Nočnou hmlou sa zakráda vrah, hľadajúci ďalšiu obeť. Skupina mužov, ktorí chcú vraha chytiť, prikáže úradníčkovi Kleinmanovi, aby sa k nim pripojil. Vydesený Kleinman však bezradne blúdi sám nočným mestom bez toho, aby chápal, čo sa od neho očakáva. Na policajnej stanici sa stretne s cirkusantkou Irmy... Vizuálne stvárnenie i námet filmu sú poctou nemeckej kinematografii dvadsiatych rokov. (STV)

K.B.L.

Allen, Farrow, Malkovich, Madonna, Foster, Cusack a Bates spolu v jednom filmu? Pro mě tedy neuvěřitelné. Dál je super, že příběh není další Allenovská trojúhelníková klasika, ale spíš komický, nepravděpodobný a záhadný příbeh. ()

Aleee89

Na film jsem se v rámci filmového klubu na ČT velice těšila. V posledním půlroce jsem si k Woodymu našla cestu a on si u mě vybudoval docela silnou pozici, kterou teď asi máloco naruší. Ani nějaké šlápnutí vedle, za což trochu považuji i tento film, protože to není jeho typická komedie (jsou takové, u kterých se málem válím smíchem po zemi, jsou i také, u kterých se nezasměju a nezasměju) a není to ani jeho typické drama. Film má jakousi temnou atmosféru, ale nějak marně v něm hledám Woodyho typické prvky. Nacházím maximálně Miu Farrow a Woodyho coby herce. Prostě tenhle film mi moc nesedl, ač Woody je jinak skvělý tvůrce. Ale každopádně jsem ráda a nelituji, že jsem jej viděla, protože časem bych chtěla vidět jeho všechny filmy... ()

L_O_U_S

Mé první setkání s Woody Allenem dopadlo dobře. Příjemná vyváženost komediální roviny zprostředkované šlemielem Kleinmanem a vážnějších motivů (včetně antisemitismu). (821., 24. VII. 2013) ()

Martin741

Filmy Woody Allena - ntak niektore zboznujem, poniektore uz menej. Ale rezisersky - jaxam uznal, ho ovplyvnil Ingmar Bergman, a tak casto v Allenovych filmoch vidim tak trochu i Bergmana. Pacila sa mi mystika tajomneho vraha, ktory sa potuluje mestom a vrazdi. A pochopitelne vrazdy treba vyriesit a vraha potrestat. Atmosfera nejaka bola, to je dobre. Za slusne herecke obsadenie /Mia Farrow, Malkovich, Donald Pleasence / sa dokazem preniest cez scenar a dam 77 % ()

WoWoW

Většinou mi u filmů Allena něco chybí (popřípadě přebývá), ale tady jsem se opravdu bavil a zmatečnost a provázanost postav byla dokonalá. Opravdu můžu říct, že mě konečně Allen dostal. ()

MCZ

"Alternativní Woody Allen?" Tak to si nechám líbit! Atmosférická záležitost a (již tradičně) dobře fungující prolínání několika příběhových linií. 9/10 ()

Streeper

I když je film vtipný a má vážně skvělé obsazení, tak mi v tom něco chybělo. Napětí tam bylo docela málo, což bych si u tohoto typu filmu představovala více, ale i příběh by mohl být více propracovanější. Jinak se mi to vážně moc líbilo. ()

