AO: Poslední neandrtálec

• Francúzsko Ao, le dernier Néandertal

Více než 300 000 let vládli neandrtálci naší planetě. Už je to minimálně 30 000 let, co navždy vymizeli. Koluje snad jejich krev i v naších žilách? Odpověď může znát jen AO... poslední neandrtálec. (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

xargos

Filmů, vyprávějících o pravěku, není nikdy dost. Až na trilogii podle Eduarda Štorcha (Osada Havranů, Na Veliké řece, Volání rodu) a zahraniční Boj o oheň a Aylu z kmene Medvědů prakticky žádný další pravěký neznám. (vidím tu bokem "Chybějící článek" - asi další do pravěké sbírky:) V Boji o oheň ve srovnání s tímto počinem rozhodně vedou masky (depilovaná manekýna opravdu do pravěku nepatří), ve Štorchově trilogii, je nesrovnatelně lepší děj a dialogy. A Ayla je pro mne uvěřitelnější. Film AO se nemůže mnoha lidem líbit, má jasné nedostatky, ale snaha tvůrců je viditelná a ocenitelná. Kritizovat z pohodlí domova, nebo kina je jednodušší, než něco vytvořit. Za tu snahu a za to téma a také pro srdeční záležitost, kterou pro mne pravěk je, to dělá dohromady tři hvězdy. Většinu komentáře uživatele "Ampi" můžu podepsat - ale nechci ho opisovat:) Stále a velmi dlouho čekám na konečně pořádný, uvěřitelný a hlavně realistický film, odehrávající se v pravěku. Film, kde nebude katolická cudnost, civilizací pokroucený vzhled herců a další "věci", co do pradávných dob lidského rodu opravdu nepatří... ()

noriaki

No, není to sice žádný Boj o oheň, ale i tak si mě tahle netradiční romance získala. Z části za to můžou perfektní masky, zčásti to, že mám pro filmy z pravěku slabost. Historickou věrnost hodnotit nebudu, snad jen mi přišlo poněkud zvláštní, že milý neandrtálský hlavní hrdina dokáže najít svou domovskou Středomořskou jeskyni až ze severní Sibiře a ani se nemusí ptát na cestu. Jeho humanismus jsem mu taky nevěřil, tuším že opravdový bojovník by vyvraždění svého kmene pomstil mnohem krvavějším způsobem, než tím že by útočníkům dal pocítit morální kocovinu. ()

Bozvav

Je pravda, že Boji o oheň to nesahá víc než po kolena, ale zase úplný průser to také není. Odmyslíme li si pár drobných přešlapů, to bylo dobré. Konec konců o skutečném intelektu a chování našich předchůdců se můžeme jen dohadovat, pravdu neznáme nikdo. Na kom se evoluce vyřádila více, koho nechala zakrnět (to je jak dneska). Jako sonda do hlubin neandrtálcovi duše se snímek celkem povedl. Vypravěč by mi nevadil, kdyby nepřemýšlel a neaartikuloval, jako dnešní homo blb. ()

Vanilla77

Film má spousty nedokonalostí viz. jak podoktknul gumli a v současné době by se autoři mohli takových chyb vyvarovat. Námět filmu je však velice dobrý a vzhledem k tomu, že je v poslední době takových témat poskrovnu se mi film líbil i přes tyto chyby. Hlavní hrdina sympatický neandrtálec Ao a neméně sympatická žena druhu homo sapiens Aki vytváří zvláštní kontrast mezi dvěma druhy a přitom k sobě najdou cestu. V některých scénách na mě film celkem dojemně zapůsobil, takže si myslím, že 4* celkem zasloužené. ()

verbal odpad!

Když se filantropická poloopice ze Severního pólu rozhodne navštívit bráchu v Rimini, nemá v roce 36 000 před Akrobatem zrovna na plavůních ustláno. Pokrytí kouřovým signálem ještě nemá dokonalé dokonce ani CO2 a poslední poštovní pterodaktyl nerozchodil konec Křídy a skončil v kafilérce tak před sto milióny lety. No na hovno. Nezbývá, než jít na férovku s nějakým tím ledním medvědem, umlátit ho ztrouchnivělým pahýlem, nafiletovat na sendviče, sbalit si svých pět pazourků a vydat se překvapit bráchu jen tak na pas blind. Poslední známá adresa byla někde mezi Bibione a Neapolí, takže nebude žádný problém tu jeho snobskou jeskyni 6+1 trefit. Je sice kapku nespolečenské, když neví, že přijedete, ale pokud jste skromný a nečekáte hned červa se solí a jednohubky z mamuta, může to být pořád milé setkání nad albem rodinných jeskyních maleb. I cesta samotná může být fajn! Zvláště, když si někde u Plzně nabrnknete perfektně depilovanou, humanoidní roštěnku s luxusníma trojkama, co nemá problém s mezirasovým sexem a v pohodě z vás udělá Homo Erecta. No a nakonec je to hrozný doják! Brácha podcenil Dobu kamennou, ta divná vyrážka se mu kapku rozlezla, protože si nenaškrábal dost plísně na zabití Treponema pallidum, ale zase si můžete schovat jeho fosílii a ukazovat ji návštěvám!! Ale co, aspoň jste v teplých krajích, hezky se přes tu srst opálíte a s tou šlápotou si nasekáte pár mongoloidních Etrusků. A já si jdu s nevěřícným "Co to, kurva, bylo!" pustit Osadu havranů a očumovat skálopevné hýždě ředitele Karlovarského festivalu. ()

• Film je adaptáciou novely "Ao l'homme ancien" od Marca Klapczynskiho. (Ampi)
  • Mladý neandrtálec se na své cestě setkává s dravým ptákem, konkrétně orlem bělohlavým. Vzhledem k tomu, že se děj filmu odehrává v Evropě, není možné, aby se s tímto ptákem setkal, protože orel bělohlavý se vyskytuje a vyskytoval pouze v Severní Americe. (Prochy38)
  • Film je sice z francouzské produkce, natáčení však probíhalo ve více zemích. Scény v jeskyních byly filmovány v Bulharsku, scény v bažinách ve Francii a některé scény pochází z Ukrajiny. (dandislav1991)