Nočnou hmlou sa zakráda vrah, hľadajúci ďalšiu obeť. Skupina mužov, ktorí chcú vraha chytiť, prikáže úradníčkovi Kleinmanovi, aby sa k nim pripojil. Vydesený Kleinman však bezradne blúdi sám nočným mestom bez toho, aby chápal, čo sa od neho očakáva. Na policajnej stanici sa stretne s cirkusantkou Irmy... Vizuálne stvárnenie i námet filmu sú poctou nemeckej kinematografii dvadsiatych rokov. (STV)

HouseMK

Humor rozplývající se někde v mlze a napětí skrývající se v hlubokém stínu. Prostě film, který mě minul a podpořil můj rozporuplný názor na Woodyho Allana. (dabing) ()

ink flo

Od Allena jsem toho zase tolik neviděl, ale tenhle patří určitě k nejlepším - skvostná černobílá kamera, hereckej all-star team, všechno se stane během jedné zmatené noci, kdy se hledá tajemný vrah. Děj poletuje cirkusem, bordelem, márnicí, temnými uličkami s nesourodou směskou postav, přičemž dohromady to vytváří kouzelnej celek, kterej se dá kromě prvního plánu číst i jako cesta životem - z poklidného zajištěného života vás něco vytrhne, a vy nakonec začnete přehodnocovat, jestli to všechno vůbec stojí za to.... Ten šedý klobouk. Dřív nebo později si všichni budeme muset nasadit ten šedivý klobouk kompromisu ()

Huguette

Jestli teď pronesu nestoudnost, omlouvám se, možná je to zvýšenou "konzumací" Felliniho filmů, ale prostě v tomto Allenově filmu jsem něco z Felliniho cítila. Možná to bylo cirkusem, možná nádhernými záběry pohrávajícími si s rozestavením kulis a prací se světlem a stínem..nevím, ale myšlenka na Feliniho mě během filmu moc neopouštěla. ()

Akana

Stíny a mlha nepatří k nejoslavovanějším Allenovým snímkům, ale k mým nejoblíbenějším určitě, protože mě jednoduše baví. Třeba už tou spoustou odkazů na Allenovy nejen filmařské vzory. Jako laikovi mi asi leccos uniklo, ale kromě jasně kafkovské zápletky rozpoznávám Orsona Wellese, film noir, Hitchcocka nebo Bergmana. Větší pozornost než obvykle věnuje režisér výtvarné stylizaci jejíž jádro už je vyjádřené v názvu. Tradiční allenovská slovní komika ("Co když zrovna polykáte meč a dostanete škytavku?") si nijak nepřekáží s vážnějšími tóny, filozofické rozpravy na půdě vykřičeného domu nepůsobí křečovitě a nebrzdí celkově odlehčený tok děje. Allenova ústřední postavička sice pobůhvíkolikáté variuje svoje předchůdce, ale neztrácí vtip a je tentokrát zasazená do opravdu atraktivního, nevšedního prostředí. Dobrá práce. 90% ()

OlaJ

Woody Allen a jeho jemné hlášky, plné humoru a zároveň dost chytré / viz již neexistující hvězda, kterou vidí, jej silně znervozňuje, nebo jeho úvahy o pohybu všeho, a proto je mu stále špatně/, kouzelná černobílá atmosféra zahalena do mlhy a hlavní postava, která absolutně netuší, jakou roli má v případu škrtiče, a další drobnůstky v allenovském stylu, to vše dohromady je kouzelný filmeček vystupující ze stínu všednosti. ()

IdaHutt

Srovnávala jsem Stíny a mlhu s Allenovým Sólokaprem, jelikož srovnání se nabízí - obdobné prostředí (cirkus a varieté), obdobné téma (kdesi číhá neznámý vrah)... Sólokapr, kterému jsem dala také tři hvězdičky, se mi však zdá přece jenom lepší, a to určitě nikoli kvůii větší výpravnosti, kterou u Stínů a mlhy dokonale vynahrazuje černobílá stylizace a patřičná atmosféra. Na druhou stranu žárlivý výrok majitelky penzionu, že jiná žena má Woodyho "pouze pro ozdobu", mi asi utkví v paměti navždy. ()

Biopler

Woody ponúka konečne poriadny vizuál, najlepší čo som od neho videl. Príbeh nie je vôbec zlý, avšak akosi nám nevysvetľuje dôvody počínania vraha. Po všetkých ďalších stránkach slušné dielko, ktoré primerane pobaví. ()

