Mladý středoškolský profesor Bertram Cates chce své studenty seznámit s učením, podle kterého se člověk vyvinul z opice. V té chvíli však do třídy vstoupí řada ctihodných občanů, kteří Catese odvedou do vazby. Proč? Teorie Charlese Darwina totiž odporuje zákonu. Je rok 1925 a zbožné jižanské městečko Hillsboro se chce stát poslední baštou, která bude proti vědcům bránit učení o tom, že člověka stvořil Bůh přesně tak, jak je to psáno v Bibli. Žaloby proti "drzému" učiteli se dobrovolně ujme elitní právník Matthew Harrison Brady. Hillsborští občané jej přivítají jako národního hrdinu. Pro Bradyho totiž neexistuje pojem "evoluce", nýbrž jen "zlovoluce". Avšak protistrana nezůstane mlčet: pokrokový list Baltimore Herald zaplatí Catesovi obhájce, který se s Bradym může směle měřit. Je to jeho dávný přítel Henry Drummond. V tomto konfliktu jde o mnohé. Na lavici obžalovaných se totiž ocitla přirozená lidská zvídavost, zdravý rozum a právo na vlastní názor. Proces nesledují jen občané Hillsboro, ale prostřednictvím novin a rozhlasu celý americký národ. Začalo to jako docela malicherná pře. Její výsledek však nakonec ovlivní kulturní dějiny celé země... Vynikající film režiséra a producenta Stanleyho Kramera vznikl podle divadelní hry Jeromeho Lawrence a Roberta E. Leeho. Předlohou pro toto drama se však stal skutečný případ z města Dayton v Tennessee, známý jako tzv. opičí proces. O aktuálnosti jeho tématu výmluvně hovoří i fakt, že hra byla po filmové verzi zpracována ještě třikrát pro televizi, a to v letech 1965, 1988 a 1999. Poslední verze (r. Daniel Petrie), v níž hlavní role ztvárnili Jack Lemmon a George C. Scott, byla u nás k dostání na videu pod zavádějícím názvem Krotitel větru. (oficiálny text distribútora)

see_sawandrew

No tak, Henry, proberte se. Darwin neměl pravdu - člověk je pořád ještě opice! Nádherný kus filmařiny a nejlepší soudní drama, které znám, s vypiplaným scénářem a strhujícím herectvím Spencera Tracyho. 95% PS: Závěrečnou rozmluvu Drummonda a Hornbecka považuji za jeden z nejinspirativnějších dialogů světové kinematografie. ()

Chegi

Fenomenální snímek o tom, jak je náboženství pomýlené a jaký dopad na lidi může mít, je-li k tomu ještě zneužito. Herecký koncert Spencera Tracyho, který měl být po právu odměněn Oscarem... ()

Han22

Stejně jako Kramerův Útěk v řetězech instantní klasika. Podle námětu, hodnocení a formy soudního dramatu jsem tušil, že budu nadšen a nespletl jsem se. Jen jsem netušil, jaké to bude psycho. Někde v roce 1925 je učitel v malém městečku obviněn z kacířství či rouhačství - dovolil si totiž učit evoluci. Do města přijíždí věhlasný právník a náboženský fanatik, aby ho žaloval, celý zbytek USA se městečku vysmívá a jedny noviny vysílají rovněž věhlasného právníka jako obhájce. A začíná souboj dogmatické, fanatické víry, fundamentalistického výkladu bible versus pokrok, vědecké poznatky, právo myslet. A je to fantastický zážitek - ač to ze začátku vypadá na frašku plnou hlášek, v průběhu stání jsem zíral na neskutečný fanatismus žalobce, faráře i spousty lidí, kteří pochodují s pochodněmi, šibenicí a rádi by upalovali. Připomíná to čarodějnické procesy středověku, soudce zamítá veškeré vědecké důkazy a obhájce drtí žalobce na nesmyslech z bible. Nahoru to táhnou hlavně perfektní postavy a jejich herci, ať už vedlejší - překvapivý Kelly v roli cynického reportéra, tak především ty hlavní. Křehce vypadající Tracy s neskutečným drajvem vs. odpudivě fanaticky až karikovaně působící March. Do morku kostí mrazí vědomí, že 90% filmu je podle skutečnosti, že podobné nesmyslné zákony platily až do roku 1968. Že podobný fanatismus vidíme ve stále se šířícím islámu a že i dnes už je zase spousta věcí, které se nesmí učit ani říkat. Drama roku 1960. ()

