Ako básnikom chutí život

• Československo Jak básníkům chutná život (viac)
všetky plagáty

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (viac)

Po úspešnej promócii sa čerstvý doktor Štěpán Šafránek vracia do rodného mesta, aby nastúpil v miestnej nemocnici na interne, vybavený školskými znalosťami a mamičkiným radami. Úsmevné študentské roky sa skončili a Štěpán sa zoznamuje s novým životom a prostredím. S prísnu primárkou prezývanou Obočenka (Věra Vlčková), záletnými kolegom Sahulákom (Tomáš Töpfer), kolegyňou Tupou (Kateřina Burianová) aj nevrlou upratovačkou. Podarí sa mu rozzúriť primárku, keď k jej prominentnej pacientke pridelí na perfektne vybavenú dvojlôžkovú izbu pani Hubáčkovú (Blažena Holišová). Na druhej strane sa však vďaka tomu zoznámi s jej pôvabnou dcérou Alenkou (Eva Vejmělková). Čo je síce pekné, ale draho zaplatené. Pre svoje postoje a zásady totiž čoskoro narazí a pri najbližšej príležitosti ho preložia na voľné miesto dedinského obvodného lekára do Bezdíkova. Tu sa musí v malej ordinácii s pecou na uhlie a výrečnou zdravotnou sestrou Toničkou (Jana Hlaváčová) vyrovnať nielen so zástupmi čakateľov na pečiatky a rôzne potvrdenia, ale aj s popoludňajším návštevami u pacientov. A opäť sa stretne s Alenkou, ktorá žije na miestnom zámku s rodičmi, ktorí tu pracujú ako kasteláni. Keď v televízii zazrie bývalého spolužiaka a spolubývajúceho Mirečka, teraz delegáta medzinárodnej zdravotníckej organizácie, spojí sa s ďalšími spolužiakmi Venošom, Honzom a Vendulkou a spoločne ho unesú na flám do Venošovej vínnej pivnice. Stále viac času však Štěpán venuje učiteľke Alenke, ktorej začne hovoriť Píšťalka. Zamiluje sa do nej, hoci je zasnúbená s prízemným učiteľom Hájkom (Rostislav Kuba), ktorý má život naplánovaný do najmenších podrobností. Nakoniec dá Píšťalka Štěpánovi prednosť pred Hájkom, ale skôr než sa tak stane, musia obaja prekonať ešte veľa prekážok. (TV JOJ)

vancho

Len o niečo menej pôsobivé ako prvé dva diely. Opäť v kontexte môjho života, keď som prechádzaj učňovskými lekárskymi rokmi. Vrcholom poetiky filmu je báseň, ktorú recituje Kříž Vejmějkovej. Vďaka pán Klein za spomienky na mladosť. ()

EddieIron

Málokdy se stane,aby série měla vzestupnou kvalitu,ale Dušanu Kleinovi se to podařilo.A opět to mají na svědomí nové postavy,z nichž naprosto dominuje Jana Hlaváčová,která se svou Toničkou film zcela ovládla.Své místo má ale i cholerický Zedníček,lehce potrhlý Hrušínský a především další z řady mamlasů Kuba,který plánuje manželství na desetiletky.Štěpánovi se tentokrát konečně podaří svou lásku získat a nejspíš bylo v plánu tak celou sérii ukončit.Bohužel se tak nestalo... ()

gezper

Stále hodně kvalitní komedie, ale kvalit obou předchozích dílů nedosahuje, ač s přehledem a umně staví na předchozích postavených základech, postavách, příbězích. To co se natočilo potom už je naprosto jinde, bohužel. [80%] ()

