Ako básnikom chutí život

• Československo Jak básníkům chutná život (viac)
všetky plagáty

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (viac)

Po úspešnej promócii sa čerstvý doktor Štěpán Šafránek vracia do rodného mesta, aby nastúpil v miestnej nemocnici na interne, vybavený školskými znalosťami a mamičkiným radami. Úsmevné študentské roky sa skončili a Štěpán sa zoznamuje s novým životom a prostredím. S prísnu primárkou prezývanou Obočenka (Věra Vlčková), záletnými kolegom Sahulákom (Tomáš Töpfer), kolegyňou Tupou (Kateřina Burianová) aj nevrlou upratovačkou. Podarí sa mu rozzúriť primárku, keď k jej prominentnej pacientke pridelí na perfektne vybavenú dvojlôžkovú izbu pani Hubáčkovú (Blažena Holišová). Na druhej strane sa však vďaka tomu zoznámi s jej pôvabnou dcérou Alenkou (Eva Vejmělková). Čo je síce pekné, ale draho zaplatené. Pre svoje postoje a zásady totiž čoskoro narazí a pri najbližšej príležitosti ho preložia na voľné miesto dedinského obvodného lekára do Bezdíkova. Tu sa musí v malej ordinácii s pecou na uhlie a výrečnou zdravotnou sestrou Toničkou (Jana Hlaváčová) vyrovnať nielen so zástupmi čakateľov na pečiatky a rôzne potvrdenia, ale aj s popoludňajším návštevami u pacientov. A opäť sa stretne s Alenkou, ktorá žije na miestnom zámku s rodičmi, ktorí tu pracujú ako kasteláni. Keď v televízii zazrie bývalého spolužiaka a spolubývajúceho Mirečka, teraz delegáta medzinárodnej zdravotníckej organizácie, spojí sa s ďalšími spolužiakmi Venošom, Honzom a Vendulkou a spoločne ho unesú na flám do Venošovej vínnej pivnice. Stále viac času však Štěpán venuje učiteľke Alenke, ktorej začne hovoriť Píšťalka. Zamiluje sa do nej, hoci je zasnúbená s prízemným učiteľom Hájkom (Rostislav Kuba), ktorý má život naplánovaný do najmenších podrobností. Nakoniec dá Píšťalka Štěpánovi prednosť pred Hájkom, ale skôr než sa tak stane, musia obaja prekonať ešte veľa prekážok. (TV JOJ)

saaaky

Dle mého názoru nejvyvedenější básníci. Platí prakticky to samé co u předchozích snímků. Humor, romantika to vše v perfektní podobě a hezky vyváženo. Škoda, že jsou ta pěkná léta pryč ;) ()

blackperseus

Pár nesúvislých poznámok k filmu: 1) Stále úsmevné a stále zaujímavé. 2) Vytrácajú sa mne bližšie témy a nastupuje tvrdé doktorské ordinovanie, ktoré ma veľmi nenadchýna. 3) Latka celkom poznateľne znížená, preto len (oproti predchádzajúcim básnikom) tri hviezdy. ()

Kubasino

Jedna z minima komedií, kterým se vyhýbám. Z nějakého důvodu na mě Básníci působí spíše depresivně, než komicky. Nemyslím si, že je dobře, aby mě komedie dostávala do takovýchto stavů. Největší peklo je právě tento díl, protože Eva Vejmělková je nádherná ženská a její zachování se na konci je skutečně na zvracení. ()

Andy.222

Tento díl jsem plně ocenil až tehdy, kdy jsem si začal první pracovní zkušenosti zažívat sám. Ale od té doby jej mám ze všech nejraději :-) ()

hanzi_111

Pro mě je toho poslední díl série, tady to mělo všechno skončit. Kvalitativně na stejné úrovni jako perfektní jednička. Další díly udělaly ze Štěpána váguse a naprostého sociálního analfabeta. "Příjemné a překvapivě kvalitní zakončení triologie." ()

chlievik

V podstate som si oddýchol. Uvedomil som si, aký vegeťácky život mali ľudia v komunizme. Na nič si nemohli sťažovať. Najmä za Gorbačova, v období Perestrojky. Možno aj sloboda prejavu bola vcelku v pohode. Taký snový, trošku nežne bláznivý, ale veľmi kľudný film. Hoci hlavná postava sa mi nezdá až tak veľmi romantická ako v prvých dieloch, a Vejmělkovú zas musia v každom flme hodiť do socialistického sexsymbolu, čo aj jej iste liezlo na nervy, ale inak je to veľmi milá snímka. Dal som jej len tri hviezdičky, ale zaslúžilo by si to aj 4 alebo skôr 3 a pol. Čo je dobré na týchto socialistických filmoch je, že obrazy sa presúvajú pomaly, všetko je básnické, symbolické, humor je intelektuálny a židovský, čo je zaujímavé, všetko je tiché a odmlky sú dlhé. Hodnoty sa u ľudí ale nemenili, majetok, peniaze, kariéra, čo ma nezaráža, lebo ľudské ego sa nemenilo od jaskyne cez stredovek až dodnes. Láska vždy bola krásna, hoci na ňu kydám, lebo je neférová, sebecká a chaotická, ale je krásna. ()

Baroque

moje alter ego po tretí X. prvé dva diely sú super štartér, ale toto splynutie nešťastného a nenaplneného bohéma bojujúceho s každodennou realitou a nástrahami najušľachtilejších citov, mi vyvoláva na tvári skôr lyrický úsmev, ako prvé dva diely. tento je už viac dospelý a triezvy, pričom o náročný humor neochudobnený ani trocha. a tým to končí. pre mňa existuje iba prvá trilógia. ostatné je násilie na filmovom páse. je to hazard, zamilovať sa. darmo nazareth nenapísali skladbu love hurts nadarmo. ale ak by sa tak nedialo, nevznikali by takéto klenoty. a áno, vejmělková skôr reprezentuje, ako hrá, oproti iným je to ťažká druhá liga. i keď zo všetkých jeho citových terčov bola určite najinšpiratívnejšia. kleina sa dá pochopiť. fajn baba do kuchyne. nie na filmové plátno. alebo skôr do porna a béčkových, tzv. pikantných erotických filmov. sláva ostatným. škoda, kedysi sa točilo kvantum dobrých filmov. dnes sa buď netočí nič, alebo debilné kameňáky a stupídne telenovely, z ktorých 45 min. obsahu tvorí ďalšia hodina reklamy. ()

Dr.dogous

scénař 3 režie 4 herci 3 výprava 2 celkem 12 hodnocení 60% Trochu již recyklované, vyčpělé. Např Byl's na vojně?" Štěpán: "Byl."dr. Sahulák:"To je zvláštní, krok ses naučil držet, ale hubu ne." Honza:"Mirečku, máš dolary???" Mireček:"Dolary??? Kluci, já nemám dolary, já jsem delegace. Cha Cha Cha...." „Běž k lékaři, nemoc už se najde.“ to platí dnes jako včera. ()

kodwin

Čím dál víc vidím, jak je těžké natočit dobrý film, natož komedii. Tenhle díl (a dva před ním) patří k vrcholům českého filmového průmyslu 80.let a možná má i na víc. Co scéna to perla, po trapnosti ani památky a navíc je v tom milá romantika. Ztotožnění Husákových chlapců se Štěpánkem bylo velmi snadné. ()

evangelik

Tohle pokračování "na objednávku" dopadlo podle mě "jako obvykle" - zdaleka nedosáhlo úrovně prvních dvou dílů. Mělo to snad být i upozornění, aby se už dál netočilo - bohužel, stalo se... ()