, druhá polovina nevyrovnaná - Kubrick je skvělý a poctivý režisér - ale Full metal jacket nedosahuje takových kvalit jako například Lovec jelenů či Apocalypsa. Myslím si, že ve filmu Stezky slávy vylíčil válku mnohem lépe než v tomto snímku. ()

Thomick

Místy šíleně povrchní, ta psychologie byla poněkud instantní. No světlých chvilek se naštěstí našlo pořád docela dost, některé výstupy důstojníků Kubrick zvládl vést až k "bodu mrazu" na zádech. Vietnam potom šílená megalomanie, ale pár scén se opravdu povedlo. ()

902 10

full metal jacket je chudy pribuzny mezi filmy z vietnamu a to doslova, protoze se tocil nekde na kraji londyna a znamemu perfekcionistovi kubrickovi stacilo k doladeni atmosfery dovezt 4 umne slepene palmy a neco pokojovych rostlin z nedalekeho obecniho uradu. usetrene penize za cestu s nevalnym uspechem investoval do prave probihajiciho turnaje ve skorapkach, organizovaneho v blizkych cikanskych maringotkach. byl tedy nucen misto planovanych hercu (don johnson, marlon wayans) najmout partu fotbalistu mistni pralesni ligy, kterym kulisami zastavel hriste. tito nestastnici se krome nizkeho charismatu vyznacovali zejmena neuveritelnou vzajemnou podobou, full metal jacket se tak stava prvnim filmem v historii, kdy je problem na platne rozeznat hlavniho hrdinu a zaroven jako double-combo je i prvnim (a poslednim) spatnym filmem stanleyho kubricka. ()

kajda.l

Přesto, že válečné snímky příliš nevyhledávám, a když už, tak mám při jejichž sledování pocity znechucení a nedokážu si je příliš užít, tak "Olověné vestě" se podařilo mě posadit na pr...(zadek). A to především ve skvělé první polovině příběhu, odehrávající se ve výcvikové základně (já věděl, proč jít na tu "civilku"), přiznávám, že bych pod vedením psychopatického instruktora Hartmana příliš dlouho nevydržel. Ve druhé "vietnamské" polovině sice tempo malinko povolilo, válečné scény sice nevynikají "Ryanovskou" velkolepostí, ovšem na mě působily daleko hodnotněji a citlivěji, obzvlášť závěrečný souboj se "sniperem". Pan Kubrick opět dokázal své mistrovstí a zaujal mě, mým nejméně oblíbeným žánrem. K dokonalosti tomu sice malinko chybí,, ale i tak zasloužených 85%. ()

JASON_X

Válečný film (pochopitelně s protiválečným poselstvím) v Kubrickově typickém stylu - trochu roztříštěném, ale zajímavém. První část s D'Onofriem a Emetem mě bavila víc a vyvolala ve mně i víc emocí. Je zdařilým znázorněním toho, kterak se vojenským drillem z osobitého a jedinečného jedince vyrábí robotická součást celku s potlačenou osobností i myšlením, a kterak lze v člověku probudit jeho horší já. Popravdě - asi bych si tím mýdlem v ručníku taky do tlusťocha bouchnul (a později bych toho nejspíš dlouho litoval). Druhá válečná část je ovšem také zdařilá; mně osobně se nejvíc líbila poslední dlouhá scéna střetu se sniperem. ()

mm13

Stanley Kubrick bol jedným z najlepších režisérov akí kedy tvorili. Jeho schopnosti spojiť formu s obsahom sa vyrovná skutočne iba málokto. Full Metal Jacket je precízna a pritom akoby nezaujatá štúdia armády ako samostatného organizmu, ktorý s chladnou dôslednosťou miesi akýkoľvek prejav individuality... áno, presne tak: Kubrickovej schopnosti spojiť formu s obsahom sa vyrovná skutočne iba málokto! ()

Bauer

Ano, tak toto by se dalo nazvat mistrovským kouskem. Snímek je rozdělen do dvou části. V té první se ocitáme ve výcvikovém středisku pro mariňáky. Tato část je velmi povedená. Je to vtipné a padají v ní výborné hlášky. V této části samozřejmně dojde i na dramatickou scénu, kdy vojín Pyle, který se zbláznil sedí na záchodcích s jeho zbraní. Nevím proč, ale tato scéna mi přišla dost děsivá. Ve druhé části se přemístíme na vietnamskou frontu, kde sledujeme osudy vojáků. Když je tam akce, tak je perfektně natočená a vypadá to i realně. Ovšem ke konci to začne pomalu ztracet tempo. Sečteno a podtženo, jedná se o jeden z těch kvalitnějších filmů a po Osvícení je to nejlepší film od Kubricka!! ()

luka4615

Strohá válečná klasika, která se syrovým cynismem ukazuje hrůzy války ve Vietnamu. Snímek Full Metal Jacket režiséra Stanleyho Kubricka lze brát jako dva filmy slepené do jednoho. V první části sledujeme tvrdý výcvik, který "střeva" pod vedením hlasité a charakterově barvité postavy sadistického instruktora podstupují a v němž se z chlapců stávají zocelené stroje na zabíjení. V tomto bodě je potřeba pochválit režiséra za bravurně pojaté charaktery, u nichž budete snahu být ten nejlepší cítit z každé vteřiny stopáže. Naopak v polovině druhé sledujeme již ostřílené vojáky přímo uprostřed bojů, což je velmi poutavě nasnímáno, přičemž jsem měl pocit, že právě uprostřed létajících kulek, tanků, hořících těl a trosek se režisér dokázal patřičně vyjádřit a celou myšlenku jaksepatří rozvinout. Nejsem si tedy jistý, jaká polovina je lepší, avšak zcela určitě vím, že obě dohromady vytváří perfektně vysoustružený válečný film, který svou formou a obsahem aspiruje na jeden z nejlepších. Ostatně, čekali jste od Kubricka něco jiného? „My thoughts drift back to erect nipple wet dreams about Mary Jane Rottencrotch and the Great Homecoming Fuck Fantasy. I am so happy that I am alive, in one piece and short. I'm in a world of shit... yes. But I am alive. And I am not afraid.“ ()

Sawy

"Kiss me, Goodbye and write me while I'm gone... Goodbye my Sweetheart hello Vietnam!" Většina lidí se při sledování Olověné vesty nemůže oprostit od neustálého srovnávání její první a druhé poloviny. Jasně, Kubrickův koncept k tomu trochu svádí, protože film je jednoznačně strukturován na dva výrazně odlišné segmenty. Ale podle mého je nesmysl říkat, jestli je lepší drásavý psychologický teror výcviku, nebo nesmyslné válečné šílenství, které následuje. Stejně jako v ostatních motivech Olověné vesty, i tady Kubrick odkazuje na koncept duality lidské osobnosti. Dvě tváře, dobro a zlo, válka a mír, výcvik a boj. Takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho. Každopádně film jako celek je naprosto kompaktní výpovědí o tom, jak nejen válka, ale celá armádní mašinerie, působí odlišně na každého jedince zvlášť. Charaktery jsou odosobněné, protože Kubrick je chladnokrevně používá jako exemplární doklady této teze, nejsou ve filmu od toho, aby se s nimi divák nějak ztotožňoval. Vynikající použití dobového soundtracku pak mrazivou atmosféru ještě umocňuje vnesením něčeho obecně známého do něčeho, co divákům musí připadat absurdně vzdálené. Kubrick je génius a OIověná vesta dost možná nejoriginálnější film o Vietnamu (ale nejen o něm) vůbec. 95 % ()