Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Devadesát Dva

vždycky si říkám, byl by film FMJ stejně tak uznávaný, kdyby ho nenatočil Kubrick? v kontextu s ostatními jeho díly to působí jako další mistrovský kus, ale funguje i sám o sobě? vyvolat ve vás pocity lítosti k vojínům, které šikanuje R. Lee Ermey tak zabijácky vtipnejma hláškama, to umí jen Kubrick, kdo je zvrhlej, nemůže se tu nesmát (-oh, to je ono, Pyle, vůbec se to nesnažte přelízt, kdyby tam byla nějaká ženská, určitě byste lezl rychleji! /// -odkud jsi, chlapče? -z Texasu, pane. -z Texasu jsou jen teplouši a námořnici. jako námořník nevypadáš, takže je to jasný, seš teplouš? máš rád kuřbu?! určitě bys procucl golfovej míček skrz hadici! /// -Pyle, už jste se narodil jako tlustý prase, nebo jste na tom musel pracovat?!). nevím, co k tomu napsat, je to kubrickovsky precizní dílo, každým detailem dotažené do konce, ale lhal bych, kdybych říkal, že je to film, který si od Stanleyho můžete pouštět častěji - je to jasi až moc ledové, chladné, ta beznaděj z války. definitivně to není tak koukatelné jako Mechanický pomeranč nebo Osvícení. ()

Dargel

Oproti filmům jako Četa velmi zajímavý snímek o válce ve Vietnamu. Krásně ukázaný nábor nováčků mezi mariňáky, to jsem se fakt nasmál. Děj byl více zaměřený na charaktery a celkový příběh, takže jsem si docela odpočinul, když to nebylo jenom o nabitých akčních scénách. Poprvé jsem viděl něco z Vietnamu kde byly budovy a nešlo jen o boj v džungly, což taky oceňuji. Zavěrečná scéna se sniperem se mi líbila, protože pěkně ukazuje, jak bývá válka někdy mnohem jednodušší, než jak nám předkládají ostatní filmaři. Stejně je tak snadné úplně hloupě padnout. Líbilo se mi i celkové zobrazení armádní mašinérie, kdy je každý nahraditelný a žádní hrdinové neexistují. Jsou jen ti, kteří přežijí... ()

bari68

To by nebol Stanley, keby svoj film na dané téma nenatočil po svojom.Aj tento snímok je teda typicky Kubrickovský. Film je rozdelený na dve dejstvá,pričom prvá-buzerácia na výcviku formálne nadväzuje na druhú-peklo vo Vietname.Je dobré, že Kubrick sa len nechal inšpirovať inými vojnovými filmami ,avšak svoj uhol pohľadu a technickú stránku si zachoval stále.Dôkazom je jeho typická kamera s menším počtom strihov alebo jeho dlhé úderné dialógy. ()

Fatanya

Nepopieram, že film je spravený bravúrne avšak väčší dojem na mňa spravila Stoneova Čata. Spoilers: úprimne som dúfala v to , že sa gomer pyle zastrelí...ale predtým by som hodila gulku aj Jokerovi...ten chlapec ma sral :-S ()

Han22

Full Metal Jacket je klasika, která mi dlouho unikala a musím uznat, že výborná. Samozřejmě, jak tu píše spousta lidí, prvních zhruba 40 minut výcviku je nejlepší. Je to v podstatě Ermeyova nonstop show, kdy člověk nemá moc šanci poznat ostatní postavy. Ermey je totální hovado, který cvičí vojáky nejen aby byli nejlepší, ale vybičovává v nich fanatismus, hraničící až z vymýváním mozku. Najde si v jednotce oběť - přitloustlého D´Onofria a deptá ho víc a víc, dokud... dokud nepřijde scéna na záchodkách. Prvních 40 minut je fantazie, pak přijde Vietnam a tempto polevuje. Režisér si musí najít nové hrdiny, ale vzhledem k tomu, že jsme neměli čas je nijak poznat, je to docela problém. Zbývá nám tu anonymní skupina vojáků a film v tomhle ztrácí docela dost oproti Četě, kde člověk s těma lidmi doslova dýchal. Kubrick ale nedostatek zajímavých postav nahrazuje dokonalou kamerou a skvěle naaranžovanými scénami a záběry. Navíc chytře umísťuje válku spíše do města než do džungle, má pár zajimavých nápadů (rozhovory) a nakonec přijde s geniální scénou boje se sniperem. Něco tak fantastického jsem už dlouho neviděl, takhle by se měli točit akční sekvence a ne roztřesenou škvenkující kamerou jak dnes. Celkově je to docela nesourodý film (stejně jako třeba Barry Lyndon), ale skvěle natočený a nemůžu dát míň než pět. ()

Cracker

Pre mňa je tento film vrcholom svojho žánru, po Čate a Zachráňte vojaka Ryana. A je to aj môj prvý "Kubrick", ktorý mi dokonale sadol. Akcia, dráma to k poriadnemu vojnovému filmu patrí, toto určite platí aj o Olovenej veste ktorá je zobrazením pravej vojny. Herci boli pre mňa úplne neznámi, a tým si u mňa Kubrick šplhol ešte viac. Vo filme v ktorom každú chvíľu niekto zomrie, sa len ťažko dá režisérovi odpustiť že posiela masovo obľúbených hercov na istú "smrť". Vo výcvikovom stredisku je vždy miesto pre kreativitu najlepšie to asi vystihli tvorcovia Band of Brothers, na druhé miesto sa u mňa zaradí tento snímok! ()

Jaccobos

No, moc nechápu to nadšení okolo tohoto filmu. Kdyby mi někdo řekl, že toto natočil stejný režisér jako Mechanický pomeranč, tak bych se mu vysmál... První třetinu to ano, ale jinak jsou to zelené kecy o absurditě a jedna hlava 22 už mi stačila...chápu, o co se tím snaží, ale nechápu... ()

Testament

Šílenec Kubrick se holt nezapře. Olověná vesta, rozdělená na 2 pomyslné části, je úchvatnou výpovědí. Výpovědí toho, jak to chodí v armádě (co je to za buzeraci), kam může až jedince dohnat (na okraj šílenství). Druhá část je věnována už samotné válce ve Vietnamu a Kubrick na to jde opět "psychologicky". Samozřejmě, že přestřelek tu je celkem dost, ale scénář je napsán stylem, že se spíš soustředí na prožívání vojáků a jejich psychologii, než na bohapustou řežbu. Stanley zvolil postup pomalého a trpělivého rozleptávání a podařilo se mu to na výbornou. PS: Dlouho jsem přemýšlel, kde jsem slyšel dialog z vrtulníku v zhruba polovině filmu, až jsem na to pak přišel, viz: http://www.youtube.com/watch?v=TUSKdpHYnsw. Malevolent Creation v celé své parádě... ()

Mistickzz

Olovená vesta je moje prvé stretnutie so Stanleym Kubrickom a veľmi som sa naň tešil a čakal som na ten správny okamžik, kedy si od neho pustím tento film. Úvod je fakt dokonalý, hlavne hučiaci Hartman, ktorý proste sype hlášku za hláškou a postupne ničí psychiku jedného vojaka, ktorý to proste nezvláda až mu to na koniec preleze cez hlavu. V druhom príbehu, ktorý nadväzuje na ten prvý sa Joker konečne dostane do vojny a Kubrick podľa mňa zobrazil vojnu vo Vietname, veľmi realisticky. Zahráva sa s psychikami vojakov a vystavuje ich záťažovým situaciam. Moja prvá skúsenosť s týmto režisérom dopadla veľmi kladne a teším sa na jeho ďalšie filmy. 83% ()

BlackTom

Prvá polka s povinným vojenským drillom sa mi asi páčila o trochu viac, než nasadenie v druhej, ale to hlavne vďaka neprekonateľnej dvojici D'Onofrio / Ermey, z ktorej si ma zvlášť ten prvý svojim diabolským kukučom v závere prvej polky úplne získal. Druhá tiež moc nezaostáva, Jokerovi som rýchlo prišiel na chuť, ako aj na tú dobu ešte obstojne hrajúcemu Adamovi Baldwinovi. Jeden z najlepších filmov o vietnamskej vojne vôbec. ()

jirijost

Tohle se vám opravdu všem tolik líbí? Výcvik v táboře byl výsměch a ty akční scénky ve Vietnamu nebyly o mnoho lepší. Zajímalo by mě proč střílí všichni jak trhlý a pak řeknou že nikoho neviděli, přitom každý stihl vystřílet dva zásobníky a dokonce dvakrát vystřelily do domu granátometem. To "Pane, ano pane" už mi taky po chvíli lezlo pěkně krkem. Opravdu ne, tohle se mi vůbec nelíbilo Četě, Apokalypse nebo Údolí stínů to nesahá ani po kotníky, takže opravdu nechápu jak to s tím někdo můžete srovnávat. Dva body dávám za občasnou vtipnou a sem tam za dobrou akční scénu ale nebylo toho mnoho. Páni, tenhle film mě opravdu naštval, už nikdy víckrát. ()

-Dawe-

Tenhle snímek je něco, jako když sledujete dva filmy za sebou ale oba spolu souvisí. První polovina, která se zabývá výcvikem vojáků je naprosto dokonalá, někdy až mrazivá a také má neskutečné tempo. V druhé polovině se film začne zabývat válkou, čímž tempo trošku zpomalí ale furt je to perfektně odvedená práce. ()

matolas

Prekvapili ma dve veci. Prvou je až "Scorsesovský" soundtrack, ktorý je pre Kubricka tak netypický, ale sadol tu ako riť na šerbeľ (Paint it Black nesmierne potešilo.) a potom, samozrejme, dve diametrálne odlišné polovice, z ktorých ma viac zaujali postavy z prvej, no druhá hýri takými geniálnymi farbami a umením, že za tou prvou nezaostáva ani o milimeter. P.S. R.Lee Erney by ma mohol chodiť budiť. ()

iXtr3m3

Klasický Kubrick. Toto musí človek vidieť aspoň dvakrát, aby všetko pochopil a dávalo mu to zmysel (pri niektorých jeho snímkach nepomáha ani opakovaná projekcia. :) ()

Zagros

Filmy od Stanleyho Kubricka se mi většinou trefí do vkusu a téma Vietnamské války mě zajímá, proto jsem se na Olověnou vestu velmi těšil. Mimochodem by mě zajímalo, jestli je v překladu opravdu chyba, nebo se jen někdo snažil být opět originální. Na Olověné vestě mě samotného překvapilo, že se mi první polovina filmu líbila více než druhá. Ne, že by byla samotná Vietnamská válka natočena špatně, ale ta první polovina byla neuvěřitelně silná. Úžasné herecké výkony, skvělá psychologie postav, perfektní vizuál a vůbec ta pekelně depresivní nálada ve výcviku je natočena tak, že se do toho Vietnamu snad i budete těšit. Pokud ale někdo chce jen Vietnamskou válku, raději mu doporučím Četu a Apokalypsu, to jsou dva nepřekonaní filmoví králové s tématem Vietnamské války. ()

Hopper

Kubrick sa zase raz prekonal. Jeden z najlepších filmov o Vietname, drsný, rovnako nepríjemný počas výcviku, neľútostný zupák a džungla vietnamského mesta. Modineov najlepší výkon, ktorému výdatne sekundujú ostatní. ()

Davej

Myslím, že neřeknu nic nového, když vyslovím názor, že film ze do paměti diváka zapíše hlavně uchvacující první polovinou. To je podle mého u Kubricka docela neobvyklé, většinou tomu bývá naopak. Pomalu se rozjíždí. Druhá polovina filmu není špatná, to rozhodně ne. Ale možná mohla být trochu delší, aby ještě režisér ještě více zdůraznil svou myšlenku. Možná mohla být více ukázaná vojenská akce- on by to SK nějak zvládnul, aby udržel myšlenku:)Takhle je výsledek trochu nehomogenní. ()