V úplne novom, komiksom inšpirovanom thrilleri sa stretávajú postavy z dvoch úspešných filmov - Vyvolený a Rozpoltený. Z prvého z nich sa vracajú takmer nezničiteľný David Dunn (Bruce Willis) a jeho protipól – krehký manipulátor Eliah Price (Samuel L. Jackson). Z thrilleru Rozpoltený sa zas objavuje psychopatický Kevin Wendell Crumb (James McAvoy) a jeho 24 rôznych osobností. Všetci traja sa stretávajú v psychiatrickom ústave. Crumb však uniká vtelený do jednej zo svojich nebezpečných identít a Dunn s Priceom musia v súboji s ním využiť všetky svoje paranormálne schopnosti. (Saturn)

gemi

Člověk rozmlsaný digitálními efekty Avengers si před koncem filmu uprostřed "finální bitvy" připadá jako u sledování studentského filmíku, ale je to tak chytré, že se za to o pár minut později v duchu omlouvá. Kdyby tento film vznikl dva tři roky po Unbreakable, dal bych bez rozmýšlení čtyři. Na dnešní dobu je to ale málo, cosi tomu chybí. Musel by mít geniální scénář, aby si více než dvouhodinový film vystačil jenom s prostředím psychiatrické léčebny. Tento je ale jenom výborný. ()

Psycho.R

Shyamalan je taková velká záhada. Někdy natočí film, kde jsem fakt napnutej a do konce nevím, jestli je pravda to, co mi je předkládáno. Tentokrát nám vypráví příběh, u kterého již známe postavy (ač se film jmenuje Skleněný, Jackson i Willis jsou tu velmi málo). 90% filmu je vlastně klasický příběh z psychiatrie (pokoje pacientů jsou dost depresivní, tam bych být nechtěl :D) okořeněný tím, že nejde o klasické diagnózy. Na konci sice přijde nečekaný zlom (fakt mě to překvapilo), ale neměl takovou sílu jako u jeho jiných filmu. Ale mě se líbilo Stalo se, tak jsem možná divnej. ()

fallanga

Shyamalanova verze Infinite War narazila na Shyamalanovo nepochopení vlastního díla. Dvojici komorních dramat s lehkou superhrdinskou tématikou a překvapivými zvraty završil dílem, který sliboval velkou řežbu (což už je samo o sobě sračka, tohle nikdo nikdy nechtěl), kterou jsme ale stejně nedostali. Místo toho jsme dostali supertajnou organisaci, která sice řídí svět a lidskou evoluci, ale nedokáže pořádně uřídit jeden psychiatrický ústav. Do toho nám Shyamalan ukázal jak zastaralý je princip "show, don't tell" a místo toho nám naservíroval superiorní "tell, don't show" v podobě velice záživných meta-komentářů (to jest vtip). A snad nejhorším aspektem celého filmu je to, že mezi psaním tohoto kolosálního konspiračního spiknutí a pseudo-šokujících zvratů, bylo zapomenuto na detaily, a scénář i choreografie bitek tak zeje prázdnotou. ()

Hellknight12

Práve dopozeraná celá trilógia . Prvé dve som videl už pár rokov dozadu a Glass som videl naposledy v kine. Za mňa celkom slušná trilógia pekne premyslená . Teraz mi to príde tak ako keby to režisér plánoval s tými pauzami od začiatku natáčania prvého filmu. Ak by náhodou niekto nevedel o aké obdobia v pauzách sa jedná tak napíšem: Unbreakable rok 2000 Split rok 2016 a Glass 2019. To čo poviem možno vyzne divne keďže je to takýto veľký rozdiel v rokoch. Ja beriem túto trilógiu ako jeden príbeh. Ako to myslím ? Tak isto beriem napríklad aj LOTR len s tým rozdielom, že LOTR má omnoho rozsiahlejší príbeh. Samozrejme príbehy nejdem porovnávať. V celej trilógii sú skvelé herecké výkony. Výborná hudba. Za mňa slušná trilogická dráma . Tiež je to pekné okorenené mystériom. Ak vezmem hodnotenie za trilógiu tak za mňa je to 85%. Hodnotenie jednotlivých filmov tak je to takto: Unbreakable 90% Split 90% a Glass 80%. ()

Nix

Tak bohužel, tenhle konec "série" mne nějak moc nepotěšil. Čekal jsem daleko větší hody a zakončení, ono jde vidět, že Shyamalan není úplně režisér, který umí i akční vsuvky a vše k tomu spojený. Je to škoda, mohla to být daleko větší divočina, ale dobře, na ukončení to jde a propojit se to muselo. Ale k tomuto dílu se už nevrátím. ()