ad

Až na to, že se v podstatě nic nevyřeší a že se celý film tváří jako něco, co nakonec není, se jedná o lahůdkovou záležitost ve Woodyho filmografii právem zařazovanou k těm lepším dílům... navíc si během jeho sledování nesčetněkrát vzpomenete na jména jako je Kafka, James Whale apod. :) TO HAWK: Když nějaká postava (kupříkladu klaun) mění během filmu názory a postoje (např. když klaun nechce děti a na konci, když pozná o co by přišel, děti chce), tak tomuto jevu se říká "vývoj postavy" a u většiny dobrých postav bývá zálkadním předpokladem ;) ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2020. Stíny a mlha jsou klaunovou variací na téma německé exprese. Nejpůsobivějším triumfem tklivého intelektuálního (míním jako místo jeho uličnických nezbedností) klauna je vizuální stránka, zkušený Carlo Di Palma zapsal notový klíč v esteticky stylizovaných obrazech a do choreografických obřadů světla se stíny. Klaunovým impulsem pohybu je hledání vnitřního naplnění a osobního štěstí, neváhá pro zdar věci obětovat ani sám sebe, nezapomíná na očekávání a morální licoměrnosti, neodpouští si nezdvořilé jízlivosti k vyššímu střednímu stavu. Klaun se zlomyslně všude ptá: co je to normálnost? Je úzkost způsobena procesem přizpůsobení se očekávání té škrobené ctihodnosti společnosti? Dostáváme se ke klaunově filozofické potměšilosti o svobodě, a proto za spásu s úlevou představuje vůli k osvobození vnitřních světů z nesnesitelných společenských okovů. Klaun se baví žánrově, esteticky i intelektuálně. Klaunovým nástrojem zaníceného provokování je Max Kleinman (velmi příjemný Woody Allen), obyčejný mužík v neúprosném tlaku okolí. Klaun si pohrává s Hitchcockem, s židovstvím i s tolikerou odezvou na něj. Nakonec jen světy bláznů, vyděděnců a hříchů noci jsou jedinými bezpečnějšími útočišti před hněvem pletich bigotní morálky. Hlavní ženskou postavou filmu je Irmy (příjemná Mia Farrow), cirkusová polykačka mečů v nejzásadnější životní situaci, seznamuje se více s vlastní intimitou i akutní potřebou vnitřního světa. Důležitější postavou je Paul (pozoruhodný John Malkovich), cirkusový klaun v životní a intimní krizi. Nespokojenost je vyvolána materialistickou podstatou života, ale i pocitem osobního selhání a neochotou přijmout osobní zodpovědnost. K výraznějším postavám tu patří také Jack (zajímavý John Cusack), student filozofie s hédonistickou zhýralostí, s níž život bez zábran neúnavně polyká. Z dalších rolí: vůdčí člen ostražitých hlídek, budící Kleinmana, Hacker (David Ogden Stiers), Kleinmana povzbuzující paní domácí (Camille Saviola), cirkusová ženská smyslnost Marie (Madonna), akutním přebytkem mrtvol zaneprázdněný lékař (Donald Pleasence), naprosto zásadově vstřícný policejní šéf (Greg Stebner), vilnější šmírák a Kleinmanův nadřízený Paulsen (Philip Bosco), jistý seznam sestavující kněz (Josef Sommer), knězův policejní asistent (Ira Wheeler), proslavený čmuchal Spiro (Charles Cragin), Kleinmanova v noci probuzená snoubenka Eve (Kate Nelligan), Kleinmanova bývalá snoubenka ve stavu nenávisti Alma (Julie Kavner), vysmívající se Kleinmanův rival v povýšení Simon Carr (Wallace Shawn), cirkusový kouzelník v obdivuhodném vzepětí tvůrčích sil Almstead (Kenneth Mars), s Maxem náhle vstřícná animírka Dorrie (Jodie Foster), posmutněle vážná animírka Jenny (Lily Tomlin), či původce hysterického strachu a znamení smrti (Michael Kirby). Film Stíny a mlha je estetickou lahůdkou intelektuálního klauna. Klaunovo niterné cítění tak nezbedně dování s přirozenou rozpolceností podstaty života lidí. Půvabné žánrové i myšlenkové hrátky! ()

zette

Kamera neni spatna, stejne tak ulicky v meste nahodily peknou atmosferu. Namet je take dobry a herecke vykony ve vedlejsich rolich take stoji za zminku. Tempo filmu i pres kratkou stopaz dost zadrhava. Nejvice mi vsak vadila postava samotneho Allena, malokdo je mi tak nesympaticky jako on, coz je asi jen muj problem. ()

mortak

Podle divadelní hry Smrt. Pokud bych měl zvolit filosofické dílo, které mě nejvíce ovlivnilo, je to tento film. Ale psst, na FF MU to raději neříkejte. Tam mají Augustina, Danteho, Platóna, Horynu apod., jenže pro mě je Woody ten nejlepší filosof ze všech. ()

czejny

NNevíím, cco bbych kk tomuto fifilmu řekl. V podobném stylu jsme mohli slýchat Woodyho skoro celý film. Chvílemi vtipné, chvílemi nudné. Jako kyvadlo, které je jednou dole, podruhé nahoře i tento film má své světlé chvilky i ty slabší. Z Allanovi tvorby dílo netypické, kterému ne každý na chuť přijde. Společně s hvězdným obsazením nic světaborného. Atmosféra sice hustá jak mlha, ale v některých záběrech dosti neprostupná naší mysli. Hvězda, kterou můžem denně na obloze sledovat, může být dávno zaniklá, jenže to světlo k nám putuje strašně dlouho... Snad proto 3*. Z méhlo pohledu už tato hvězda u tohoto snímku moc nesvítí... ()