Scevola

Drama zo sudneho prostredia. Na historickom pozadi zobrazuje dva ideologicke nahlady, veda versus viera. Iba dalsi dokaz toho ze aj starsie filmy maju co ponuknut 7/10 ()

Kamiiik

Neuvěřitelné, odsoudit člověka za to, že učí o evoluci, jen proto, že je to proti přesvědčení věřících, proti tvrzení psaném v Bibli... hezký film, oceňuji scénář a výkon obou právníků. ()

J.F.B.

"Progress has never been a bargain. You have to pay for it. Sometimes I think there's a man who sits behind a counter and says, 'All right, you can have a telephone, but you lose privacy and the charm of distance. Madam, you may vote but at a price: you lose the right to retreat behind the powder puff or your petticoat. Mister, you may conquer the air, but the birds will lose their wonder and the clouds will smell of gasoline.' " Pro mne druhé nejlepší soudní drama, které jsem viděl (ono jich taky moc nebylo). První místo zatím náleží Lumetovým 12 Angry Men (i když to se zaměřuje na úplně jinou stránku procesu a o dost jiný typ případu...). Obsazení je naprosto perfektní – od ústřední dvojice dvou právníků, dvou silných osobností stojících proti sobě, přes učitele potížistu, cynického novináře, soudce, farmářů, až po starostu, pastora a jeho půvabnou dceru... všichni do svých rolí sedí a hrají velmi uvěřitelně. Možná je jejich projev skutečně dosti divadelní, mně to však zážitek vůbec nekazilo. Svým způsobem to k tomu i patří. A to nejen kvůli tomu, že se jedná o adaptaci divadelní hry – soudy mají v sobě tu divadelnost ve větší či menší míře už vrozenou. ()

Cassandra

Výborný film, se kterým jsem však měla jeden maličkatý problém. Brilantní dialogy - přesně seděly. Úžasně zahrané emoce - přesně na místě, kdy nejvíc polidští postavu. Zvraty - ve správnou chvíli. Poučení - taktéž. Prostě všechno je tak dokonalé, tak na svém místě, že mě to přišlo až nepřirozené. Takže já si tu vlastně stěžuji, že film je až příliš perfektní :). Ne, opravdu je skvělý, oslovil mě myšlenkově i emočně a moc doporučuji, jen mě místy trochu dráždil tím, že je až moc "přemyšlený". Bylo by fajn, kdyby vydali Kramerovy filmy na DVD. ()

Arach.No

Zajímavostí je, že oba dva představitelé hlavních rolí - Spencer Tracy jako obhájce a Fredric March jako žalobce, si zahráli postavu Jekylla a Hydea. March ve zpracování z roku 1931 (které považuji za to zatím nejpovedenější) a Tracy ve verzi z roku 1941. ()

dehlie

"Neberte nám starou víru, neberte nám starou víru, neberte nám starou víru, i dnes je dobrá dost"! Už druhý film zo súdnej siene so Spencerom Tracym, ktorý som v krátkej dobe videl. Je priam šokujúce, že ešte veľká časť americkej populácie verí doslovného biblickému príbehu o stvorení sveta. Celý film patrí do zlatého fondu svetovej kinematografie. ()

Klajnik

Naprostá staromódní scénáristická nádhera. Radost sledovat ty herce v jejich rolích a poslouchat ty repliky, které jim byly napsány. Pokud se někdo staví negativně ke starým filmům, měl by si dát tohle, aby zjistil, jestli se náhodou neunáhlil. První půlka je vyloženě humoristická, ale ve druhé převážila důležitost tématu, které je velmi nosné a stále relevantní, páč lidé stále propadají předsudkům, hysterii, zabedněnosti, fanatismu a slepé víře v nesmysly, které považují za tradici. Inherit the Wind je každopádně nestárnoucí klasika - jak se často říká, ale zde to platí více než jinde, protože opravdu nepotřebuje remake, jelikož dílo plně naplnilo potenciál látky už zde a to je velmi vzácné. Je vzácné, když divák 60 let po uvedení řekne, že na díle není co zlepšit. Zkrátka - jeden z nejlepší filmů, co jsem kdy viděl. Mám rád kvalitní justiční dramata a toto se mi díly perfektně vykreslenému humoru bavilo ještě více než třeba obdobně kvalitních Dvanáct Rozhněvaných Mužů. ()