Myslivir

Závěr této přívlastkové trilogie spolu s předchozími dvěma díly přináší mezi komiksové filmy přesně to, co jim poslední roky bolestivě chybí - neotřelost. A co je obzvláště fascinující? Že třeba Vyvolený je čerstvý vice než 20 let, zatímco nejnovější marvelovky hnijí rychleji než avokáda. Dokonce rozbil a dekonstruoval vlastní žánr ještě před tím, než se komiksovky dostaly na tak široké výsluní. Po delší pauze pak přišel velmi zajímavý Rozpolcený, jenž spíše než s námětem hrdinského příběhu pracoval s variací na Krásku a 24 zvířat, a vše završil právě Skleněný, jehož výjimečnost spočívá nejspíše v kontrastním očekávání. Téměř celý film směřuje k finální konfrontaci, jen aby ukázal, že o ni ani zas tolik nešlo. Jak antiklimatický, a přesto uspokojivý závěr. Kruh žánru se uzavírá - máme komiksové filmy, které sami sebe berou vážně. Máme ty, co se vážně neberou. Máme ty, co nelze brát vážně. A máme i ty, které se v tom všem stejně jako bezdomovci v popelnicích obratně přehrabují, aby našly přesně to, po čem dychtí. Ať už to jsou žánrové konvence nebo nedojezená pizza. ()

Cooller

čtyřlístkový illumináti brojící proti meta-lidem divim se že to nenapadlo Stana Lee .. zbytečně zdlouhavý pruběh a misty jsem skutečně nechapal "proč" a teměř celý snimek sem si řikal že samuel motherfucking jackson tu hubu ani neotevře... bohužel otevřel a žádné motherfucker nebylo... nicméně McAvoyy podle očekávání super... v momentech kdy změnil charakter jsem vicemeně vždy hned poznal kdo zrovna je... mistrovsky vykon... Willis jen dokazuje že do starého železa ještě nepatří tedy 2 dobré vykone .. dejme tomu 2*... protože jinak je to vesměs uplna pičovina natažena na 2 hodiny ()

bednyo odpad!

Počúvať dve hodiny šušlavé bláboly Sarah Paulson je samo o sebe utrpenie... M. Night do mixu prihodil absurdné správanie úplne každej postavy, narval to do ružovej miestnosti a celé to podáva ako serióznu záležitosť. Fuj, toto malo zhniť na papieri. ()

biergof

Když skončí kino a ty jdeš domů a stále se ti ten film promítá, tam někde vzadu v kebuli. Když se ti den poté, tam někde vzadu v kebuli, stále rozvijí příběh, ty souvislosti, otázky a možné, jiné cesty... Uvědomíš si, že jsi viděl neobyčejný film, který umí předat energii. Umí tě změnit a na chvíli posunout. A takové filmy jsou dnes výjimečné. A za takové filmy jsem rád. Děkuji tvůrcům a fanouškům, kteří mají vkus. ()

Comida

Skleněný je dle mého názoru nejvíc komiksový snímek z této vydařené trilogie, ale pořád se drží při zemi (žádné velké obří výbuchy, z očí žhnoucí laserové paprsky atd.). První třetina ujde. Skvělý úvod a místy úžasná hudba přidávala na hororové atmosféře. Druhá třetina, bohužel nejslabší, může nějakého toho diváka uvrhnout do nudy, nicméně herecké výkony (hlavně James McAvoy) přispěli k tomu aby se u mne nedostavilo tohoto pocitu. Později vše postupně graduje k úžasnému finále, a tato část byla pro mne nejzajímavější a nejlepší. Tím se budu lišit od většiny, nýbrž třetí třetina je plná momentů u kterých si budete říkat:Cože! Jenže já to nemám snímku nějak za zlé protože nečekané zvraty a úžasný příběh mě přesvědčují o tom že je tenhle film geniální. Jen ta akce tu trochu zaostává - fakt mi vadilo koukat na záběr kdy má Bruce Willis při souboji přilepenou kameru na ksichtu. Každopádně když začnete po shlédnutí o ději přemýšlet, zjistíte jak úžasný snímek Glass je. Bohužel jsem asi přemýšlel až moc, a uvědomil jsem si nedostatky ve scénáři které díky mému nadšení nepovažuji za velký mínus. Myslím si že Skleněný je lepší než Rozpolcený, ale Vyvoleného v žádném případě nepřekonává. Rozhodně doporučuji, protože je dobré aby si každý udělal vlastní úsudek o filmu, nýbrž den před shlédnutím jsem díky recenzím očekával špatný film, ale jsem nadšen, takže návštěvy kina nelituji. 8/10. ()

Zombiepod

Najlepšie vyzerajúci, no zároveň najslabší diel trilógie. Vyvolený bol pôsobivým, aj keď dejovo slabým atmosférickým filmom, Split dokonalo zahratým hororom, a Glass je len takým polovičatým, odfláknutým zavŕšením. Zhruba do polovice ide o slušný film s niekoľkými kvalitnými dialógmi, skvelými postavami s ich vzájomným prepojením, no potom sa prevalí do akejsi smiešnej, nezmyselnej paródie. Po úteku z nepochopiteľne prázdneho a nestráženého zariadenia akoby Shyamalan vymenil štáb za amatérov, a to hlavne scenáristov a strihačov, a zmenil smerovanie filmu k paródii na všetko, čo predošlé dva predstavovali. Hromada komických, nezmyselných scén, dementné chovanie všetkých postáv a kopa vecí bez štipky logiky. Nebyť toho výborného záverečného twistu, nedám viac ako dve, ale tým, že som sa pri tom celkom pobavil, ostávam na troch. Shyamalan by mal prestať vymýšľať kraviny. ()

Emafera

Hodný, zlý a bláznivý se sejdou na jedné psychiatrii. Co z toho může vzniknout posuďte sami. Myšlenka ani provedení špatné není, ale trošku přitažené za vlasy to je. ()

Dantte..