LeoH

Kdysi na první zkouknutí mi tenhle film přišel jakýsi nedopečený, ale v průběhu let se k němu s chutí vracím jako do známého města, kde jsem prožil cosi milého. Nejspíš za to nemůže ani slušivý expresionistický kabátek, ani rafinovaná hra s detektivním motivem, který se postupně rozpouští do naprosté bezvýznamnosti (odtud možná ten můj prvotní pocit neuspokojeného očekávání), ani kafkovská rovina, jakkoli je to vše povedené, ale hlavně dvě klíčové scény – ta v bordelu s atmosférou domácího krbu, svérázně filosofujícími nevěstkami a neodolatelně sympatickým „mravním pádem“ Mii Farrow, a pak závěrečné lapání vraha magickými prostředky a Kleinmanovo rozhodování o další kariéře. Obojí má v sobě tolik zcela neintelektuální lidskosti a hravé radosti ze života, že by to jeden až do Woodyho neřek'. ()

lennyd

Připosraného (sorry za to slovo, ale jinak to vyjádřit nelze) úředníka Kleinmana (Woody Allen) uprostřed noci vzbudí, aby splnil svoji občanskou povinost a jako člen domovní hlídky pomohl chytit zákeřného vraha. Kleinman je celý rozespalý a zmatený, neví co po něm kdo chce, a tak jen zběsile pobíhá po ztemnělém městě, a hledá někoho, kdo by mu celou situaci vysvětlil. Potkává polykačku nožů Irmu, která utekla z blízkého cirkusu a od svého přítele, klauna. Životy obou se nenávratně protnou, a oba pospolu cítí vzácné souzení. Ale stále zde ve všudypřítomné mlze číhá vrah ... Hned zpočátku se přiznám, Woodyho Allena dvakrát nemusím - jeho filmy jsou povětšinou o dlouhosáhlých dialozích o nesmrtelnosti brouků, případně podobně záživných tématech, která mne dokáží dokonale uspat. Ke Stínům a mlze jsem se dostal náhodou, a bez toho abych věděl, že je to Allenovka - jinak bych se filmu asi vyhnul, a to bych udělal docela chybu. Hned od začátku se začíná rozehrávat docela napínavý příběh, který (naštěstí) neruší ani přihlouplý (ale roztomilý) Kleinman v podání Woodyho Allena. A snad jen Woody Allen si dovolí nacpat film spoustou známých hereckých hvězd, aby jim pak dal maličké role někde v pozadí (Kathy Bates, Jodie Foster i další). ()

elanius

(63/2015) / Netradičný Woody v atmosférickej konverzačke. Čo zostáva klasické je jeho prístup k filmu a scenáru. Zdanlivo neúdržný dej do seba postupne zapadá a v závere sa všetko pekne vyostrí. Asi mám ale radšej jeho filmy z reálneho prostredia. Celkom zaujímavé herecké obsadenie potešilo. (6/10) ()

Master19

Vynikající film, ve kterém se děje tu to, tu ono, ale nade vším stojí chlapík se strunou v ruce. Černobílá atmosféra mlhou zastíraných stínů je pěkná a funguje. Co se týká herců, tak kromě inventární Miy Farrow tu jsou výborní Malkovich, Cusack, nebo Fosterová. Dohromady je to nadprůměrný Woodyho film - mezi jeho ostatními si ho budete snadno pamatovat. ()

mcleod

Příběh strašpytla vrženého do ponurého a krutého světa film-noire. Mám tenhle filmový styl hrozně rád, takže i tento film patří mezi mé nejoblíbenější. Velkou zásluhu na tom má nejen již zmíněný kontrast mezi hlavní postavou a okolím, ale také kafkovský nádech v hlavní dějové linii o člověku, který nemá žádnou kontrolu nad probíhajícím životem, přestože to od něj okolí očekává. Budete v pořádku? Ano. Až na to, že mě zlynčují a zatknou, vrah řádí a já jsem bez práce, je všechno v pořádku. Filozofická rovina filmu je taky hodně zajímavá, přestože (možná spíše i proto, že) ji Woody podařeně zesměšňuje. Když něco vidím, má to tam být. Jinak si sednu do křesla a zlomím si vaz. Na věci musí být spolehnutí. To je hodně důležité. Víte, kdo má takovéhle myšlenky? Krejčí Schultz. Myslí si, že nic není skutečné a vše existuje jen ve snu nějakého psa. ()

PollyJean

matty to napsal velmi trefně, komedie u které se nebudete smát, horor, u kterého se nebudete bát...jenže přesto vás ten film tak nějak přimrazí k obrazovce i potom, co proběhnou titulky... ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN