Ako básnikom chutí život

• Československo Jak básníkům chutná život (viac)
všetky plagáty

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (viac)

Po úspešnej promócii sa čerstvý doktor Štěpán Šafránek vracia do rodného mesta, aby nastúpil v miestnej nemocnici na interne, vybavený školskými znalosťami a mamičkiným radami. Úsmevné študentské roky sa skončili a Štěpán sa zoznamuje s novým životom a prostredím. S prísnu primárkou prezývanou Obočenka (Věra Vlčková), záletnými kolegom Sahulákom (Tomáš Töpfer), kolegyňou Tupou (Kateřina Burianová) aj nevrlou upratovačkou. Podarí sa mu rozzúriť primárku, keď k jej prominentnej pacientke pridelí na perfektne vybavenú dvojlôžkovú izbu pani Hubáčkovú (Blažena Holišová). Na druhej strane sa však vďaka tomu zoznámi s jej pôvabnou dcérou Alenkou (Eva Vejmělková). Čo je síce pekné, ale draho zaplatené. Pre svoje postoje a zásady totiž čoskoro narazí a pri najbližšej príležitosti ho preložia na voľné miesto dedinského obvodného lekára do Bezdíkova. Tu sa musí v malej ordinácii s pecou na uhlie a výrečnou zdravotnou sestrou Toničkou (Jana Hlaváčová) vyrovnať nielen so zástupmi čakateľov na pečiatky a rôzne potvrdenia, ale aj s popoludňajším návštevami u pacientov. A opäť sa stretne s Alenkou, ktorá žije na miestnom zámku s rodičmi, ktorí tu pracujú ako kasteláni. Keď v televízii zazrie bývalého spolužiaka a spolubývajúceho Mirečka, teraz delegáta medzinárodnej zdravotníckej organizácie, spojí sa s ďalšími spolužiakmi Venošom, Honzom a Vendulkou a spoločne ho unesú na flám do Venošovej vínnej pivnice. Stále viac času však Štěpán venuje učiteľke Alenke, ktorej začne hovoriť Píšťalka. Zamiluje sa do nej, hoci je zasnúbená s prízemným učiteľom Hájkom (Rostislav Kuba), ktorý má život naplánovaný do najmenších podrobností. Nakoniec dá Píšťalka Štěpánovi prednosť pred Hájkom, ale skôr než sa tak stane, musia obaja prekonať ešte veľa prekážok. (TV JOJ)

ostravak30

První tři díly básníků jsou nezapomenutelné a jednoznačně nejlepší. Pak už jde kvalita dolů. Zde je další porce humoru doplněna o fantastickou Janu Hlaváčou či Pavla Zedníčka. Škoda, že další díly už jen kazily to dobré, co bylo před revolucí vytvořeno. ()

RigorMortis

Nebolo to zlé, kvalít prvých dvoch dielov Básnikov to ale podľa mňa nedosahuje. Štěpán po promócii narazí na tvrdú realitu, kedy ho ako nepohodlného prevedú z nemocnice kamsi do zapadákova. Stretávame sa so známymi tvárami z predošlých dielov, prehnane ambiciózneho Nádeníčka v nevkusnej teplákovke tentokrát nahradil odporný Hájek s úchylnými fúzikmi a v Štěpánovom živote sa zasa mihne nová žena. Kvalitu ako-tak udržujú niektoré hlášky a postava Toničky. ()

Pitryx

Jak básníkům chutná život Pro mne ten nejlepší co se týče vtípků a podobných věciček. Tento díl jsem viděl kdysi jako první, protože mne na to vyslal kamarád a vlastně teprve poté jsem šel na díly předešlé. U tohoto filmu jsem se divil. Že některé hlášky vůbec prošly. Navíc se mi tento díl líbí, že je tam pár záběrů u hospody ve Škvorci, ze které mne kdysi málem vynesli nohama napřed.  70 %  ()

baxz

Básnici potřetí a asi nejlepší. Přijde mi jako by se povedlo scénáristům L.Pecháčkovi a D.Kleinovi do filmu namačkat humor z obou předchozích dílů. První co se mě z tohoto dílu vybaví je ovšem zdravotní sestra v podání J.Hlaváčové, „kájo,ty musíš“. ()

Marty_cz

Je to stejný jako s dalšíma básníkama, tak jsem jednoduše, vložím svůj komentář od druhých básníků. Nemám rád české filmy, jelikož mě nijak zvlášť neoslňují, nic mi nenabízí a nebaví mě. I když jsem tam se najde opravdu skvěle natočený kousek. A s tímhle filmem a s mým osobním postojem a chutí a názory na filmy můžu říct, že je to pro mě další český nic. Absolutně mě to nebavilo, šíleně jsem se u toho nudil kromě momentů, kdy jsem spal. A nehorázně jsem měl radost z toho, že tenhle film má svůj konec, ale vadilo mi, že až po takový dlouhý době. Pokud máte stejný postoj k české kinematografii, tak u tohohle filmu zbytečně ztratíte svůj drahocenný čas. ()

Gig

Pro mě poslední díl Básníků. První tři filmy byly kompakatní, poetické, vyvážené, humorné. Víte proč? Protože vznikly na základě tří příběhů (knih). Ono se to zalíbilo divákům a Klein začal točit dál. Nejdřív pod rouškou České televize, pak pod rouškou Novy. Další díly už nebyly tak kompaktní s původní trilogii. Ani ne tak příběhově, jako spíš obsahem, humorem, upřímností. Někdy až křečovitý humor, jindy dotáhnutí figurek z Novy apd... Nicméně Básníci, co jim chutná život, chutnají i mi. Tady skvěle zahrál i Hrušinský coby otec z dalších lásek Štěpánka. No a ja dodám "Pokud mi budeš ubližovat, písknu." ()

blondboss

Tento doplnkový diel k úvodnej trilógii bol akousi zmesou jednotky a dvojky - podobne intelektuálna ako jednotka a zároveň podobne odľahčená ako dvojka. Každopádne je malo pokračovaní, ktoré si udržia podobnú kvalitu a tempo ako táto séria. Preto vo všeobecnosti tento snímok považujem za jeden z tých lepších a tri hviezdy si určite zaslúži. 65 % ()