Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

Čajka

Strhujúco spracovaný námet o krutosti a zločinoch páchaných na českých obyvateľoch Protektorátu Čechy a Morava. Výborné herecké výkony, skvelý scenár pretkávajúci sa výrokmi klasických mysliteľov, hlboké myšlienky, ktoré ostanú v divákovi rezonovať ešte dlho po zhliadnutí tohoto diela - jedného z najvýznamnejších počinov českej kinematografie. Divák je doslova pripútaný k sedadlu a to až do záverečných titulkov. Na základe nevinného žartu spoznávame režisérov obraz spoločnosti, neľudskosti i humánnosti postáv, postavy sú vykreslené dokonale plasticky a vierohodne. Príbeh je však treba brať s nadsázkov, takisto aj neľudských gestapákov. Alebo som len príliš veľký idealista? ()

Pavelos

Ač jsem si dříve, než jsem tento snímek viděl vždycky říkal, jak může být v hodnocení tak hrozně vysoko.. Pochopil jsem v té chvíli když jsem to shlédnul.. A mé hodnocení nemůže být jiné než maximální počet.. ()

rotel

Pre mňa príliš ťažký film a také ja moc nemusím. Videl som ho už dávno a nie raz, ale nebolo to celkom dobrovolne/ školské premietania/. ()

Atheas

Vyvolavalo to ve mě tolik dojmů, pocitů, emocí, že jsem si v jednu chvíli ani nemohl vybrat. Prostor pro úkazku špatnosti nacistického režimu v Československu během 2.sv. války natočen během režimu komunistického? Zajimavé, že to vůbec prošlo. Profesor jakého už asi dnes na školách nenajdeme, je velmi opravdově pohádkový, svým morálním principem si musí získat srdce každého dobrého člověka. ()

Vesecký

Jedno z vrcholných děl české kinematografie. Kolikrát jsem už ten film viděl a přece i dnes mi vhrkly do očí slzy dojetí při slovech třídního profesora: "Z hlediska Vyššího principu mravního vražda na tyranovi není zločinem..." Vyšší princip mravní... jak ten mnohým dnes schází, ale to by nebylo o filmu. Samozřejmě, film je protifašistický, protinacistický, ale jinak nebyl nijak dotčen nějakým schématickým dogmatismem své doby. František Smolík, Jana Brejchová a Marie Vášová zde vytvořili své životní role. Výrazné byly i negativní postavy v zosobnění Rudolfa Hrušínského a Otomara Krejči, na tělo dostal roli i Václav Lohniský. Řada scén je natolik klasických, že se mi vybavují v běžném životě. Protože málokde je tak dobře vykreslena psychologie postav jako tady. A jejich charakterová typizace. ()

husokachna

Ufff, píšu to pět minut po dokoukání a tak toho asi moc nenapíšu. Nejsem schopnej se na film podívat objektivně, protože vždy když vidím něco takového, jsem vtažen a přestávám vnímat vše, kromě děje. Je to pecka, s minimem prostředků, velmi civilně pouze díky vynikajícím hereckým výkonům, se člověk přenese osmdesát let zpět a velmi sugestivně si prožije všechnu nespravedlnost a hrůzu té doby. Ano, tohle je opravdu Válečné Drama. ()

Milwa

Film... výpověď doby nesmyslného teroru...herecký koncert Františka Smolíka. Když se na něj koukám, myslím na babičku a dědu, kteří v té době prožívali své mládí...jak bylo asi jim a vůbec všem mladým lidem? ()

mirliflore

(Komentář obsahuje spoilery) Trochu jsem se divil, jak může být v žebříčku tak vysoko film podle tak krátkého textu, a jak se dá Drdova povídka Vyšší princip natáhnout na víc než hodinu a půl. Ne že by byla špatná, ale zdálo se mi, že v ní není potenciál pro dobrý film.A chyba lávky. Rozšíření námětu se totiž opravdu HODNĚ povedlo. Všechny postavy jsou vykresleny opravdu velmi věrohodně, a všechny je člověk chápe. Nikdo není prostě plochý, ani statečný profesor, ale ani ty "záporné" postavy. Nemůžeme dost dobře odsoudit strach pana advokáta Skály, který nechce dojít na Gestapo přimluvit se za de facto cizí lidi (vždyť kdo z nás by tam taky došel!), který nemá odvahu odmítnout svezení gestapáckým velitelem, i když mu Němci nejsou o nic symaptičtější než komukoliv jinému v té době. A mohlo by se pokračovat dál. Co všechno by šlo napsat o prospěcháři pan Zajíčkovi (Rudolf Hrušínský), který se protě snaží mít za každé situace co nejlíp to jde, o profesoru němčiny (Václav Lohniský), který chce mít co nejméně problémů, nebo o gestapáckém veliteli (Hannjo Hasse), který je určitým (velmi pokřiveným) způsobem Čechům opravdu nakloněn, jak říká. A tohle všechno je zpracováno opravdu skvěle, se vším všudy. Režie, herecké výkony, všechno. Díky tomu všemu psůobí Vyšší princip opravdu silným dojmem, nechybí ani nesmírně krutá ironie (dá-li se to tak nazvat) - když sousedi paní Ryšánkové poslouchají oznámení v rádiu, že její syn zemřel, a hned potom přichází Jana Skálová (Jana Brejchová) oznámit, že všechno zařídili a že syna pustí. Nebo když truhlář dostaně zakázku na rakve, a nemá tušení, že jedna z nich je určena jeho synnovi. Kolik takových příběhů v té době bylo... Přes všechnu počáteční skepsi musím uznat, že Vyšší princip skýtá mimořádný filmový zážitek, neboť se v něm kloubí forma i obsah takřka dokonale. ()

Dr.Živágo

Jeden z nejlepších československých č.b. filmů. Špičkový výkon Franty Smolíka. Velice autenticky pojatý film zobrazujicí kruté období Protektorátu. ()

Wawer

Film, který musí do jisté míry poznamenat každého diváka, ať už díky brilantní režii a hereckým výkonům nebo svým hluboce přesahujícím obsahem. Vyšší princip je jeden z největších klenotů české kinematografie ()

Saur.us

Legendární drama s výborným Františkem Smolíkem, které si mě bohužel nezískalo natolik, abych mu udělil plný počet. Z hlediska vyššího principu mravního jsem proto pěknej zrádce. Omlouvám se. Na závěr musím ještě přiznat, že nejsem znám s jazykem germánským, tudíž mě některé věty úplně minuly. ()

TomasKotlant

Výborně ztvárněné téma, které však obsahuje několik drobných nepřesností, které mu ubírají na důvěryhodnosti. Například když Jana přijde za paní Ryšánkovou a ačkoliv rozhlas hlásal jména v době co k ní od náměstí šla (tedy musela jej slyšet), neznala podstatnou informaci. Výborně zahraný profesor Málek. *** Ve zkratce: Z hlediska vyššího principu... ()

heihatchi

Někdy i velký muž se může zlomit strachem... Nastolená atmosféra plná tohoto strachu mne držela přibitého k židli od začátku až dokonce. Vynikající film z válečného období! ()

Matli

Docela drsnej film, do samého konce jsem čekal něco jiného než jak to dopadlo. Parádní scénář, to se musí uznat. 80% ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček