Ako básnikom chutí život

• Československo Jak básníkům chutná život (viac)
všetky plagáty

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (viac)

Po úspešnej promócii sa čerstvý doktor Štěpán Šafránek vracia do rodného mesta, aby nastúpil v miestnej nemocnici na interne, vybavený školskými znalosťami a mamičkiným radami. Úsmevné študentské roky sa skončili a Štěpán sa zoznamuje s novým životom a prostredím. S prísnu primárkou prezývanou Obočenka (Věra Vlčková), záletnými kolegom Sahulákom (Tomáš Töpfer), kolegyňou Tupou (Kateřina Burianová) aj nevrlou upratovačkou. Podarí sa mu rozzúriť primárku, keď k jej prominentnej pacientke pridelí na perfektne vybavenú dvojlôžkovú izbu pani Hubáčkovú (Blažena Holišová). Na druhej strane sa však vďaka tomu zoznámi s jej pôvabnou dcérou Alenkou (Eva Vejmělková). Čo je síce pekné, ale draho zaplatené. Pre svoje postoje a zásady totiž čoskoro narazí a pri najbližšej príležitosti ho preložia na voľné miesto dedinského obvodného lekára do Bezdíkova. Tu sa musí v malej ordinácii s pecou na uhlie a výrečnou zdravotnou sestrou Toničkou (Jana Hlaváčová) vyrovnať nielen so zástupmi čakateľov na pečiatky a rôzne potvrdenia, ale aj s popoludňajším návštevami u pacientov. A opäť sa stretne s Alenkou, ktorá žije na miestnom zámku s rodičmi, ktorí tu pracujú ako kasteláni. Keď v televízii zazrie bývalého spolužiaka a spolubývajúceho Mirečka, teraz delegáta medzinárodnej zdravotníckej organizácie, spojí sa s ďalšími spolužiakmi Venošom, Honzom a Vendulkou a spoločne ho unesú na flám do Venošovej vínnej pivnice. Stále viac času však Štěpán venuje učiteľke Alenke, ktorej začne hovoriť Píšťalka. Zamiluje sa do nej, hoci je zasnúbená s prízemným učiteľom Hájkom (Rostislav Kuba), ktorý má život naplánovaný do najmenších podrobností. Nakoniec dá Píšťalka Štěpánovi prednosť pred Hájkom, ale skôr než sa tak stane, musia obaja prekonať ešte veľa prekážok. (TV JOJ)

helloween93

Bombový Kodet, malíř Hrušínský a Zindulka, který si staví barák z rozkradeného socialistického majetku. "Je to medvídek Koala, Kaola je kakao z Tuzexu!!!!" ()

gombarix

Je vlastně paradoxní, že ačkoliv Štěpán v sérii symbolizuje poctivost a hloubku proti vypočítavosti a povrchnosti, neustále se zabouchává do prvoplánově krásných blonďatých fiflen. A zrovna Vejmělková není taková herečka, aby své postavě nějakou věrohodnou hloubku dodala, takže linka jejich namlouvání je ve výsledku docela otravná. Jinak je to ale dobře napsaná i zahraná, šlapající komedie. Tady ještě ano. ()

