Otzi, muž z ledu

• Nemecko Der Mann aus dem Eis (viac)

Objevili muže, ale ne jeho příběh... Ötztalské Alpy před více než 5300 lety. Nedaleko potoka se usadil klan z doby neolitu. Jejich vůdce Kelab je zodpovědný za to, aby střežil svatou relikvii skupiny zvanou Tineka. Zatímco je Kelab na lovu, osada je napadena. Členové kmene jsou brutálně vyvražděni, mezi nimi i Kelabova žena a syn, jen jedno novorozeně přežije... a Tineka je pryč! Kelab, oslepený bolestí a vztekem, touží po jediném – pomstít se. Z Kelabovy honby za vrahy se nakonec stane dlouhá a trnitá cesta. Bojuje o novorozencův život a proti silám přírody. A jedna fatální chyba promění Kelaba z lovce v lovnou zvěř. Osamělost v něm navíc začne probouzet čím dál větší pochyby o jeho činech. Když Kelab konečně stane tváří v tvář vrahům svého klanu, jeho největší výzvou bude, aby se sám nestal pronásledovatelem. (Cinemax)

Eluin

Slavného Otziho (omlouvám se, že píši bez té diakritiky nad "O", nicméně oficiální český název filmu je skutečně takto) zná asi i člověk u nějž archeologie nemusí nutně patřit mezi ta největší hobby. Však objev zmrzlé (dochovalé!) mrtvoly muže i s veškerým příslušenstvím (batoh, zbraně,...) z doby eneolitu je pravým vědním pokladem. Když navíc za použití moderních technologií a vědeckých postupů dokážeme z obsahu žaludku a pylů zjistit přibližná místa kde se ve dnech před svoji smrtí pohyboval a dokonce způsob jakým byl zabit, tak to nejednomu člověku začne šrotovat fantazií možný příběh tohoto nešťastníka. Ovšem to je ono úskalí archeologie, i když dokážete shromáždit relativně dost informací, tak vám stejně chybí podstatná část poznatků směřujících k většímu pochopení člověka, jeho mysli, apod. Jméno a skutečná motivace "Otziho" smrti nebude nikdy odhalena. Toto fantastické tajemství a zároveň možnost aspoň zlehka nahlédnout pod pokličku pradávné minulosti vytváří zajímavý koktejl, takže je až s podivem, že se největší celebrita pravěku (ok, možná hned po Lucy) dostala na filmová plátna až teď. Co diváka ihned udeří do uší silou pravěkého sekeromlatu je ale jazyk, kterým je ve filmu mluveno. Díkybohu to není žádná současná řeč, což by sice bylo velmi srozumitelné, avšak na důvěryhodnosti by to asi moc nepřidalo. Tvůrci se rozhodli pro starou verzi rétštiny, což je časově asi také trochu mimo, ale mimo o trochu méně, než kdyby Otzi a spol. hovořili současnou němčinou. Ve výsledku film tak klade trochu větší požadavky na diváka, který musí zápletku (nijak komplikovanou) pochopit jen z obrazů, čemuž dnešní diváci už tak trochu odvykli. Osobně zastávám ten názor, že film by měl být schopen vyprávět primárně obrazem a že zbytečná doslovnost a vysvětlování slovy je někdy na překážku. Výsledný obraz pravěku je tak správně syrový a krutý, to se podle mě tvůrcům podařilo vystihnout na jedničku. Nejsem rozhodně odborník na eneolit, ale myslím si, že tady se celkem povedl a pocit, že "takto nějak to mohlo skutečně být" je hodně silný. Film je to výborný, má skvělé akční scény a silné scenérie. Jsem rád, že očekávání do něj vložená režisér Felix Randau dokázal naplnit. P. S. Někoho může potěšit i malá rolička, kterou tu má Franco Nero :). ()

misbos

Za pomstou přes kopec - aneb - to zrcadlo je moje, voe!! Když necháme stranou diskutabilní historickou věrnost (diskutabilní proto, protože o tý době v konečným součtu víme h.vno), zbude nám docela pěkně vystavěná filmová úvaha o tom, jak se "rodil člověk". V dřevěný pixle, po který všichni tak jdou, je totiž zrcadlo - ergo schopnost sebereflexe, jedna z věcí, která dělá člověka člověkem (taky Vám přijde, že LIDÍ je na světě strašně málo???), a pro hlavního hrdinu to ve finále není hezkej pohled. Čtyry prehistorický ledovce. ()

