Papírový dům (Netflix verze)

• Španielsko La casa de papel (Netflix version) (viac)
Akčný / Krimi / Thriller / Mysteriózny
Španielsko, (2017–2021), 38 h 55 min (Minutáž: 41–76 min)

Tvorcovia:

Álex Pina

Álvaro Morte, Úrsula Corberó, Alba Flores, Itziar Ituño, Jaime Lorente, Miguel Herrán, Darko Peric, Paco Tous, Esther Acebo, Pedro Alonso, María Pedraza (viac)

Pilda17

Geniální seriál, kterému se dá jen málo vytknout. První dvě série famózní, získali si obrovskou fans základnu, potom byl mírný ústupek, ale závěr vše napravil. Zlatá tečka za velkolepým finále, které je jak strhující, tak emočně silné. ()

Vavča

Netflix má vyloženě čich na nové, neokoukané věci a talentované tvůrce. La casa de papel představuje ultimátní partičku zlodějů, jejich plány se rozhodně nedrží při zemi, když chcete peníze musíte ke zdroji a mít plán, pro všechny případy. Kombinace hostage, heist movie a thrilleru, pravda některé věci nepůsobí scénaristicky úplně košer, ale většinou je dramatická stavba a twisty na jedničku. Z celé té party charakterů, je samozřejmě úchvatný mozek Profesor (Alvaro Morte), ale baví i další, Pedro Alonso jako sebestředný Berlín, který má velice zajímavý žebříček hodnot, a neváhá se věcem postavit čelem. Nejsympatičtější je jasně Ursula Corberó jako Tokio, která vás do příběhu zavede jako první. Nečekejte žádný děj ve stylu, co díl, nebo pár dílů jedna akce. Jde o velice rozsáhlé a komplikované plány, kdy nikdy nevíte, jaká komplikace potká partičku přemisťovačů hodnot. Některé postavy jen základně nahozeny, jiné se rozvijí, scénář má občas vtipné momenty, ale hlavně velmi kvalitní dialogy (španělština je nádherny jazyk smrt tomu, kdo nesleduje v originálním znění), perfektní OST, návykový úvodní song. Tato série je jako droga pořád do vás pumpuje napětí a cliffhanger se vyvrbí neomylně tak, že musíte na další díl, prostě nejde přestat. Zapomeňte, že při tomhle seriálu budete sledovat něco jiného, asi stejné jako byste kočce chtěli vnutit steril granule jako dezert místo šunky... Je otázka, kam nás vezme pátá série, co vlastně tvůrci plánují, protože podle mě by se mělo v nejlepším přestat, zvolený formát námětu nejde přece jen dojit do nekonečna. Přesto musím prohlásit, že jedna z nejdůležitějších sérií této dekády. Zajímavost, vždy když nadávám na remaky, na tenhle seriál jsem přišel díky, tomu, že při tvorbě svého každoročního přehledu asijské kinematografie vidím, že Korejci se chystají adaptovat tuhle sérii, to se asi hodně zasměju výsledku. ()

Kothy

Na tento seriál jsem narazil úplnou náhodou. Španělskou tvorbu zrovna nevyhledávám. Hned mě to ale neskutečně chytlo, protože nápad je dost zajímavý. Co může být promakanějšího, než vyloupit tiskárnu peněz? No přece si natisknout vlastní. Tento tým tvořený převážně kriminálníky má jasný úkol a každý z nich má své určité poslání. Je to neuvěřitelně promakané a člověk se od toho nemůže odtrhnout. Netflix opět trefil do černého. I hudební motivy jsou skvěle zvolené. Je tam dost odkazů na různé známé filmy. První dvě série se zabývají loupení v tiskárně. Spoiler: Ne všechny postavy se dožijí konce. 3. a 4. série se odehrávají po určitém časovém skoku a zaměřují se na loupež zlata ve španělské národní bance. Plán je to mnohem složitější. Mají víc prostředků i lidí. Taky se jim to víc komplikuje. Bohužel to končí dost otevřeně. 5. série je tu a my jsme konečně na ve finále. Nakonec to vyřešili celkem hezky. Je to vážně nadupané. Ještě bych chtěl dodat, že seriál podobně jako Pozůstalí skvěle pracuje s emocemi a že jsou zde opravdu uvěřitelné. "Je to tu jak v nějaké tarantinovce!" ()