MickeyStuma

Třetí filmová část série, podle původních plánů poslední, mají všichni po škole a ubírají se do víru dospěláckého života. Pro chlapce to znamenalo především odchod na základní vojenskou službu a tak tento díl měl být především vojenský. Ministerstvo národní obrany to však nepovolilo, snad kvůli zesměšňování armády, či co, takže z toho sešlo. Z dnešního pohledu ohromná škoda. A tak se toto životní období přeskočilo a šlo se rovnou do zaměstnaneckého procesu. Vlivem doby, kdy se příběh odehrává, samozřejmě socialistického. A že ani socialistické zdravotnictví nebylo procházkou růžovým sadem nám poetickým nadhledem a humorem sobě vlastním tento příběh přibližuje. Štěpán Šafránek nastupuje do nemocnice, ale než se stačí rozkoukat, končí jako obvoďák. Počínání v tomto zaměstnaneckém stavu jako lehká satira kloubící se s ryzý realitou se ukázal jako výborný počin. Jana Hlaváčová coby zdravotní sestra naprosto nezapomenutelná. A to by nebylo, aby Štěpán také neměl novou dívku. Zlí jazykové ho už začali porovnávat s Jamesem Bondonem, neb jak známo, má v každém filmu také jinou. Eva Vejmělková coby Píšťalka svou roli pojala adekvátně a plně v souměru s předchozími dívkami. Bohužel, stejně jako Adriana Tarábková v předchozím filmu, byla také nadabována a to Zlatou Adamovskou. No a Kendy, ten už pracuje jako pomocný režisér. Studentský život je tedy pryč, ale chlapcům jako by to nevadilo. Potýkají se s problémy jak v životě soukromém, tak i pracovním, avšak humor stále neztrácí. Film jako takový je samozřejmě jiný, než ty předchozí, právě vlivem dosáhnutí dospělosti všech protagonistů. Na zábavnosti a svěžesti to však neubírá. Jen záleží na úhlu pohledu, jak na to divák pohlíží. Zohledňuje se stále ještě mladická nerozvážnost a nebo se to už přiklání k dospěláctví, kde by měl mít už člověk rozum? V rámci vyrovnanosti snad od všeho něco. I tento film se okamžitě stal filmovým kultem, ke kterému se diváci rádi vracejí. A zaslouženě. ()

analog

Ešte pred 2 rokmi by som dal****/Vejmělková je kus ! /,zvolená poetika mi cekom vyhovuje,ale:1-film obsahuje na môj vkus nadmerné množstvo retrospektív;2-90 min.by bolo tak akurát.**** ()

Joeey

Třetí pokračování je samá hláška (hlavně řidič Písařík), nepostrádá trochu ironie a režisér třináctidílného seriálu ve mně kdysi vyvolal představu, že filmová režie je hlavně křik a nadávání... :-( ()

foundation

Treti diel bol tym hranicnym a uz viac menej v celom priebehu naznacoval ze ak by nevznikol nic by sa nestalo. To co nasledovalo po nom bola takzvana katastrofa. ()

tranquill

"Já nejsem nikde organizován, takže můžu malovat co chci a jak chci!" Dušan Klein se toho nebál a kupodivu mu to i prošlo :-) A to nejen tato věta, ale i spousta dalších ironických až sarkastických situací či dialogů, naštěstí...protože i díky tomu, spoustě legendárních hlášek a vynikajícím výkonům hlavních protagonistů vznikla další skvělá komedie. A zde rozhodně neplatí, že pokračování jdou s kvalitou dolů. ()

P. J. D.

V nejlepším by se mělo přestat. A v tomto případě to bylo ještě dosti dobré. Vtipný scénář, svižná režie, humorní herci, krásná prostředí. Tady to ještě šlo plynule a nijak zvlášť člověku ani nevadilo, když se na některé dobové reálie třeba na první dobrou nechytal a musel zjišťovat věci okolo. 4/5. ()

Solly

I střet se světem po "škole" je natočen ve velmi opříjemném stylu s nadsázkou a humorem. Mám prostě filmy "o básnících" moc rád. ()

gemi

"...a co byste řek? Měl ho tam!" Kvalitní komediální série, která má jedinou chybu; vlivem příliš častého uvádění už ji nemůžu ani vidět. ()

Inozuka

Pořád dobré. Staří hrdinové doplnění o nové postavy - Tonička, Písařík, Otec Píšťalky. Stále humorné bez příznaků vykrádání sebe sama. Centrální plánování vede! ()

CGP

Už to nějak není ono. Jen mě dodnes fascinuje, jak mohla cenzura povolit repliku pana Hrušínského o neangažování se:) ()

SAJA

Naprostá klasika a vyvrcholení třídílné série. Další pokračování už neberu v potaz. Vynikající herci a zábava. Skvělá Tonička a Písařík, taky role Tomáše Töpfera. A krásná Píšťalka ..... ()

Tiiso

Solidní pojetí o zařazení všech aktérů do plného života a ztvárnění následujícíh příběhů z něj vycházející. Tento díl pro mě znamenal takové rozloučení ze sérií jelikož dva nadcházející už mě tolik neoslovilo. ()