Pawlisman

Skvělý film, který vzbuzuje emoce. Včetně muziky. Vybláznění zfanatizovaní vesničané a do toho skvělé dialogy v soudním procesu. Nechybí silné filozofické myšlenky skvěle zahraných úst obhájců. 8,5/10 ()

Vesecký

Můj milovaný Spencer Tracy jako obhájce učitele, který v zapadlém hnízdě vyučoval protizákonnou Darwinovu teorii a ctihodní občané městečka si vynutili jeho zatčení a obvinění... Proti němu stojí jako žalobce jeho starý přítel a konkurent, který je zárukou spravedlnosti ve výkladu dějin a přírodovědy ve jménu Bible. Skutečně nádherný film s vynikajícími hereckými výkony, propracovaný do nejjemnějšího detailu, takže ani dlouhé líčení soudního přelíčení nenechává diváka opadnout jeho pozornost. Kde seje vítr, sklízí bouři - tak to vždycky bylo a doufejme, že to i tak bude. Nejenom v soudních přích. ()

petikacka

Kdo seje vítr, sklízí bouři...To je moje oblíbené rčení...V tomto filmu se toho dočkáme měrou vrchovatou...Dnes by to asi lidem připadalo stupidní drama o něčem co už snad každý ví, ale myslím si, že je to chyba lávky, hlavně v Americe...Tam se pořád najdou lidi, kteří jsou schopni toto téma popírat...A TO je pro mě naprosto nepochopitelné...Za mě 100% ()

kowalski

Filmový skvost hlavně kvůli pekelným hereckým výkonům žalobce a obhájce jež doplňuje snad ještě lépe zahraný fanatický kněz. Dobře napsaná a zahraná čtvrtá postava novináře zahraná Genem Kellym to jen doplňuje. Film popisující tu část američanů (snad tehdejší doby), kteří křupansky věřili jen pouze tomu co je v bibli. Filmu nemám co vytknout snad jen tu kýčovitou scénu, kdy snoubenka obžalovaného se psychicky zhroutila u výslechu. Nesmím opomenout hlavně poslední scénu filmu a rozhovor ST a GK, která celý film dotváří a vyvažuje což ani mě jako ateistovi nevadilo ba naopak jsem za to byl rád. ()

Everyone

Zásadní film, aktuální i dnes. Mnoho lidí stále žije v úplném bludu. ___ Ačkoliv se má Darwin k Newtonovi, jako Dawkins (Flegr) k Einsteinovi, tak Bible se má stejně dobře k jakékoliv jiné obyčejné knize. ()

Saur.us

Výtečné soudní drama a skvěle napsaná názorová přestřelka mezi zdravým rozumem a slepým fanatismem. Případ století starý a přitom v mnoha věcech stále tak aktuální. Na svou dobu snímek ale zpracováním působí prazvláště zpátečnicky. Jako dívat se na film z 30. let. A není to černobílou kamerou. ()

Andronikos

Tak som na vážkach. Film mi emocionálne, morálne či zážitkovo nedal toľko, čo Judgement at Nuremberg, ale napáliť mu *** sa mi predsa len nechce. Jasné je napríklad to, že sa k nemu ešte niekedy vrátim. - Takmer celý film sa zdá, že úlohy sú jasné. Bigotní južania sú naozaj bigotní a komickí vo svojej exaltovanosti a zdravý rozum, nielen emócie, jasne určujú, kto sú tu "klaďasi". Ale klaďas č. 1 na záver čosi hovorí... Ok, za tri to byť v žiadnom prípade nemôže. Neberte mi tohto starého Kramera. Bol dobrý v 60. rokoch, aj pre mňa je dobrý dosť. :) ()

Adm.Nelson

Najinteligentnejší film, aký som kedy videl. Už mu chystám miesto v svojej Topke. Btw scéna otca, ktorý padá so slzami v očiach na kolená, aby sa modlil za "spasenie duše" svojej dcéry - koľkokrát som to mal ja doma, len akurát v maminom podaní, a ten hrozný zatratenec som bol ja. Tá scéna je pre mňa až nepríjemne osobná. 10/10 ()