Trajektt

Španělská expanze kvalitních filmových kousků doslova vtrhla do mého pokojíčku a usadila se na několik večerů na obrazovce mého domácího kina. Velice podrobný manuál, jak vykrást nějakou tu banku a odnést si nějaký ty drobný, ať člověk nemusí každodenně vstávat do nějaký tý práce. Hlavně mi to ukázalo na co si dávat pozor a že mi nestačí nějaká ta lopatička a sbíječka, ale hlavně používat mozek a mít náhradní plán, kdyby se něco pos.... Celkem sympatičtí hlavní hrdinové nás přenesou na místa zločinu, kde se samozřejmě to něco pos... a oni se s tím musí vypořádat po svém, většinou díky moudrým radám svého duchovního guru a strůjce veškerého plánu, kterého všichni přezdívají Profesor. Vidíme tam mnoho retrospektivních, někdy i zábavných momentů, jak všechno vzniklo a jak se partička zlodějíčků pojmenovaných po městech setkala. Bohužel musím konstatovat, že někteří mí favoriti a koně, kterým jsem fakt fandil mi tam zkapou a člověk pak musí uronit nějakou tu slzu. Ale také jsou mi tam dvě postavy nesympatické a někdy i odporné svými nelogickými výbuchy. Ty postavy nebudu jmenovat, ale napovím, že svou neloajalitou a výbušným a neprofesionálním chováním ohrožují sebe sama a i ostatní. Zatímco první dvě série byli takové seznamovací a řekl bych někdy až komorní odehrávajíc se na dvou až třech místech. Tak zatím třetí a čtvrtá série byla akčnější a z mého hlediska promakanější až by se dalo říci někdy až srdcervoucí a moc se těším na pátou sérii o které tak trochu tuším, jak skončí, ale možná se pletu a určitě se nechám překvapit. Prozatím po čtyřech zkouknutých sériích dávám něco přes 90%. ()

Chrustyn

Povedený seriál o jedné velké loupeži a komplexním plánu, jak jí zrealizovat. Po režijní a herecké stránce vynikající dílo. Ale takový fenomén a kult v tom nevidím a je cítit občasná, umělá natahovanost. ()

Arsenal83

Z výbornej prvej série sme sa dostali cez druhú a ďalšie k takému prepadu, že človek len „zírá“. Tu by som si pomohol komentárom warhammera k poslednej časti 4. série: „je to ještě pořád seriál o zlodějích nebo o teplouších?“ Presne tak to vyzerá, keď to chytí do ruky propagandistická kanalizácia menom Netflix. Z dobrého námetu ostalo len opakovanie tých istých floskúl, kde geniálny profesor je taký výnimočný, že ani sám pri niektorých úskokoch ešte časť predtým nevedel, že ich vlastne naplánoval. Normálne oklamal aj sám seba. A do tej opakovačky rovnakých „prekvapení“ nám tu spočiatku zaujímavé diverzné postavy menia na hysterické, ukričané osoby s IQ meňavky. Samozrejme všetkému velia ženské s gramážou lúčneho koníka a statní chlapi sú buzeranti. Keď už je tradičnej lgbt agitky málo, pridajú tam aj pokrivený gender a kecy o preoperovaní pohlavia, čo inak nemá s dejom v podstate vôbec nič spoločné. Je to tam len aby sme oslavovali zvrátené novoty. Celkovo bol seriál svojimi replikami zbytočne presexualizovaný a hlavne z úst žien sme počúvali také prasačiny, že ak toto je znak feminizmu, tak nech sa páči, ale také dámy budú vždy považované len za lacné štetky. Takže v závere sa z nadšenia stalo sklamanie a ďakujem Trevorovi za skvelé komentáre k filmom a poukazovanie na nelogickosť dejového vývoja a pribúdajúci telenovelový nádych. Jeho postrehy sú od tretej série rozhodne lepšie než samotný seriál. 👏 ()

heyda

Jsem zatím v 1. sérii, ale nějak marně postrádám to nadšení, které tu vy všichni máte. Tak snad se to na konci série rozjede, ale zatím spíš zklamání. Prison Break působí rozhodně lépe a přitom je oproti tomuhle už takový seriálový dědeček. ()

jojinecko

Všetkých 15 dielov je parádnych, všetko šlape a pozerá sa na to fantasticky. Len veľká škoda pár skratiek, zjednodušení a logických lapsusov, v inak premakanej mozaike. Ale inak seriálová závislosť prvej triedy a španielčina je maximálne osvieženie. 4,5*/5 ()

Flego

Nebudem prezrádzať pointu najväčšej seriálovej lúpeže, ktorú detailne naplánoval záhadný Profesor, ale presne ako si myslel, tak sa aj stalo - na svoju stranu si získal aj obyčajných ľudí. Toto poznanie síce v sebe skrýva nebezpečenstvo z frustrácie ľudí voči bankám a najmä voči Európskej centrálnej banky, ale podľa mňa im nezaškodí trochu sa vyváľať v bahne... Poďme k seriálu. Je skvelý, je úžasný, je vtipný, je napínavý. Parádna kombinácia žánrov, výborne napísané dialógy ( atraktívna španielčina ) a postavy. Priaznivci heist príbehov si to užijú plnými dúškami. V druhej sérii sú dva-tri diely trochu zbytočne naťahované, ale tento pocit som mal možno preto, lebo všetky ostatné časti sú silno nadupané, plné zvratov a prekvapení. Záver však potešil, hoci si neviem predstaviť, o čom by mala byť ohlasovaná tretia séria. ()

TheEvilTwin

Naprosto geniální seriál, který od prvního dílu vtáhne a přes hodně svižné tempo a minulostní střípky vývoje vztahů diváka nepustí. Skvěle zahrané, sympatické postavy, soundtrack, co se vryje do paměti a precizní plán génia Profesora, který se časem pomalu hroutí. Seriál má naprosto všechno, co by měl mít a za závěr si zasloužil plných 5 hvězd. ()

eraserhead666

První dvě série super. Promyšlené, překvapivé, milé. Začátek třetí série tu otěž pokračování úspěšného ještě držel v příjemné rovině, ano, muselo to být lepší, rozmáchlejší a překvapivější, to se dalo pochopit, ale to, co se seriálem předvedli ve čtvrté sérii mě takřka až znechutilo. To už byla prostě jen slátanina plná neustálých jakože nečekaných zvratů a překvapení. Takový maglajz, že budu zvažovat, zda se budu koukat dál. První (5), druhá (5), třetí (4), čtvrtá (2,5) ()

Necrotongue

Seriál hodnotím po dvou sezónách, protože si myslím, že měla druhá řada všechno uzavřít. Od třetí série nebudu započítávat hvězdičky do celkového výsledku, protože se stejně jako u nastavovaného Wentworthu, jedná už o něco jiného. Já jsem si tedy obě sezóny krásně užil, příběh mě mocně bavil, i když jsem si za celou dobu našel pouze jedinou jakž takž sympatickou postavu. Já mám prostě ke zlodějům asi větší antipatii než k sériovým vrahům, protože Dextera jsem si oblíbil docela hodně. K druhé řadě jsem měl sice více připomínek, přesto byla velmi vydařená, a celý seriál můžu jedině chválit. ()

fleker

Děkuju sám sobě za otázku, hned vám na ni odpovím. Ano, pár divných věcí jsem zaznamenal.  1) Udušení Osla, o jehož stavu nikdo nic nevěděl, ale evidentně neumíral. 2) To jak vysvětlovali Stockholmskej syndrom a to že půlka lidí nevěděla o co jde 3) To jak inspektorka, taková zarytá zastánkyně zákona, přešla po 30 vteřinách jakestakej keců ("my nekrademe, my jen tiskneme peníze") na druhou stranu. + ta scéna v nemocnic kdy ona řekla trojskýmu yettimu "já nevím kteří jsou dobří a kteří zlí" a pak přišli její bývalí kolegové a teatrálněji  tam zaklekli jak kdyby měla v držce granát, v prdeli kulomet a po kapsách minimálně 3 červená tlačítka karly šlechtové. 4) Neustále nesmyslné míření jeden na druhého v rámci kumpaněros kvůli blbinám ...jeden namíří, druhý namíří, třetí namíří, jeden nabije, druhá nabije, třetí nabije.. tak proč na ně kurva mířej, a tváří se jeden na druhýho, že mu HNED! TEĎ! ustřelí hlavu, když tu zbraň dalších 10 vteřin vůbec nikdo nemá nabitou.... 5) vymaštěnej Arthurito, kterýho všichni nesmyslně na slovo poslouchaj.....a to i když je jasný, že ta banda nepřišla zabíjet, že jim jde jenom o to natisknout peníze a pak rukojmí propustěj, tak přesto všichni  poslechnou Arthurita,a vymyslej plán na svý osvobození, který zahrnuje bodnutí kudlou, ukradení zbraní únoscům atp.,tedy plán u kterého mají asi tak 50% pravděpodobnost že při něm zhebnou.     6) Denvrův fotr umírá, oni jsou pár metrů kopání od doktora a on přestane kopat a jde se rozloučit, jenom protože mu nějaká puta řekla ať jde nahoru, že by to mohl pak litovat, wtf.. tak radši zahodí šanci aby mohl táta žít, a vymění to za to že táta uslyší "nezlobím se na tebe", ale na 100% zemře?  7) Domluva s rukojmíma na penězích..není mi jasný, takže oni slíběj milion euro tomu kdo s nima bude spolupracovat, a ten kdo nechce spolupracovat, tak ty že propustěj, a řeknou to přede všema, a přesto ty lidi do toho jdou a spolupracujou, přesto že musej vědět že až přepadení skončí, tak je bude vyslýchat policie a ta druhá půlka lidí polišům řekne že tyhleti druzí se rozhodli pro prachy a stali se spolupachatelé únosců, takže nejspíš skončej v base.   8) A nakonec naprosto nesmyslné chování rukojmích, který vylezou na střechu spolu s únosci, kde ano, mají sice všichni masky, ale jedna banda má skutečné zbraně a druhá banda (rukojmí) má repliky, takže když jsou všichni na střeše, tak logické počínání rukojmích by bylo, zalehnout na zem, odhodit repliky a nehýbat se. Tím pádem by zůstali stát jen únosci, a fízli by věděli  kdo je kdo, protože rukojmích by bylo desítky a únosců jen pár a všichni ozbrojení. A únosci by mohli udělat jen dvě věci, buď utéct a rukojmí tam nechat, a tím by byli rukojmí osvobozeni, a nebo zalehnout taky a čekat na policii, a tím by byli rukojmí osvobozeni a únosci zatčeni. Střílet po rukojmích by nemohli, protože jakmile by vystřelili, bylo by jasné že mají pravé zbraně a tudíž jsou to únosci, a sejmul by je odstřelovač.  Čili tohle všechno opravit nebo vynechat, seriál by byl téměř dokonalý a skončil už čtvrtou epizodou..   la gut puta pointa: jméno Stockholmo + převlek na vrakovišti () (menej) (viac)

veru_needy

Skutečné, reálné, pohlcující. Tento seriál se vám slije v jeden dlouhý celovečerní film. Co je ale důležité - ani sekundu nenudí. Herecké výkony, režie, scénář, kamera... vše naprosto na nejvyšší úrovni. Jestli je impresionismus o pocitu, dojmu, který se skládá z maličkostí, tak tento seriál jej zcela naplňuje. Užila jsem si velkou "ránu", která byla důležitá asi pro každou z postav, které byli tak lidské, jak jen mohou být. Odnáším si je sebou, s úsměvem na tváři a pocitem, že nejsem sama. ()

Morholt

Vymazlená lahůdka o jedné bankovní loupeži, jejíž organizátor počítal úplně se vším. Na jedné straně tu stojí skupinka různorodých loupežníků, které budete střídavě milovat i nenávidět a na té druhé sympatická policistka, která se jim marně snaží dostat na kobylku. Tady je všechno tak vypiplané, že tu člověk jen těžko najde nějakou scénáristickou mezeru. Jasně, občas si tvůrci vypomohou trochu lacinější berličkou, ale to jsou jen kapky v moři, které na celek nemají žádný vliv. jestli ale na něco seriál může sázet, tak jsou to geniálně napsané a zahrané postavy a luxusní dialogy. Vyjednávání mezi inspektorkou a šéfem lupičů patří k několika vrcholům, které tu Španělé nabízejí. Jedna z věcí, od které se člověk nedokáže odtrhnout. Třesu se na třetí řadu. 100% ()

luka4615

Precizně vysoustružený seriálový klenot ze Španělska, který Vás od první vteřiny vtáhne přímo doprostřed dění a už nepustí. Tak asi nějak takto lze velmi stručně popsat seriál La casa de papel, který mimoto zaujme také vrstevnatým komplexním scénářem, barvitými charaktery (Nairobi, Denver, Helsinki) či třeba úderným ikonickým soundtrackem. Tvůrci ze všech těchto ingrediencí vytváří chytrý a neuvěřitelně vtahující seriálový koktejl, u něhož budete po většinu času v němém úžasu nad propracovaným plánem loupeže v režii geniálního Profesora. Celý seriál je navíc koncipován tak, že si po skončení dílu zkrátka MUSÍTE pustit díl další, takže se mi mnohdy stalo, že jsem začal sledovat po obědě a končil až ve čtyři ráno. Ale nelituji, jelikož La casa de papel je na seriálovém poli neotřelým a dominantním hráčem, kterému byste měli věnovat svou pozornost. Vážně za to totiž stojí. Výborná práce! (Netflix) „Bella Ciao!” ()

Dahmer zavraždil Bridgertonovi

Dahmer zavraždil Bridgertonovi