Učitel začne v Tennessee vyučovat evoluci, což je proti místním zákonům. Velký soudní proces pak dále rozděluje společnost.  Toto drama ze soudní síně je inspirováno nechvalně známým procesem z roku 1925, jehož jádrem byl spor o výuku darwinismu na amerických veřejných školách. Pokrokový učitel (Kyle Secor) se v jednom městečku v Tennessee rozhodl do svých hodin zařadit evoluční teorii, tím ovšem porušil zákony daného státu. Na scéně se vzápětí objevují dva slavní právníci (Kirk Douglas a Jason Robards) – jeden jej má hájit, druhý pak stát na straně obžaloby. Samotné město je v mnoha ohledech rozděleno již předtím a tyto rozdíly pak v průběhu soudního procesu vyplouvají na povrch. V některých částech USA je stále aktuální rozpor mezi evolucionisty a kreacionisty ve školách, přičemž učitelé jsou často vystaveni velkému tlaku radikálních názorů žáků či studentů a jejich rodin. Tento snímek je novou verzí stejnojmenného dramatu Stanleyho Kramera z roku 1960 se Spencerem Tracym v hlavní roli. Podle některých pozorovatelů je toto novější filmové zpracování slavného případu férovější a historicky detailnější, a ač se jedná o televizní film, pozoruhodné výkony obou hlavních protagonistů se na každý pád mohou směle poměřovat se svými předchůdci v rolích elitních právníků. Nositeli dalších solidních hereckých výkonů jsou zde Jean Simmons, Darren McGavin nebo Rachel Brown. (oficiálny text distribútora)

Martin741

Nudna a plana pravnicka zalezitost. Na mna moc odbornych pravnickych kecov. Takto - v prave sa nevyznam, vyznat sa nechcem a za najlepsiu pravnicky film povazujem Primal Fear s Rycrdom gyrom a E. Nortonom   : 45 % ()

Frajer42

Tento film rozhodně není tak kultovní a velkolepý, jako jeho starší kolega z roku 1960. Je táke výrazně zkratkovitější a má takový lehoulince amatérský nádech. Čímž nechci napsat, že by byl tento film špatný, protože špatný prostě není. Zpracovává téma extrémně zajímavé a velmi atraktivní je i celkový děj. Vidím to na takové velmi slabé 3*. ()

YURAyura

5/10 Tak jako dobre - hlavne ti dva hlavni typani, ale nejak mi to celkove prislo takove poslabsi. Moje ocekavani od teto klasiky bylo zkratka vetsi. Ale zmar se jim tam podarilo vystihnout pekne... ()

Wacoslav1

Podobně jako z těmi 12 nasranými porotci i zde se jedná o doslovný remake už jednou viděného. Trochu kratší má to možná větší drajv, ale zase jenom kopie. Třetí verzi filmu jsem nesehnal, ale nevadí 2 verze stačí.60% ()

MM_Ramone

Veda versus náboženstvo. Charles R. Darwin versus Svätá Biblia. Teória evolúcie versus kniha Genesis. Dve právnické esá: Matthew Harrison Brady versus Henry Drummond. Dvaja výborní herci: Kirk Douglas versus Jason Robards. „Kto seje vietor“. Jedna z najlepších súdnych, justičných drám, čo som mal možnosť doposiaľ vidieť. Perfektné herecké výkony. Veľmi zaujímavý námet. Ústredná dvojica hercov predvádza obdivuhodné predstavenie. Kirk Douglas je v úlohe fanaticky veriaceho kresťana mrazivo presvedčivý a Jason Robards ako liberálne zmýšľajúci ateista mu bravúrne oponuje. **** ()