Franc1s

No tak konečně vím jak to bylo s Ötzim.. :) Dobrodružné drama z doby, někdy někde, před 5000 lety. Vůdce osady, Kelab jde na lov a mezitím jeho klan vyvraždí sekáči z jiného kmene, on se vydává za pomstou a přežitím. Němci se do toho pustili s vervou, ve filmu totiž nepadne ani jedno slovo z "dnešní" doby, ale jen starý germánský dialekt (tedy halekání :), díky tomu není potřeba titulků. Nechybí krásné záběry přírody a bitky jsou pěkně drsný.. Stojí za kouknutí 7,5/10 ()

knihovna

Jednoznačně za 5*. Vše, co jsem chtěl napsat už přede mnou napsal uživatel Eluin, takže je zbytečné, abych se opakoval. Moc hezká práce. ()

Merenre

Pěkně zpracovaný příběh, kterému hraje do karet zajímavé prostředí (přírodní i historické), dobře vybraní herci podávající kvalitní výkon a spojení s velkou "legendou" doby měděné. Nebýt spojení se značkou OTZI, film by sotva mel sanci na uspech. Velmi pěkné jsou akční bojové pasáže, kterých je ale bohužel méně než bych doufal. A teď mínusy: absence dialogů je velmi odvážný krok a příběh musí být natolik mocný, aby tak zásadní ztrátu snesl. Bohuzel, otzi působí zdlouhavě, i když má (naštěstí) krátkou stopáž. Některé věci zůstávají nevysvětleny. A nakonec - je to zase takové polovičaté... čekal bych, že když zvolili takovou přísně autentickou cestu, přitlačí víc na historickou věrnost. I přes nějaké výhrady hodnotím vysoko.. ()

Buxholka

Jazyk používaný ve filmu se historicky míjí o minimálně 2300 let, ale to by nemělo divákovi kazit zážitek s filmu. Jako hlavní vadu filmu vidím, že jsem nepochopila, kdo vlastně byl tím vrahem v závěru. Podle mne mohl být Ötzi ještě více prehistorický, ale to už by asi diváci nezkousli. Jeho morální uvažování je z části dnešní a z části v době měděné. #DasFilmFest ()

Dawydov

Film se hodnotí velmi nesnadno, přemýšlím, zda to jsou čtyři hvězdy nebo ne. Film mí totiž dokonce i pětihvězdičkové aspekty (úžasná kamera, výprava, dobré herecké výkony), docela i vtáhne a vlastně chvílemi nabízí i docela silný zážitek, když mu chceme jít naproti. Má to ovšem na druhé straně řadu slabin - je to opravdu celkem o ničem, je to moc pomalé, a vlastně prázdné, a navíc jsem nějak nemohl uvěřit tomu chování postav (bez spoilerů se to těžko popisuje, ale hlavně hned na začátku filmu - opravdu by ty postavy ve světě, kde je vše tak strašně pracné a vzácné, tak bezdůvodně ničily a pálily, když přitom samy potřebují tolik? Pokud to měla být nějaké reakce na předchozí činy, tak ty ale nebyly ani naznačeny.) ()

Joachim36

Wir haben ein Problem... naši západní sousedé jsou schopni technicky zpracovat cokoli velice dobře. Vynikající výprava, kamera, střih, kostýmy - řada záběrů by se dala vytípnou a použít do jakékoliv publikace nebo prezentace o pravěku. Včetně takových detailů jako je jeho obleční či nástroje, které byly v ledu skutečně nalezeny. To znamená, že film netočila banda amatérů bez historického povědomí. ALE na dno ledové jeskyně sráží film několik věcí: stupidita chování snad všech aktérů, kdy se z Ötziho počínání stávají spíše kapitoly z knihy "Deník moderního fotra" (Ten trik s kojením dítěte kozou musím vyzkoušet ... doporučují 4 Neandrtálci z 5). Když je řeč o Neandrtálcích, kteří v této době již byly vyhubeni, ti nemohli potmě mluvit protože neznali článkovanou řeč. Homo Sapiens však tuto řeč ovládal a soudě dle našich každodenních vokálních projevů, které jsou stejné již desetitisíce let - - nevěřím, že by se vše odehrávalo tak mlčenlivě a to i za předpokladu, že by si navzájem nerozuměli. Minimálně setkání s neznámými lidmi, které nechci zabít, bych měl nějak okomentovat, aby nechtěli zabít ani oni mě. Závěr filmu, kdy všichni víme jak to dopadne, je pak jedno velké WTF, kdy se postava 5300 let dochovalého pračlověka mění v neolitickou kombinaci Friedricha Nietzscheho (Bůh je mrtev) a Karla Marxe (hromadění majetku je zlo). Za výbornou výpravu a kameru bych dal klidně hvezdičky 3, ale kvůli přehnaně pochvalným komentářům zde (jak může například někdo říct, že se tam hovoří germánským jazykem, když Germáni obsadili danou oblast minimálně o 3700 let poté co Ötzi zmrznul?) dávám jednu hvězdičku a jdu se podívat na Osadu havranů a Rrrrrrrr abych se pokochal autentickým pravěkem. ()

