Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

Mykhaluu

Kurňa, dal mych skoro jen tři hvězdičky, ale když vidím tu chválu tady... Nu, ale mě básníci vždycky nečím vadili. Že by mi ho bylo líto?!? A jeho maminky?! :) A ty zlé ženské, co ho nechaly... no jo, ale co by pak bylo v dalších dílech, že? ()

Patches1984

Štěpán a Kendy berou útokem tentokrát Prahu. Popravdě mám dvojku ještě o něco radši než první Básníky. Už to není jen o ztrátě panictví, některé hlášky i situace mi přijdou vtipnější a v neposlední řadě je mi i vysokoškolské prostředí podstatně bližší než divadelně ochotnické. 8/10 ()

kaktusacek13

Moji nejoblíbenější básníci. "TO JÁ SI VČERA ZAPITVAL. HODINU JSEM HLEDAL ŽLUČNÍK. A NAŠELS? JO PLACATEJ JAKO TENHLE ŘÍZEK. TAKY TAK ZELENEJ," ()

Gamekeeper77

Tenhle svobodný, bohémský a svým způsobem bezstarostný život na koleji mě bohužel minul, ale vždycky jsem ho všem zúčastněným záviděl. Nejspíš i proto je pro mě dvojka stejně skvělá jako první dil. 85%. ()

PlayEasy

Filmová legenda v podobě Štěpánka se vrací, tentokrát v prvním ročníku na medicíně, zatímco Kendy studuje na rejžu. Velký přínos je ve své roli nezapomenutelný Viktor Maurer a jeho představení a "2 léky" :), návrat Somra a Filipovského, Štěpánovi spolubydlící, krásná Jeskyňka a také Neckářova písnička. Zkrátka básníci, tak, jak je máme rádi. Příjemná zábava s krásnou básní. 70% ()

ostravak30

Druhý, pořád výborný, díl d předlouhé série básníků. První tři díly byly vlastně nejsnesitelnější. Pak už to šlo dolů. Vidíme spoustu humoru, zábavných postav a legendární: "Klíííííd." Víc netřeba dodávat, výborná komedie. ()

RigorMortis

Ešte o chlp lepšie, než predošlý diel. Pri sledovaní som si spomenul na svoje roky na VŠ - medicínu som síce neštudoval, no internáty aj po tých desaťročiach od uvedenia filmu vyzerajú stále rovnako smutne komunisticky. Svěrákova prednáška o usporiadaní vecí na pracovnom stole nemala chybu a Masařík mi pripomínal jedného nepríjemného kolegu z práce. ()

Pitryx

Pokračování udrželo stejnou úroveň, takže stejné bude i mé hodnocení. Zde možná jako třešnička na dortu Eva Jeníčková, bohužel v roli ne zrovna, ehm, slušné dívky. Vtípečky jsou neotřelé, kamera v rámci možností a herci obstojní. Mimo Pavla Kříže, ten mi tam vadí. ()

(fjw)

Jednoznačně nejlepší díl z Básníků. Výborné hlašky (S Vendulkou na věky, zalezem do deky:) Skvělé zahrané postavy (Mireček, Honza...) a hezká hudba. A anatomii bych se učit nechtěl:) ()

Toumyk

Podle mě je tento díl z celé série básníků nejlepší. Rozhodně. Po všech stránkách. Nechybí zde slušná dávka vtipných situací a i nějaká ta romantika. A filmová partnerka Pavla Kříže je zde také nejlepší ;) ()