Aidina

První pracovní zkušenosti mladého doktora Šafránka. Film je plný hlášek: …“Pane doktore, já jsem nikdy nezůstal nikomu nic dlužen. A kdybyste se neurazil, tak bych vám rád věnoval několik výborných, ale výborných židovských anekdot…“ Královnou filmu je ale bezesporu úžasná Jana Hlaváčová, svérázná to sestřička ze zdravotního střediska v Bezdíkově, ta její slabost pro božského Káju…“Musíš Karle, musíš…“ a neustálá životní moudra… Jana Hlaváčová ve své vedlejší roli naprosto exceluje. Tento díl se i díky její Toničce hodně povedl. ()

Tuty

"A co myslíte? Měl ho tam!" Stěhování do Bezdíkova se celkem vydařilo. Několik povedených hlášek a hlavně bezprostřednost Pavla Zedníčka je fajn a dává sérii trochu něco jiného. ()

zigy

Tak to jo, společně s předešlým dílem se jedná o dva nejlepší romantické filmy, které kdy byly u nás stvořeny. Romantická linka s Evou Vejmělkovou je moc hezká (i sama Eva - proč ji však mluví Zlata Adamovská???). Mít však za sestru Janu Hlaváčovou, asi by mě odvezli do Bohnic....Zedníček potěší jako originální řidič. Škoda, že více prostoru nedostal mistr Hrušínský. Hlavním kladem filmu je humor - laskavý a ze života - název filmu je víc než výstižný. ()

Kozlowski8

Štěpán úspěšně ukončil medicínua nastupuje do místní nemocnice na internu. Svojí horlivostí a smyslem pro etiku a zodpovědnost však nezapadl do zdejšího kolektivu a je přemístěn na místo vesnického obvoďáka. Zde poznává Píšťalku, jeho třetí velkou lásku. Vysoko nastavené laťky prvních dvou dílů trojka nedosáhla, lehce ubylo těch opravdu parádních a nezapomenutelných momentů a občas je cítit lehké drhnutí a upjatost. Přesto stále krásná podívaná. 80%. ()

vandamator

Ikonická romantická komedie dřívější doby, Která se liší, stylizací a krátkými animovanými skeči, které jsou pro film poznávacím značením. ()

Heywood

Jsem rád, že národ český jásal a měl své hlášky. Mě to minulo, protože milenecké vztahy byl studené, hlášky mi připadaly svazácké a Kříže nemohu ani vidět, jeho emigrace mi doslova udělala radost. 15% a nemějte mi to fandové za zlé. ()

chup44

Nemôžem si pomôcť, pre mňa najlepšia časť. Či už kvôli úvodnej pesničke “v tom”, hlášky, Pavel Zedníček a jeho 1203, plán života, Rudolf Hrušinský tiež potešil, aj keď len na chvíľku. Veľmi dobré ()

PTuranyi

Pokračovanie absolútnej klasika je klasika. Opäť láskavá komédia tentokrát už prichádzajú naši hrdinovia do praxe. Film vyplňujú príhody Štěpána, ktorý po krátkej epizóde na interne končí ako obvoďák v Bezdíkove, takže mu život spríjemňuje urozprávaná sestra a nervózni sanitkár.  Príbeh doplňujú scény pomocného režiséra Kendyho, návšteva Mirečka a ostatných bývalých spolužiakov. Romantiku dodáva Eva Vejmělková čím je prepojenie s Fontánou pre Zuzanu dokonané. Opäť kopa zľudovených scén, Svěrákove legendárne rozloženie učebných pomôcok nahradil graf Aleninho snúbenca. 70% ()

Scaevola

Třetí díl vyjde dosti podobně jako díl druhý: Střet s realitou vyčpělé normalizace, morálně nepatrně problematický románek postrádající katarzi a excelentní gagy z hlavy nedostanu. Jen básnictví se trochu omrzelo a většina hlavních postav už nemá co hrát. ()

PavHer

V třetím dílu pentalogie básníků Štěpán nastoupí jako obvodní lékař na vesnici. V tomhle dílu se mi líbila Jana Hlaváčová, jako sestřička, její vtípky neměly chybu :-) Musím ale souhlasit s názory ostatních, že tenhle díl měl být poslední. ()