Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

Olík

Druhá vlna válečné prózy ve své životní filmové formě. Díky pane Krejčíku, díky pane Drdo....tento snímek bude mít (stejně tak jako např. Romeo, Julie a tma nebo Daleká cesta) svou platnost v jakékoliv době. Sugestivní vykreslení osobního hrdinství, naivity mládí, nepravé iluze nebo vše obklopujícího strachu v kontextu neblahé doby po heydrichiádě...co dál dodat? Snad jenom jedem z mých osobních vjemů: Zřejmě jsem jedním z mála, koho tak úplně neuchvátil patetický projev Františka Smolíka. Na můj vkus až příliš tlačil na pilu, čímž vyvolával pocit umělého vyvolávání žádané atmosféry. Vetší dojem na mne udělaly drobnější party, například pánů Lohniského nebo Lukavského. Jinak rodiče pouštějte dětem, Prarodiče vnoučatům, učitelé žákům.....vyšší principy mravní nebudou nikdy pouze sezonní záležitostí. ()

Lyžař

Super zpracování. Podle názvu filmu a podle toho, že jsem věděl, jak je film starý a černobílý, jsem si říkal, že tohle mě nebude bavit. A opak byl pravdou. Škoda jen, že je film vlastně o...o něčem tak krutém. Bohužel si lidé musí jednou za čas projít těmito chvílemi. A řekl bych, že se vše točí dokola a zase "zanedlouho" se něco podobného klidně i stát může. Konec mě pak totálně rozsekal. Nečekal jsem to. Nečekal. Prostě lidem věřím! ()

GMVajgl

Film vykresluje těžkou dobu vyznačující se útlakem okupantů, udavačstvím a strachem. Kdy klukovská blbost mohla vést na popraviště. Na jedné straně je to vážné a tragické, na druhé straně posilující / povzbuzující (ve smyslu "člověče, drž se lidských principů i tváří tvář nepříteli"). Film cituje Senecu a jiné staré antické filozofy a poukazuje na fakt, že některé principy jsou věčné. ()

Ahsoka

Čo sa to len stalo s česko-slovenskou filmárinou, že už nedokážeme natočiť tak emocionálne nabitý, scenáristicky, dialógovo, i monológovo silný film, plný bohatých vznešených viet, ako je tento klenot zo 60tych rokov? Dobrí herci a tvorcovia už pomreli? Či sa azda minuli inšpiratívne príbehy ako je ten z poviedky Jána Drdu? Vyšší princíp je na rok 1960 po všetkých stránkach fenomenálny a žiaľ, z tej doby dnešnej sa mu len máloktorý vyrovná. Dovolím si povedať, že z tvorby súčasnej česko-slovenskej hold žiaden. ()

Filmárik

Úžasná dráma pri ktorej mi miestami tuhla krv v žilách ako nikdy.Skvele vystihnutá dobová atmosféra,skvelá hudba ale predovšetkým strhujúce výkony českých a slovenských klasikov.Najviac mi ale utkvela odpoveď veľiteľa gestapa na otázku či by nemohol byť zhovievavý odpovedal:" ..zhovievavý?,tak trochu neobvyklé slovo v tejto vojne.." Majstrovský kúsok. ()

bernajk

Uchvatné drama. Realně vykresluje jak němci za valky potrebovali lidi z respektu popravovat, aby z nic sel strach a lide se pak nemohli proti nim postavit. A tak si k vuli prkotine vybrali tri mlade nadejne studenty a cely film se toci kolem jejich zachraneni. Ja jsem se do toho filmu tak vzil, az se mi jeste pul hodiny po filmu svijelo hrdlo. Herecke vykony jsou velmi dobre. Samozdrejme je to hlavne dilo spisovetele Jana Drdy. ()

Jeand´Boa

Smutné, opravdu smutné! Atmosféra je vykreslena opravdu upřimně a výtečně ... Jiří Krejčíku, Františku Smolíku, děkuji vám za opravdu silný filmový zážitek s opravdu působivým příběhem a reálnými emocemi... ()

HappyDeath

Strach, bída a smrt. Asi hlavní pocity tohoto filmu. Opravdu vydařené zpracování Drdovi povídky. Nemám slov...rád bych napsal víc, ale prostě nemám slov. ()

Stíba

Asi můj nejoblíbenější český film vůbec. Vážně nemám moc co dodat, jen musím opakovaně vyzdvihnout výkon Františka Smolíka, neopakovatelnou atmosféru kdy vám po skončení filmu běhá mráz po zádech a také skvělý výběr námětu, který umožnil vznik něčeho tak skvostného. ()

Carthorias

Hutná atmosféra, už od nějaké aptnácté minuty jsem se dostal do melancholie, ze které jsem nevypadl až do konce filmu. Ten je na můj vkus slabší, než by mohl být, ale 5 hvězdiček mu to nesebere ()

bif

Neuvěřitelně silný film, to se musí vidět, emoce které tento film vysílá směrem k divákovi sou nesmírně silné a opravdu každý se zamyslí nad dobou ve které naši předci žili. Byla jiná doba a také byli lepší lidé... ()

dandislav1991

Dílo jenž mě jako nedávného maturanta zasáhlo a ohromilo... takhle skvěle vykreslit okupaci ve vztahu života obyčejných lidí se jen tak nevidí... -Z hlediska vyšší principu mravního - ()

Yomega

Vynikající, jedna z klasik Českého filmu. Úžasná atmosféra, skvělé herecké výkony a hlavně samotné sdělení o této nelehké době. Filmy jako Vyšší princip se musejí stále připomínat, nesmějí upadnout v zapomnění. Hodnotit jinak než 100% ani nelze. ()

katmandzoo

skvelý český film natočený na motív vlády Adolfa Hitlera a fungovania gestapa, ktoré i za čo i len malý prehrešok bez váhania zatklo a následne zastrelilo často krát aj nevinných ľudí, ktorými boli aj traja mladí študenti, ktorí doplatili na to, že si na 30 sekúnd vystrelili z hlavného veliteľa Gestapa, nebyť ich nepriateľského spolužiaka, tento fór mohol navždy ostať spopolnený v ich školskej peci, všetko sa však skončilo úplne inak a ich postihla krutá smrť..jeden z najlepších českých filmov.. ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček