Otzi, muž z ledu

• Nemecko Der Mann aus dem Eis (viac)

Objevili muže, ale ne jeho příběh... Ötztalské Alpy před více než 5300 lety. Nedaleko potoka se usadil klan z doby neolitu. Jejich vůdce Kelab je zodpovědný za to, aby střežil svatou relikvii skupiny zvanou Tineka. Zatímco je Kelab na lovu, osada je napadena. Členové kmene jsou brutálně vyvražděni, mezi nimi i Kelabova žena a syn, jen jedno novorozeně přežije... a Tineka je pryč! Kelab, oslepený bolestí a vztekem, touží po jediném – pomstít se. Z Kelabovy honby za vrahy se nakonec stane dlouhá a trnitá cesta. Bojuje o novorozencův život a proti silám přírody. A jedna fatální chyba promění Kelaba z lovce v lovnou zvěř. Osamělost v něm navíc začne probouzet čím dál větší pochyby o jeho činech. Když Kelab konečně stane tváří v tvář vrahům svého klanu, jeho největší výzvou bude, aby se sám nestal pronásledovatelem. (Cinemax)

misbos

Za pomstou přes kopec - aneb - to zrcadlo je moje, voe!! Když necháme stranou diskutabilní historickou věrnost (diskutabilní proto, protože o tý době v konečným součtu víme h.vno), zbude nám docela pěkně vystavěná filmová úvaha o tom, jak se "rodil člověk". V dřevěný pixle, po který všichni tak jdou, je totiž zrcadlo - ergo schopnost sebereflexe, jedna z věcí, která dělá člověka člověkem (taky Vám přijde, že LIDÍ je na světě strašně málo???), a pro hlavního hrdinu to ve finále není hezkej pohled. Čtyry prehistorický ledovce. ()

zdeny99

Syrový film z počátku doby bronzové o muži, kterého žene pomsta. Pomsta zabít tři muži, kteří mu vyvraždili kmen a vypálili vesnici. Příběh se odehrává v Alpách a záběry na pannenské pohoří jsou překrásné. Kamera a výprava se skutečně povedla. Postavy hovoří starověkým rétorománským jazykem pro zachování autenticity, což je další kladné plus. Syrovost příběhu je znát po celou dobu, a to už od prvních tří minut, kdy dojde k porodu, následnému úmrtí matky a pohřbu. Ovšem také to není film, který si oblíbíte právě k danému tématu. Stylizací se hodně podobá filmu BOJ O OHEŇ a příběhem Gibsonovo APOKALYPTO. [219. hodnocení, 23. komentář, 71%] ()

EvilPhoEniX

Německo servíruje Evropského Revenanta z Ötztal Alp 5300 let zpátky z doby Neolitů a vypráví příběh muže, jehož mumie je jedna z nejstarších a nejznámějších na světě. Jedná se o dobový historický revenge survival, kde hlavní hrdina se vydá na lov a mezitím je celý jeho kmen včetně jeho rodiny brutálně zavražděn, vypálen a ženy znásilněny ( mimochodem hodně drsná a silná scéna). Přišel tedy téměř o vše a jedinou možností je krutá odplata vyhledat viníky a popravit je. Rozhodně zaujme krásná chladná příroda, neobvyklé ztvárnění pravěké doby, původní germánský dialekt, kterému divák nerozumí a žádné titulky nejsou a nejspíš nikdy nebudou dostupné, ale k příběhu nejsou potřeba, což upozorňují i tvůrci na začátku filmu. Film má sice pomalejší tempo vyprávění, ale pokud se vžijete do tehdejší doby, tak Vás čeká hodně nevšední zážitek s drsným začátkem i koncem. 70% ()

Malarkey

Upřímně skláním pomyslný filmový klobouček. Nenapadlo by mě, že v Německu se někdo rozhodne natočit prehistorické drama se vším všudy. A to včetně i místního germánského dialektu. Myslel jsem si, že tyhle precizní ulítlosti má ve filmové branži na svědomí jenom Mel Gibson. Ve filmu tak nerozumíte ani slovo, ale příběh je tak jednoduchý, že vše pochopíte naprosto bez problémů. Příběh je jednoduchá pomsta a v devadesáti minutách plných krásných záběrů a pravěké doby si budete říkat, že takový filmový zážitek tu podruhé asi už nikdy nezažijete. ()

JASON_X

Jak to bylo doopravdy s Ötzim neví samozřejmě dneska nikdo, dokonce ani pan rejža. Ale tahle jeho fikce je hodně podařená a ne úplně nepravděpodobná, jak vyplývá z poznatků o Ötziho ostatcích. Ale reálnost osoby pojmenované médii 'Ötzi' tu není vůbec podstatná a má za cíl jen vzbudit zájem větší množiny diváctva. Je to především dobrodružný film z pravěku z doby kamenné (pardon, měděné), s prostým příběhem o vraždě a odplatě, a s málomluvným, vlastně téměř nemluvným dějem. Jako kluk jsem byl jak pamatuju zklamaný ze zfilmovaných Štorchových knih s Bartoškou, ale tenhle film by mě býval tehdy určitě nezklamal. Dobrý příběh, více méně uvěřitelná realističnost i syrovost, slušná výprava, krásné exteriéry... Ale jednu výtku přece jenom mám: Nikdy bych nevěřil že já, který nesnáším užvaněnost, tu budu nějakému filmu vyčítat málomluvnost, ale je to tak. Vždyť víc si snad mezi sebou poklábosili i Neanderthálci, nežli tihle homové rozumní alpští! Jsem přesvědčený, že tehdejší Evropani museli vést mnohem obsáhlejší a složitější slovní komunikaci, když jejich současníci v Sumeru už vynalézali písmo. A i když na pochopení děje a zápletky nejsou slova zase až tolik potřeba, nějaké souvislejší (a otitulkované) dialogy bych uvítal všemi deseti. ()

• Filmovanie snímky prebiehalo v Južnom Tirolsku na severe Talianska. (MikaelSVK)
  • Vedci objavili na nájdenom tele stopy krvi ďalších štyroch rozličných ľudí, a to len podporilo teóriu, že spomínaný Otzi pravdepodobne viedol život plný násilia. (MikaelSVK)

DAS FILMFEST zve na filmové hody

DAS FILMFEST zve na filmové hody

15.10.2018

3 země – 4 kina – 5 sekcí – 9 hostů – 34 celovečerních snímků a další tři bloky krátkých filmů. Festival německy mluvených filmů DAS FILMFEST si letos pro všechny filmové fanoušky přichystal skutečné… (viac)