Avantgarda

Báječná Allenovská komedie, která má svůj groteskní půvab. Stejně jako vždy, film, který je sice postaven na zmatených pohybech a vyděšeném kukuči Woodyho Allena, ale má i mimo to velmi sympatické něco, díky čemuž mě prostě baví. Jediné, co mě rozčiluje je konec! Sice docela vtipný, ale až příliš naivní. Kdysi jsem slyšela audio knihu, pro níž byl tento film předlohou a přiznávám, že konec nebyla jediná změna, ale rozhodně to byla dobrá změna! V této verzi příběh končí Kleinmanovou smrtí a to mi připadá mnohem lepší, než to, že se mu konečně splní dávný sen a stane se kouzelníkem v cirkuse. ()

mdouglas

Městem se prochází vrah, nikdo neví kdo jím ve skutečnosti je. Woody Allen je probuzen, má nastoupit k domobraně. Nikdo mu ovšem nesdělí co má dělat, ke komu se má přidat. Potuluje se tak zmatený městem až je postupně považován za vraha. Legračně vážný Woody ve výborném snímku plném stínů a mlhy. 90% ()

Psycho.R

Nemohl jsem se ubránit pocitu, že Stíny a mlha vzdávají poctu Hammerovským hororům z padesátých let a jsem za to rád - první Draculové série s mistrem Lee mám rád. Všudypřítomná mlha a černobílé zpracování by mohli vyvolávat i pocity tísnivosti, ovšem tento element kompenzuje tradičně neurotický Kleinman, který je součástí plánu k chycení tajemného vraha. Tentokrát je charakter obohacen dvěma zvláštnostmi. 1) Nikdo mu za celý film neřekne, co má vlastně dělat- leč se stále každého ptá. 2) Všichni ve městě ho nesnášejí, a v 99% se nedozvíme proč. Jako by to byl úzus města. Já se bavil velmi. ()

src

Asi muj nejoblibenejsi Allenuv film. Nejenom kvuli hvezdnemu obsazeni, ale hlavne kvuli ponure atmosfere (film je natocen cernobile a skoro cely se odehrava v mlze). ()

hero_bk

Jsem jedinej, komu tenhle film připadal něco mezi Allenem a Lynchem? Surreálno, podivné existence (čichač) a zrůdičky (cirkus), nevysvětlitelné jevy a otevřený konec. Jak jinak definovat Lynchův film? Jenže tohle byl na druhou stranu i typický Allen, jeho mumláním, dobře vykreslenými postavami, zajímavým dějem. Prostě taková Alleno-Lynchovská symbióza. Jen reálně bez toho Lynche...? Takže jak to vlastně teda je? ()

Marat

Asi zatím nejslabší Woody Allen, co jsem viděl. Docela jsem se nudil, ale zase nejhorší to úplně nebylo, jen jsem zklamán z pojetí příběhu, který se podle mě dá zfilmovat lépe ()

Arccos

Původně jsem chtěl ocenit třemi hvězdičkami, ale den poté přicházím na to, že bych se na Stíny a mlhu zase rád podíval a to o průměru nesvědčí. ()

MaxForValue

Nevídaný herecký ansámbel (Allen, Malkovich, Cusack, Bates, Farrow, Stiers) v tejto príjemnej Allenovke, v ktorej akoby sa Allen vysmieval a tomuto pocitu sa na konci ubrániť neviem, samému Hitcockovi. Allen v úlohe prosťáčka uniká pred vrahom i jeho lovcami, zaplieta sa do spárov svojho strachu a jeho odvážnym alter-egom je jeho múza Mia Farrow. Videl som už lepšie Allenovky, ale aj táto má dačo do seba. ()

boombang

Dokonale kafkovská atmosféra, absurdno i pocit bezmoci - něco takového se musí trochu i zažít, aby se to pochopilo. Pro mne Allen v nejlepší formě. ()

kubilov

Na Woodyho poměrně nezvyklý snímek s úžasným slovenským názvem: "Tiene a hmla", pojednává o hledání nebezpečného a nekompromisního vraha někde uprostřed tajemného města, které jakoby vypadlo z atmosférických noir thrillerů poloviny dvacátého století, tudíž všudypřítomné stíny a neprostupná mlha. Neurotická padavka Woody Kleinman v hlavní roli neurazí, stejně tak jednorázová prostitutka a polykačka mečů v jedné osobě Mia Farrow. Na druhou stranu děj oživí další známé postavy jako klaun John Malkovich, bohatý student John Cusack, tajemný Donald Pleasence, Madonna, Jodie Foster nebo John C. Reilly. Kouzelnický závěr je zlatým hřebem celého filmu! ()

PetrJulian

Trochu zvláštní Allenův film, svůj druh humoru ovšem autor nezapřel ani zde. Trochu mi ale zážitek pokazil hrozný dabing. Inu, co čekat od komerční televize, je zázrak, že vůbec komerční televize uvádí takovéto filmy. Asi je lepší filmy, které původně nadabované nebyly, sledovat s titulky. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN