V úplne novom, komiksom inšpirovanom thrilleri sa stretávajú postavy z dvoch úspešných filmov - Vyvolený a Rozpoltený. Z prvého z nich sa vracajú takmer nezničiteľný David Dunn (Bruce Willis) a jeho protipól – krehký manipulátor Eliah Price (Samuel L. Jackson). Z thrilleru Rozpoltený sa zas objavuje psychopatický Kevin Wendell Crumb (James McAvoy) a jeho 24 rôznych osobností. Všetci traja sa stretávajú v psychiatrickom ústave. Crumb však uniká vtelený do jednej zo svojich nebezpečných identít a Dunn s Priceom musia v súboji s ním využiť všetky svoje paranormálne schopnosti. (Saturn)

Havaj8

Když nad tím tak uvažuju, vynechal jsem první díl z roku 2000 Vyvolený, možná bych pak nad Rozpolceným přemejšlel jinak. Tady se nám očividně sešly všechny postavy se schopnostma. Bruce Willise a Samuela Jacksona bohužel z jedničky neznám, o to větší překvapení tu pro mě byli v tý léčebně. Mělo to takovej menší nádech komiksu, což jsem vlastně vůbec nevěděl, že je to tím inspirováno. Dialogy nebyly vůbec nudný, tak nějak jsme se o všech dozvěděli, to co jsme chtěli a měli vědět. Od všech tří jsme dostali přesně to, v čem vyčnívali a i závěr byl skvěle vypointovanej. A Anya Taylor-Joy nám kvalitně zraje. Je otázkou času, než jí začnou padat do klína opravdu ženský role. ()

Figu

Nádherný završení trilogie! Vlastně celkově to co vymyslel Shyamalan z ničeho po úspěšným Vyvoleným, skvěle a nečekaně navázal Rozpolceným a dovršil to Skleněným, vše prokombinoval a zamotal, všechny tři vedle sebe posadil....., to je geniální!!! A za to má můj obdiv a po právu je cestující v mé topce! Každopádně chápu, že to na některý diváky určitě působí naopak, až nudně viz první kritiky, ovšem člověk si k tomu musí najít cestu, teda pokud chce. Já s tím šel tak do kina. Sedl jsem na prdel a vžil se od začátku do děje. Opravdu se Nightovi podařilo mě dostat mezi ty kluky na psychinu. To že se to krapet táhlo, jen dopomáhalo té pomyslné psychologické hře k celýmu dovršení příběhu. Jelikož jsem milovníkem prvního dílu, v tom druhým se dost důrazně předvedl McAvoy, nemohl jsem při pokračování vůbec pomýšlet nad průserem! Čas ukázal svojí světlejší stránku a recenze se solidně vyšplhala nahoru. Lidi to baví. A mě baví Willis, takže za něj přihazuju pátou hvězdu, pač vidět ho na plátně je víc než zázrak! Díky hoši! 90% ()

M.i.k.e

Vyvoleného jsem viděl poprvé v době premiéry a nelíbil se mi.Po druhé pak dnes a stále si k tomu filmu ne a ne najít cestu.Rozpolcený se mi naopak líbil extrémně moc...Skleněný je pak někde mezi.Má sice skvělého McAvoye,ovšem také má viditelně znuděného Willise a hlavně určitou roztahanost a unilost Vyvoleného.Zhruba do půlky jsem si nebyl ani pořádně jistý jestli rozumím tomu co se ve filmu děje,za což nemohla nepochopitelnost nebo složitost děje,ale spíš amaterismem zavánějící lenost tvůrců (tedy hlavně Shyamalana).Možná se někdy dokopu k tomu abych se podíval na všechny 3 filmy znova a dokázal naplno docenit co tím chtěl režisér říci,ale teď převládá lehké zklamání...60% ()

Martin741

Tak, tak som jednoduchy divak, laik nedouk, ktoremu k spokojnosti staci ze to brutalne zarobilo v kinach, Shyamalan vhodne mixuje dva samostatne filmy Vyvoleny 2000 a Rozpolceny 2016. James McAvoy je slusny herec ktory rozhodne vie hrat, taxom bol aj spokojny s jeho hereckym vykonom. Stretol som sa s nazormi ze Shyamalan spaja udajne nespojitelne - dostojevskeho roztrojenie osobnosti s komixovym svetom aky dnes fici v USA. Neviem, ja som tam nic take neobjavil, nehadam sa vsak, nemam to v krvi. Kazdopdane zarobok to bol jaxvina, James moze byt spokojny - no a ja  som tolerantny, tempo je vyborne, dialogy na urovni : 100 % ()

William_

4/10. Jsou filmy které neměly vzniknout. Skleněný je jedním z nich. Shyamalan byl originální asi tak do roku 2016. Od té doby je každý jeho další film brak. Vůbec to na mě nefungovalo a postavy, které jsem v předešlých 2 filmech měl rád a utvořil si k nim jakýsi vztah, zde absolutně zničil a udělal z nich obyčejné panáky. McAvoy zde navíc nefunguje vůbec tak nechutně a creepy, jako v Rozpolceném. Sarah Paulson v AHS úžasná, zde byla průměrná. Dále mi přišlo, že Anya Taylor-Joy zde byla z donucení. Za mě veliké zklamání. ()

Nach

Jsem trochu konsternovaný. Právě jsem viděl film, který byl pokračováním nesmírně chytrého Vyvoleného a ucházejícího Rozpolceného. Bohužel ale ke kvalitám hlavně prvního filmu jsme se nepřiblížili. Rozhodně pochvalu si zaslouží hlavní herecké superhrdinské trio, které hraje přímo excelentně. Bohužel ale tato excelence naráží na vše ostatní, co tu zaostává. Čím začneme? Špatně nasnímanou akcí, debilním scénářem, či logickými dírami, kterými by projel i kamion. Příklad? Pan Skleněný je ve vegetativním stavu a najednou se projede po chodbě k lékům a nikdo se nad tím vůbec nepozastaví. Samozřejmě, že se nad tím pozastavit nemohou, protože by příběh musel ihned skončit a nedošlo by k pointě. To samé v bledě modrém je pak při samotném pokusu o útěk z blázince, který musejí hlídat snad sami blázni, jinak si nedokáži představit, jak by celý ten spletenec scén byl možný. V samotné závěrečné bitce je pak evidentně polovina postav zbytečných, nebo zde režisér ukazuje svůj neum s dalšími charaktery pracovat. Šokujících zvratů je tu hned několik, ale všechny ústí směrem, který jsem očekával. Navíc drtivá většina filmu je nudná a nikam nevede. Klidně mohli stopáž o polovinu zkrátit a nic by se nestalo. Ptáte se tedy proč tři hvězdy? Inu nostalgie zde zapracovala. A i přes zmíněný stoh chyb jsem si tu užíval skvělé herectví McAvoye, Willise a ve druhé polovině i Jacksona. A za každého tu jednu hvězdu alespoň dám. Více ani ťuk. 60% ()

Rocky88

Dal jsem si dva dny na rozmyšlenou, zda najdu nějaký nedostatek a kupodivu mám po této době stále jen pozitivní pocity. Suprová atmosféra po celou dobu filmu, ani minuta navíc ani žádná chybějící, scénáristicky dotažené, herci adekvátně využití (i když Willisův čas je kupodivu dosti omezený) a ty dvě překvápka na konec nejsou sice nijak šokující, ale rozhodně překvapí. Bez znalosti předchozích dvou dílů ale na Glasse nemá cenu koukat. Koho unavují většinově generické komixácké filmy poslední dekády, ten by tu mohl najít zalíbení. Kéž by si Shy udržel takovou laťku i pro další filmy. ()

bourec

Z tohodle filmu nejsem nijak nadšenej.To,co se mi ve Splitu na McAvoyovi líbilo,tady už to tak silný nebylo.Navíc ten dobrej začátek s tou netradičně pojatou superhrdinskou přetahovanou zazdil další děj.Prostě přesun do ústavu už mě nudil,a dokoukal sem jen tak tak.Dvě hvězdy musej stačit.40%. ()

Lenka.Vilka

3/3 (Vyvolený, Rozpolcený, Skleněný) Tenhle film má jeden zásadní problém. Jeho děj by se mi líbil a užila bych si ho mnohem víc, kdybych o postavách nic nevěděla. Protože ona je ta doktorka přesvědčivá. Tak moc přesvědčivá, že bych jí to sežrala snad i já. Perfektně zpracované komiksové stereotypy, protože Life is no cabaret...teda komiks? Takhle to dopadne, když nám tu představu zakážete...(A akorát se ve mě prohloubil pocit, že druhý film je vlastně zbytečný do děje, ale kde jinak vzít zlo k dobru Vyvoleného. Jedině natočením Rozpolceného.) "Skutečnej plán, je vždycky tajnej." Kaboom! (Zbylá půl hvězda do pěti za stejné obsazení Josepha Dunna, furt jsem v tom jeho ksychtíku viděla tu malou dětskou tvářičku vzlížející ke svému otci.) ()

dubinak

Shyamalan opět ukázal jednu svoji schopnost a to tu, že dost lehce dokáže svoje výtvory zpatlat. První hodina Skleněného je totiž jedno velké WTF, chaos, nuda a prázdnota. Celou dobu jsem vůbec netušila, co si na nás M. chystá, což je v podstatě dobře, ale smutným faktem je to, že ta hodina v podstatě nikam nevede a v příběhu figuruje tak nějak podivně, zbytečně a neuceleně. Nechci tady toho kritizovat tolik, aby to vypadalo, že jsem si ten film neužila, protože výkon McAvoye byl opět skvostný, poselství tří hlavních postav bylo pěkně vykonstruováno a nově zvolený vizuální styl byl vlastně i osvěžující, ale Glass byl pro mě po většinu projekce tak trochu jako jízda na horské dráze a cokoliv dobrého a překvapivého se v ději událo, tomu za chvíli něco jiného podrazilo nohy. Potěšilo mě ale prolínání starých scén z Vyvoleného a promyšlené flashbacky. Nicméně, po projekci jsem hodně byla na vážkách, jestli si to ty čtyři zaslouží a dneska jsem bohužel musel zkonstatovat, že v porovnání s Rozpolceným a Vyvoleným ne. Velká škoda. ()

C0r0ner

Vyvolený a Rozpolcený mě kdovíjak nebavili, ale setkání těch dvou je něco úplně jiného. Respektive... První hodinu jsem byl takový rozpačitý, ale pak to začalo dávat smysl a především konec s "hero showdown" byl kurevský a jen tak se nevidí, takže má Shyamalan zas jednou pochvalu. 80% ()

necisty

Tentokrát to pan Shyamalan trošku přehání, nějak to celé nedává smysl, ale at si dělá co chce, když umí točit filmy. Má to nějaké mouchy, ale neřeším a třeba ti tři mluví za vše a na konci nechyběl ani ten nutný mráz po zádech, který se u Vyvoleného nedostavil. ... ČSFD projekce ČM ()

fugazi

Nervy drásající vyvrcholení nejlepší komiksový série všech dob, která není podle komiksu! Vyvolený, Rozpolcený a Skleněný tvoří jeden celek a pokud neznáte předchozí filmy, nemáte nejmenší šanci pochopit, co se na plátně děje. Důkazem toho jsou desítky recenzí, jak ve světě, tak na našem čsfd. Lidi jdou prostě do kina, aniž by věděli na co, a díky jejich neznalosti sráží Skleněnému hodnocení. Většina návštěvníků kin, totiž ani nebyla na světě, když vzniknul Vyvolený. Shyamalan se s divákem vůbec nepáře a počítá právě s tím, že všechno znáte a hází vás rovnou do děje. Trocha expozice je ale nutno a na úvod nám ukáže, kam se David Dunn po těch devatenácti letech dostal a kým se stal. Už takhle zkraje jsem se prostě nadšením málem rozbrečel, protože vidět ho se svým, nyní už dospělým synem, je úžasný filmový moment. Joseph, který hned od začátku věřil ve schopnosti svého otce, s ním vede bezpečnostní agenturu a ve volném čase mu pomáhá vyhledávat zloduchy. Takto se právě dostanou na stopu Jamese McAvoye a jeho Hordy. Tehle díl ale není o nich, ale o mistrovském plánu pana Glasse. Samuel L. Jackson první půlku filmu vůbec nemluví. Hraje pouze očima, ale je jasné, že má něco za lubem. Jakmile přijde ta správná chvíle a Glass spustí svůj první dialog, nechcete aby to skončilo. Každá jeho věta a čistý scénáristický zlato, který děj posouvá vpřed a vytváří očekávání, který je neskutečnym způsobem naplněno. Mockrát situaci komentuje pomocí komiksového výraziva. „No a teď by se ti nad hlavou objevila velká bublina plná otazníků a vykřičníků.“ Postava nechápe, otočí se a McAvoy jí urazí hlavu. Bublina – očekávání, uražená hlava – naplnění. Je taky strašně nutný si všímat malých detailů, jako jsou barvy oblečení, snubní prsten na krku nebo obyčejný opravář na štaflích. To vše pomáhá budovat příběh a dějové zvraty. A těch není málo! Ale ty si musíte prožít v kině sami. Hlavně berte v potaz to, že tohle není Marvel mainstream. Tady má každej superhrdina svůj kryptonit, a když je u něho blízko, tak ho srazí na kolena. Tohle prostě není film, kdy hrdinové v barevnym pyžamu jdou po finální bitvě domů. Takže zkoukněte Vyvolenýho, pak Rozpolcenýho a vyražte do kina. Nezapomeňte si s sebou vzít balík kapesníků, ať nemusíte používat rukávy od mikiny jako já. "It's not a limited edition. It's always been an origin story.“ … 9/10 ()

