Prochy38

Zkouknuto už podruhé a už netrpělivě vyhlížím další řadu, protože to zůstalo otevřené a kvůli covidu se vše zpozdilo. Super nápad, perfektně natočeno. Obrovský podíl mají charaktery postav a jejich představitelé. Doporučuji koukat v originále, protože tu španělskou náturu žádný dabing nevystihne. Za mě velmi silná srdeční záležitost. Bella ciao. ()

swamp

La Casa de papel se na první pohled zdá býti divácky poutavým geniálním seriálem s originální myšlenkou. Já to vlastně ani nijak nerozporuji a musím říci, že jsem se skvěle bavil - zvláště pak v tomto "Antena 3 cutu", jehož delší stopáž dílů mi vyhovuje více - řekl bych, je taková evropská. Nemůžu ale neodpustit několik nelogičností nebo extrémních náhod potřebných ke zdárnému posunutí děje. V průběhu sledování jsem měl občas v ústech pachuť něčeho už viděného, což mi smazávalo prožitek z té originální zápletky... a myslím, že jsem na to přišel - pamatujete, když jste sledovali seriál Prison Break? :) Jsem docela zvědav, jak s pokračováním naloží patronace Netflixu. ()

castor

Uvnitř je 67 rukojmí, včetně 17 studentů britské školy na exkurzi. A banda lupičů, kteří si přišli pro své vlastní neoznačené peníze. Je jich osm, pojmenovaní jsou podle světových metropolí. Mozek celého geniálního plánu (El Profesor) ovšem tahá za nitky zvenku. Trochu podivín, přesto zaujme inspektorku Raquel, která má největší lup ve španělských dějinách na starosti. Mezi členy týmu to postupně jiskří, někteří se nebezpečně sbližují s konkrétními rukojmími. Objevují se flashbacky, díky kterým odhalujeme vztahové vazby a motivy jednotlivých postav. Ovšem mnohé telenovelácké velmi křehké vztahy v tiskárně jsou spíš otravné. A objevují se chyby. Mnohdy přímo totální hrubky. A bohužel i scénáristické berličky, kterým se hůř věří. Zatímco polovina první série šlapala skvěle, ta druhá dře. A to místy dost zoufale. Druhá série je pak děravá úplně, to už má štěstíčko úplně zelenou! A za mě je druhá série jen nedovařenou omáčkou s podivnými surovinami. Všechno bych ovšem tak nějak bral, nicméně až skoro otřesně tvůrci uchopili v druhé sérii postavu vyšetřovatelky Raquel. Tam si vzala logika dlouhou dovolenou. Idealistický závěr tomu všemu nasazuje korunu. Upřímně jsem rád, že to mám za sebou. První série ještě na čtyři hvězdy, druhá rozhodně na tři. A třetí sérii vážně ne! ()

easaque

+4* je to sice už nějakou dobu, co jsem hltal tento skvělý seriál o bankovních lupičích, ale na komentář jsem jaksi pozapomněl... hned to tedy napravím. Sice ho vychvaluju a s napětím jsem sledoval obě první série, ale nakonec mu dávám jen 4 hvězdičky, a to jen z jednoho důvodu, který mě chvilkami dost štval. A to díky neuvěřitelném náhodám, které šéfovi gangu téměř vždy procházely a bylo jich nemálo. Jinak je to kvalitní práce po všech stránkách, kterou všem doporučuji. Co se týče třetí série, tak ta mě už neláká, protože podle mě není na co navazovat a tam už se musí vařit z vody. PS: Hlavně si dejte pozor při výběru, že jsou dvě verze jedna původní španělská a druhá pro Netflix. Každá má totiž jinou stopáž a tím pádem i jiný počet dílů. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

AloeB

Původní seriál o dvou sériích je ovšem perlou v seriálové produkci, která má možné nějaké škrábance, ale oproti svojí Netflixové verzi na steroidech (od níž se tímto komentářem snažím distancovat) bych se ji nebál označit za jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Obecně mají seriály tendence k proměnlivé kvalitě, je to pochopitelné, nekonečné množství epizod obvykle hraje více na kvantitu než kvalitu a nenasytní fanoušci si prostě neuvědomí, že sledují další Ordinaci jen v trochu naleštěnějším a akčnějším kabátku. Toto však není případ originálního La casa de papel. Nota bene, že na prostoru pouhých dvou sérií se dostává komplexního příběhu založeném na geniálním nápadu jedné geniální loupeže a líbivé směsi sympatických archetypů, které kvalitně servírovaná délka dovede řádně a bez výraznějších problémů prokreslit. Šlo by říct, že je seriál syntézou všemožných akčních klišé, tradičních heist motivů a postav (příkladem budiž samotná Tokio se svým předobrazem v hitgirl z Bessonova Leona); zároveň ale tvoří nové ikonické prvky, které volně prostupují do subkultury (příkladem budiž červené uniformy, Dalího masky, dům z papíru, italská partyzánská odrhovačka či Morteho zobrazení El profesora. Jistě, seriál má své chyby, asi nejvýraznější je scénáristická berlička, kdy účelně pustili do tiskárny bandu nekompetentních lupičů, kteří svévolně vyvolávají spory zatímco provádějí loupež století, také se obávám, že mnohdy spíš než profesorův promyšlený plán vedla lupiče k úspěchu neviditelná ochrana autorova; toto jsou ale chyby, které lze odpustit, zvlášť když jsou v navazujících sériích mnohem výraznější. Celkově jde totiž o dílo, které baví od začátku do konce, není zdlouhavé a je velmi chytře napsané. K tomu, co přišlo po tom, bych se nehlásil, ale má přijít seriál s Berlínem, tak by snad mohl přivést do světa španělského zločinu svěží vítr. ()