Zbytečný film z hloupým scénářem, který kazí dobré jméno oběma předchůdcům (Vyvolený patří do mé top 10). Do průměru ho nevytáhne ani skvělí Willis a McAvoy. Film je nekonzistentní, bez hlubších emocí či povedených scén. Ze Shyem je to jak na houpačce. Nahoru, dolů, nahoru a zase dolů. ()

LilyDeLarge

Začalo to jedním pozdním odpolednem, kdy jsem hledala nějaké hezké drama s McAvoyem a zaujal mě Split (Rozpolcený). Ten film mě natolik pohltil, že jsem si hledala víc. A hle! Vyvolený (Unbreakable). A zanedlouho bude v kinech Glass. Hurá! A ty trailery! Něco mi říkalo, že si pobrečím. A intuice byla pravdivá. Brečela jsem. Hodně, ne málo. Vždyť on byl přece nemocný, nemohl za to, co se stalo. Tragédie toho jak někdo skončí, i když v životě trpěl a trpí. Jak by řekl The Beast "Broken are more evolved." Věděla jsem, že se dozví, co Mr. Glass provedl. Co jsem ale rozhodně netušila byl ten twist na konci. A tak si tu poslouchám soundtrack z právě nového Glass a stále mám husí kůži a stále nemůžu uvěřit, že už "jeho" neuvidím. I když to byla jen trilogie, něco mi říká, že časem toho uvidíme ještě víc. Aneb ta zrzavá mrcha (i když mám Sarah Paulson velice ráda) si koledovala o to, aby ji někdo shodil z Osaka Tower. Nejvíc mi bylo líto Kevina, ale i "Juniora". I když film měl svoje mouchy, chyby, mně si získal. Snímek byl sice slabší než Split, ale i přesto to byla jízda. Ať si říkají kritici, co chtějí, McAvoy si zaslouží všechny ceny, co na světě vůbec jsou. ()

RAFT

M. Night Shyamalan natočil pokračování a tímto uzařel celou trilogii .Skleněný je dobrý film ale u mě stále vede Vyvolený.V blázinci dobrý .A konec ještě lepší.Sem zvědav jak se film pokud bude pokračování dál vyvíjet .První film tento rok v kině .Za mě 75% ()

misar3

Škoda té kamery při akci. Snímek by mohl být výrazně lepší, kdyby nám M. Night Shyamalan dopřál důstojný souboj mezi oběma protagonisty. Více prostoru mohli dát i Mr. Glassovi, když už je film pojmenovaný po něm. Příběhově celkem silné a závěr dějově propracovaný, ale těch posledních pár minut nezachrání celý film. ()

ANTYCHRYST

Opravdu filmový zážitek... Kterej se od půlky neskutečně zaryje pod kůži.. dobře pochopitelná návaznost .. a to nejhlavnější.. herecký koncert McAwoye !!! Nutnost vidět v originále.. To co on tam předvádí.. jedna velká jízda.. jednou je devítiletý kluk a během vteřiny ženská.. klobouk dolů!! Vše podtrhuje perfektní hudební kulisa.. Samuel to Všechno pěkně vymyslel a konec je hodně good... 100% tohle mě hodně ale hodně bavilo... Vynikající filmařina..co dokáže přenést každý pocit k divákovi.. ()

Knor

Závěr temné trilogie, ve které zapadnou všechny rozházený kostky přesně do sebe. Všechno tu souvisí se vším, film pokládá mnoho psychologických otázek a výborenej je balanc na hraně nejistoty o přesvědčení hlavních postav o svém superhrdinství a superpadoušství. Vlastně mě tenhle film nenechal vůbec vydechnout a musel jsem si přehrávat všechny souvislosti. Komiksový film, který je absolutně nekomiksový, to mě na tom baví nejvíc stejně jako u předchozích dílů. K obsazení není co říct, snad jen, že ačkoliv jsou všichni skvělý, James McAvoy o kousek vede. Co mi přece jen trochu chybělo, větší dusno z Vyvoleného a trochu hororu z Rozpolceného. Předchozí filmy byly víc atmosféričtější, ale to je jediná věc, jinak jsem naprosto spokojenej a Shyamalanovi patří velký obdiv, že dokáže jít svojí vlastní cestou, chce něco sdělit a sere na konkurenci typu Marvel a DC, který hrajou především na to aby jejich filmy vypadaly dobře. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Herci z Vyvoleného se vrací

Herci z Vyvoleného se vrací

26.09.2017

V lednu 2019 půjde do kina Glass (česky Skleněný), pokračování Vyvoleného a zároveň i Rozpolceného. V novém filmu M. Nighta Shyamalana se samozřejmě objeví Bruce Willis, Samuel L. Jackson, James… (viac)