Iroquois

Skvělé kostýmy, výprava, příroda, atmosféra. Zajímavé je i použití záměrně nepřekládané řeči. Příběh celkem ušel, ale šlo by z toho vytáhnout i víc. Pár nepřesností nebo nesrovnalostí to má - Ötziho luk, který u něj našli, byl nedodělaný, šíp, jenž ho zabil, mu někdo vytáhl, v těle zůstal jen hrot. Kde vzal ten jeho zachránce tak dlouhý provaz a za co ho připevnil? Občas mi přijde, že Ötzi kráčí bez luku a pak ho zase má. atd. Celkově 75 %. ()

DrifterSoul

Výjimečný film. Historická fikce, snažící se o maximální reálnost, vycházející z nálezu pozůstatků člověka, který zemřel na následky zranění před 5 300 lety v horách nad Val Senales v Jižním Tyrolsku.  Jeho tělo objevili turisté v roce 1991 a je uloženo v muzeu v Bolzanu.  Film o základních potřebách lidského druhu - mít teplo a úkryt před nepohodou, nemít hlad, plodit děti, přežít.  A zejména dokázat existovat v extrémně drsných přírodních podmínkách.  A tedy také o tom, že veškerá úžasná technika, bez které neumíme ve 21. století žít, je z této perspektivy nedůležitá. Kromě shora uvedeného jsem nejvíce oceňoval fascinující záběry alpské krajiny, která v celém filmu hrála tu nejdůležitější roli. (Točeno v severní Itálii, hlavně v horách nad údolími Val Passiria a Val Senales , dosud málo turisticky frekventovanými.) ()

Damnsinead

Působivé, ale chtělo by to trochu propracovat. O životě Ötziho nevíme zcela nic, takže tady nastupuje klasický příběh o vyvražděné rodině a pomstě. Do jisté míry je to realistické, ale zejména na začátku to trochu dře. Když odejde hlavní hrdina na lov, proč v neolitické vesnici nikdo nedrží hlídku? A pak ještě starý muž a mladá žena, které Ötzi na cestě potká - přijdou mi až moc novodobí.  Na druhou stranu oceňuji, že se ve filmu mluví skutečným jazykem- sice se časově sekli o víc jak milénium, ale kde sehnat aspoň částečně zrekonstruovaný jazyk z tak dávných dob? ()

JanniV

Zajímalo by mne, co kromě oblečení a nástrojů má reálný základ a co ne. Vydržel jsem koukat, bylo to zajímavé, ale mohlo to být víc napínavé a víc mystické. Přesto si to zaslouží 4*, ačkoliv jedna výtka k synopsi: kultura Remedello, ke které Otzi patřil, v jeho době už nežila v neolitu, ale eneolitu - používala měděné nástroje. :) ()

Aguirre

Vo filme neznie germansky dialekt. Pred 5300 rokmi po Germanoch nebolo v Alpach ani pamiatky. Film ma skvelu hudbu. Akurat jej nedali dostatocne vyzniet. Trochu predvidave, vzhladom na najdene pozostatky. Ale ma to slusny spad. ()

Zaks

Skvelá historická dráma, nádherná príroda a napínavý príbeh o pravekom lovcovi. Otziho konečný osud dopredu poznáme, teda aspoň tí, ktorí si trochu pamätajú časy nájdenia jeho zamrznutého tela v Alpách. Film upúta brutálnou surovosťou akčných scén, silne naturalisticky je znázornený aj bežný deň, kedy krehká hranica medzi životom a smrťou závisela napríklad od schopnosti založiť si oheň. Zaujme aj reč dávnych predkov, ktorej síce priamo nerozumieme, ale jednoduchý kontext pochopíme z gest a správania sa postáv. ()

Oup

Dobré pozeranie, nieje treba titulky, ani dabing, svojim spôsobom je to také art survivor v dobe ľadovej, ani nieje dobrá strana, proste drsná doba. ()

pallok

Veľmi interesantný filmový počin, z ktorého som sa dozvedel, že Otzi bol dobrý lukostrelec, alias brutálny vrah s dobrým srdcom. A nádherná panenská príroda. ()

DAS FILMFEST zve na filmové hody

DAS FILMFEST zve na filmové hody

15.10.2018

3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné… (viac)