PavelVanekArt

Asi chápu rozhořčení nad tímhle výtvorem. Ale když to vezmu kolem a kolem, tak i přes hloupý námět a stupidní provedení tu mám skvělýho Avoye, super Jacksona a sladkokyselou omáčku v podobě střízlivého duperhrdinského guláše, kde se hrají druhé, třetí a třeba i deváté housle. Řeší se tu na můj vkus až moc pičovin, které vlastně nikam nevedou a přišly odnikud. Závěrečná pointa byla hrozná píčovina a celkově si na tom Shyamalan mohl dát záležet. O nudném Willisovi se zmiňovat nebudu, toho je mi líto už nějakou dobu. Jenže; mě to ve výsledku vcelku bavilo. Drželo si to slušnou atmosféru, odsýpalo to, nestíhal jsem se nudit. Do toho mi tam poskakoval McAvoy, kterej film (spolu s Jacksonem) táhl na zádech celou tu dobu. Jeho story okolo Hordy mě bavila ve Split, i tu. I přes hodně slabej finální twist mě konec uspokojil a akorát mě mrzí, že jsem dostal nudného Vyvoleného, skvělého Rozpolceného a jen průměrného Skleněného. Na slabé 4* to stačí. 4* a.k.a 75% ()

PROCESOR

Tak z toho sem teda pěkně Rozvrkočenej! Film Vyvolený a Rozpolcený asi většina viděla a proto se těšila na další setkání hrdinů. Netuším proto, proč se hrdinové dvě hodiny musely znova představovat. Měl to být finální souboj mezi nimi a místo toho posloucháme dvě hodiny keců na psychárně. Souboj se smrsknul na 10. minut, když si to konečně rozdají v parčíku vedle výzkumného ústavu a to je za mě strašně málo! ()

campix

Oceǹuji Vyvoleného jako kvalitní filmařinu a snahu o trošku všední ztvárnění jedinců s nadpřirozenými schopnostmi. Bohužel ale pro mě není Rozpolcený a ani Skleněný nějakou větší filmovou událostí. Shyamalan už dávno není zárukou kvalitní podívané a mě osobně dělá problémy na danný koncept přistoupit. Co kvituji je herecké obsazení, jelikož jak McAvoy tak Samuel L. Jackson jsou naproto výborní. Za mě průměrný film, ale vypadá to, že Shyamalan bude mít snad ještě v budoucnu co říci. ()

Pajky3

Povedené zakončení "nečekané" trilogie. Split se mi hodně líbilo a chystal jsem se Glass do kina, ale původní reakce mě odradily a rozhodl jsem se počkat až to vyleze ve verzi, kterou si užiju doma. Ale když jsem se k tomu konečně dostal, tak jsem si říkal, jak moc by mě ten film bavil na velkém plátně. Má v podstatě všechno, co od něj očekáváte. Postavy, které znáte z předchozích filmů, příběh ve kterém skvěle graduje napětí a zakončení, které vás překvapí. Na druhou stranu chápu, že film nebude tolik bavit, pokud jste neviděli ty předchozí. Ale já jsem byl spokojený. ()

Martrix

Sledovat Skleněného bez znalosti Vyvoleného a Rozpolceného mi nepříjde jako dobrý nápad. Oba předchozí filmy jsem sice viděl vždy asi rok po jejich premiéře, ale stačilo to, aby do sebe některé věci zapadly. Příběh o světě, kde si lidé se schopnostmi hledají svoje místo. A o společnosti, která na ně v podání Shyamalana reaguje velmi věrohodně a realisticky. V souvislosti s tímto žánrem, je to fresh pokus o prolnutí komixu s naší realitou. A pokud se zajímáte o evoluci člověka, o věci za oponou a jste skeptičtí vůči obecně přijímaným "pravdám" o schopnostech lidského těla...najdete si v tom i další přesah. McAvoy opět předváděl herecký koncert, bylo fajn vidět BW...i když byl jakýsi utlumený; nicméně jinak u Skleněného oceńuju už jen ten nápad/pointu...zbytek je díky občasným nesmyslům ve scénáři a hluchým místům, dost pofidérní. ()

Juto

Shyamalan uzatvára svoju tajnú trilógiu filmom, ktorý je jednoduchšie obdivovať ako pozerať. McAvoy je opäť úžasný, ale Glass celkom nespĺňa vznešené výšky predchádzajúcich diel. 6/10 ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

V lednu 2019 půjde do kina Glass (česky Skleněný), pokračování Vyvoleného a zároveň i Rozpolceného. V novém filmu M. Nighta Shyamalana se samozřejmě objeví Bruce Willis, Samuel L. Jackson, James… (viac)